Optyczne.pl

Partnerzy
proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia, zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2, full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter, akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.


Aktualności

Sfotografuj częściowe zaćmienie Księżyca!

Sfotografuj częściowe zaćmienie Księżyca!
6 sierpnia
2017 18:01

W poniedziałek, 7 sierpnia, w godzinach wieczornych będziemy mogli obserwować i fotografować częściowe zaćmienie Księżyca. Zapraszamy do lektury niniejszego materiału i zasięgnięcia informacji jak to robić.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, gdy nasz naturalny satelita chowa się w cień lub/i półcień rzucany przez Ziemię. Ponieważ Księżyc świeci światłem odbitym od Słońca, wejście w cień naszej planety powoduje, że do jego tarczy prawie nie docierają promienie naszej dziennej gwiazdy.

Sfotografuj częściowe zaćmienie Księżyca!
Schemat zaćmienia Księżyca. Źródło: Wikipedia.


Gdy Księżyc chowa się całkowicie w cień naszej planety, mamy do czynienia z zaćmieniem całkowitym, w którym tarcza Srebrnego Globu świeci czerwonawo tylko dzięki promieniom ugiętym w ziemskiej atmosferze. Gdy Księżyc chowa się częściowo w cień Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Gdy Księżyc chowa się w półcień, występuje zaćmienie półcieniowe, które objawia się tylko lekkim osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.

Poniedziałkowe zaćmienie w pełnej krasie będą mogli podziwiać obserwatorzy znajdujący się głównie w Azji i na Oceanie Indyjskim. W Polsce nie dojrzymy początkowych faz zjawiska, które wydarzą się jeszcze w trakcie dnia, zanim Księżyc wzejdzie.

Zaćmienie półcieniowe rozpocznie się o 17:50 naszego czasu i Warszawie Srebrny Glob będzie znajdował się wtedy 20 stopni pod horyzontem. Początek zaćmienia częściowego wystąpi o 19:23, z Księżycem znajdującym się 7 stopni pod horyzontem. Maksimum zaćmienia o fazie 0.2464 będzie miało miejsce o godzinie 20:22 i wtedy nasz naturalny satelita będzie znajdował się 1 stopnień nad horyzontem. Koniec zaćmienia częściowego i najciekawszej części zjawiska wystąpi o 21:18 tylko 8 stopni nad horyzontem. Zaćmienie półcieniowe potrwa do 22:51.

Najlepsze warunki do obserwacji zjawiska będą mieli obserwatorzy w południowo-wschodniej Polsce, a najgorsze ci znajdujący się w Polsce północno-zachodniej, gdzie faza maksymalna wystąpi jeszcze przed wschodem Księżyca. Wszędzie jednak najciekawsze rzeczy będą działy się nisko nad horyzontem. Aby więc nasze obserwacje zakończyły się sukcesem musimy wybrać taką miejscówkę, z której będziemy mieli bardzo dobry widok na południowo-wschodni horyzont.

Warto dodać tutaj, że do sfotografowania zjawiska nie jest potrzebny wyjątkowo wyrafinowany sprzęt. Swoje pierwsze zaćmienie Księżyca, jeszcze w latach 80-tych XX wieku, fotografowałem aparatem Zenit 11 z Heliosem 2/58. Księżyc miał na kliszy średnicę mniejszą niż 1 mm ale i tak dało się go powiększyć do takich rozmiarów, żeby było widać poszczególne fazy zaćmienia.

Sfotografuj częściowe zaćmienie Księżyca!
Rozmiary tarczy Księżyca na pełnej klatce w zależności od użytej ogniskowej.


Najbliższe zjawisko stwarza pole do popisu zarówno dla posiadaczy obiektywów standardowych jak i dłuższych instrumentów. Srebrny Glob będzie wschodził, więc obiektywy klasy kilkudziesięciu milimetrów mogą pozwolić na wykonanie interesujących pejzaży wschodzącego i zaćmionego Księżyca. Można pokusić się o wykonanie kilku czy kilkunastu ekspozycji oddzielonych od siebie okresem kilkunastu minut, a potem złożenie ich do jednego zdjęcia, by pokazać ruch naszego naturalnego satelity na tle sfery niebieskiej, a także zmienne fazy zaćmienia.

Sfotografuj częściowe zaćmienie Księżyca!
Końcowe fazy zaćmienia Księżyca z 27/28 września 2015 roku. Fot. A. Olech


Posiadacze dłuższych teleobiektywów mogą spróbować uwiecznić dokładnie poszczególne fazy zaćmienia wraz ze szczegółami tarczy Księżyca. Wystarczą do tego już obiektywy o ogniskowej 200–400 mm. Księżyc jest jasny, dlatego warto nasze obiektywy trochę przymknąć, aby nie pracować na maksymalnym otworze względnym. Nie warto szaleć też z czułościami – poziom ISO 200–400 wydaje się być optymalny. Dysponując solidnym statywem, wężykiem spustowym lub pilotem oraz używając wstępnego podnoszenia lustra uzyskamy na pewno ostre i satysfakcjonujące nas zdjęcia. Pamiętajmy tylko, że na początku zjawiska czasy ekspozycji będą krótkie (powiedzmy rzędu 1/200–1/500 sekundy, choć dokładna wartość będzie przecież zależała od użytej czułości i wartości przysłony).

Sfotografuj częściowe zaćmienie Księżyca!
Mozaika faz całkowitego zaćmienia Księżyca z 27/28 września 2015 roku. Fot. A. Olech


Jeśli nie posiadamy specjalnego montażu paralaktycznego z napędem, nie przesadzajmy z dużymi ogniskowymi. Granicą są okolice 1000 mm. Powyżej tej wartości montaż z prowadzeniem jest już bardzo wskazany.

Warto pamiętać, że na jasnym Księżycu możemy ustawić ostrość przy pomocy autofokusa, ale potem należy go przełączyć w tryb manualny. Gdy jasność naszego naturalnego satelity zacznie spadać, autofokus może ustawiać się w niewłaściwej pozycji. Zawsze też warto wspomagać się trybem live view. Na powiększonym obrazie tarczy Księżyca łatwo zobaczymy czy ostrość jest ustawiona poprawnie.

Życzymy pogodnego nieba i wielu udanych zdjęć. Na następne zaćmienie Księżyca będziemy musieli poczekać do 31 stycznia 2018 roku.


Komentarze czytelników (68)
 1. korab
  korab 6 sierpnia 2017, 23:10

  Super. Fajne info.

 2. Negatyw
  Negatyw 6 sierpnia 2017, 23:34

  Cytat:
  "Warto pamiętać, że na jasnym Księżycu możemy ustawić ostrość przy pomocy autofokusa, ale potem należy go przełączyć w tryb manualny. Gdy jasność naszego naturalnego satelity zacznie spadać, autofokus może ustawiać się w niewłaściwej pozycji. Zawsze też warto wspomagać się trybem live view. Na powiększonym obrazie tarczy Księżyca łatwo zobaczymy czy ostrość jest ustawiona poprawnie."
  Nie ma potrzeby wspomagać się live view, jeżeli na obiektywie jest skala odległości w metrach to ustawiamy 382 662 000 metry i po kłopocie. :-)
  Albo na znaczek "nieskończoność" i będzie dokładniej niż zrobi to AF.

 3. waldi72
  waldi72 7 sierpnia 2017, 02:24

  @Negatyw
  Ten "znaczek na nieskończoność" w nowoczesnych teleobiektywach nie ma jednego wyznaczonego punktu, tylko jest linią, więc nie wyznaczysz na tą linię dokładnie nieskończoności. A dlatego jest linią, bo punkt nieskończoności ustawiany przez mechanizm w teleobiektywie zmienia się w zależności nawet od temperatury. Przy długich teleobiektywach jest nawet możliwość przestrzenią nawet i za nieskończoność, czyli wyjdzie niewyraźnie.

