forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - Canon 450D - test cyfrowej lustrzanki

krzysiek - Pon 23 Cze, 2008
Temat postu: Canon 450D - test cyfrowej lustrzanki
Zapraszamy do lektury!

http://optyczne.pl/76.1-T...n_EOS_450D.html

MM - Pon 23 Cze, 2008

Lepiej późno niż wcale. Oczekuję wpisów na jakieś 10 stron i paru wizyt gaciowego :razz:
krzysiek - Pon 23 Cze, 2008

E tam.. testy Canonów są przyjmowane raczej spokojnie... w końcu Canonierzy jesteśmy jakby nie było :wink:
MM - Pon 23 Cze, 2008

Dużo piszecie o podobieństwie wyników z D300 (jakość, szumy, rozdzielczość). To jest niby nobilitacja bo D300 to świetny aparat. Tylko ja robiąc zdjęcia D300 aż tak tej niesamowitej jakości nie czuję i daleko mu do innego Canona - 5D oczywiście :mrgreen:
kozidron - Pon 23 Cze, 2008

MM, pewnie i tak będzie, teraz mozna obstawiać w jakim czasie to nastąpi (te 10 stron).


Wracając do tematu jestem pozytywnie zaskoczony tak dobrymi osiągami w teście 450 jezeli chodzi o rozdzielczość.........

MM - Pon 23 Cze, 2008

A ja robiąc ten pierwszy wstępny "test" dla optycznych podchodziłem do 450D bardzo sceptycznie bo nie lubię serii xxxD i spotkało mnie miłe zdziwienie - aparat okazał się całkiem przyzwoicie wykonany, robił dobrej jakości zdjęcia i dlatego tak bardzo go polecałem. Nie wiem czy to wtedy pisałem, ale bardzo spodobał się moje ładniejszej połowie. Ja teraz cierpliwie czekam na Canona 50D (miejmy nadzieję, że z jeszcze dużo lepszym AF-em).
krzysiek - Pon 23 Cze, 2008

MM - zaczynając test nie spodziewałem się, że przyjdzie mi porównywać 450D do D300, ale skoro matryce w nich wyszły podobnie, to inaczej się nie dało. 5D niby też 12MPix ale to jakby nie patrzeć FF, a D300 i 450D - APS-C...
filorp - Pon 23 Cze, 2008

Ja bym bardzo chciał zobaczyć porównanie 12mp na FF i APSC zwłaszcza w aspekcie stosowanych układów optycznych - czy rzeczywiście APSC jest lepsze na szerokim kącie (ekwiwalencie) od FF? Mamy teraz szanse to zobaczyć skoro w jednym systemie mamy do wyboru FF i APSC przy tej samej liczbie Mp... I jak to się ma w systemie Nikona (D3 i D300)?
Indonaro - Pon 23 Cze, 2008

namieszaliscie mi w glowie tym testem. Na dpreview D60 i 450D dostały niezwykle zbliżone oceny. Tymczasem u Was jak sobie popatrzę na 450D, a na niewiele różniącego się od D60, D40x to widzę przepaść. Jak to jest? Można się w ogóle spodziewać testu D60?

450D 60D
Detail (D-SLR) Rating (out of 10) Detail (D-SLR) Rating (out of 10)
Build quality 8.0 Build quality 8.0
Ergonomics & handling 8.0 Ergonomics & handling 8.5
Features 8.5 Features 8.0
Image quality 9.0 Image quality 8.5
Performance (speed) 8.5 Performance (speed) 9.0
Value 8.5 Value 9.0

W podsumowaniu w plusach i minusach też oba porównywalne.
Powiem szczerze, że patrząc na test d40x nie spodziewałem się aż takiego wyniku 450d. Miałem kupować D60 (18-55 VR+ 70-300VR) kosztem 450d (18-55 IS + 55-250 IS). Pewnie zostane przy takim wyborze, ale ten test wierci mi już dziurkę w brzuchu...

pozdrawiam (ktoś po tym teście utwierdzi mnie mimo to w wyborze? ale z czystym sercem :roll: :wink: )

RobertO - Pon 23 Cze, 2008

Indonaro napisał/a:
Można się w ogóle spodziewać testu D60?


Mozna, robi sie

XGrzesX - Pon 23 Cze, 2008

W teście napisano, że w trybie LV ostrość jest ustawiona po wciśnięciu spustu migawki (cytat poniżej). Chyba autor w ogóle nie testował tego trybu...

"Ustawienie ostrości może zostać wykonane przy całkowitym wciśnięciu spustu migawki. Aparat opuści wtedy lustro i wykona ekspozycję w momencie, kiedy ostrość zostanie potwierdzona."

RobertO - Pon 23 Cze, 2008

XGrzesX, ale to bylo o trybie MF
XGrzesX - Pon 23 Cze, 2008

RobertO napisał/a:
XGrzesX, ale to bylo o trybie MF

Chyba masz rację. Za pierwszy razem jak przeczytałem nie wpadłem na to :wink:

MichalP - Pon 23 Cze, 2008

MM napisał/a:
Dużo piszecie o podobieństwie wyników z D300 (jakość, szumy, rozdzielczość). To jest niby nobilitacja bo D300 to świetny aparat. Tylko ja robiąc zdjęcia D300 aż tak tej niesamowitej jakości nie czuję i daleko mu do innego Canona - 5D oczywiście :mrgreen:


Potwierdzam, d300 to świetny aparat, przyjemnie się go trzyma, przyjemnie obsługuje, zdjęcia są jak najbardziej w porządku. Jeśli 450D oferuje podobną jakość (a może lepszą ???) to nic tylko brać (w końcu po co przepłacać ponad dwukrotnie). Jednak jak MM, uzależniony w 100% od FF, napisał, daleko mu do Canona 5D, który jakością zdjęć (choćby szczegóły przy wysokich i nie tylko ISO) bije Nikona na głowę. Najprawdopodobniej kolejnym aparatem który kupię będzie właśnie FF (następca 5D, albo D3 albo coś jeszcze innego, zobaczymy)

k1caj_ns - Pon 23 Cze, 2008

Test faktycznie wypadł bardzo pozytywnie i wszystko się zgadza z tym co sam zauważyłem bawiąc się nim przez ponad miesiąc. Pomimo tych wszystkich plusów które na prawdę mile zaskakują jak się ma długie tele to praca z tym aparatem staje się nie wygodna. Głównie dlatego zdecydowałem się na kupienie 40D.

