Optyczne.pl

Partnerzy

proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia, zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2, full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter, akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.

Aktualności

Fotografia aktu z Quadralite i FotoABC

Fotografia aktu z Quadralite i FotoABC
31 marca
2017 17:17

Quadralite i FotoABC zapraszają 23 czerwca do zabytkowego Dworku Rzepiszew na warsztaty fotografii aktu. Zajęcia poprowadzi Piotr Nadolski.

Informacja prasowa

Warsztaty fotograficzne - Fotografia Aktu z Quadralite i FotoABC.

Prowadzi - Piotr Nadolski
Organizator - Foto ABC
Partnerzy - Quadralite
Miejsce - zabytkowy Dworek Rzepiszew

Fotografia aktu z Quadralite i FotoABC

Piątek 23.06.2017

 • Godzina 18.00 - przyjazd i zakwaterowanie
 • Godzina 19.30 - 20.30 - wstęp do warsztatów - prowadzi Piotr Nadolski
 • 20.30 - przekąsko/kolacja

Sobota 24.06.2017

 • Godzina 9.00 - śniadanie - sesje z MODELKAMI AKTU
 • W warsztatowych przerwach: o godzinie 14.00 - pyszny obiad (z kawką i przepysznym ciastem)
 • Ok. godziny 19 - kolacja

Fotografia aktu z Quadralite i FotoABC

Niedziela 25.06.2017

 • Godzina 9.00 - śniadanie
 • Godzina 10.00 - i znów rozpoczynamy warsztatową
 • W warsztatowych przerwach: o godzinie 14.00 - pyszny obiad (z kawką i przepysznym ciastem)
 • Ok. godziny 16 - niestety zakończenie warsztatów

PROGRAM:

 • Rozpoczęcie przygody z fotografią aktu
 • Zanim zaczniemy rozmawiać z modelką - proces przygotowania sesji aktów
 • Aspekty prawny i bezpieczeństwo
 • Modelki - gdzie szukać i jak przekonać do pozowania
 • Podstawy pracy w studio
 • Fizyka światła
 • Sprzęt studyjny - lampy, modyfikatory
 • Światłomierz w studio - dlaczego warto używać
 • Obiektyw - wpływ wyboru ogniskowej na perspektywę
 • 1001 drobiazgów przydatnych podczas sesji
 • Światło mieszane - jak połączyć światło naturalne z błyskowym
 • Schematy oświetlenia sprawdzające się w fotografii aktu - ćwiczenia praktyczne
 • Indywidualne sesje uczestników warsztatów z wykorzystaniem światła błyskowego
 • Sesje z modelkami
 • Zdjęcia w świetle naturalnym (zajęcia grupowe)
 • Duet Lightroom, Photoshop
 • Archiwizacja, katalogowanie - jak zapanować nad tysiącami zdjęć
 • Postprodukcja - Czy warto obrabiać a jeśli tak, to jak

Fotografia aktu z Quadralite i FotoABC

Koszt warsztatów - 650 zł (w tym: warsztaty, sesje z modelkami, zakwaterowanie i przepyszne jedzenie). Zapewniamy pełen profesjonalizm w przygotowaniu warsztatów, piękne modelki, sprzęt Studyjny Quadralite, no i oczywiście dobrą zabawę...

Adres - Rzepiszew 51, 98-240 Szadek.
Ilość miejsc OGRANICZONA!!
Wszelkie pytania (i zapisy) proszę kierować na foto@fotoabc.com.

Fotografia aktu z Quadralite i FotoABC


Komentarze czytelników (30)
 1. sektoid
  sektoid 7 marca 2017, 19:02

  Lepsze od kotleta :D

 2. handlowiecupc
  handlowiecupc 7 marca 2017, 19:29

  Jak dla mnie to zaprezentowane fotki, na tle wantuchowych wyglądają co najmniej skromnie.