  Jeśli nie mamy możliwości dokładnego ustawienia ostrości na Księżyc, to lepiej jest ustawić ostrość na jakiś daleki obiekt na Ziemi i tak ustawić przysłonę, aby Księżyc mieścił się w odległości hyperfokalnej. Potem dla bezpieczeństwa, aby nie przesunąć pierścienia można go nawet zabezpieczyć taśmą samoprzylepna lub odpowiednio nałożona gumką.

 4. fotopstryk
  fotopstryk 7 sierpnia 2017, 07:50

  Waldi, przyklejasz taśmę w temperaturze T1 a zdjecie robisz w temperaturze T2. Oj. I co teraz?

  ;-)

 5. Arek
  Arek 7 sierpnia 2017, 08:49

  Echchch... eksperci :) Ktoś, kto takich zdjęć zrobił tysiące napisał Wam jak to robić, ale nie przeszkadza to wchodzić tutaj i wypisywać dyrdymały o tym, że ustawienie na nieskończoność wystarczy.

 6. maggotsic
  maggotsic 7 sierpnia 2017, 09:30

  Robiłem zdjęcia księżyca na różnych ogniskowych, od 300 do 1680 mm (crop i pełna klatka). Trafienie z ostrością na tej najdłuższej ogniskowej graniczyło z cudem, ale się udawało (raz na 20 zdjęć ;)) i bynajmniej nie dzięki ustawianiu na nieskończoność ;)

 7. PiotrKrochmal
  PiotrKrochmal 7 sierpnia 2017, 09:39

  Arku takie czasy. Dziś każdy jest ekspertem i wszystko zrobi aby innym wykazać swoją wyższość. Ani nie poczytam zanim napisze.

 8. Arek
  Arek 7 sierpnia 2017, 09:53

  Poza tym nie liczyłbym dzisiaj na wybitną ostrość obrazów Księżyca. Przy wysokościach kilku stopni nad horyzontem, a na takiej będzie widoczne zjawisko, atmosfera jest na tyle niestabilna, że skutecznie będzie ograniczać rozdzielczość. Więc nawet jak traficie z ostrością obiektywu idealnie, uzyskany obraz będzie daleki od wzorcowego.

 9. Bahrd
  Bahrd 7 sierpnia 2017, 10:05

  A to - akurat - choć nie jestem ekspertem "od spraw nie z tej Ziemi" - chciałem napisać. Ale pomyślałem, że dobrze jest jednak "przed gospodarza nie wychodzić"...

  PS
  Ja mam jeszcze całe miasto pomiędzy mną a wschodzącym Księżycem, więc - bardziej niż w ostre - celuję w "nastrojowe i artystyczne" ujęcia.

 10. Stivenson
  Stivenson 7 sierpnia 2017, 11:06

  link

  link
  Myślę że miejscówka i czas był by idealny, szkoda że za późno się zorientowałem hehe

 11. Negatyw
  Negatyw 7 sierpnia 2017, 11:26

  Znajomość głębi ostrości się kłania. Dla tego typu zdjęć ustawienie ostrości nie ma praktycznie znaczenia. Nieostre zdjęcia wynikają z przyczyn.
  @maggotsic, cytat:
  "Robiłem zdjęcia księżyca na różnych ogniskowych, od 300 do 1680 mm (crop i pełna klatka). Trafienie z ostrością na tej najdłuższej ogniskowej graniczyło z cudem, ale się udawało (raz na 20 zdjęć ;)) i bynajmniej nie dzięki ustawianiu na nieskończoność ;)"
  @Arek, @maggotsic, wystarczy poczytać o głębi ostrości i o ostrości w ogóle. Fizyka mówi, że głębia ostrości przy przysłonie 5,6, ogniskowej 1000mm i APS-C DX Nikona jest tak duża, że widoczna nieostrość spowodowana złym ustawieniem ostrości może wynikać tylko i wyłącznie z powodu błędu grubego, tj, ustawienia np. ostrości na 100m zamiast nieskończoność. A to tylko może zrobić AF. Dla niedowiarków podaję link do kalkulatora.
  link

 12. Negatyw
  Negatyw 7 sierpnia 2017, 11:39

  Miało być: Nieostre zdjęcia wynikają z innych przyczyn.
  Do kalkulatora proszę wpisać:
  Format DX Nikon
  Ogniskowa 1000 mm
  Przysłona 5,6
  Odległość 9999999999999999 m (trzeba wpisać liczbę a to będzie pr
  Krążek rozproszenia 1/1700 przekątnej kadru

  Odległość 9999999999999999 m bo trzeba wpisać liczbę a to będzie praktycznie nieskończoność. Zdjęcie ostre mamy od 10,7 km do nieskończoności.

 13. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 7 sierpnia 2017, 11:49


  Negatyw
  7 sierpnia 2017, 11:26

  Znajomosc glebi ostrosci sie klania. Dla tego typu zdjec ustawienie ostrosci nie ma praktycznie znaczenia. Nieostre zdjecia wynikaja z przyczyn.
  @maggotsic, cytat:
  "Robilem zdjecia ksiezyca na róznych ogniskowych, od 300 do 1680 mm (crop i pelna klatka). Trafienie z ostroscia na tej najdluzszej ogniskowej graniczylo z cudem, ale sie udawalo (raz na 20 zdjec ;)) i bynajmniej nie dzieki ustawianiu na nieskonczonosc ;)"
  @Arek, @maggotsic, wystarczy poczytac o glebi ostrosci i o ostrosci w ogóle. Fizyka mówi, ze glebia ostrosci przy przyslonie 5,6, ogniskowej 1000mm i APS-C DX Nikona jest tak duza, ze widoczna nieostrosc spowodowana zlym ustawieniem ostrosci moze wynikac tylko i wylacznie z powodu bledu grubego, tj, ustawienia np. ostrosci na 100m zamiast nieskonczonosc. A to tylko moze zrobic AF. Dla niedowiarków podaje link do kalkulatora.
  link
  -----------

  G. prawda i najwyzszy czas zeby po 15 latach obecnosci fotografii cyfrowej na rynku zrozumiec co to jest GO i jak sie liczy.
  nie bede po raz setny powtarzal.
  te kalkulatory wyrzadzaja szkode w swiadomosci fotografow jesli nie wesprzec ich podstawowa wiedza , ktorej niestety sie nie przekazuje.

  1. co to jest nieskonczonosc w fotografii ?
  to jakas okreslona wielokrotnosc ogniskowej . Przyjmuje sie od ok 3000 - 5000 razy - moze byc roznie u roznych producentow.
  2. Odleglosc ksiezyca jest wieksza .
  3. Rozdzielczosc odwzorowania jest najwyzsza dokladnie w plaszczyznie nastawionej odleglosci.
  GO to nic innego jak obszar o pewnej dopuszczalnej welug jakis tam kryteriow nieostrosci..Rozdzielczosc na granicach obszaru GO jest w fotografii cyfrowej obserwujac obraz w skali 100% , gdyby korzystac z wyliczen kalkulatorw znacznie nizsza niz w plaszczyznie ostrosci - co mozna zaobserwowac okiem nieuzbrojonym.

  fotografujac ksiezyc nalezy starannie , najlepiej na LV nastawic ostrosc.
  Poniewaz nastawa ta nigdy nie jest idealna , nawet w ten sposob bedziemy mieli zdjecia rozniace sie ostroscia. Jesli nastwimy tak , ze nam sie wydaje na monitorze LV , iz jest ostro , w rzeczywistosc wcale tak byc nie musi , nawet osiaga sie blad rzedu 30% sadzac ze jest ok.

