forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - Balans bieli w lustrzankach i kompaktach

toba94 - Sro 30 Cze, 2010
Temat postu: Balans bieli w lustrzankach i kompaktach
Witam
Powiedzcie mi jak to jest. Dlaczego w lustrzankach tak się trzeba bawić z balansem bieli itp... Zdjęcia na auto można jakoś przetrawić ale nie jest to to co można samemu uzyskać bawiąc się ustawieniami w trybie manualnym. Natomiast w kompaktach świetnie działają tryby automatyczne. Można dać na auto i o nic innego się nie martwić. Wytłumaczcie mi jeżeli jest ktoś w stanie, dlaczego tak jest? :idea:

moronica - Sro 30 Cze, 2010

mysle ze generalizujesz. zarowno w kompakcie jak i teraz w lustrzance nie uzywam trybu automatycznego gdyz poszczegolne tryby, mimo ze niektore maja swoje wady, jednak sie lepiej sprawuja niz auto
hijax_pl - Sro 30 Cze, 2010

toba94 napisał/a:
Dlaczego w lustrzankach tak się trzeba bawić z balansem bieli

Nie trzeba ale można. A można bo lustrzanka daję większe możliwości, np: pomiar WB, ustawienie ręczne, korekty ustawień predefiniowanych itp.

toba94 napisał/a:
Natomiast w kompaktach świetnie działają tryby automatyczne. Można dać na auto i o nic innego się nie martwić.

Ale tak nie jest, przy ciężkich warunkach jak na przykład oświetleniu żarowym, kompakty też przekłamują...

PiotrOs - Sro 30 Cze, 2010

toba94 Piszesz, ze WB swietnie sie sprawuje, ale czy porownywales kiedys efekty roznych ustawien? Sprobuj przy trudniejszych warunkach pstryknac z auto WB, a potem ustaw recznie zgodnie z tym co widzisz( chodzi o rodzaj swiatla). Efekt bedzie najbardziej widoczny przy swietle sztucznym. Oczywiscie, jesli Twoj aparat daje taka mozliwosc.
jaad75 - Sro 30 Cze, 2010

hijax_pl napisał/a:
Ale tak nie jest, przy ciężkich warunkach jak na przykład oświetleniu żarowym, kompakty też przekłamują...
No właśnie nie zawsze... AutoWB w LX3 bardzo dobrze radzi sobie z żarowym (choć głupieje przy świetlówkach energooszczędnych o niskiej temperaturze barwowej). W każdym razie WB do klasycznych żarówek korygowany jest fantastycznie, co najlepiej widoczne jest w przypadku kręcenia video z przejściem od np. dziennego do żarowego... Jedyną znaną mi lustrzanką, która automatycznie jest w stanie poprawnie korygować WB w żarowym jest K-7 i to dopiero wtedy, gdy wybierze się silną korekcję dla żarowego w menu... Nikony np. z żarowym nie radzą sobie dobrze nawet po ustawieniu odpowiedniego presetu...
edmun - Sro 30 Cze, 2010

moze zapomnielismy jak to jest z kompaktami.
przede wszystkim: wmocniony kontrast przez co kolory wydaja nam sie bardziej zywe
nie mowiac o nasyceniu zdjec (patrz wyzej)
a konczac na mniejszej rozpietosci tonalnej przez co kolory nie sa takie wyblakle.

krotko mowiac, w kompaktach "moze nam sie wydawac" ze dzialaja lepiej jesli chodzi o kolory, ale bardziej sklanialbym sie ku stwierdzeniu ze po uzyciu pierwszy raz lustra widzimy dopiero "prawde" czyli wyblakly kadr ktory zawiera po prostu wiecej informacji

jaad75 - Sro 30 Cze, 2010

edmun, zapewniam Cię, że nic mi się nie wydaje.
Szabla - Sro 30 Cze, 2010

Kompaktom łatwiej dokładniej balansować kolory. :-)
hijax_pl - Sro 30 Cze, 2010

Szabla napisał/a:
Kompaktom łatwiej dokładniej balansować kolory. :-)

A z jakiego to powodu?

jaad75 - Sro 30 Cze, 2010

hijax_pl napisał/a:
A z jakiego to powodu?
Bo używają głównej matrycy jako kolorymetru? :idea:
hijax_pl - Sro 30 Cze, 2010

A lustrzanki niby jak? Przecież wyznaczenie automatycznego balansu to proces analizy pliku poprzez uśrednienie, poszukiwanie obszaru o najwyższej luminacji lub innymi metodami...
W każdym razie tak mi się wydaje ;)

jaad75 - Sro 30 Cze, 2010

hijax_pl, teoretycznie tak, ale może istotnym jest, że kompakt dysponuje informacją barwie światła na bieżąco, a lustrzanka dopiero po ostatecznym sczytaniu matrycy? Chociaż nie wiem jak to się ma do trybu LV, czy EVIL-i... Głośno myślę... Myślałem, że dobre radzenie sobie z AWB w przypadku K-7 ma coś wspólnego z czujnikiem barwy światła w systemie AF... Ale teraz sam się zastanawiam co to niby ma wspólnego... W każdym razie fakt faktem, że sporo kompaktów i kamer radzi sobie z żarowym na AWB, lustrzanki przeważnie nie radzą sobie wcale...
hijax_pl - Sro 30 Cze, 2010

jaad75 napisał/a:
może istotnym jest, że kompakt dysponuje informacją barwie światła na bieżąco, a lustrzanka dopiero po ostatecznym sczytaniu matrycy?

