Optyczne.pl

 Zlot Czytelników

Partnerzy


proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia,  zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2,  full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter,  akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.

Artykuły

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS
31 marca 2017

1. Który model wybrać?

O serwerach NAS firmy Synology pisaliśmy ostatnio w 2014 roku, w artykule pt. "Idealne miejsce na Twoje zdjęcia", w którym opisywaliśmy model DS214play pod kątem wykorzystania go przez miłośników fotografii. Przez ostatnie 2.5 roku wiele się zmieniło, a przede wszystkim producent zaprezentował zupełnie nowe produkty, które warto przybliżyć. Choć z założenia serwer NAS (z ang. Network Attached Storage) jest pamięcią dyskową podłączoną do sieci, to funkcjonalność tego typu urządzeń już dawno wybiegła poza podstawową możliwość udostępniania zasobów dyskowych w sieci lokalnej.

W ofercie Synology znajdziemy zarówno bardzo proste serwery z jedną kieszenią, a także rozbudowane modele mieszczące nawet 24 dyski i przystosowane do montażu w szafach Rack 19". Te ostatnie znajdą zastosowanie w dużych firmach, a użytkowników domowych powinny zainteresować nieco prostsze rozwiązania.

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS - Który model wybrać?
W Synology FlashStation FS3017 możemy zamontować aż 24 dyski formatu 2.5"

Dla miłośników fotografii, naszym zdaniem optymalne będą serwery wyposażone w dwie kieszenie dyskowe z serii DS216. Możemy w nich skorzystać z różnego rodzaju systemów RAID i tym samym zabezpieczyć się przed utratą danych w przypadku awarii któregoś z nośników. A dodatkowo mamy sporo modeli do wyboru i możemy sprzęt dobrać w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Firma Synology oferuje bowiem następujące produkty:
  • Synology DiskStation DS216se - cena: 610 zł
  • Synology DiskStation DS216j - cena: 770 zł
  • Synology DiskStation DS216play - cena: 1160 zł
  • Synology DiskStation DS216 - cena: 1270 zł
  • Synology DiskStation DS216+II - cena: 1480 zł
Widać, że rozpiętość cenowa jest dość duża i dlatego warto przyjrzeć się nieco bliżej parametrom poszczególnych serwerów. Można je łatwo porównać korzystając z tej tabeli, jednak my postaramy się przybliżyć ich możliwości.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - R E K L A M A - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Synology DiskStation DS216se

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS - Który model wybrać?

Synology DS216se to najprostszy z modeli wyposażonych w dwie kieszenie dyskowe. Zastosowano w nim procesor Marvell Armada 370 taktowany zegarem 800 MHz i 256 MB pamięci RAM DDR3. Idealnie sprawdzi się w projektach tworzenia od podstaw własnej chmury lub bezproblemowej konfiguracji w pełni funkcjonalnego serwera plików. Również przechowywani w nim naszych zdjęć nie stanowi problemów. Dzięki wsparciu dla RAID 1 oraz Synology Hybrid RAID (SHR) pozwala nie tylko w pełni zabezpieczyć nasze dane, ale również wykorzystać optymalnie przestrzeń dyskową.

Miłośników fotografii z pewnością ucieszy wbudowany koprocesor, który zwiększaja ogólną wydajność procesora głównego i sprawdza się szczególnie w przyśpieszaniu tworzenia miniatur podczas wysyłania dużej liczby zdjęć lub filmów wideo.

Jednak trzeba mieć na uwadze, że ograniczone moce obliczeniowe tego serwera sprawiają, iż wykonywanie na nim kilku operacji jednocześnie będzie utrudnione. Najtańszy model nie da nam możliwości jednoczesnego wrzucania zdjęć, udostępniania ich w postaci galerii w internecie, pobierania plików oraz korzystania z funkcjonalności media serwera, czyli np. oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości.

Synology DiskStation DS216j

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS - Który model wybrać?

Model DS216j również powstał z myślą o użytkownikach domowych, jednak tym co wyróżnia go od najtańszego DS216se jest wydajność. W urządzeniu zastosowano bowiem szybszy dwurdzeniowy procesor oraz 512 MB pamięci RAM DDR3.