 3. chinasith
  chinasith 7 marca 2017, 19:55

  Jak dla mnie wantuchowe są piękne, ale nie mają w sobie kobiecej subtelności. Są ciosane dłutem. I nic w tym dziwnego bo w końcu autor jest rzeźbiarzem z wykształcenia o ile mi wiadomo. Te zaprezentowane tutaj mi osobiście bardziej odpowiadają bo trzeba na prawdę mieć wyczucie, by tak subtelnie operować światłem i cieniem, oraz tak delikatnie pokazać piękno kobiecego ciała. Natomiast nagie fakty są takie, że wszystkie zdjęcia o których pisałem powyżej są po prostu piękne, a talent autorów niezaprzeczalny. Warto jechać na oba warsztaty i poznać oba style i oba podejścia do sztuki aktu :-)

 4. druid
  druid 7 marca 2017, 21:58

  @chinasith
  To chyba organizator tych warsztatów założył tutaj konto i leje wodę wychwalając sam siebie.
  Wantuch to jeszcze czasem czymś ciekawym zaskoczy, choć oczywiście sam takiego typu zdjęć nie preferuję.
  Fotki powyżej to zwykła przeciętność nawet zakładając, że kogoś rajcują zdjęcia kobiecych fragmentów ciała. Bo ja w tym nic ciekawego nie widzę, ale to już subiektywna kwestia.

 5. dARTi
  dARTi 8 marca 2017, 17:27

  Hmm - to może i ja se zorganizuję jakieś warsztaciki (wprawdzie ze starym quantuumem ale zawsze :P)

  na dole po prawej zmień tło!!

  link
  link
  link
  link

  aha - zapomniałem, że ja się aktem jednak nie zajmuję..

 6. Vendeur
  Vendeur 8 marca 2017, 23:13

  @dARTi - prawidłowo, lepiej się nie zajmuj :P

 7. dARTi
  dARTi 9 marca 2017, 02:49

  @Vendeur - Pokusiłem się o przejrzenie portfolio wątkosprawcy. Może ze dwa zdjęcia z saksofonem godne uwagi wg mojej estetyki. Może zwyczajnie trafiłem na niepełną wersję w której autor nie chwali się swoimi dobrymi zdjęciami. W domyśle krytykując podlinkowałem moje zdjęcia poczynione przez całkowitego amatora bez aspiracji warsztatowych. Uważam, że to w dobrym guście kiedy krytykując pokazujemy, że cokolwiek mamy do powiedzenia w poruszanym temacie. Zakładam zatem, że skoro tak wyciągnąłem Cię do tablicy nie omieszkasz zaprezentować czegoś co zamknie mi usta i nakaże oddać szacunek :)

 8. +tof
  +tof 9 marca 2017, 11:12

  @dARTi ? Mogę ustosunkować się do tych zdjęć? Pytam poważnie, żebyś nie myślał, że chcę Ci zaszkodzić, wręcz odwrotnie. Mimo, że jestem absolutnym amatorem i nie mogę/chcę/potrafię chwalić się kontrfotografiami to mam swoje odczucia. Pozwolisz? Oto one: zdj 1 za mało widać twarz, niedużo centymetr dwa. Nie chodzi o to, żeby modelkę dało się identyfikować, ale ona gra tutaj tygrysa, a tygrys musi mieć pysk. Może wystarczyłoby, żeby podniosła troszkę wyżej ręce: wtedy zniknąłby też ten minimalny garbek na łopatce.
  Zdj 2 to jest okropne, straszne, coś jak Alien z filmu Obcy Nostromo, na miejscu modelki bym się obraził i może nawet zerwał pracę z fotografem gdyby taką fotkę chciał pokazać komukolwiek z zewnątrz, albo tym gorzej publikować. Zdj 3 nie mam żadnych zastrzeżeń: modelka jako sum wyciągnięty prosto z wody, albo szczur z kanałów, po prostu piękny przykład gnijącej panny młodej. Fotka bardzo dobra tyle, że nie bardzo wiem w jakim glamour czasopiśmie takie zdjęcia da się publikować (ale ja się nie znam). Zdj 4 wyrzuć, zapomnij, wypadek przy pracy.
  Mam nadzieję, że odbierzesz to jako pozytywną krytykę. Takie były moje intencje. Pozdr