  Poslugujac sie b.dlugimi ogniskowymi doslowie widac ruch ksiezyca na monitorze LV - trzeba zadbac o dostatecznie krotkie czasy naswietlenia.

  O tym ze na 20 zdjec jedno moze byc wyraznie ostrzejsze od pozostalych watpliwosci nie mam.

 14. Arek
  Arek 7 sierpnia 2017, 12:01

  Negatyw - po co dyskutujesz, jak nie masz racji? Rzadko zgadzam się z Pokoradlasztuki, ale tym razem ładnie wszystko wyjaśnił.

  Zamiast teoretyzować wyjdź kiedyś pod czyste niebo. Ustaw teleobiektyw na Ksieżyc, ustaw swoją nieskończoność i zrób zdjęcia. A potem wykonaj serię zdjęć z AF. A potem jeszcze pokręć w manualu na live view. Przekonasz się
  co daje najlepsze efekty.

  Przy ogniskowych klasy 400-800 mm bardzo często robię właśnie w AF. Wystarczy zrobić wtedy 10-20 zdjęć i wybrać jedno najostrzejsze.

 15. Posłaniecprawdy
  Posłaniecprawdy 7 sierpnia 2017, 12:01

  @Negatyw
  Zechcesz zaprezentować swoje zdjęcia księżyca robione według twoich teorii? ;)

 16. Negatyw
  Negatyw 7 sierpnia 2017, 12:52

  @Posłaniecprawdy, nie mam takiego obiektywu 1000mm. Poza tym aparat mam w naprawie, a stary aparat Samsung GX10 nie ma LV. Głębia ostrości to jest czysta fizyka. Fizyki się nie oszuka. Przy ustawieniu na ok. nieskończoność dla obiektywu 1000mm przysłonie 5,6 i plamce rozproszenia 0,017mm ostro jest od 10,7km do nieskończoności. Jak weźmiemy plamkę 10 razy mniejszą czyli 1,7 mikrona to i tak będzie ostro od 107km do nieskończoności. Tylko, że dla tak dużych odległości i ogniskowych to sama atmosfera ziemska potrafi być soczewką, czyli zniekształcić nasze ustawienia. Wynika to z różnych gęstości atmosfery na różnych wysokościach, różnicach w składzie chemicznym i różnych temperaturach. Będzie to silnie odczuwalne zwłaszcza teraz gdy będzie fotografowany Księżyc nisko nad horyzontem. Niestety nie mam odpowiedniego sprzętu do takiej fotografii. Samsung GX10 to super aparat ale do ISO 400, więc nie mógłbym zastosować odpowiednio krótkiej migawki. A kalkulatory są O.K. tylko nie przewidują zniekształceń powodowanych przez atmosferę.

 17. dARTi
  dARTi 7 sierpnia 2017, 13:17

  1 stopień obrotu pierścieniem ostrości decyduje o tym czy księżyć będzie ostry czy do dupy. Fachowcy teoretycy od hiperfokalnej i nieskończoności widać nigdy łysego nie przyfocili na tele. Live view, maksymalne zbliżenie, manual i duuuża precyzja nastawy i kilka klatek.

 18. dARTi
  dARTi 7 sierpnia 2017, 13:25

  A jak się dobrze trafi to szkiełkiem za 300 zł można taki efekt uzyskać

  link

 19. Vendeur
  Vendeur 7 sierpnia 2017, 13:26

  @Negatyw - a po co Ci większe ISO? Myślisz, że jest potrzebne do osiągania krótkich czasów? Najwyraźniej faktycznie chyba nigdy nie robiłeś zdjęć tarczy księżyca (a o takich tu dyskutujemy, skoro chcemy widzieć na niej szczegóły). Szczególnie jak to wysokie ISO sparujemy z przesłoną 5,6 , którą proponujesz.

 20. Vendeur
  Vendeur 7 sierpnia 2017, 13:30

  Mały edit do powyższej wypowiedzi. Przy częściowym, szczególnie sporym, zaćmieniu księżyca czasy będą oczywiście znacznie krótsze, natomiast gdy Księżyc jest w pełni, to naprawdę wiele nie trzeba, aby cyknąć dobrą fotkę - tele, trafienie z ostrością, dobre miejsce. ISO to najmniejszy problem.

 21. Bahrd
  Bahrd 7 sierpnia 2017, 13:31

  dARTi i Arek,
  Na Live View z powodzeniem link )używam do Księżyca dotykowego DP AF (dużo wygodniejsze od wężyka albo USB) - więc nie musi być "manual" - zwłaszcza, że z Tamronem 150-600 i solidnym, ale tylko standardowym statywem, każde muśnięcie pierścienia ostrości kolibie zestawem (zwłaszcza na x10, gdzie w ogóle wszystko się rusza - a najszybciej z "kadru" ucieka sam Księżyc).

 22. fotoamator2
  fotoamator2 7 sierpnia 2017, 13:46

  Fotografuję zaćmienia od bardzo dawna (pierwsze zdjęcia były jednak z ogniskową 105 mm, a nie 58 mm :-) ). Potwierdzam kłopoty z ustawianiem ostrości - np. w 2015 roku AF działał wyśmienicie przy fazach częściowych i na początku/końcu fazy całkowitej, lecz odmówił ustawiania w najciemniejszej fazie zaćmienia całkowitego.
  Gdyby ktoś fotografował jedynie w JPEG mała rada - spróbujcie część zdjęć (całkowitego lub z widocznym dobrze całkowicie zaćmionym globem) wykonać przy balansie bieli ustawionym na światło żarowe (albo na niską temperature barwową światła). Aparat oddaje bowiem całkowicie zaćmiony Księżyc jako zdecydowanie bardziej czerwony i jednolity barwnie, niż odbiera to oko. Można wtedy uchwycić ciekawy widok - cień jest wyraźnie bardziej niebieski przy brzegu niż w środku. Ma to. m. in. związek z tym, że ozon w ziemskiej atmosferze silnie absorbuje promienie czerwone a przepuszcza niebieskie, a słabo załamane promienie to te, które przeszły przez warstwę ozonową. Np. (nie moja fotka!):
  link

 23. Negatyw
  Negatyw 7 sierpnia 2017, 13:57

  Nie no, czas migawki powinien być jak najkrótszy. Przecież występuje ruch Księżyca względem Ziemi i drgania powietrza. Ja jestem "fotografem - amatorem" na małe odległości. Wiedziałem, że atmosfera zniekształca i powoduje efekt soczewki, ale nie myślałem, że do tego stopnia. Bo kalkulatory nie kłamią, podają wielkości teoretyczne w próżni dla optyki idealnej. Na dzisiaj to dysponuję: Samsung GX10 + Sigma 70-300mm f/4.0-5.6 DG + statyw, więc szału nie będzie.

 24. Vendeur
  Vendeur 7 sierpnia 2017, 14:23

  @Negatyw - ale na takim sprzęcie pobawić się już możesz. Ja fociłem Sony A77 + 70-300G, którego o ile pamiętam, to przymykałem do 8, bo było tak jasno. Zdjęcia wyszły średnie, choć w miarę, ale to dlatego, że robione na szybko i z ręki, zupełnie bez przygotowania - po prostu zobaczyłem Księżyc po zejściu ze szczytu i chciałem go uwiecznić. Z odpowiednim przygotowaniem z pewnością da się osiągnąć dobry rezultat.