Dzięki procesorowi ze sprzętowym modułem szyfrującym serwer DS216j zapewnia doskonałą prędkość odczytu i zapisu przekraczającą 100 MB/sek, gwarantując szybkie tworzenie kopii zapasowych, a także płynniejszą synchronizację w chmurze. Jednocześnie zadania obliczania związane z szyfrowaniem z procesora głównego są odciążone, umożliwiając w ten sposób szybsze transfery danych.

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS - Który model wybrać?

DS216j oferuje także optymalne wrażenia multimedialne. Wbudowany koprocesor pozwala przyśpieszyć przetwarzanie miniatur, co ułatwia przeglądanie zdjęć, a także umożliwia transkodowanie ścieżek audio do formatu MP3 w czasie rzeczywistym, aby zmniejszyć przepustowość przesyłania strumieniowego. Dzięki temu można go uznać za urządzenie wielozadaniowe. Nic nie stoi na przeszkodzie by jednocześnie kopiować na nie nasze pliki, korzystać z dobrodziejstw media serwera i hostować proste strony www.

Różnica wydajności w stosunku do DS216se jest w tym wypadku bardzo duża, bowiem DS216j, w niektórych przypadkach pozwala uzyskiwać ponad 2-krotnie większe transfery, a wydajność w usługach hostingowych (Web Server HTML i Web Server PHP) potrafi być nawet 5 razy lepsza.

Warto też nadmienić, że DS216j został wyposażony w złącza USB 3.0 (w DS216se są 2.0), co znacząco ułatwia kopiowanie dużych ilości danych na serwer, jeśli nie chcemy korzystać z sieci LAN.

Zatem DS216j to doskonałe narzędzie dla bardziej wymagających użytkowników. Docenią je osoby, które chcą nie tylko mieć wydajne centrum multimediów, ale np. prowadzą działalność zarobkową związaną z fotografią i szukają rozwiązania, które wesprze je w codziennej pracy.

Synology DiskStation DS216play

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS - Który model wybrać?

Serwer Synology DS216play pod względem wydajności w przesyłaniu plików, lub usługach hostingowych plasuje się pomiędzy omawianymi wcześniej modelami DS216se i DS216j. Jednak został on zoptymalizowany pod kątem transkodowania wideo w rozdzielczości 4K Ultra HD, a także wyposażono go w rozbudowane funkcje przetwarzania, które umożliwiają wyświetlanie treści multimedialnych w wysokiej rozdzielczości. System jednocześnie zachowuje wszystkie możliwości w pełni funkcjonalnego urządzenia NAS.

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS - Który model wybrać?

Wyposażony został w przyśpieszany sprzętowo aparat transkodowania, który obsługuje kodeki H.264/H.265 1080p i H.265 4K oraz umożliwia transkodowanie wideo z rozdzielczości 4K do 1080p. Dzięki temu można je wyświetlać na dowolnych urządzeniach i przesyłać przez każde łącze, bez względu na to, czy chodzi o lokalny odtwarzacz multimediów, czy zdalne urządzenia przenośne. Można też przesyłać strumieniowo wideo w rozdzielczości 4K do odtwarzacza multimediów lub telewizora 4K w sieci lokalnej.

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS - Który model wybrać?

Podobnie jak wszystkie inne serwery Synology z serii DS216, model DS216play otrzymał certyfikat DLNA Certified®, tak więc może pełnić rolę serwera DMS (Digital Media Server), umożliwiającego transmisję strumieniową treści multimedialnych, takich jak muzyka, zdjęcia i wideo, na urządzenia zgodne ze standardem DLNA znajdujące się w dowolnym miejscu na świecie.

DS216play można zatem traktować jako DS216j z rozbudowanymi możliwościami serwera medialnego. Dlatego też warto polecić go osobom, które nie tylko chcą przechowywać na NAS swoje backupy i zdjęcia, ale również poszukują wydajnego, domowego centrum rozrywki.

Synology DiskStation DS216

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS - Który model wybrać?

