Optyczne.pl

 Zlot Czytelników

Partnerzyproclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia, zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2, full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter, akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.Aktualności

iOptron Versa 108 ED APO - nowy gracz na rynku refraktorów

iOptron Versa 108 ED APO - nowy gracz na rynku refraktorów
9 grudnia
2009 11:21

Na rynku pojawił się nowy refraktor apochromatyczny o średnicy obiektywu 108 mm i ogniskowej 648 mm. Wprowadziła go firma iOptron, która zamierza odkroić dla siebie kawałek tortu, którym dotychczas dzieliły się głównie firmy William Optics i StellarVue.

Jeszcze 5–6 lat temu refraktory apochromatyczne zawierające szkło niskodyspersyjne w obiektywach były domeną głównie takich firm jak Takahashi, TeleVue czy Vixen. Były one produkowane w Japonii i trzeba było za nie płacić przynajmniej grube kilka tysięcy dolarów.

Monopol ten złamała firma William Optics, która zaoferowała znacznie tańsze modele oparte o chińskie szkło niskodyspersyjne. Choć sprzęt ten był w całości produkowany w Chinach lub na Tajwanie, jakość jego wykonania była naprawdę wysoka, a ceny oscylowały w okolicach 1000 dolarów. Niedługo potem do WO dołączyła amerykańska firma StellarVue. Obecnie każdy z tych producentów ma w swojej ofercie kilka-kilkanaście refraktorów – dubletów i trypletów opartych o szkło niskodyspercyjne – w różnej cenie i z różnym stopniem korygowania aberracji chromatycznej.

Na tym jednak cała sprawa się nie kończy, bo kawałek tego tortu chcą dla siebie odkroić inne firmy. Sprzęt podobnej klasy, choć nie w takiej ilości jak u WO i StellarVue, pojawił się bowiem w ofercie firm takich jak Meade i Orion. Teraz do grupy tej dołącza kolejny gracz – iOptron.

Ta nowa na tym rynku firma mocno zaakcentowała swoje wejście. Zaoferowała bowiem refraktor apochromatyczny iOptron Versa 108 ED APO, którego obiektyw jest dubletem dzielonym powietrzem (układ ED S-FPL51+S-NBM51) o dość imponującej średnicy 108 mm i ogniskowej 648 mm. Jest to więc dość jasny instrument o światłosile f/6, co pozwala na zachowanie bardzo rozsądnych gabarytów. Cała tuba optyczna, po złożeniu, ma bowiem tylko 535 mm długości i waży 4.5 kilograma.

iOptron Versa 108 ED APO - nowy gracz na rynku refraktorów

Teleskop wyposażono w 2-calowy wyciąg okularowy Crayforda, z dwoma śrubami ogniskującymi. Wyciąg możemy obracać o pełne 360 stopni. Kupujący dostaje w zestawie pierścienie mocujące do montażu, przejściówkę okularową z 2 cali na 1.25 cala oraz 2-calowy wypłaszczacz obrazu.

Refraktor jest już w sprzedaży w USA i można go nabyć za kwotę 1699 USD.


Komentarze czytelników (6)
 1. amas
  amas 9 grudnia 2009, 15:34

  To jest ED APO - jak z różnych testów takich instrumentów wynika, to jednak brakuje im nieco do klasy APO (tego, co prezentują produkty np. TeleVue, Takahashi, czy TMB).
  Takiej klasy instrument można kupić też w Europie, np. w Niemczech za 998 eurosów mamy TS ED APO 100/600mm f/6 z 2.5"wyciągiem. Ale to fajnie, że konkurencja rośnie! Może w końcu i ja sobie sprawię APO (lub chociaż takie ED APO).

 2. papatki
  papatki 9 grudnia 2009, 16:08

  ponieważ jest to dublet na szkle ED korekcja na pewno nie będzie tak dobra jak w dubletach fluorytowych lub tripletach ED. Dobrze, że pojawiło się coś w tym zakresie, choć jest to kompromis pomiędzy ciemniejszym ED100 dostępnym już jakiś czas na rynku (Orion, SW itp.) a innymi droższymi rozwiązaniami jak np. Takahashi FSQ106 lub TSA102, TeleVue 101is lub TV102.

 3. Arek
  Arek 9 grudnia 2009, 16:35

  W wizualu pewnie dużej różnicy pomiędzy tym ED a fluorytem nie będzie. W astrofoto jednak da się na pewno zauważyć.

 4. papatki
  papatki 9 grudnia 2009, 18:46

  w sumie to ciekawa sprawa. Kilka razy miałem możliwość porównywać dublety ED i fluorytowe w wizualu. W zasadzie zawsze sam obraz w ED zawsze wydawał się bardzo dobry, jednak kiedy zerknie się w fluoryt widać, że nie jest to to samo. Porównywaliśmy Takahashi FS128 i ED120 i SKY90 i ED80. W obu przypadkach ED dawało obraz o lekko brązowawym odcieniu o nieco gorszym kontraście.
  Pamiętać jednak należy o tym, że to zupełnie inna półka cenowa i taki ED108 może być bardzo fajnym rozwiązaniem.
  Pozdrawiam!

 5. Arek
  Arek 9 grudnia 2009, 19:05

  To się zgadza. Kusi ceną. Żeby jeszcze dolar był po 2 zł :)

 6. goornik
  goornik 9 grudnia 2009, 23:50

  ...a średnica 108 była podana w calach :) :)

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.