Moje wrażenia po tym aparacie są takie ,że polecałbym go bez zastanowienia każdej kobiecie lub drobnemu mężczyźnie ambitnie podchodzącemu do tematu "fotografia"

Odnośnie 50D to fajnie jakby miał tą matrycę z 450D i stabilizację w body :cool: Dla mnie to by wystarczyło ...

flash - Pon 23 Cze, 2008

Wiem, że może pytanie nie na miejscu ale je zadam:
Czy warto wymieniać 400D na 450D?
Chodzi mi wyłącznie o jakość zdjęć. Czy Waszym zdaniem 450D ma istotną przewagę w tej kwestii nad 400D? (Przy założeniu, że jeden i drugi będzie wyposażony oczywiście w ten sam obiektyw).
Oglądając próbki 450-tki odniosłem wrażenie, że na ISO 1600 poziom szumów jest wyższy niż u poprzednika... Prawda to czy to moje subiektywne wrażenie?
Pozdr.

k1caj_ns - Pon 23 Cze, 2008

Jak dla mnie to zarówno 400D jak i 450D warto wymienić na 40D lub 5D jak kogoś stać :razz: Jeśli faktycznie chcesz mieć 450D to go kup ale po cashbacku 40D kupisz o 400 złotych drożej dlatego idź go sobie potrzymaj pobaw się nim w sklepie poczytaj opinie, testy i wtedy podejmij decyzję między 450D ,a 40D . Myślę ,że problemu z decyzją mieć nie będziesz :cool:
fotograficzna ciamajda - Pon 23 Cze, 2008

k1caj_ns napisał/a:
Test faktycznie wypadł bardzo pozytywnie i wszystko się zgadza z tym co sam zauważyłem bawiąc się nim przez ponad miesiąc. Pomimo tych wszystkich plusów które na prawdę mile zaskakują jak się ma długie tele to praca z tym aparatem staje się nie wygodna. Głównie dlatego zdecydowałem się na kupienie 40D.

Moje wrażenia po tym aparacie są takie ,że polecałbym go bez zastanowienia każdej kobiecie lub drobnemu mężczyźnie ambitnie podchodzącemu do tematu "fotografia"

Odnośnie 50D to fajnie jakby miał tą matrycę z 450D i stabilizację w body :cool: Dla mnie to by wystarczyło ...


i do tego jeszcze dobry, ruchomy ekran LCD, możliwość korekty w korpusie punktu autofocusa (BF i FF), to dla obiektywów firm niezależnych (z pominięciem beznadziejnych zdzierających z klienta serwisów)- Pentax-iatka tak mają, nowsze modele. Dobry serwis i tyle wystarczy koncertu zyczeń. No i wtedy to i ja się pokusze o zakup nastepcy 40D :mrgreen: .
Co do modelu 450 D to twierdzę, że Canon jak zwykle coś spieprzył. Tym razem z rozpiętoscią tonalną :evil: . Coraz bardziej zastanawiam sie czy to przypadkiem celowo nie czyni. No, ale ja to jestem tylko amatorem. Nie znam się na fotografii i handlu.

MC - Pon 23 Cze, 2008

flash, wymienic, ale na 40D :mrgreen:
A aparacik wypadl bardzo przyzwoicie i ma duze szanse sie niezle sprzedawac. Tylko ta rozpietosc tonalna...

Daimon - Pon 23 Cze, 2008

fotograficzna ciamajda napisał/a:

Co do modelu 450 D to twierdzę, że Canon jak zwykle coś spieprzył. Tym razem z rozpiętoscią tonalną :evil: . Coraz bardziej zastanawiam sie czy to przypadkiem celowo nie czyni. No, ale ja to jestem tylko amatorem. Nie znam się na fotografii i handlu.


Coś w tym jest. Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby zakresu tonalnego nie dało się utrzymać na równie dobrym poziomie co pozostałych parametrów, np. rozdzielczości.
Tym bardziej, że ta sama matryca włożona do 50d pewnie sprawiać sie będzie w tym zakresie dobrze. :)

mavierk - Pon 23 Cze, 2008

no to robimy ściepe dla mnie na ten aparat + 50/1.2 + 300/4IS :)
Ostegolectric - Pon 23 Cze, 2008

Ja tylko zwrócę uwagę na mały błędzik ortograficzny. W rozdziale opisującym lampę błyskową - "tryb synchronizacji i bracketing błysku są nie aktywne", przepraszam ale z liceum mi zostało czepianie się... :razz:
także stwierdzenie w temacie Pomiar Światła - "do dyspozycji jest aż cztery" chyba bardziej pasuje "są"...

RobertO - Pon 23 Cze, 2008

Ostegolectric, dzieki poprawilem.
3 osoby czytaja przed publikacja, a zawsze jeszcze cos sie znajdzie :-)

krzysiek - Pon 23 Cze, 2008

Ostegolectric - poprawione, dzięki. I nie musisz przepraszać - ja powinienem:)
MichalP - Pon 23 Cze, 2008

Ostegolectric napisał/a:
Ja tylko zwrócę uwagę na mały błędzik ortograficzny. W rozdziale opisującym lampę błyskową - "tryb synchronizacji i bracketing błysku są nie aktywne", przepraszam ale z liceum mi zostało czepianie się... :razz:
także stwierdzenie w temacie Pomiar Światła - "do dyspozycji jest aż cztery" chyba bardziej pasuje "są"...


to ja się teraz trochę poczepiam - nie błędzik, ale błądzik - mogłbyś ewentualnie napisać "błędzik" :razz:

jaad75 - Pon 23 Cze, 2008

MM napisał/a:
Lepiej późno niż wcale. Oczekuję wpisów na jakieś 10 stron i paru wizyt gaciowego :razz:

Phi, przecież to tylko Canon - kto by się tam przejmował tą firmą... :twisted:

MM - Pon 23 Cze, 2008

jaad75 napisał/a:

Phi, przecież to tylko Canon - kto by się tam przejmował tą firmą... :twisted:


A jednak tutaj zawitałeś samemu mając.... czym Ty robisz zdjęcia oprócz tego, że głową? Coś na P czy X... Zapomniałem bo dawno tego u nikogo w ręku nie widziałem :mrgreen: :razz:

Wujek_Pstrykacz - Pon 23 Cze, 2008

No aparat wyszedł nieźle. Gdyby tylko zamiast kart SD miał CF to mógłby leżeć w torbie jako zapasowe body. Nie przejmowałbym się aż tak małym zakresem tonalnym. Wole mieć mniejszy zakres tonalny ale za to ostrość na dobrym poziomie. Po zdjęciach testowych widać, że aparat ten ustępuje nieznacznie D300, ale za to bije A350 na łeb.
mavierk - Pon 23 Cze, 2008

czyli zrozumiałym jest, że 450d to już jest średnio zaawansowany aparat :)
Wujek_Pstrykacz - Pon 23 Cze, 2008

To niezła puszka na początek przygody z DSLR.
k1caj_ns - Pon 23 Cze, 2008

U mnie ten początek trwał miesiąc więc 450D to taki super entry level :razz:
MichalP - Pon 23 Cze, 2008

k1caj_ns napisał/a:
U mnie ten początek trwał miesiąc więc 450D to taki super entry level :razz:

wiele straciłeś?

krzysiek - Pon 23 Cze, 2008

Małe OT

Gdyby ktoś znowu chciał się kłócić na temat wyższości jednego systemu nad drugim, to polecam te zdjęcia:

http://fishki.net/comment.php?id=36645

Emocje powinny wtedy opaść... :wink:

k1caj_ns - Pon 23 Cze, 2008

Biorąc pod uwagę to ,że i tak miałem kupić lampę 580exII ,a kupuje ją w zestawie z 40D taniej . Do tego dochodzi cashback na 40D i jestem w plecy 300 zł -400 zł więc chyba nie tak najgorzej biorąc pod uwagę to ,że 40D to już inna półka :cool:
MichalP - Pon 23 Cze, 2008

No to nie tak najgorzej. Ale napisz mi jeszcze jedno. W teście 450d okazało się, że ekran, teoretycznie taki sam 3" jak w 40d, jest lepszy (ostrzejszy???) czy to prawda?
k1caj_ns - Pon 23 Cze, 2008