 25. SKkamil
  SKkamil 7 sierpnia 2017, 14:25

  Szanowna redakcjo , pod tytułem " Sfotografuj zaćmienie ...." wszyscy wspólnie doszli do wniosku ze nie warto bo tylko kilka osób potrafi ;

 26. Arek
  Arek 7 sierpnia 2017, 14:31

  Warto. Ale jednocześnie zamiast teoretyzować warto słuchać uwag tych osób, które takie zjawiska już fotografowały.

 27. dARTi
  dARTi 7 sierpnia 2017, 14:38

  Bez jasnego długiego tele znacznie trudniej przywocić czerwonego którego jasność jest radykalnie mniejsza i wtedy trzeba gonić ISO bo okazuje się, że skubaniutki jest bardzo szybki. U mnie kombinacja 300mm + TC x2 wydawała się optymalna ale to już F9 więc iso idzie w kosmos. Przesunięcie widać na gwiazdach.. więc i księżyc traci rozdzielczość..

  link

 28. dARTi
  dARTi 7 sierpnia 2017, 14:41

  Tu widać, jak zmienia się ekspozycja kiedy wychodzi z cienia. Nie do złapania bez totalnego przepału ;)

  link

 29. Arek
  Arek 7 sierpnia 2017, 14:57

  Przy dzisiejszej wysokości Księżyca 300 mm wystarczy.

 30. szafir51
  szafir51 7 sierpnia 2017, 15:43

  @dArti
  podobne zdjęcie można zrobić i obiektywem za stówkę :) Stareńkie 300mm i crop 2x, lupka 14x i można bardzo precyzyjnie wyostrzyć. Tylko przed 50cl wódeczki dla dodatkowej stabilizacji :)

  Po tekstach takich typków jak Negatyw widać, że podobnych zdjęć nie robili i tylko w internetach teoretyzować potrafią.
  Artykuł fajnie napisany ale obawiam się, że efekty nie będą spektakularne.

 31. Negatyw
  Negatyw 7 sierpnia 2017, 16:35

  @szafir51, znałem takiego praktyka co po 5 latach fotografowania Zenitem stwierdził, że prawidłowe ustawienia dla Zenita to wyłącznie 1/60s i 5,6 a ja nie mogę temu zaprzeczać bo fotografuję Nikonem. Od tej pory biorę poprawkę na "praktyków".
  @Vendeur, @Arek, spróbuję 300mm jak piszecie, że wystarczy.

 32. szafir51
  szafir51 7 sierpnia 2017, 21:34

  @Negatyw
  Pierwszy raz jak wziąłem do ręki aparat z tele i próbowałem zrobić zdjęcie to od razu było wiadomo, że ostrość musi być ustawiona precyzyjnie. Hiperfokalna nie załatwia sprawy ani trochę. Ustawienie na nieskończoność podobnie.

 33. Arek
  Arek 7 sierpnia 2017, 22:32

  Moja mozaika: link

 34. fatman
  fatman 7 sierpnia 2017, 23:54

  Jechałem dziś z Poznania do Warszawy wieczorem i cały czas widziałem Łysego przed sobą. Fajne było to zaćmienie i wyraźne.

 35. Bahrd
  Bahrd 7 sierpnia 2017, 23:56

  Elegancko. Nam się udało zdążyć tylko na końcówkę: link

 36. Negatyw
  Negatyw 8 sierpnia 2017, 01:10

  Może coś jest nie tak z moim aparatem. Za każdym razem gdy AF aparatu ustawiał ostrość to równo na nieskończoność. Ręcznie można było przesunąć poza nieskończoność, pewnie dlatego jak by ktoś chciał fotografować czarne dziury. :-)
  Też się spóźniłem bo liczyłem, że uda mi się zrobić zdjęcie z tarasu lub z okna swojego domu. Niestety musiałem wyjść z domu i szukać miejsca gdzie widać księżyc. link

 37. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 8 sierpnia 2017, 08:08

  ten dran zajrzal tez tutaj ;-)

  link

 38. JdG
  JdG 8 sierpnia 2017, 10:48

  QPokoradlasztuki (ten dran):

  a to na pewno ten wczorajszy? mimo tych wątpliwości, z pewnością bardzo efektowny. Chociaż, tak z daleka patrząc, fotka kol. Negatywa (która pewnie ujawniła mu różne komplikacje związane z tego typu fotografią), nawet mimo tego fajnego, ekspresyjnego wzorka, bardziej przypomina tego wczorajszego.

 39. Betelgeuse
  Betelgeuse 8 sierpnia 2017, 15:27

  @negatyw
  Gadasz tam wyżej jak potłuczony:
  Nastawa krytycznej ostrości (a nie jakiejś tam wydumanej "hiperfokalnej") to przy długim tele kwestia przesunięcia podziałki o milimetr w jedną bądź w drugą stronę - nie ma tu miejsca na sugerowanie się zakresem nadrukowanym na pierścineniu.

  A teraz weź sobie ustaw "na kreskę" - skala "lata" sobie gdzieś w środku pod plastikową szybką, a kreska jest na obudowie 3 mm wyżej. Spojrzysz na to lekko z lewej - wynik 1, spojrzysz lekko z prawej - wynik 2.

  A teraz przyklej sobie taśmę - pojdziesz z tym na zewnątrz temperatura spadnie i już możesz się pożegnać z ostrością

  link

 40. Negatyw
  Negatyw 8 sierpnia 2017, 16:49

  @Betelgeuse, ja jestem pewien swego z dokładnością do 0,2mm a może lepiej. Patrzyłem tak jakbym strzelał z karabinu, dwie kreski i środek nieskończoności (ósemka) w jednej linii. Inna sprawa, że większość zdjęć jest wyraźnie nieostra. Nawet gdy zrobiłem 3 zdjęcia na tych samych ustawieniach to ostrość na każdym jest inna. No ale do takich zdjęć to trzeba mieć sprzęt a nie chwiejny statyw i obiektyw za 400zł.

 41. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 8 sierpnia 2017, 19:03
  Negatyw
  8 sierpnia 2017, 16:49 

  @Betelgeuse, ja jestem pewien swego z dokładnością do 0,2mm a może lepiej. Patrzyłem tak jakbym strzelał z karabinu, dwie kreski i środek nieskończoności (ósemka) w jednej linii. Inna sprawa, że większość zdjęć jest wyraźnie nieostra. Nawet gdy zrobiłem 3 zdjęcia na tych samych ustawieniach to ostrość na każdym jest inna. No ale do takich zdjęć to trzeba mieć sprzęt a nie chwiejny statyw i obiektyw za 400zł.
  --------------------------------------------------------------

  to jest bledny tok rozumowania.

  Jesli ostrzyles na AF , za kazdym razem af ustawial idealnie na kreske nieskonczonosci , a zdjecia ksiezyca sa nieostre , tzn. ze masz prawidlowo dzialajacy AF.

  W fotografii Symbol niekonczonosci odpowiada wielokrotnosci ogniskowej - to jest pare / kilka tysiecy razy . ( ok 3000 -5000 razy)
  Oznacza to , ze dla obiektywu 300 mm kreska nieskonczonosci odpowiada odleglosci ok 1,5 km. Z tej odleglosci promienie sa dostatecznie rownolegle do osi by mozna bylo uznac, iz to jest " nieskonczonosc". ( dla obiektywow std "nieskonczonosc" to pareset metrow)
  Fotografownie obiektow znajdujacych sie w nieskonczonosci jest niemozlilwe , oznacza to nieskonczenie mala skale odwzorowania , czyli nieskonczenie maly obraz..
  Skala odleglosci na obiektywach jest naniesiona wykladniczo - powyzej kreski nieskonczuonosci nie nanosi sie wartosci liczbowych , to bylby rzad wielkosci km a nawet tysiecy. Tego nie da sie dokladnie zaznaczyc- i nie ma takiej potrzeby.
  GO dla obiektywu 300 mm i nastawy nieskonczonosc wcale nie jest wielka- to rzad kilku setek metrow.
  Jesli chcesz trafic ostro obiekty b. odlegle jak np ksiezyc to musisz nastawiac na LV a i tak okaze sie ze kazde udjecie moze byc inaczej wyostrzone. Minimalny ruch pierscieniem odleglosci to skok o tysiace km.

