Optyczne.pl

Partnerzy

proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia, zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2, full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter, akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.

Aktualności

Sphere Pro - aparatem nakręcisz filmy sferyczne

Sphere Pro - aparatem nakręcisz filmy sferyczne
28 grudnia
2016 12:52

Dla osób, które niekoniecznie chcą kupować specjalistyczne urządzenie do rejestracji materiałów z polem widzenia 360 stopni powstał Sphere Pro - obiektyw zamieniający aparat systemowy w kamerę sferyczną.

Sphere Pro to inicjatywa start-up'u Sphere Optics Company. Generowanie obrazu sferycznego jest możliwe dzięki zastosowaniu w środku (oprócz odpowiedniej optyki) specjalnego toroidalnego lustra. W poziomie obraz jest rejestrowany w 360 stopniach, a w pionie w 180 stopniach. Do dyspozycji jest tylko jedna wartość przysłony - f/8, zaś minimalny dystans ostrzenia to 1 m. Waga obiektywu to ok. 2 kg.

Obiektyw wyposażony w mocowanie Nikon F, ale producent podkreśla, że dzięki odpowiednim adapterom Sphere Pro będzie można stosować z aparatami innych producentów. Obiektyw nie jest na razie dostępny w normalnej sprzedaży, ale możliwe jest jego wypożyczenie. Szczegóły są dostępne tutaj.

W planach producenta jest jeszcze stworzenie podobnych produktów dla kamer sportowych GoPro oraz smartfonów. Pojawić ma się także specjalna aplikacja, pozwalająca m.in. na transmisję materiału wideo na żywo w 360 stopniach.


Komentarze czytelników (11)
 1. wzrokowiec
  wzrokowiec 28 grudnia 2016, 15:30

  Szkoda, że mydło straszne!
  Ciekawe, czy da się to jeszcze dopracować?

 2. fotopstryk
  fotopstryk 28 grudnia 2016, 19:08

  IMO straszna geometria, brzydkie filmy jak noc. Jedyne sensowne zastosowanie takiego obrazowania wg mnie, to inspekcja zatkanych rur i kominów.

 3. wzrokowiec
  wzrokowiec 28 grudnia 2016, 20:35

  @fotopstryk
  Też nie, bo "minimalny dystans ostrzenia wynosi 1 metr".

 4. mav
  mav 28 grudnia 2016, 23:18

  Z punktu widzenia ciekawostki (tak jak kiedyś ten nikon widzący 220 stopni)
  to jest to mega ciekawe.
  Z praktycznego punktu widzenia - to bardzo mało użyteczny gadżet, dający słaby obraz, niepozbawiony wad optycznych. Do tego dochodzi problem rozdzielczości, w końcu to tylko jeden układ 4k. W momencie, kiedy obraz jest składany z kilku kamer o mniejszym polu widzenia, dochodzą co prawda artefakty z łączenia obrazów, ale sumarycznie rozdzielczość jest większa.
  A tutaj biedny obraz pada na jedną matrycę, która jest znacznie za mała, żeby po użyciu algorytmów "przywracających kąt widzenia", uzyskać coś sensownego.

 5. szuu
  szuu 29 grudnia 2016, 00:22

  ale za to dowiedzieliśmy się że obiektyw może generować obraz!

 6. cygnus
  cygnus 29 grudnia 2016, 00:37

  Szuu: to nie wiedziałeś o tym? To się dowiedz jeszcze że generowany obraz jest RZECZYWISTY!
  Sądziłeś że obrazem jest sygnał elektryczny wychodzący z matrycy albo strumień bitów po konwersji i przetworzeniu cyfrowym? A może plik RAW albo JPG jest obrazem?

 7. cygnus
  cygnus 29 grudnia 2016, 00:39

  Mnie zastanawia toroidalne lustro które nie jest optyką.

 8. szuu
  szuu 29 grudnia 2016, 02:19

  no naprawdę, dotychczas obiektywy tylko tworzyły, rzutowały lub nawet rysowały ale taki który generuje to widze pierwszy raz!

 9. janek_wu
  janek_wu 29 grudnia 2016, 08:25

  @szuu "dotychczas obiektywy tylko tworzyły, ale taki który generuje to widze pierwszy raz!"
  Słyszałeś o synonimach? :)

 10. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 29 grudnia 2016, 09:12  fotopstryk28 grudnia 2016, 19:08

  IMO straszna geometria, brzydkie filmy jak noc. Jedyne sensowne zastosowanie takiego obrazowania wg mnie, to inspekcja zatkanych rur i kominów.
  ----------------------------------------------------------------------------------------------

  Tutaj jest ten obraz wyswietlony w projekcji equirectilinearnej- polegajacej na tym, ze obraz zostaje sciskany liniowo od rowonika - im dalej tym bardziej.

  mozna oczywiscie wyswietlic rowniez za pomoca odpowiedniego programu - playera jako obraz rectilinerany - o postrzeganej przez nas projekcji " normalnie". Mozna wyswietlic na ekranie tylko czesc kadru 360 stopni , a film biegnie dalej - czyli mozna wybierac sobie kadry.

  rozdzielczosc , mydlo.
  to jest problem aktualnie nie do przeskoczenia ze wzgledu na wydajnosc komputerow i mocy transferu danych. Sa zbyt slabe. takie filmy sie poddaje mocnej kompresji i ogranicza ich rozdzielczosc. Gdybysmy chcieli prezentowac w rozdzielczosci takiej jaka rozroznia oko ludzkie , pojedynczy obraz winien skladac sie z ok 0,5 gpx lub nawet wiecej. Na te technologie jest jeszcze za wczesnie , trzeba poczekac pewnie kilkanscie lat, dopoki moce przesylowe sie o pare rzedow wielkosci powieksza

 11. szuu
  szuu 30 grudnia 2016, 23:48

  otóż nie, bo obraz z tego obiektywu można porównać z filmami 360° z różnych kamer zapisujących w podobnej liczbie pikseli i po prostu wypada gorzej od nich.
  fakt że kiedyś będzie można wyświetlać więcej pikseli na raz niczego tu nie zmienia.

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.