Ekran w 450D jest 3,5 calowy więc pół cala większy . Odnośnie ostrości nie mogę Ci porównać jeszcze z 40D bo jeszcze go nie mam(czekam aż sklepikarze wrócą z urlopu :???: ) Ale ja na bieżąco sprawdzałem zdjęcia i na prawdę były bardzo ostre na LCD.
Ostegolectric - Pon 23 Cze, 2008

Ciekawe czy ten 450d trzyma sie duzo wygodniej z gripem, bo jak tak to kusząca oferta. Tak to niestety w moich rękach tonie :neutral:
MichalP - Pon 23 Cze, 2008

k1caj_ns napisał/a:
Ekran w 450D jest 3,5 calowy więc pół cala większy . Odnośnie ostrości nie mogę Ci porównać jeszcze z 40D bo jeszcze go nie mam(czekam aż sklepikarze wrócą z urlopu :???: ) Ale ja na bieżąco sprawdzałem zdjęcia i na prawdę były bardzo ostre na LCD.


eee chyba przesadziłeś - w 450 i 40 ekran jest tej samej wielkości - 3" a że przeczytałem w testach, że jakość jest lepsza niż w 40 to pytanie moje - o ile?

k1caj_ns - Pon 23 Cze, 2008

faktycznie sorki za pomyłkę. W takim razie poczekam aż dostanę 40D i porównam jak to wygląda w zestawieniu z 450d :wink:
MichalP - Pon 23 Cze, 2008

no to czekamy na spostrzeżenia
krewzszafy - Pon 23 Cze, 2008

i znowu buba panowie od testu. Dlaczego zamieściliście zdjęcia z lampa w trybie P w teście 450d a w pozostałych testach nie? dla mnie to jest faworyzowanie tego modelu w teście
mavierk - Pon 23 Cze, 2008

w ogóle każda lampka powinna mieć manualnie ustawione swoje max + iso 200 do testów.
RobertO - Pon 23 Cze, 2008

krewzszafy napisał/a:
i znowu buba panowie od testu. Dlaczego zamieściliście zdjęcia z lampa w trybie P w teście 450d a w pozostałych testach nie? dla mnie to jest faworyzowanie tego modelu w teście


w wiekszosci testow kompaktow dawalismy zdjecia z lampa w trybie auto, byc moze krzysiek postanowil zaadoptowac tez to do lustrzankek. nie bardzo widze gdzie tu faworyzowanie?
czy to ze zdjecia z lampa maja w tym tescie szerokosc 250px a wczesniej w testach lustrzanek mialy 200px to tez faworyzowanie Canona?
czy moze zwykle ujednolicenie prezentacji, bo w testach kompatkow maja od dawna 250px?

krzysiek - Pon 23 Cze, 2008

krewzszafy napisał/a:
i znowu buba panowie od testu. Dlaczego zamieściliście zdjęcia z lampa w trybie P w teście 450d a w pozostałych testach nie? dla mnie to jest faworyzowanie tego modelu w teście


Centrala Canona z Japonii zażądała, że albo pokażemy zdjęcie w trybie P, albo ucinają nam dotacje i zaczną refundować testy na innych portalach.... No i co mogliśmy w tej kwestii poradzić?

MC - Pon 23 Cze, 2008

krzysiek, widze, ze i Canon zaoferowal Ci operacje plastyczna (avatar) :mrgreen:
krzysiek - Pon 23 Cze, 2008

Nie chciałem nikogo razić moim naturalnym wyglądem :wink: Ale musisz przyznać, że obecny avatar jest przyjemniejszy dla oka?
MC - Pon 23 Cze, 2008

Przyznaje, chociaz Zona miala opory jak zobaczyla do kogo pisze :mrgreen:
krewzszafy - Pon 23 Cze, 2008

RobertO napisał/a:
gdzie tu faworyzowanie?

pokazujecie że lampa może wiecej w trybie P. w innych testach tego nie ma chociaż efekty na zdjęciach byłyby podobne

RobertO - Pon 23 Cze, 2008

krewzszafy napisał/a:
w innych testach tego nie ma


to lepiej przejrzyj wczesniejsze testy kompaktow zamiast szukac dziury w calym

Arek - Pon 23 Cze, 2008

krzysiek napisał/a:
Centrala Canona z Japonii zażądała, że albo pokażemy zdjęcie w trybie P, albo ucinają nam dotacje i zaczną refundować testy na innych portalach.... No i co mogliśmy w tej kwestii poradzić?


Ty, bo Cię z roboty wyrzucę. Kto pozwolił zdradzać tajniki negocjacji z Canonem?

007areka - Pon 23 Cze, 2008

... :mrgreen: przecie od dawna to juz wiemy :mrgreen:
fafniak - Pon 23 Cze, 2008

malo tego kazdy chce dostac "dzialke" - ja jzu kupilem pasek canona - to chyba dobry poczatek ? :razz: :razz:
MC - Pon 23 Cze, 2008

007areka napisał/a:
przecie od dawna to juz wiemy

ze to Sony manipuluje Optycznymi :wink:

krewzszafy - Pon 23 Cze, 2008

RobertO napisał/a:
testy kompaktow

hehe więc 450d to kompakt? :lol:

007areka - Pon 23 Cze, 2008

MC napisał/a:
007areka napisał/a:
przecie od dawna to juz wiemy

ze to Sony manipuluje Optycznymi :wink:

...hmmmmm - spekulacje :evil: :mrgreen: :mrgreen:

Wujek_Pstrykacz - Pon 23 Cze, 2008

Kompakt ale za to jaki, lepszy od najlepszych kompaktów Sony A.
krzysiek - Pon 23 Cze, 2008

Canon na takiego 450D pracował od wielu lat, Nikon po wielu latach odradza się w wielką pompą, ale też dzięki zdobytemu wieloletniemu doświadczeniu. Dlatego takim firmom jak Sony, która stawia nowy system od początku, czy Pentax, która zaczyna przygodę z CMOS-ami należy się odrobina cierpliwości i zrozumienia. Nie od razu Rzym zbudowano.
Smola - Pon 23 Cze, 2008

450D spoko. Niezly aparat. Ale wg mnie lepiej za 1600 zl 400D + przywoite szklo.

P.S.

Krzychu ale ty sie laska zrobilas :wink:

tkosiada - Wto 24 Cze, 2008

witam
jeszcze raz szacuneczek za test 450D :razz:
też czekałem na niego
nie ukrywam że się spodziewałem, że ta matryca bedzie bardziej szumiała niż 10 mpix w 400D, a tu proszę procek DIGIC III robi swoje
podejżewam że różnice szumu są widoczne tylko na wykresie, na fotkach byłyby trudne do zobaczenie w zakresie 100-800 iso, ciekawie też wyszło w serii fotek
a co do gripa to przy takim body jest niezastapiony. wszystkie palce trzymają aparat, lepiej wyważony i fotki w pionie to przyjemnośc. jak zafunduje sobie 40D, a ostatnio bardzo intensywnie o nim myslałem, to najprwdopodobnie kupię grip, jak dla mnie super

krzysiu operacja plastyczna wypadła super, ale u mavierk hit :!:
taki efekt przy takim budżecie, zawodowo :lol:

[ Dodano: Wto 24 Cze, 2008 00:51 ]
... szkoda że mało było porównań z 400D :sad:

krzysiek - Wto 24 Cze, 2008

Grip oczywiście pomaga ale od dołu. A mi brakuje w 450D trochę materiału z boku.