  Jesli chesz za pomoca AF nastawic odleglosc na ksiezyc to jest to mozliwe dzieki bledom AF czyli jego rozrzutowi i ktores tam kolejne zdjecie akurat przypadkowo zostanie prawidlowo nastawione na odleglosc. Ostrzenie za pomoca AF ma Charakter statystyczny. .

 42. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 9 sierpnia 2017, 07:31

  dla porzadku moze uzupelnie, ze piszac "AF" mam na mysli af - fazowy.

  I tutaj ciekawostka.

  AF fazowy jest kalibrowany dla swiatla bialego 5500 K. Tzn algorytmy nastawy elementow ostrzacych winny "przewidziec" prawidlowa nastawe odleglosci w takiej temperaturze barwowej.
  Jak widac na zdjeciach ksiezyca , to swiatlo odbite od niego docierajace do ziemi jest wyraznie cieplejsze , ma nizsza temperatrure parwowa - to rzad zapewne ok 2000 -3000 K. Dla tej temperatury barwowej dlugosc fali swietlnej jest wieksza , a wiec algorytmy beda pracowac " za krotko" . Nastawa odleglosci bedzie za krotka , dostniemy w tych warunkach frontfocus.

 43. Negatyw
  Negatyw 9 sierpnia 2017, 13:14

  @Pokoradlasztuki
  Cytat: ..."Jesli ostrzyles na AF , za kazdym razem af ustawial idealnie na kreske nieskonczonosci , a zdjecia ksiezyca sa nieostre , tzn. ze masz prawidlowo dzialajacy AF." ...
  To ja wolę AF działający nieprawidłowo, do tego stopnia zepsuty, że wszystkie zdjęcia będą ostre.
  @Pokoradlasztuki
  Cytat: ..."Fotografownie obiektow znajdujacych sie w nieskonczonosci jest niemozlilwe , oznacza to nieskonczenie mala skale odwzorowania , czyli nieskonczenie maly obraz." ...
  Za wyjątkiem przypadku gdy obiekt fotografowany jest nieskończenie duży. Ja w którymś poście napisałem by do kalkulatora wpisać zamiast nieskończoność (bo nie ma takiej możliwości) odległość 9999999999999999 m. To jest wystarczające przybliżenie nieskończoności (wystarczające do celów fotografii amatorskiej).

  Cytat: ..."Jesli chcesz trafic ostro obiekty b. odlegle jak np ksiezyc to musisz nastawiac na LV"...
  Już pisałem, dysponuję aparatem Samsung GX-10, który nie posiada LV.

  Cytat: ..."GO dla obiektywu 300 mm i nastawy nieskonczonosc wcale nie jest wielka- to rzad kilku setek metrow."...
  I to mnie najbardziej ciekawi. Proszę pokazać wyliczenia matematyczne (lub fizyczne). Konkretne wzory, które wykażą małą GO dla nastawy odległości na obiektywie na odległość z Ziemi do Księżyca. Chodzi o nastawę dla obiektywu 300mm, f/5,6 gdy obraz będzie ostry.

 44. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 9 sierpnia 2017, 14:15  Cytat: ..."GO dla obiektywu 300 mm i nastawy nieskonczonosc wcale nie jest wielka- to rzad kilku setek metrow."...
  I to mnie najbardziej ciekawi. Prosze pokazac wyliczenia matematyczne (lub fizyczne). Konkretne wzory, które wykaza mala GO dla nastawy odleglosci na obiektywie na odleglosc z Ziemi do Ksiezyca.
  ----------------------------------------------------------

  to sa banalne wzory .
  wyprowadzimy je z pamieci. nie chce mi sie szkicowac , ale mozna sobie wyobrazic.
  wyprowadzimy w mysl zasad optyki gaussowskiej , czyli z pominieciem zjawisk falowych.

  dane: ogniskowa 300mm
  przyslona 5,6
  Kr - 0,003 mm ( krazek rozproszenie po stronie obrazowej czyli na matrycy)
  nastaw odleglosci niesk dla 5000 *f= 1500 000 mm (1500 m)

  oznaczenia:
  S skala odwzorowania:
  ZW-srednica zrenicy WEJSCIOWA = 300/5,6=54mm
  S= 300/ odleglosc nastawy odleglosci = 1:5000 - skala odzorowania
  Krp= Kr/S=0.003*5000=15mm - krazek rozproszenia po stronie przedmiotowej.
  x - odleglosc tylnej granicy GO
  x1 odleglosc przedniej granicy GO

  twierdzenie o proporcjonalnosci trojkatow pewnie znasz.

  mamy proporcje:
  ZW/x = Krp/(x-1500000)

  54/x=(15/(x-1500000))
  tylna granica x wynosi ok 2 070 000 mm tj ok 2070 m
  nastawa odleglosci wynosi 1500 m czyli tylna GO wynosi ok 570 m

  dla przedniej granicy mamy odleglosc x1
  proprcja

  ZW/x1=Krp/(1500 000-x1)

  54/x1=15/(1500 000-x1)
  x1=

  54/x1=(15/(1500000-x1))

  x1=1170m
  przednia GO wynosi 330 m

  lacznie GO wynosi ok 870 m

  sprawdz podstawiajac te same dane do kalkulatora

 45. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 9 sierpnia 2017, 15:08

  lacznie GO wynosi ok 870 m

  winno byc:

  lacznie GO wynosi ok 900 m

 46. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 9 sierpnia 2017, 15:25

  no dobrze , szkice do przykladu powyzej

  link
  link

  widac jak trywialnym jest rachunek GO

 47. dARTi
  dARTi 9 sierpnia 2017, 16:22

  W teorii głębia ostrości w rozumieniu hiperfokalnej jest jest bardzo duża i już ustawienie precyzyjnej ostrości na odległy obiekt na ziemi winno skutkować ostrym obrazem księżyca. Czy tak jest w rzeczywistości nie sprawdzałem. Mogę więc ostrzę tam gdzie potrzebuję szczególnie dzięki choremu wynalzakowi szatana czyli EVF za pomocą którego ponoć się nie da ;) Ale ja o tym nie wiem i naiwnie na ekwiwalencie 1200mm (300mm i 2 szt TCx2) włączam jeszcze maksymalne powiększenie i choć obraz drży to ostrość można ustawiać perfekcyjnie.

  Jak jest w praktyce - nie wiem. Czy komin odległej fabryki będzie tak samo ostry jak księżyc i nic się nie da ruszyć pierścieniem pomiędzy nimi.. wątpię ale nie próbowałem. Wiem natomiast, że bardzo łatwo przeostrzyć za daleko. I nie chodzi tu o to, że ostrość jest wtedy na czarne dziury tylko układ soczewek wyszedł poza optymalną odległość. Wtedy już nic nie jest ostre.. czarne dziury też nie. A to jest dosłownie milimetr obrotu pierścieniem..