 9. PeterLeonard
  PeterLeonard 9 marca 2017, 13:54

  @dARTi

  a ja śmiało stwierdzam że Twoje lepsze od tych tutaj zaprezentowanych...ale przynajmniej można się pośmiać z fotoziutków wysilających się na "wyszukaną" krytykę o protekcjonalnym tonie :D

 10. druid
  druid 9 marca 2017, 17:11

  @PeterLeonard
  Haha dokładnie, trafiłeś w sedno. Typowa przypadłość fotoziutka, by rozbijać zdjęcie na czynniki pierwsze, wymądrzać się i mentorskim tonem pisać co należało by zrobić. Zdjęcie jest albo ciekawe albo nie, w obydwu przypadkach jest całościową wizją fotografującego.

 11. dARTi
  dARTi 9 marca 2017, 18:35

  Zdjęcia są dość przypadkowe robione koleżance na szybko bez zadęcia i napinania. Są inne bo robione freestylerem. Praktycznie w ciemnościach bo atmosfera bardziej intymna czyt. mniej stresująca. Dziewczyna pozowała sama a ja próbowałem ogarnąć nie tylko ostrość ale i jej płaszczyznę za pomocą obiektywu otwartego na 1.4 przymocowanego do body za pomocą dętki od roweru. Jeżeli ktoś próbował to wie jakie to wyzwanie. Niewiele ma wspólnego z naciśnięciem spustu po wcześniejszym wybraniu punktu AF. Po co? A po to, żeby było inne i to bez używania rozmyć w PS. Można oczywiście robić zdjęcia w których wszystko jest wg. zaleceń rzemiosła fotograficznego. Bez wątpienia są one wtedy wykonane poprawnie w przeciwieństwie do moich. Tylko czy nadal będą ciekawe lub chociaż odrobinę inne niż wszystkie? Żeby nie było - zrobiłem też kilka klatek tradycyjnym obiektywem z AF. Wg mojej indywidualnej oceny nie obroniły się..
  A krytyka (ta konstruktywna) zawsze mile widziana :)

 12. karp1225
  karp1225 9 marca 2017, 20:40

  Hmm..jednak ocena zdjęc przyrodniczych jest łatwiejsza bo już na pierwszy rzut oka widac czy zdjęcie jest dobre czy nie...w portretach/aktach jednak jest inaczej bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :)

 13. sloma_p
  sloma_p 9 marca 2017, 22:59

  @dARTi - przyjmij dobrą radę - nie wklejaj na forum onanistów sprzętowych siedzących po uszy w wojnach systemowo-formatowych zdjęć. Zwłaszcza dobrych zdjęć.

  Mnie się Twoje prace podobają. Bardziej niż to co jest w tym ogłoszeniu.

 14. PeterLeonard
  PeterLeonard 9 marca 2017, 23:16

  @dARTi

  tak właśnie powstają najlepsze zdjęcia :)

 15. dARTi
  dARTi 10 marca 2017, 15:04

  Generalnie ocena zdjęć jest trudna. Za mało o tym wiem, żebym choć próbował być obiektywnym więc oceniam subiektywnie co niesie za sobą duże ryzyko niezrozumienia zamysłu autora tudzież sytuacji w której praca powstała.
  Tak jak napisałem nie zajmuję się aktem. Hobbystycznie robię portret ale ani w akcie ani w portrecie nie czuję się na siłach oceniać fachowców. Jedyne co mogę powiedzieć, to że coś mi się podoba lub nie w ocenie subiektywnej.