PS
W moim przypadku zmiana avataru nie oznacza od razu zmiany orientacji, więc chłopaki proszę o zaprzestanie czynienia mi awansów!;> Zdjęcie Umy Thurman ma zrównowaźyć tego ohyda, którego umieścił mavierk.... Chłopak propaguje jakieś ukryte piękno pod stokrotkami, zamiast naturalnej urody;-p

mavierk - Wto 24 Cze, 2008

....no wolę to, co jest teraz, a nie pokazywać zdjęcia urody, która starła się już z wiekiem :P
Arek - Wto 24 Cze, 2008

Ja tylko dodam, że Krzysiu i tak zdegradował Umę z pulpitu do avatara. Napiszę do niej maila.
tkosiada - Wto 24 Cze, 2008

zatem czy mozecie zrobic mała podsumowanie 400D vs 450D :?:
czy przyjmujemy zasadę: otwórz test i przeczytaj sobie :razz:

k1caj_ns - Wto 24 Cze, 2008

Ja myślę ,że nie ma co podsumowywać bo wszystko jest jasne :wink: Porównanie z d300 dużo bardziej mi się podobało chociaż to inna półka .
RobertO - Wto 24 Cze, 2008

krewzszafy napisał/a:
RobertO napisał/a:
testy kompaktow

hehe więc 450d to kompakt? :lol:


bez komentarza :-(

muad - Wto 24 Cze, 2008

Aparat faktycznie niezły , ale czy go teraz warto kupić? 40d po zwrocie jest -moim zdaniem- lepszą propozycją, kumpel akurat wybrł poprzednika 400d i to chyba lepszy wybór, choć po tym jak pobwił się 40d to troche żałuje, ze nie dołożył pare stówek.
Ostegolectric - Sro 25 Cze, 2008

Sytuacja troche zmieni sie w lipcu. Bo 540zł piechotą nie chodzi. wtedy 450 bedzie atrakcyjniejszy. chociaż i tak od tego 450d chyba wolałbym 30d... nie wiem czemu
ladamus - Sro 25 Cze, 2008

Ostegolectric napisał/a:
Sytuacja troche zmieni sie w lipcu. Bo 540zł piechotą nie chodzi. wtedy 450 bedzie atrakcyjniejszy. chociaż i tak od tego 450d chyba wolałbym 30d... nie wiem czemu


40D to inna półka (technicznie i cenowo). Nawet cashback nie czyni go bardziej atrakcyjnym od 450D. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że lustrzanki segmentu entry są kupowane w większości przypadków jako gadżety. Jeżeli ktoś chce sprawić sobie dla własnej przyjemności 450D w chwili obecnej wyda 2500 i ze sklepu wyjdzie z pełnym kompletem body + kitowy IS + karta 4GB SDHC Extreem III + torba canon gadget bag (ceny za ram.net.pl). Będzie zadowolony pomimo świadomości, że wydał 2500 PLN na własne fanaberie (czytaj hobby) a mógł przecież racjonalnie wydać tą kasę na ratę za dom...

Te same 2500 wystarczą na body 40D (po cashback'u), ale kitowego obiektywu nie wypada montować... trzeba iść za ciosem i przykręcić coś z wyższej półki, nim się człowiek połapie to wyda 4000 - 5000 PLN.

Radze się postawić w sytuacji kupującego auto(nowe). Za 50 000 można mieć dobrze wyposażonego Fiata Punto ale dorzucając procentowo tyle samo co w przypadku (450D > 40D) możemy rozważać kupno Audi A3 :) Stawiam dolary przeciwko orzechom ze A3 to lepszy wybór, który niestety pociąga za sobą konsekwencje, droższy serwis, droższe dodatki (bajery) itd itp. Najlepiej mieć nielimitowany budżet i się nie martwić, ale o to trudno :)

007areka - Sro 25 Cze, 2008

Ostegolectric napisał/a:
Sytuacja troche zmieni sie w lipcu. Bo 540zł piechotą nie chodzi. wtedy 450 bedzie atrakcyjniejszy. chociaż i tak od tego 450d chyba wolałbym 30d... nie wiem czemu

...czesc sasiad, tez wolalbym 30d niz 450....a jak by momarudzic to wole 40 i mam...;-))

tkosiada - Sro 25 Cze, 2008

mam taką cichą nadzieję ze canon przedłuży tą promocję jeszcze na okres wakacji
to i ja bym zdążył zmienic na 40D :lol:

muad - Czw 26 Cze, 2008

ladamus napisał/a:
Ostegolectric napisał/a:
Sytuacja troche zmieni sie w lipcu. Bo 540zł piechotą nie chodzi. wtedy 450 bedzie atrakcyjniejszy. chociaż i tak od tego 450d chyba wolałbym 30d... nie wiem czemu


40D to inna półka (technicznie i cenowo). Nawet cashback nie czyni go bardziej atrakcyjnym od 450D. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że lustrzanki segmentu entry są kupowane w większości przypadków jako gadżety. Jeżeli ktoś chce sprawić sobie dla własnej przyjemności 450D w chwili obecnej wyda 2500 i ze sklepu wyjdzie z pełnym kompletem body + kitowy IS + karta 4GB SDHC Extreem III + torba canon gadget bag (ceny za ram.net.pl). Będzie zadowolony pomimo świadomości, że wydał 2500 PLN na własne fanaberie (czytaj hobby) a mógł przecież racjonalnie wydać tą kasę na ratę za dom...

Te same 2500 wystarczą na body 40D (po cashback'u), ale kitowego obiektywu nie wypada montować... trzeba iść za ciosem i przykręcić coś z wyższej półki, nim się człowiek połapie to wyda 4000 - 5000 PLN.

Radze się postawić w sytuacji kupującego auto(nowe). Za 50 000 można mieć dobrze wyposażonego Fiata Punto ale dorzucając procentowo tyle samo co w przypadku (450D > 40D) możemy rozważać kupno Audi A3 :) Stawiam dolary przeciwko orzechom ze A3 to lepszy wybór, który niestety pociąga za sobą konsekwencje, droższy serwis, droższe dodatki (bajery) itd itp. Najlepiej mieć nielimitowany budżet i się nie martwić, ale o to trudno :)


W sumie trzeba przyznać, że w Twoim rozumowaniu jest wiele prawdy. Wiem to po sobie, jak blisko 2 lata temu zdecydowałem sie na kupno lustrzanki (kupiłem miesią temu) to myślałem o nikonie d80 + "jakiś tam obiektyw". Niemniej od roku zacząłem sporo czytać na ten temat i im więcej się dowiadywałem tym wyżej zacząłem mierzyć, ostatecznie wziąłem 40d + 24-105 f4 po zwrocie za ok. 4,9k. Ale gdybym nie poszerzył wiedzy na ten temat to z pewnością postąpiłbym tak jak napisałeś.