Tyle że to to samo światło.... Nie sądzę...
jaad75 napisał/a:
Myślałem, że dobre radzenie sobie z AWB w przypadku K-7 ma coś wspólnego z czujnikiem barwy światła w systemie AF.

Nikony mają czujniki RGB do ekspozycji, myślę że gdyby to było takie proste to już by to było zaimplementowane.

Może ten myk z żarowym to po prostu na siłę odjęcie jakiejś dominanty, przecież więcej fotek się robi przy żarówkach a nie świetlówkach?

edmun - Sro 30 Cze, 2010

jaad75 napisał/a:
edmun, zapewniam Cię, że nic mi się nie wydaje.

sorry jaad75, ale akurat nie pisałem odnośnie Twojego posta, tylko tak ogólnie :)

Szabla - Sro 30 Cze, 2010

jaad75 napisał/a:
hijax_pl napisał/a:
A z jakiego to powodu?
Bo używają głównej matrycy jako kolorymetru? :idea:


Tak. Lustrzanki normalnie tego nie robią. Mogłyby, w trybie Live View z głównej matrycy,ale nie wiem jak to dokładnie wygląda.

jaad75 - Czw 01 Lip, 2010

Szabla napisał/a:
Tak. Lustrzanki normalnie tego nie robią.
No dobra, ale jak to się tak naprawdę ma do kwestii balansu bieli, który przecież ustalany jest post factum, w czasie "pokładowego" wołania JPG-a? Czy prawidłowa ocena składowych jest aż tak "procesorochłonna", że trzeba ograniczać zakres temperatur barwowych, w których działa to prawidłowo? Co z EVIL-ami, które o ile mi wiadomo, mają ten sam problem z WB, co DSLR-y?
toba94 - Pią 02 Lip, 2010

To nie wiem. Posiadam Canona 450D i w nim normalnie nie da się robić zdjęć na auto. Wychodzą z dziwną kolorystyką, albo są białe. Od roku go używam i foce tylko w rawach. Wcześniej miałem Panasonica DMC-fz28 i nim robiłem zdjęcia tylko na auto. Stąd wzięło się moje pytanie.
hijax_pl - Pią 02 Lip, 2010

Szabla napisał/a:
Lustrzanki normalnie tego nie robią. Mogłyby, w trybie Live View z głównej matrycy,ale nie wiem jak to dokładnie wygląda.

Tylko co to za różnica czy zbieramy z matrycy w trybie LV, czy analizujemy zapis z matrycy po wykonaniu zdjęcia? Tak czy siak nie określimy koloru światła padającego ;)

toba94 napisał/a:
osiadam Canona 450D i w nim normalnie nie da się robić zdjęć na auto. Wychodzą z dziwną kolorystyką, albo są białe

Oooo.. to ciekawe :) Co oznacza ... "białe"?
Możesz wrzucić jakiś przykład?

toba94 - Pią 02 Lip, 2010

Mam wrażenie, że aparat robi zdjęcia za jasne albo prześwietlone. Gdy foce mam zawsze ustawioną ekspozycję -2/3. Wrzucam przykładowe fotki. Dwie są z auto a jedna z ręcznymi ustawieniami. Pomijając już inność kolorów z auto niż w rzeczywistości.
hijax_pl - Pią 02 Lip, 2010

toba94 napisał/a:
Mam wrażenie, że aparat robi zdjęcia za jasne albo prześwietlone

No to nie mam nic wspólnego z balansem bieli, ale z ekspozycją. Podwórkowa opinia jest taka, że Canony mają tendencję do lekkiego prześwietlania.

A balans.. No cóż...

komor - Pią 02 Lip, 2010

toba94, jeśli większą część kadru zajmuje Ci ciemna zieleń to i kompensacja -1 EV nie jest za mało, bo światłomierz (przynajmniej w Canonie…) stara się doprowadzić to do standardowej szarości. Kiedy nie ma takiej kompensacji i następuje prześwietlenie to kolory bledną.
toba94 - Pią 02 Lip, 2010

A to cieszę się, że canony mają tendencje do takich rzeczy, bo myślałem, że to jest może wina mojego aparatu. Jestem wrażliwy na takie rzeczy jak właśnie lekkie prześwietlenia itp, bo zawsze staram się aby zdjęcie oddawało prawdziwy obraz rzeczywistości.
Dziękuje za odpowiedzi i poświęcony czas. :)

moronica - Pią 02 Lip, 2010

toba94, moze pomiar swiatla masz ustawiony na centralny zamiast na matrycowy?
hijax_pl - Pią 02 Lip, 2010

No w każdym razie 2 i 3 zdjęcie było na matrycowym, o ile ufać exif'owi ;)
moronica - Pią 02 Lip, 2010

no na to mi wlasnie wyglada nawet bez zagladania w exifa, u siebie zauwazylam dokladnie to samo (kiedys mi sie przestawilo i przez tydzien chodzilam wkurzona ze prawie wszystkie zdjecia byly albo przeswietlone albo niedoswietlone)
toba94 - Pią 02 Lip, 2010

Testowałem na wszystkich rodzajach pomiarów światła i na wszystkich takie wychodzą. W ustawieniach ręcznych używam bodajże centralnego, bo w pewnych sytuacjach sprawował się lepiej niż wielopunktowy. A w większości dokładnie tak samo jak on.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group