  A prace organizatora warsztatów nie podobają mi się. Być może dlatego, że to sztuka "wysoka"? Ale, że to "akt" to pewnie przyciągnie chętnych rządnych wrażeń tym bardziej, że stosunkowo niedrogo..

 16. baron13
  baron13 31 marca 2017, 18:51

  Jedyne moje zdjęcie z warsztatów aktu:
  link
  Trzymam się z daleka od aktów, portretów, generalnie fotografii znormalizowanej, skonwencjonalizowanej i przewidywalnej z tej prostej przyczyny, że zaczynając, a nawet siedząc długi okres czasu w takiej dziedzinie nie wykrzeszę niczego przynajmniej bulwersującego. Jak na przykład w fotografii wron.
  @dARTi: z pewnością są to interesujące foty, wyróżniające się w miliardach aktów, jest to fotografia, coś czego w zdjęciach szukam. Faktycznie ciekawsze, niż te warsztatowe.

 17. Rotpil
  Rotpil 31 marca 2017, 20:15

  Przecież tutaj nie chodzi o to by nauczyć kogoś robienia zdjęć, ale by ściągnąć pieniądze z baranów, z których większość i tak będzie zadowolona mogąc sobie na jakąś gołą pannę popatrzeć. Golizna po prostu się sprzedaje i to w różnej formie.

 18. fotopstryk
  fotopstryk 1 kwietnia 2017, 01:14

  Rotpil, a Ty jakiej jestes plci?

 19. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 1 kwietnia 2017, 09:01

  akt to zobrazowanie nagiego ciala . czy to w formie rysunku , rzezby , obrazu czy tez fotografii.
  jedna z wielu takich samych semantycznie definicji podawana np. przez sjp pkt 6
  link

  fotografia aktu sa wiec zdjecia fotograficzne rzezb , obrazow , rysunkow fotografii , reprodukcje itp przedstawiajacych nagie cialo ludzke.


  nie "Fotografia aktu" lecz np "akt fotograficzny" , lub po prostu "warsztaty fotograficzne - akt" ,. itp , ale nigdy w tym sensie " fotografia aktu".
  jesli juz ktos chce nauczac to trzeba byc purysta. Inaczej rodza sie z takiego nauczania smieci w glowie uczniow.
  ( poznalem kiedys pewnego urzednika, czyli na codzien w pracy tworzyl roznego rodzaju akta , ktory hobbistycznie jak mi powiedzial fotografowal "akta" - mial na mysli akt fotograficzny - idealna symbioza ;-) )

  W tytule widze slowo " warsztaty"

  warsztaty czyli nauczanie prawidlowego poslugiwania sie narzedziami majace prowadzic do uzyskania prawidlowych , wlasciwych wynikow od strony technicznej. Toz to te zdjecia sa przykladem absolutnej nieudolnosci i nieumiejetnosci technicznych . Dyletantyzm. Zdjecie podpisame " Iwona..... photography" toz to wola o pomste do nieba.
  kazdego dnia na forach mozna zobaczyc dziesiatki akt (ow) anonimowych amatorow fotografii bijacych pod wzgledem technicznym te zdjecia na glowe.
  Zeby byly chociaz w miare poprawne.
  Jesli chce sie kogos nauczac , to moze nalezaloby najpierw samemu przejsc jakies powazniejsze szkolenie - o szkole to juz nie mowie .

  Nie da sie nauczac sztuki artystycznej wiec chyba nikt nie oczekuje, iz mozna na takich warsztatach zostac artysta , ale jesil ktos chce juz nauczac , winien opanowac warsztat przynajmniej w stopniu prawidlowym. Tutaj - masakracja.

  jest tez na szczescie watek optymistyczny cytuje : "Zapewniamy pełen profesjonalizm w przygotowaniu warsztatów, piękne modelki, sprzęt Studyjny Quadralite, no i oczywiście dobrą zabawę..."

  czyzby warsztaty konczyly sie tzw "sexparty" ? - to moglby byc argument za , biorac pod uwage , ze niektorych takie party kosztowalo nawet 600 000 pln-ow. - tutaj za darmoche.