interpol - Pią 27 Cze, 2008

Mam pytanie a propo 450d. Posiadam go od 2 tygodni i jak na razie jestem zadowolony. Jest to moja pierwsza cyfrówka, więc pełny odlot. Wczoraj odebrałem pierwsze odbitki 10 x 15 do albumu i format A4 do oglądania. Bardzo ładne zdjęcia. Jenak po czasie zauważyłem jeden szczegół, który mnie bardzo zdenerwował. Odbitki są troszkę obcinane w stosunku do zrobionych zdjęć, które oglądałem na monitorze. Nie byłoby w tym może nic złego, ale jedna odbitka pozbawiła moją córkę, kawałka brody. Można się wściec. Jest to wina maszyny do odbitek (mam nadzieję), czy na przyszłość przy robieniu zdjęć muszę brać pod uwagę, że zawsze kadr będzie obcięty (jeżeli tak, to ja dziękuję za uwagę)?
heding - Pią 27 Cze, 2008

interpol napisał/a:
jedna odbitka pozbawiła moją córkę, kawałka brody

to tylko i wyłącznie wina labu, mają tak ustawione, że nie chce im się zmieniać dla pojedynczej fotografii, czasem zdarza się tak, że nawet rozmiar papieru bywa inny, czyli nie tylko ustawienia ale i cięcie...

interpol - Pią 27 Cze, 2008

dzięki, no to będzie wojna!!
MC - Pią 27 Cze, 2008

interpol, spokojnie, bez wojny.
Wszystko zalezy od tego w jakich proporcjach bylo robione zdjecie i jaki rozmiar odbitki wybierzesz.
Kompakty i lustrzanki systemu 4/3 robia zdjecia wlasnie o takim stosunku bokow. A odbitka 10x15 to 2x3, wiec tutaj zdjecia sa "obcinane", zeby sie zmiescily. Mozna tez wybrac opcje taka, ze zdjecie bedzie w calosci, ale po bokach bedzie biala ramka.
Podejrzewam, ze zdjecie, w ktorym broda jest przycieta to wlasnie A4. Jego wymiary to 297x210mm, wiec troche inaczej niz 2x3 i stad pewnie przyciecie.
Ja odbitki robie w www.lab-net.pl ktory miesci sie w Slupsku, ale jest tez mozliwosc wysylki wywolanych zdjec. Program dzieki ktoremu wysyla sie zdjecia do wywolania pokazuje w ktorym miejscu zdjecie zostanie przyciete i w razie czego mozna temu zaradzic.

k1caj_ns - Pią 27 Cze, 2008

interpol,

Miałem to samo przy pierwszych wywołanych . Zdjęcia drukowane w A4 ,a robione w proporcjach 3:2 lub 2:3 wyszły lekko przycięte na bokach. Moje szczęście polagało na tym ,że podczas kadrowania pozostawiałem trochę wolnego miejsca i nic nie zostało przycięte.

krzysiek - Pią 27 Cze, 2008

Hehe, też tak miałem pewnego razu. Zaniosłem kiedyś zdjęcia do Empiku ale takie kompletnie nie proporcjonalne (nawet kwadraty) i zapomniałem zaznaczyć im, żeby było z marginesami. Myślałem, że się domyślą.... nie domyślili się :evil:
MC - Pią 27 Cze, 2008

Ja tez tak mialem i sie dziwilem czemu daja mi 9x13, bo w sumie chyba do tego rozmiaru blizej, jak zrobia z ramkami i pozniej je wytna. Wlasnie w Empiku. Juz nigdy tam nie poszedlem. Nie dosc, ze drogo, to jeszcze srednio wywolane. Podobnie w FJ.
MM - Pią 27 Cze, 2008

Jak ktoś ma pojęcie o PS-ie, rozmiarach papieru fotograficznego, skalowaniu itd. to wystarczy zrobić w zalecanej przez dobry lab rozdzielczości (przeważnie 300 dpi) i dać do wywołania w takiej opcji. Wtedy na danej powierzchni papieru zmieści się to co chcemy, żeby się zmieściło i zajmie tyle miejsca ile chcemy, żeby zajeło.
Łatwizna przy dawaniu całych kadrów to oczywiście wywołanie z marginesami. Druga sprawa to nie ciąć kadrów zbyt ciasno bo aż sami prosimy się o "obcięcie" krańców.

muad - Pią 27 Cze, 2008

Ja niedawno też wywoływałem cyfrowe zdjęcia, przez internet. Sciągnełem małą aplikację do kadrowania (ze strony fotografa) i podstawowego retuszu, przygotowałem zdjęcia, wysłałem. Po tygodniu listonosz przynióśł i było wszystko super. Szczególnie kadrowanie samodzielne to dobra sprawa, wycinałem fragment ze zdjęcia 4mpx (9x13) i zdjęcie jest bardzo przyzwoite.
interpol - Pią 27 Cze, 2008

Dziękuję za opinie, zrobiłem też kilka małych odbitek 10 x 15 i występuje ten sam problem, oraz kilka odbitek (po zmierzeniu linijką 20 x 14,5) i tu obcięcie jest jeszcze większe, ale o tym Pan mi powiedział przy odbiorze zdjęć.

[ Dodano: Pią 27 Cze, 2008 17:07 ]
sprawdzałem i oddane prze ze mnie jpg są w skali 3:2

Lobo - Sob 12 Lip, 2008
Temat postu: af przy liveview
witam serdecznie, czy moglby ktos mi prosze powiedziec jak to jest z auto focusem przy korzystaniu z live view?
przy wcisnietym do polowy spuscie af sie nie nastawia kiedy live view jest wlaczone....
czy moze ja cos zle robie? jak ustawic af przy live view?
z gory bardzo dziekuje za pomoc

Pawlos25 - Nie 13 Lip, 2008

Witam wszystkich :wink:

co do af przy liveview:
jeśli chcesz skorzystać z automatycznej regulacji to musisz mieć w menu <funkcje indywidualne CFn> dla ustawienia <AF dla fotografowania live view> wybrać opcję <tryb szybki> lub <tryb bez przerw live view>

PS jak masz instrukcję to jest to ładnie opisane od str 98 do 105

Jasper - Nie 13 Lip, 2008

Instrukcja raz, a poza tym było już naprawdę wałkowane tyle razy, że kłania się wyszukiwarka. Na marginesie - działa dobrze ale i tak nie używam.
Stabiak - Wto 15 Lip, 2008

Witam wszystkich

Jestem obecnie na etapie wyboru aparatu i wszystko wskazuje że padnie na właśnie 450d z kitem (miał być 40d ale przegapiłem cash back :razz: ). Puszka w łapach leży mi nawet całkiem dobrze (oczywiście nie tak jak 40d ale nie jest tragicznie), problem mój leży jednak gdzie po innej stronie naczytałem się na forum o problemach 450tki z poprawnym AF z obiektywem kitowym i chciałbym się od Was bardziej doświadczonych czy jest możliwość szybkiego sprawdzenia FF/BF w fotojokerze (niestety tylko ten sklep wchodzi w rachubę, a z tego co wiem po zakupie nie będę miał możliwości zwrotu/wymiany).

Zależy mi na poprawnym działaniu AF z racji tego że z kitem najprawdopodobniej wytrzymać będe musiał ok roku (zanim zmienie go chce kupić 70-200 f4L i coś do macro).