Synology DS216 to nieco rozbudowana wersja DS216j stworzona z myślą o zastosowaniu w małych firmach. Urządzenie zostało wyposażone w szybszy procesor, przez co może pochwalić się trochę lepszą wydajnością zarówno podczas operacji przesyłania plików, jak i usług hostingowych. Także z szyfrowaniem danych DS216 radzi sobie o wiele lepiej niż wcześniej omawiane modele.

W celu zapewnienia nieprzerwanej pracy nawet w przypadku awarii któregoś z dysków zastosowane w serwerze kieszenie oferują technologię hot-swap, czyli dają możliwość wymiany nośników bez konieczności wyłączania zasilania.

DS216 oferuje funkcję USB Copy, która w znacznym stopniu ułatwia przenoszenie danych na serwer (w tym zdjęć) oraz zgrywania danych z serwera na zewnętrzny dysk. Transfer plików można uruchomić naciskając przycisk kopiowania sprzętowego, ręcznie uruchamiając aplikację w systemie DSM (DiskStation Manager - intuicyjny system operacyjny oparty na sieci Web, który działa na każdym serwerze Synology NAS) lub inicjując kopiowanie przez podłączenie urządzenia do portu USB. Ponadto można osobno mapować urządzenia do różnych zadań. Na przykład, urządzenie USB A można przydzielić do importowania, urządzenie USB B do eksportowania tylko konkretnego folderu, a zewnętrzny dysk HDD można przydzielić do importowania całej zawartości i porządkowania wg daty. Na potrzeby zadań importu i eksportu danych można skonfigurować różne tryby kopiowania, filtry typu plików, zasady zmiany nazw i rozwiązywania konfliktów w celu dostosowania do różnych scenariuszy. Aby ułatwić obsługę i poprawić wygodę tworzenia kopii zapasowych własnych zdjęć i filmów, można użyć profilu importu zdjęć/wideo. Ten profil umożliwia automatyczne porządkowanie wideo i zdjęć, a także ułatwia ich znajdowanie.

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS - Który model wybrać?

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy tak skonfigurować nasz serwer, że po podłączeniu aparatu lub czytnika z kartą nasze nowe zdjęcia automatycznie zostaną skopiowane.

DS216 będzie więc znakomitym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wydajność oraz wygodę użytkowania, chcących szybko i sprawnie kopiować swoje zdjęcia na NAS, z którego potem w łatwy sposób mogą być zarządzane i udostępniane. Model ten doskonale sprawdzi się też jako domowe centrum multimediów i narzędzie wspierające prace niewielkich firm zatrudniających kilka osób.

Synology DiskStation DS216+II

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS - Który model wybrać?

Synology DS216+II to najbardziej zaawansowana propozycja w rodzinie DS216. Łączy on w sobie funkcjonalność modelu DS216 z rozbudowanymi możliwościami multimedialnymi z modelu DS216play. Dzięki zastosowaniu wydajnego, dwurdzeniowego procesora Intel Celeron N3060 o 64-bitowej architekturze oraz 1 GB pamięci RAM DDR3 osiąga on znacznie lepszą wydajność niż DS216. Wyposażono go również w sprzętowy mechanizm szyfrujący AES-NI, obsługę systemu plików Btrfs, która została zaimplementowana w najnowszej wersji systemu DSM i transkodowanie wideo 4K UHD.

Serwer wyposażono również kieszenie hot-swap, porty USB 3.0 wspierające funkcję USB Copy, a także port eSATA do jeszcze szybszego przenoszenia danych pomiędzy NAS a dyskiem zewnętrznym.

DS216+II powstał z myślą o wykorzystaniu w średniej wielkości firmach, dlatego jest w stanie obsłużyć większą liczbę użytkowników i poradzi sobie ze znacznie większą liczbą jednoczesnych zadań. Dzięki wsparciu technologii TRIM świetnie sprawdzi się też przy współpracy z dyskami SSD.

Synology DS216 - nowa seria serwerów NAS - Który model wybrać?

Serwer obsługuje trównież pakiety MailPlus i MailPlus Server, które umożliwiają firmom pracę na bezpiecznym, niezawodnym i prywatnym serwerze pocztowym, oferując pracownikom nowoczesnego klienta poczty e-mail do odbierania i wysyłania wiadomości.