 20. lukzab
  lukzab 1 kwietnia 2017, 09:51

  Czytając wcześniejsze komentarze, to niektórzy woleliby warsztaty z fotografowania papieru milimetrowego i liczenia rozdzielczości. Nie dla Was piękno kobiecego ciała.

 21. baron13
  baron13 1 kwietnia 2017, 09:55

  @Pokoradlasztuki: Jak zwykle trelisz morelisz i papugujesz. Na dodatek oceniając "Iwona" zdradzasz typową cechę polskiego pstrykacza, mianowicie nie oglądasz zdjęć. Ten kadr jest typowy i powtarza się w tysiącach modyfikacji. To moja skleroza, że nie potrafię powiedzieć, od kogo się zaczął, ale zabełkoczę "typowa kompozycja otwarta". Obstawiam, że zaczątki tego można znaleźć już XIX wieku, była taka Angielka mieszkająca w Indiach. Otóż, jak ktoś ma trochę obycia, to się zawczasu użre w ozor, żeby nie nagadać kompletnych głupot.
  Generalnie przy fotografii "zawodowej", czy wszelkiej skonwecjonalizowanej sprawą fotografa jest zapanowanie nad kadrem. Jeśli wiemy czego od zdjęcia oczekujemy (konwencja) to trzeba wyczyścić kadr ze wszelkich elementów wystających poza tę konwencję. Jak fotografujesz żywność to w kadrze nie może się znaleźć mucha, ale też choćby serwetka w kolorze łamiącym kompozycję (koło barw przed nosem). Jak fotografujemy modelkę, to musimy się wykazać medyczną znajomością anatomii. Robią się podwójne podbródki, wałeczki skóry w różnych miejscach, deformacje ciała i na przykład trzeba pilnować, aby modelka markowała podpieranie się rękami. Bo jak podeprze naprawdę to się zdeformuje, zrobi pozę małpy i zamiast powabnie będzie komicznie. Ale też trzeba uważać, by markowanie nie dało komicznych efektów, mam taki portret krążący w sieci, który zrobił mi zawodowiec pełną gębą, na którym na skutek markowania wyglądam, jakbym dawał sobie w pysk. Nie widzę na tych zdjęciach jakiś podstawowych błędów. One są jak najbardziej poprawne. Jedyna wada, są kopiami kadrów już dawno zrobionych, nie było pomysłu, ale na warsztat to się może jak najbardziej nadawać. Sęk w tym , że jak potraktować takie warsztaty poważnie, to będzie upierdliwa lekcja, żadnej przyjemności, zwłaszcza czysto artystycznej.

 22. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 1 kwietnia 2017, 10:51

  lukzab
  1 kwietnia 2017, 09:51

  Czytając wcześniejsze komentarze, to niektórzy woleliby warsztaty z fotografowania papieru milimetrowego i liczenia rozdzielczości. Nie dla Was piękno kobiecego ciała.
  ----------------------------------

  dobrze jest sie zastanowic , zanim sie wysle post.

  nikt tutaj nie wyrazil swojej jakiejkolwiek opini na temat piekna kobiecego ciala.
  padaja jedynie krytyczne glosy , rowniez moj z powodu bardzo nieudolnego , wrecz szpetnego pokazania tego ciala na sposob fotografii.
  Sa wiec to glosy wystepujace raczej w protescie przeciwko szkalowaniu tego piekna.

  zdjecia sa baaardzo slabiuutko zrobione z podstawowymi bledami - i nie o dochowanie zasad chodzi - a o to , ze te bledy zadaja bol wrazliwym na piekno oczom. Kazdy ma prawo fotografowac jak chce , rowniez nieudolnie , ale od kogos kto oferuje warsztaty dobrego fotografowania ( bo po to sa warsztaty) raczej oczekiwalbym umiejetnosci co najmniej prawidlowej obslugi instrumentarium.