Zastanawia mnie też jak obniżka cen 40d w USA o 30% wpłynie na kształtowanie się cen w polsce (o ile wogóle wpłynie), bo kusi mnie troche wstrzymanie się z zakupem i czekanie na 40d z 17-85 w okolicach 3k

MC - Wto 15 Lip, 2008

Stabiak, tak i nie jest to trudne. Wklep w szukajke "test bateryjkowy" i przeprowadz go w sklepie.
Stabiak - Wto 15 Lip, 2008

O tym teście już czytałem wcześniej tylko raczej w sklepie nie będe wyskakiwał z bateryjkami do testowania. Nie ma jakiejś innej metody na sprawdzenie poprawności działania AF ??, bo niestety fotojoker to taki poryty sklep gdzie nawet towaru oddać/wymienić nie można...a chciałbym to sprawdzić przed zakupem ( chociaż wydaje mi się że ustawowo mi się takie prawo nalezy :shock: )

Zastanawiam się czy nie wystarczy do tego ostrzenie na np. drut z wieszaka z torbami w sklepie, jezeli będzie wystębowało BF lub FF to wyjdzie nieostry jak wyjdzie ostry wszystko powinno być ok.

MichalP - Wto 15 Lip, 2008

MC napisał/a:
Stabiak, tak i nie jest to trudne. Wklep w szukajke "test bateryjkowy" i przeprowadz go w sklepie.


Albo looknij tu http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=3541 i przeczytaj cały temat

Stabiak - Wto 15 Lip, 2008

MichalP dzięki za link do tego tematu, ten test z kartką będzie zdecydowanie łatwiej wykonać w sklepie (chociaż zastanawiam sie czy nie dolożyć tych 100zł, przejachać sie do wrocławia i kupić za 2495zł 450d w saturnie gdzie bez łaski sobie wymienie jak będzie coś nie tak.

Swoją drogą jeszcze nie kupiłem canona a już mnie denerwuje ten system swoimi problemami z AF ( gdyby d80 mniej szumiał, wybór byłby o wieeele łatwiejszy :razz: )

MichalP - Wto 15 Lip, 2008

Zaprawdę Ci powiadam to nie tylko Canon. Nikony również (inne firmy też) borykają się z tymi problemami.

Ja wybrałem d300 po to aby nie wysyłać obiektywów do kalibracji bo taką kalibrację (czywiście w pewnym stopniu) mogę zrobić sobie w domu w menu body. Wystarczy wybrać obiektyw który będzie w miarę poprawny (nie musi strzelać w punkt)

Stabiak - Wto 15 Lip, 2008

no na niestety na d300 mnie nie stać, tak więc będę musiał użerać się z BF/FF.
Jutro pojade rano do fotojokera i postaram się wybrać sobie jakiś sprawny komplet, może nie będzie takich tłumów jak dziś popołudniu...i będzie chwila spokoju.

goltar - Czw 17 Lip, 2008

Dyskusja na temat ubezpieczeń kredytów została przeniesiona TUTAJ.
Stabiak - Pią 18 Lip, 2008

No i kupiłem, za 450d z kitem i jakimś badziewnym futerałem (który na strychu wylądował odrazu :razz: ) zapłaciłem 1900zł. Pierwsza sztuka z półki testowana i ostrość trafia kitem idealnie w punkt :cool: , później ze sprzedawcą sprawdzałem jeszcze z ciekawości 2 inne sztuki i tak samo, zero problemów z AF
konradeush - Pią 18 Lip, 2008

Gdzie kupiłeś za taką cenę?
MichalP - Pią 18 Lip, 2008

Super. Gratulujemy udanego zakupu. Fajnie, że tanio i ostro.
fatman - Pią 18 Lip, 2008

Koledzy 450-karze, na jakich ustawieniach własnych najczęściej fotografujecie?
4,0,0,0 czy może 3,0,0,0 a może jeszcze innych?
Czy warto wyostrzac juz w body czy lepiej post-proc w PS ?
Wasza opinia?

Bumber - Sob 19 Lip, 2008

Zdecydowanie lepiej ostrzyć później, podczas obróbki na kompie. Wyostrzanie na poziomie aparatu jest procesem destrukcyjnym, bo nieodwracalnym - nie ma się nad nim żadnej kontroli...
goltar - Pon 21 Lip, 2008

Dyskusja na temat zakupu Canona 450d w dobrej cenie została przeniesiona TUTAJ.
Erytrea - Nie 31 Maj, 2009

Szanowni posiadacze Canona 450 D!
Chciałabym, abyście w miarę możliwości pochwalili się waszymi zdjęciami z tejże lustrzanki :)
A konkretnie, to ciekawa jestem jak sprawuje się on z kitem 18-55 IS (właśnie na przykładzie zdjęć) lub z innym obiektywem. Interesują mnie głównie zdjęcia portretowe i krajobrazowe. Czy dobrze zrobię wybierając tego kita, czy może lepiej będzie 17-85? czy może jeszcze dłuższy? eeeh ciężka sprawa, zwłaszcza że nie chcę zbyt długiego zoomu by nie tachać ze sobą takiego balastu ;) poradzcie proszę!

candy - Nie 31 Maj, 2009

Erytrea poradnikow na temat wyboru obiektywu jest na forum jakis gazylion :)
wszystko zalezy od kasy i zastosowania,radze rzucic okiem na dzial Obiektywy Fotograficzne

Erytrea - Nie 31 Maj, 2009

a może jakieś linki do stron z przykładowymi zdjęciami z konkretnych obiektywów?
Byłabym wdzięczna :)
Pozdro!

Monastor - Nie 31 Maj, 2009

Erytrea, wszystko na tacy? Kolega nawet powiedział gdzie konkretnie klikać :P ;)

http://www.optyczne.pl/13...dsumowanie.html
http://www.optyczne.pl/12...dsumowanie.html

matemaciek - Nie 31 Maj, 2009

Ja mam 450D od sierpnia, właśnie z kitowym 18-55 IS. Około listopada dokupiłem 50/1.8 (wtedy ~350zł), i już praktycznie go nie odkręcam (; Polecam taki zestaw na początek. 18mm w kicie to już (w porównaniu z większością "małpek") w razie czego szeroki kąt, a 50mm starcza do wielu zastosowań. To oczywiście wersja niskobudżetowa, pewnie, że marzą mi się eLki... (;
candy - Nie 31 Maj, 2009

na stronie glownej www.optyczne.pl znajdziesz MNOSTWO testow z przykladowymi zdjeciami z WIELU obiektywow,jak rowniez za i przeciw

a potem tylko wybierasz 3-4 modele,zakladasz watek i pytasz sie ktory wybrac :)

B o g d a n - Nie 31 Maj, 2009

Erytrea napisał/a:
Szanowni posiadacze Canona 450 D!
Chciałabym, abyście w miarę możliwości pochwalili się waszymi zdjęciami z tejże lustrzanki
A konkretnie, to ciekawa jestem jak sprawuje się on z kitem 18-55 IS (właśnie na przykładzie zdjęć) lub z innym obiektywem. Interesują mnie głównie zdjęcia portretowe i krajobrazowe. Czy dobrze zrobię wybierając tego kita, czy może lepiej będzie 17-85?