 48. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 9 sierpnia 2017, 18:47

  dARTi
  9 sierpnia 2017, 16:22

  W teorii głębia ostrości w rozumieniu hiperfokalnej jest jest bardzo duża i już ustawienie precyzyjnej ostrości na odległy obiekt na ziemi winno skutkować ostrym obrazem księżyca. Czy tak jest w rzeczywistości nie sprawdzałem.
  ----------------------

  nie ma niezgodnosci pomiedzy teoria a praktyka.

  w fotografii pojecie nieskonczonosci nie oznacza gdzies tam hen, hen daleko , za gorami , morzami za ksiezycem , tysiace km.

  mozna wyprowadzic w pamieci , ale oszczedze tego , chyba ze ktos bylby zainteresowany, ze odleglosc oznaczana jako nieskonczonosc w fotografii wynosi dla krazka rozproszenia jak to przyjmuje sie w fotografii analogowej dokladnie 2500*f.
  tzn dla ogniskowej 300 mm znaczek nieskonczonosci odpowiada odleglosci 750 m!!!
  nastawiajac na te odleglosc dostaniemy zdjecie ksiezyca ostre pod warunkiem, ze zrobimy wyduk w wielkosci 10*15 cm ! rozdzielczosc oczywiscie bedzie nijaka.

  Jesli robimy zdjecie aparatem cyfrowym i ogladamy ksiezyc w skali 100% to nalezy przyjac krazek rozproszenie = ok 0,005mm
  dla takiego KR odleglosc nieskonczonosci odpowiada 10000*f czyli 3000m.

  Takiej odleglosc nie mamy zaznaczonej na skali w ogole - najwyzsza to niekonczonosc odpowiadajaca 750m (dla 300mm).
  Tak wiec nastawiajc na znaczek nieskonczonosci fotografujac cyfra i ogladajac obraz w skali 100% bedziemy miec nastawe zbyt krotka , ksiezyc bedzie nieostry. Na szczescie tele pozwalaja na nastawe odleglosci poza kreska nieskonczonosci - trzeba poszukac prawidlowej nastawy ( np na LV , EVF)na obiekty dalej polozone - w tym ksiezyc.

  to w skrocie , mam nadzieje, ze nikt nie poprosi o wyliczenie skad sie bierze te 2500 f , ale zapewniam , ze tak jest.

  Warto zapamietac , ze naniesiona na skali obiektywu nieskonczonosc odpowiada 2500*f

 49. Negatyw
  Negatyw 10 sierpnia 2017, 00:06

  @Pokoradlasztuki, Twoje obliczenia są psu na budę.
  Cytat: "Kr - 0,003 mm ( krazek rozproszenie po stronie obrazowej czyli na matrycy)
  nastaw odleglosci niesk dla 5000 *f= 1500 000 mm (1500 m)"

  @Pokoradlasztuki, jak widzisz księżyc nisko nad ziemią to nie znaczy, że jest on w odległości 1500m od Ziemi. Obliczenia miały być gdy ostrość ustawiona jest na Księżyc, czyli ok. 382600000m. Gdyby to była prawda co piszesz, czyli że będzie mała GO rzędu kilkuset metrów, to na zdjęciu nie można by było uzyskać ostrości całego Księżyca, bo Księżyc ma promień 1737000m. Kalkulator obliczył ostrość od 5658m do nieskończoności (dla ultra małego krążka 0,003mm).

 50. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 10 sierpnia 2017, 06:45

  Najpierw krotko:

  Kreska nieskonczonosci to odleglosc 750 m-
  jesli nastawisz na nieskonczonosc wedlug oznaczenia na obiektywie to masz GO rzedu pareset metrow.
  Jesli nastawisz odleglosc prawidlowo na ksiezyc to nastawisz ja gdzies na ok 400 000 km - GO wynosi zapewne wiele tysiecy km.
  rzecz w tym , ze ta odleglosc nie jest naniesiona na obiektywie i znajduje sie dalej niz kreska nieskonczonosci. Nalezy ja jakos ustalic.  jesli chcesz troche dokladniej , mozesz pominac .

  Pretensje o bledna terie prosze kierowac nie do mnie tylko do Euklidesa , Talesa i Gaussa.

  99% fotografujacych nie wie czym jest GO i krazek rozproszenia , mimo ze sie chetnie na nie powoluja .

  W fotografii na obiektywach odleglosc nieskonczonosci nanosi sie dla warunku krazka rozproszenia ok 0,025 mm. Oznacza to ze rozmycie rzedu 0,025 mm uznawane jest za wystarczajaco male , czyli obraz jest ostry.

  w fotografii cyfrowej rozmycie rzedu 0,025 mm rozciaga sie na kilka pixeli.
  Ogladajac tak zrobione zdjecie w skali 100 % ( np ksiezyca) musisz zobaczyc nieostrosc jako, ze rozciaga sie na kilka pixeli , a nierozponawalna nieostrosc musi byc mniejsza od dwoch pixeli.
  Oznacza to , ze kreska nieskonczonosci dla fotografii cyfrowej winna znajdowac sie na obiektywie DALEJ niz to przyjmuje sie dla fotografii analogiowej ( I tak jest zaznaczone na obiektywie , podobnie jak kreski GO dotycza warunkow fotografii analogowej ,w ogolnosci sa bledne dla fotografii cyfrowej).
  Jesli nastawisz odleglosc wedlug kreski nieskonczonosci , bedzie to odleglosc rzedu 750 m ( dla ogniskowej 300 mm) . Dla przyslony 5,6 to GO rzedu paruset metrow ( w fotografii cyfrowej) . Dopiero jesli nastawisz odleglosc nieskonczonosci prawidlowo dla KR = 0,005mm ( czyli znacznie dalej, ale ta odleglosc nie jest naniesiona na skali obiektywu) , dostaniesz nastawe odleglosci znacznie dalej i ksiezyc znajdzie sie w zasiegu GO . W takich warunkach GO to rzad tysiecy km.

  zalaczam wykres odelglsc nieskonczonej w zaleznosci od skali odwzorowania ( czyli wielokrotnosci ogniskowej)

  widac , ze dla KR= 0,025mm odleglosc dla ktorej GO siega nieskonczonosci odpowiada skali odwzorowania ok 1:2500 , czyli nastawa odleglosci = 2500*f

  dla dla KR= 0,0o5mm odleglosc dla ktorej GO siega nieskonczonosci odpowiada skali odwzorowania ok 1:10000 , czyli nastawa odleglosci = 10000*f.

  (Te piki na wykresie siegaja nieskonczonosci gdyby zagescic na osi poziomej punkty pomiarowe.)

  link  slowem: jesli sadzisz , ze nastawiajac obiektyw na nieskonczonosc nastawiasz odleglosc gdzies hen daleko - tysiace km - to sie mylisz.
  Ta nastawa odpowiada dla obiektywu 300 mm odleglosci 750m (300*2500).


 51. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 10 sierpnia 2017, 06:49

  dodam

  jezeli AF nastawial dokladnie na symbol nieskonczonosci jak piszesz , to zdjecia MUSZA byc nieostre . Taki wynik tez dostales.

 52. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 10 sierpnia 2017, 07:02

  Negatyw
  10 sierpnia 2017, 00:06  @Pokoradlasztuki, jak widzisz ksiezyc nisko nad ziemia to nie znaczy, ze jest on w odleglosci 1500m od Ziemi. Obliczenia mialy byc gdy ostrosc ustawiona jest na Ksiezyc, czyli ok. 382600000m.
  --------

  do wyliczen przyjalem
  odleglosc 1500m ( przykladowa nieskonczonosc wedlug skali obiektywu )
  przysl 5,6
  f=300mm
  KR 0.003 mm

  wyprowadzony wynik GO 900 m


  masz wynik z kalkulatora:
  link

  jesli wstawiles cos innego to dostales inne GO

 53. Negatyw
  Negatyw 10 sierpnia 2017, 10:20

  @Pokoradlasztuki

  Cytat: "Kreska nieskonczonosci to odleglosc 750 m-
  jesli nastawisz na nieskonczonosc wedlug oznaczenia na obiektywie to masz GO rzedu pareset metrow."