  Polski skrzypek M Urbaniak kiedy pojechal do stanow , gdzie zyskal sobie niesamowite uznanie wsrod tamtejszych muzykow - lacznie z M Davisem ( wieksze byc moze mial wsrod Polakow tylko Zb Seifert , niestety zmarl zbyt wczesnie ) twierdzil ze w stanach uczyl sie analfabetyzmu muzycznego od tamtejszych . Mogl sobie na to pozwolic, gdyz wczesniej mial opanowany warsztat i chcial go rozszerzyc o inne srodki wyrazu - ten pozorny analfabetyzm - a to nic innego jak prostota formy..

  To sa wnioski na podstawie prezentowanych tutaj zdjec.

 23. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 1 kwietnia 2017, 10:56

  baron13
  1 kwietnia 2017, 09:55

  @Pokoradlasztuki: Jak zwykle trelisz morelisz i papugujesz. Na dodatek oceniając "Iwona" zdradzasz typową cechę polskiego pstrykacza, mianowicie nie oglądasz zdjęć. Ten kadr jest typowy i powtarza się w tysiącach modyfikacji. To moja skleroza, że nie potrafię powiedzieć, od kogo się zaczął, ale zabełkoczę "typowa kompozyc

  -----------------
  ha , ha , ha , i kto to pisze ? - mistrz lania wody na dowolny temat.
  baronie - uprawiasz tworczosc epistolarna na kazdy temat. Tresc swoich postow niemal , ze niezmieniona moglbyc rownie dobrze wysylac np na forum o wedkarstwie , budowie domow , albo smochodowym.
  Akurat trafila sie fotografia , gdyz to jest stosunkowo latwa do ogarniecia dziedzina , jako ze wiekszosc zainteresowanych to rzeczywiscie amatorzy , ktorzy najczesciej nie mieli potrzeby poznania glebszej wiedzy zwiazanej ze swoim hobby.
  A wiec latwo sie leje wode,

 24. baron13
  baron13 1 kwietnia 2017, 11:22

  @Pokoradlasztuki: Jeśli chodzi o lanie wody, to piszesz " zdjecia sa baaardzo slabiuutko zrobione z podstawowymi bledami". No dobra, błędami, ale dajmy spokój literówkom :-) No to WYLICZ TE BŁĘDY. Gdybyś choć raz robił zdjęcia choćby portretowe, jakieś proste, ale porównywalne, typu reklama żarcia, albo lampa lokalnego mistrza od lamp, do plakatu na targi, że nie wspomnę już o ślubach gdzie panna młoda z teściową leją trepami po łbie, to być siedział cicho. Z tego co tu wypisujesz, to widać jak na dłoni, że focie robisz smartfonem, a zdjęcia to oglądasz na okładkach przez szyby kiosków.

 25. PDamian
  PDamian 1 kwietnia 2017, 15:36

  Cześć Dziewczyny!

  Gołe baby i tak mało komentarzy?
  Wszyscy już po andropauzie?

 26. Nissin
  Nissin 1 kwietnia 2017, 16:09

  "Fotografia Aktu" - to dalej powod do buzliwej dyskusii w katolickiej Polsce...A co na to "OjciecDyrektor z Torunia"?

 27. Rotpil
  Rotpil 1 kwietnia 2017, 22:03

  @Nissin - najprawdopodobniej umarł ze śmiechu albo rozpaczy po zapoznaniu się z Twoją ortografią. Widać, że się zasadom nie poddajesz.