Erytrea, chyba chodziło Ci o opinie, jak sprawują się obiektywy z 450D. Raczej aparaty nie są ograniczeniem w fotografii amatorskiej, a na jakość obrazków największy wpływ maja obiektywy. Ja na Twoim miejscu na podstawie oglądania zdjęć amatorskich innych forumowiczów, nie dokonywałbym wyboru. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy kupić 18-55 IS, czy 17-85 IS USM, powinnaś wpierw poczytać odpowiednie wątki, dotyczące tych dwóch szkiełek. Każde z nich ma pewne wady i zalety, których nie znajdziesz u drugiego i wzajemnie. Możesz też poczytać testy, choć z nimi ostrożnie bo szczególnie te sprzed kilku lat, posiadają w podsumowaniach dość subiektywne opinie, np. biorące mocno pod uwage kontekst ówczesnej ceny. Tak jest w wypadku 17-85 IS USM. :wink:

Jasper - Czw 11 Cze, 2009

A tych wątków ( jak napisał Bogdan) jest naprawdę mnóstwo. Sam pamiętam, że polecałem jako zamiennik świetnie sprawującą się ( z 450) Sigmę 17-70 ( bardzo uniwersalna) bo słynny Tamron 17-50 pomimo wielu prób (z wieloma egzemplarzami ) nie dał się ustawić.
Cytat:
Każde z nich ma pewne wady i zalety, których nie znajdziesz u drugiego i wzajemnie.
. Tu Bogdan także słusznie radzi. Nie ma jednego, świetnego szkła do wszystkiego. Moja rada to próbować, próbować i jeszcze raz próbować...
ziemowy - Pią 26 Cze, 2009

Jaka jest wytrzymałość migawki w 450D?
candy - Pią 26 Cze, 2009

pewnie tez 100K klapniec(tak jak nieprofesjonalne DSLR'y canona)
lucky-luk - Nie 28 Cze, 2009

No ja pstryknolem 25 tys przez rok i jak narazie dziala, moze wie ktos moze ile canon daje gwarancji jezeli chodzi o klapniecia ?
mavierk - Nie 28 Cze, 2009

lucky-luk napisał/a:
moze wie ktos moze ile canon daje gwarancji jezeli chodzi o klapniecia ?
w ogóle nie daje, jak wypstrykasz 1000000 fotek w trakcie trwania 2letniej gwarancji, to wymienią Ci migawkę na nową.
A jak jeden dzień po i zrobiłeś aparacikiem dotychczas 200 fotek, wymiana kosztować będzie około 5 stówek :)

ziemowy - Pon 29 Cze, 2009

mavierk, Canon daje 1 rok gwarancji na body :)
MM - Pon 29 Cze, 2009

ziemowy napisał/a:
mavierk, Canon daje 1 rok gwarancji na body :)


Drugi rok daje sprzedawca.

kozidron - Pon 29 Cze, 2009

mavierk napisał/a:
w ogóle nie daje, jak wypstrykasz 1000000 fotek w trakcie trwania 2letniej gwarancji


z tego co się orientuje taka gwarancja nie dotyczy serii XXXD no i oczywiście wynalazku 1000D.

MM - Pon 29 Cze, 2009

A nie jest tak, że gwarancja dwuletnia jest w Polsce obowiązkowa? Mamy w końcu Unię...
hxc - Pon 29 Cze, 2009

jak kupowałem 450d w zeszłym miesiącu to mogłem sobie za 140zł wykupić drugi rok gwarancji od producenta, a nie sprzedawcy.
kozidron - Pon 29 Cze, 2009

mam na myśli że na serie XXXD + wynalazek 1000D canon nie daje gwarancji na 100tysia klapnięć a czy daje 2 lata to inna para kaloszy.
mavierk - Wto 30 Cze, 2009

nie wiem, ile gwarancji daje ten marny producent, co Wam na to poradzę, że nigdy mnie to nie interesowało? :P
MC - Wto 30 Cze, 2009

MM napisał/a:
A nie jest tak, że gwarancja dwuletnia jest w Polsce obowiązkowa? Mamy w końcu Unię...

Nie. Na iPhone nawet chyba de facto nie ma gwarancji jako takiej.
Gwarancja jest caly czas wylacznie dobra wola producenta/importera.
Przepisy wspolnotowe nakladaja obowiazek na panstwa czlonkowskie wprowadzenia przepisow o niezgodnosci towaru z umowa za co odpowiada sprzedawca.

Sunders - Wto 30 Cze, 2009

MC napisał/a:
wprowadzenia przepisow o niezgodnosci towaru z umowa za co odpowiada sprzedaw

Niestety, rękojmia też jest skuteczna w stosunku do nowego sprzętu foto tylko przez okres jednego roku :sad:

MC - Wto 30 Cze, 2009

Sunders, mam wrazenie, ze nie mowimy o tych samych przepisach...
Art. 10 Ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku o szczegolnych warunkach sprzedazy konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu Cywilnego wyraznie stanowi, iz odpowiedzialnosc sprzedawcy z tytulu niezgodnosci towaru z umowa trwa 2 lata.

Sunders - Wto 30 Cze, 2009

Art.10
"1. Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jedynie
w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego towaru
kupującemu; termin ten biegnie na nowo w razie wymiany towaru. Jeżeli
przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana, strony mogą ten termin skrócić,
jednakże nie poniżej jednego roku.
2. Roszczenia kupującego określone w art. 8, przedawniają się z upływem roku od
stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową;
przedawnienie nie może się skończyć przed upływem terminu określonego w
ust. 1. W takim samym terminie wygasa uprawnienie do odstąpienia od umowy.
3. Zawiadomienie sprzedawcy o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową
przerywa bieg przedawnienia. Przedawnienie nie biegnie w czasie wykonywania
naprawy lub wymiany oraz prowadzenia przez strony, nie dłużej jednak niż
przez trzy miesiące, rokowań w celu ugodowego załatwienia sprawy."
MC, mówimy o tym samym przepisie i Ty masz rację. Rękojmia jest skuteczna przez dwa lata, a przedawnia się po 1roku od ujawnienianiezgodności z umową :oops:

komor - Wto 30 Cze, 2009

MC napisał/a:
Na iPhone nawet chyba de facto nie ma gwarancji jako takiej.


Z tego co wiem, to nie tyle nie ma gwarancji, co umowa między producentem (Apple) a operatorem (Orange, nie wiem jak jest w Erze) jest taka, że operator przejmuje na siebie całość zobowiązań gwarancyjnych, zapewnienie serwisu itd. W innych państwach jest inaczej, a serwisy należące do Apple (a nie do dystrybutorów komputerowych czy operatorów GSM) np. w Europie czy USA zajmują się też iPhone’ami. Wszystko zależy od umów z operatorami.

MM - Wto 30 Cze, 2009

Tam gdzie ja kupuję sklep daję bez problemu rękojmię na drugi rok. Jak tam sami mówią - łaski nie robią.
MC - Wto 30 Cze, 2009

Sunders, ok. Troche czasu minelo i juz nie mam na codzien stycznosci z prawem cywilnym. A zawsze moglo sie cos zmienic.
Jasper - Wto 30 Cze, 2009

Art. 577. § 1. W wypadku gdy kupujący otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji.

§ 2. Jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

_Art. 579. Kupujący może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji.

Art. 568. § 1. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

§ 2. Upływ powyższych terminów nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił.

§ 3. Zarzut z tytułu rękojmi może być podniesiony także po upływie powyższych terminów, jeżeli przed ich upływem kupujący zawiadomił sprzedawcę o wadzie.

Ojej! Przepraszam za obszerność. Ale może sie przyda.