  A co mnie obchodzi kreska na Twoim obiektywie. Ja wyraźnie napisałem, że ostrość ma być ustawiona na Księżyc, czyli odległość ok. 382600000m. W przypadku mojej Sigmy gdy celuję w Księżyc to AF dokładnie ustawia na nieskończoność. Gdy celuję na obiekt oddalony o 1500m to ustawia jakieś 0,8mm przed tym punktem nieskończoności. Tylko tu nie chodzi o Twój czy mój obiektyw i o ręczne ustawienie na tą czy inną kreskę, tylko o wielkość GO dla ustawionej ostrości na Księżyc.

 54. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 10 sierpnia 2017, 11:08

  Negatyw
  10 sierpnia 2017, 10:20

  @Pokoradlasztuki

  Cytat: "Kreska nieskonczonosci to odleglosc 750 m-
  jesli nastawisz na nieskonczonosc wedlug oznaczenia na obiektywie to masz GO rzedu pareset metrow."

  A co mnie obchodzi kreska na Twoim obiektywie. Ja wyraźnie napisałem, że ostrość ma być ustawiona na Księżyc, czyli odległość ok. 382600000m.
  ---------------

  nie w moim obiektywie tylko w kazdym.
  Tak sie przyjmuje w konstrukcji obiektywow i to ma swoj powod wynikajacy z przyjecia KR.

  w tym w ktorym sie poslugujesz kreska nieskonczonosci nie odpowiada nastawie na iles tam tysiecy km tylko na 750 m . tak sie definiuje nieskonczonosc w fotografii. Nieskonczonosc = 2500*f

  na ksiezyc musisz nastawic znacznie dalej jesli ogladasz zdjecie cyfrowe w skali 100% - jak to przy ksiezycu bywa - poza te kreske . teleobiektywy umozliwiaja to . mozna nastawiac odleglosc poza kreske , lecz ta odleglosci wielu , wielu km nie jest oznaczona na obudowie.

  jesli jak piszesz af nastawial za kazdym razem idealnie na symbol nieskonczonosci tzn nastawial na odleglosc kilkaset metrow i w fotografii analogowej dla powiekszen 10*15 cm mialbys na zdjeciu ksiezyc ostry.
  W zdjeciach cyfrowych , ktore zrobiles ksiezyc jest nieostry - Z tego powodu ze dla KR = o 0,003 nastawa nieskonczonosc lezy znacznie dalej niz ta kreska na obiektywie.

  Dopoki tego nie zrozumiesz , to nie rob tutaj wykladow jak dotografowac ksiezyc , gdyz popisales na poczatku watku banialuki - wynikajace z tego , ze cie nie obchodzi jak to jest rzeczywiscie. Nie wystarczy wiedziec co oznacza symbol odwroconej o 90 stopni osemki na obudowie obiektywu.

  znalazlem u siebnie jakies stare zdjecie sprzed lat , jakie sie jeszcze uchowalo cudem , gdyz taklie rzeczy sa do kosza- wyglada na ostre , w przeciwienstwoe do twoich.

  link
  .

 55. Negatyw
  Negatyw 10 sierpnia 2017, 12:07

  W moim aparacie AF tak ustawiał jak pisałem, to samo potwierdzała matówka z klinem dalmierzowym. Pierwsze zdjęcie jest nieostre bo jest poruszone, robione przy czasie 1/6 s. Drugie jest robione przy 1/45 s, przysłona 5,6. Przy tych parametrach ten obiektyw ostrzejszy nie będzie. To obiektyw, który kupiłem w Auchan z gwarancją za 400zł (wyprzedaż, wcześniej kosztował 560zł). Moje zdjęcie jest o rozmiarze 3872x2592 = ok. 10Mpx wykadrowane do 764x509 = ok. 0,39 Mpx. Tu nie może być ostro chociażby ze względu na rozdzielczość matrycy. Twoje zdjęcie to 2773x2318 = ok. 6,4 Mpx więc o czym rozmawiam?. Napisz jakim obiektywem robiłeś to zdjęcie i ile on kosztuje.

 56. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 10 sierpnia 2017, 12:22

  kazdym obiektywem mozna zrobic zdjecie nieostre.

  prosiles o wyprowadzenie wzoru , dlaczego GO jest taka mala- okolo. kilkaset metrow przy nastwie na nieskonczonosc wedlug oznaczenia na obiektywie - wiec wyprowadzilem.

  Rzecz w tym i powtorze po raz n-ty , ze znaczek nieskonczonosci na obudowie obiektywu odpowiada niezbyt wielkiej wielokrotnosci ogniskowej , jest on wyliczony dla odleglosci nastawy f*2500 - tak jest rozumiana nieskonczonosc w fotografii - jako wielokrotnosc ogniskowej. Podobnie kreski oznaczajace zakres GO sa liczone dla duzych KR . W fotografii cyfrowej GO bedzie mniejsza niz to wynika z tych kresek - w przyblizeniu o jeden stopien przyslony - jako regula goralska.

 57. Negatyw
  Negatyw 10 sierpnia 2017, 12:42

  Tą nastawę na nieskończoność to sobie sam "dośpiewałeś" by udowodnić wcześniejsze błędne wypowiedzi. Pewnie tak samo "dośpiewałeś" sobie te 1500 m lub 750 m, ale mniejsza o to. Może zacytuję moją wypowiedź z 9 sierpnia 2017, 13:14, czyli tą prośbę o policzenie GO:
  @Negatyw, cytat:
  "I to mnie najbardziej ciekawi. Proszę pokazać wyliczenia matematyczne (lub fizyczne). Konkretne wzory, które wykażą małą GO dla nastawy odległości na obiektywie na odległość z Ziemi do Księżyca. Chodzi o nastawę dla obiektywu 300mm, f/5,6 gdy obraz będzie ostry."

  Wyraźnie napisałem o jaką nastawę chodzi.

 58. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 10 sierpnia 2017, 13:32

  Negatyw
  10 sierpnia 2017, 12:42

  Tą nastawę na nieskończoność to sobie sam "dośpiewałeś" by udowodnić wcześniejsze błędne wypowiedzi.
  -------------------------------

  mowiac po polsku pieprzysz bez sensu .
  cytat z twojej wypowiedzi:

  "Za każdym razem gdy AF aparatu ustawiał ostrość to równo na nieskończoność. Ręcznie można było przesunąć poza nieskończoność"

  tak jest poniewaz kreska nieskonczonosci to 2500*f czyi dla f= 300 mm to jest 750 m. nie ma szans by w fotografi cyfrowej widoczny w tle ksiezyc znalazl sie w GO tak by zostal ostro odwzorowany.

  ciagle tego nie mozesz zrozumiec , dlatego ze nie masz najbardziej podstawowej wiedzy co to jest GO i KR. Nalezysz do tych 99% wlascicieli aparatow , ktorzy sie na to powoluja , lecz nie wiedza o czym mowia.