 28. ciszy
  ciszy 1 kwietnia 2017, 22:18

  @karp
  Tu muszę przyznać ci rację ocena aktów, portretów jest ciężka i sam często tego nie kumam. Często widzę jak dla mnie wręcz tragiczne zdjęcia a fotka jest oceniana przez kilkadziesiąt osób na najwyższą ocenę. Czasem mam wrażenie że wystarczy, że widać pół cycka aby zbierać same owacje, a jak fotka jest robiona średnim formatem to nie obejdzie się bez chusteczki i czyszczenia monitora. Z obecnie prezentowanych zdjęć, żadne nie poruszyło mnie. Pierwsze i ostatnie może coś tam w sobie ma i tyle...A co do widocznego szumu w tym wypadku tylko mnie irytuje, chyba bardziej najgorsze fotki barona (sory baron nie mniej tego za złe nie miałem na celu cię urazić). Ale tak poza tym to się nie znam jak to karp powiedział wolę przyrodę, krajobraz tam jest sprawa bardziej oczywista i nie ma tylu "znafcuf" tematu...

 29. baron13
  baron13 2 kwietnia 2017, 09:50

  Zawsze jest ogromny problem z oceną. Krajobraz? Dobre sobie!
  link
  Kolega twierdzi, że nie ma problemu z oceną malarstwa. Chodził po muzeach i widział co jest dobrze namalowane, a co źle. A tymczasem mamy kilku fałszerzy, którzy zajmowali się malarstwem holenderskim ( o ile nie pamiętam) i popełnili obrazy o których do dnia dzisiejszego toczą się boje, czy są prawdziwe. Okazuje się, że średnio zdolny absolwent choćby liceum plastycznego maluje znakomicie. Pod względem technicznym. Pisarza nie czyni ani znajomość ortografii, interpunkcji, ani nawet gramatyki. Można popełniać tragiczne błędy, bo pomiędzy autorem a czytelnikiem jest kilku redaktorów i jeśli tekst jest tego warty, redaktor przepisze go na nowo. Wykona RUTYNOWE poprawki.
  Jeśli chodzi o fotografię, sprawa jest o wiele bardziej zawiła, bo mówi się o własnościach samego medium. W tej chwili w artystycznym obiegu są zdjęcia wykonane np dla archiwów policyjnych i to często w mechaniczny sposób.
  Jeśli zadamy sobie pytanie nie co jest dobrą sztuką dobrą fotografią, ale takie sprawdzalne w eksperymencie, co dociera do publiczności, to okaże się, że są chętni na zdjęcia np poruszone, nieostre, z ziarnem, z szumem, prześwietlone, niedoświetlone, ze wszystkimi tymi wadami na raz, o czym świadczy moda na aparaty Holga. Być może ludzie lubią sknocone zdjęcia, które tzw fachowiec ocenia jako kompletnie złe. Sęk w tym , że opinie takich fachowców można o kant d... potłuc.
  Mogę wytłumaczyć, dlaczego zazwyczaj fotografowie nie wiedzą jakie zdjęcia są dobre. Fotografia to dziedzina plastyki. Dokąd się nie trzyma w rękach aparatu, dotąd widzi się obrazek wyprodukowany z pomocą techniki fotograficznej. Jak się człowiek zaczyna zabierać za fotografię, to zaczyna widzieć zamiast obrazka te wszystkie balanse bieli, czułości, rozdzielczości i skutek jest taki, że nie było w ogóle kadru staje się jedną z kilkudziesięciu cech zdjęcia, w gruncie rzeczy najmniej ważną. Niestety, kochani fotografowie, mamy zaimplementowaną ślepotę, widzimy coś zupełnie innego niż inni ludzie, nie zajmujący się fotografią i nie starający się o uznanie innych pstrykaczy.

 30. jausmas
  jausmas 5 kwietnia 2017, 23:31

  zastanawiam jak mocno trzeba czuć się niedocenionym aby pod takim newsem wklejać swoje prace i jeszcze nieskromnie porównywać je z warsztatowymi

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.