 59. bzdunek
  bzdunek 10 sierpnia 2017, 20:17

  Pokoradlasztuki
  Więcej pokory dla komentujących
  A takie wykłady to sobie wsadź w buty
  Ty robisz zdjęcia czy tylko liczysz różne parametry?
  Jesteś beznadziejny
  Zero pokory dla wszystkiego
  Wsiowy głupek i przemądrzałek

 60. JdG
  JdG 10 sierpnia 2017, 21:43

  @bzdunek (Więcej pokory dla komentujących)

  IMHO, akurat w przypadku zdjęcia Luny autorstwa kol. *Negatywa* (nie owijajmy w bawełnę - trochę odbiegającego od znanych dotąd wizerunków tego ciała niebieskiego) i problematyki ostrości na dużych dystansach, która na tym zdjęciu też się objawiła, kol. *Pokoradlasztuki* wykazał wystarczająco dużo pokory, nawet rzecz objaśnił arytmetyką się posiłkując.

  Nie zawsze takie teoretyczne dywagacje sięgają istoty rzeczy (wspomnijmy tu choćby dyskusje OVF vs. EVF), jednak one i inne, sięgające w zakamarki technologii, dyskusję stanowią o wartości tego forum. Ja np. czytam komentarze tutaj w nadziei trafienia na takie dyskusje, co czasem się zdarza, na szczęście.

  No bo dywagacje nad "profesjonalizmem" lustrzanek fufu firm N i C i dlaczego są one najlepsze pod słońcem, oraz dlaczego nie da się robić zdjęć za pomocą kamer o innym formacie matrycy i przez inne firmy wyprodukowanych, średnio mnie poruszają.

 61. Negatyw
  Negatyw 11 sierpnia 2017, 00:37

  @JdG, @bzdunek ma rację. To co pisze @Pokoradlasztuki jest zupełnie bez sensu. Dlaczego? Bo
  - jeżeli ja źle ustawiam ostrość Księżyca, to jak mam tą ostrość ustawić? Aparat nie posiada LV i uparcie ustawia AF na nieskończoność.
  - jeżeli znaczek nieskończoności oznacza 750m lub 1500m (bo @Pokoradlasztuki napisał raz tak a raz tak) to co z obiektywami, gdzie nie da się przesunąć pierścienia odległości poza nieskończoność? Ja mam 5 takich obiektywów, 4 stare manuale z gwintem M42, jeden nowy manualny obiektyw z bagnetem K.
  - konia z rzędem temu co Samsungiem GX-10 + Sigma 70-300mm f/4.0-5.6 DG (bez APO) zrobi bardziej ostre zdjęcie Księżyca. Chodzi o to drugie zdjęcie, nie poruszone.

 62. JdG
  JdG 11 sierpnia 2017, 02:04

  @Negatyw (To co pisze @Pokoradlasztuki jest zupełnie bez sensu):

  To co pisze *Pokoradlasztuki*, to jedno (problem teoretyczny i technologiczny), a Twoje kłopoty z ustawieniem ostrości w tym Samsungu, to drugie (problem natury praktycznej).

  W konkretnym obiektywie ta "nieskończoność" pewnie musi być jednak jakoś skończona i zdaje się o tym pracowicie wykładał *Pokoradlasztuki*.

 63. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 11 sierpnia 2017, 07:07

  Znaczek nieskonczonosci na obiektywie nie moze znajdowac sie w odleglosci rownej prawdziwej nieskonczonosci.
  z rownania gaussa wiemy ze:

  S =y/x
  S -skala odwzorowania
  y-odleglosci obrazowa
  x-odleglosc przedmiotowa

  dla odleglosci przedmiotowej nieskonczonej mielibysmy:

  S=f/nieskonczonosc = 0

  nie da sie sfotografowac nieskonczonosci , nie ma obrazu , nie ma sensu umieszczanie znaku odleglosci nieskonczonej dla takiej nastwy na obiektywie.

  Odleglosc nieskonczona w rozumieniu fotograficznym, jest taka odlegloscia , powyzej ktorej wszystko zostaje odwzorowane ostro.
  Ostro w rozumieniu fotograficznym oznacza, ze z rozmyciem ( nieostroscia) mniejszym od dopuszczalnego , czyli od wielkosci krazka rozproszenia.

  Dlatego tez pojecie "nieskonczonosci " w fotografi zalezy od krazka rozproszenia.
  ten przyjmowana ok 0,025 do 0,033 mm ( dla klatki FF) i dla tego warunku jest naniesiony znaczek nieskonczonosci na obiektywie Odpowiada to skalom odwzorowanio ok 1:2500- czyli odleglosciom ok f*2500.

  w formacie aps , czy tez w fotografii cyfrowej w ogolnosci KR przyjmuje sie inaczej , zatem i odleglosc nieskonczona jest inna niz to naniesiono na obiektywie.

  Jesli negatyw pisze iz af nastawial mu za kazdym razem na znaczek nieskonczonosci , to byla to odleglosc zbyt krotka by ksiezyc zostal odwzorowany ostro przy powiekszeniach cyfrowych100%. Ksiezyc mogl byc ostro odwzorowany gdyby ogladac zdjecia w wielkosci ok 1000 px - wowcza KR = ok 0,03 - takze dla zdjec cyfrowych.

 64. Negatyw
  Negatyw 11 sierpnia 2017, 09:39

  @Pokoradlasztuki, nie kompromituj się. Weź do ręki manualny obiektyw 50mm i zobacz, że zakres ruchu pierścienia odległości kończy się na nieskończoności. Nie ma fizycznej możliwości przesunięcia dalej. I teraz policz Twoim wzorem 0,05*2500=125 [m]. A jak ktoś chce sfotografować Półwysep Helski oddalony o 35000m to już się nie da manualną pięćdziesiątką? Podejrzewam, że w przypadku obiektywów AF jest dodatkowy luz za nieskończonością by uniknąć uderzenia a symbol nieskończoności oznacza to samo i jest w tym samym miejscu w obiektywach z AF i manualnych.

 65. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 11 sierpnia 2017, 09:56

  od wielu lat mieszkam na zachodzie.
  moje spostrzezenie jest takie
  ze, w zakresie techniki polska ma opoznienie w stosunku do zachodu jakies 10 lat nie wiecej - po wstapieniu do uni nastapilo potezne przyspieszenie.
  w zakrsie organizacji - jakies 50 lat
  w zakresie kultury osobistej - jakies 100 - 200 lat.

  jak to jest , ze najpierw prosisz o wyjasnienie i wyprowadzenie wzoru.
  ja to przez uprzejmosc robie - a ty piszesz o mojej kompromitacji nie rozumiejac ani slowa z tego co napisalem.

  przeciez mnie jest wszystko jedno co sadzisz , jest mi kompletnie obojetne czy robisz zdjecia ostre , nieostre i co na ten temat wiesz.

  jestes dla mnie zywym przykladem tezy o ktorej na poczatku napisalem.

 66. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 11 sierpnia 2017, 10:02

  ach dla porzadku moze pomoge:

  zarzuty kompromitacji prosze do euklidesa , talesa , gaussa i ewentualnie swojego nauczyciele matematyki/geometrii.

  pzdr

 67. Negatyw
  Negatyw 11 sierpnia 2017, 11:18

  No właśnie, najmądrzejsi są Ci co mieszkają na zachodzie, później długo, długo nic, później ci co mieszkają w Warszawie. Pozostali to nawet szkoda pisać.
  Wracając do tematu. Jeżeli piszesz, że dla 300/5,6 przednia granica GO to 330m a tylna 570m to Go wynosi 570-330=240 [m] a nie 570+330=900 [m], ale to nie ważne.
  Odpowiedz na pytanie i nie wykręcaj się Talesem:
  Jak manualnym obiektywem 300/5,6 można zrobić ostre zdjęcie Księżyca gdy głębia ostrości kończy się na 570m?

 68. Pokoradlasztuki
  Pokoradlasztuki 11 sierpnia 2017, 11:40

  pzdr i przyjmnego dnia zycze

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.