MC - Wto 30 Cze, 2009

No tak, ale Ustawa o... jest lex specialis, prawda? I konsument zawsze moze wybrac z czego korzysta dochodzac swoich roszczen...
Jasper - Wto 30 Cze, 2009

MC napisał/a:
No tak, ale Ustawa o... jest lex specialis, prawda? I konsument zawsze moze wybrac z czego korzysta dochodzac swoich roszczen...

Tak jest!

ozzi_wawa - Czw 02 Lip, 2009

MC ma racje powolujac ustawe o szczegolnych warunkach sprzedazy konsumenckiej, art 10 mowi jasno o 2 latach i jest to lex specialis w stosunku do KC (w gre wchodza reguly kolizyjne - Lex specialis derogat legi generali) tak wiec gwarancja canona swoja droga, a 2 rok swoja. Choc nie zycze nikomu, aby w tym okresie (jak i pozniej) musial odwiedzac serwis, badz sprzedawce
bluehead - Pią 03 Lip, 2009

Kupilem tydzien temu zestaw
Canon EOS 450D with Canon 18-55mm IS lens
Tamron 70-300mm f4.5-5.6 lens
Sandisk Ultra II 4GB SDHC memory card

za £650 i sprzedawca zaoferowal mi producenckie rozszerzenie gwarancji o dodatkowe 2 lata w cenie £59 za body i £35 za soczewki. Przy czym firma zwarca pieniadze po roku jesli nie ma awarii. Czyli dla swietego spokoju trzeba by zamrozic £94

bjanek - Sro 08 Lip, 2009

Witam. Jestem "nowy" w temacie lustrzanek więc moje pytanie będzie pewnie dla Was trochę za ... :oops: Kupiłem 450 Kit i na razie się uczę. Ale mam takie spostrzeżenie, zdjęcie dość ciemne - wykonane np w mocnym cieniu jest na wyświetlaczu aparatu ciemne ale widoczne, a na kompie jest bardzo ciemne. Nie chodzi mi tu o regulację jasności wyświetlacza aparatu bo mam na połowie skali, a gdybym chciał uzyskać taką jasność jak na kompie to musiałbym go ściemnić na max. Co robię nie tak? Chciałbym aby zdjącie przy normalnym ustawieniu wyświetlacza było widoczne na kompie w takiej samej jasności.
MasterB - Sro 08 Lip, 2009

bjanek,

Jasność wyświetlacza to kwestia preferencji... Jeśli nie chcesz zmniejszać jasności w aparacie to może zwiększ jasność monitora?
Czy wszystkie fotki wykazują różnicę w jasności? Może po prostu te "ciemniejsze" są za słabo naświetlone?

B o g d a n - Sro 08 Lip, 2009

bjanek napisał/a:
zdjęcie dość ciemne - wykonane np w mocnym cieniu jest na wyświetlaczu aparatu ciemne ale widoczne, a na kompie jest bardzo ciemne.

Musisz wyregulować jasność i kontrast monitora. Wedłg mnie masz za bardzo skręcone te parametry.

muzyk - Sro 19 Sie, 2009

Za jakies 2, 3 miesiace nowe firmware dla 450 m.in. poprawiające kontrast.
Więcej info nie znam.

Pion - Czw 03 Wrz, 2009

Witam.
Jestem świeżo po zakupie i mocno zawiedziony nabytkiem.
Rozchodzi mi się o Live View.
Na koniec testu w podsumowaniu jest w plusach "dobrze działający Live View". Podczas omawiania tej funkcji autor napisał "Ustawienie ostrości może zostać wykonane przy całkowitym wciśnięciu spustu migawki. Aparat opuści wtedy lustro i wykona ekspozycję w momencie, kiedy ostrość zostanie potwierdzona."
Jak w ten sposób zrobić fotografię z wyostrzeniem? Czytając test zrozumiałem, że działa to jak w typowym kompakcie. Siedzę z aparatem i instrukcją, i jedyne co potrafię osiągnąć to albo ręczne strojenie, albo strojenie przez * i tryby Szybki lub Trybu bez przerw Live View.
Czy ja źle zrozumiałem autora testu, czy z moim aparatem jest coś nie tak?
Na razie doszedłem do tego, że zamiast kupić lustro Sony, wtopiłem pieniądze w Canona z nie do końca działającą funkcją :cry: Na której mi bardzo zależało.

MC - Czw 03 Wrz, 2009

Pion napisał/a:
zamiast kupić lustro Sony, wtopiłem pieniądze w Canona z nie do końca działającą funkcją

:lol: :lol:
Akurat tutaj chyba sie z Toba zgodze, bo szybkosc ustawiania ostrosci w trybie LV w segmencie amatorskim (do 4k pln) jest najlepsza w Sony...

Wizjerioner - Czw 03 Wrz, 2009

muzyk napisał/a:
firmware dla 450 m.in. poprawiające kontrast.

A to jest zły? przyznam szczerze, że mi się zwyczajnie wydawało, że jest naturalny, bo przecież świat też wcale nie jest taki kolorowy, jak z reklam. :oops:

Groni - Czw 03 Wrz, 2009

Jest tylko trzeba wyleźć z szarych murów :wink:
Pion - Czw 03 Wrz, 2009

MC napisał/a:
Pion napisał/a:
zamiast kupić lustro Sony, wtopiłem pieniądze w Canona z nie do końca działającą funkcją

:lol: :lol:
Akurat tutaj chyba sie z Toba zgodze, bo szybkosc ustawiania ostrosci w trybie LV w segmencie amatorskim (do 4k pln) jest najlepsza w Sony...


Już mi się nawet nie rozchodzi o szybkość. Tylko o to, jak Canon to popsuł, czyli bezsens wciskania dodatkowego przycisku do wyostrzenia. A potem się okazuje że mi obiekt z kadru uciekł, albo chciałem pstryknąć fotkę szybko i poruszyłem za mocno. No tragedia. Aż dziw bierze, że autor testu tego nie wyłapał. Mało, jeszcze chwali Live View :!: :shock:

A i jeszcze ponawiam pytanie. Bo może ja coś źle robię, albo coś pomijam. Czy w trybie podglądu na żywo w aparacie Canon 450D da się zrobić fotografię jak w lustrzankach Sony lub w małpkach :?:

Wizjerioner - Czw 03 Wrz, 2009

Groni napisał/a:
Jest tylko trzeba wyleźć z szarych murów :wink:

:)
Wiesz o czym mówię - zieleń nie zawsze jest super żywa, niebo nie zawsze jest wysycone błękitem.
Poza tym 25 lat mieszkałem z dala od dużego miasta więc wiem, jakie są naturalne kolory :smile:

komor - Czw 03 Wrz, 2009

Pion, znasz taki skrót: RTFM? A jeśli już nie chce Ci się przeczytać instrukcji to chociaż nieco dokładniej przeczytaj test na Optycznych. Ułatwię Ci zadanie i przytoczę. Po pierwsze:
W ustawieniach C.Fn znajdują się opcje pracy autofokusu w tym trybie.
oraz drugi cytat:
Odznaczenie w menu ''Trybu bez przerw Live View'' aktywuje ustawienie ostrości na zasadzie detekcji kontrastu. Ostrość jest ustawiana kiedy przytrzymywany jest przycisk oznaczony gwiazdką i wtedy lustro nie bierze udziału w ustawianiu AF. Opada ono dopiero przy wykonywaniu zdjęcia. Autofokus w tym trybie działa jednak bardzo wolno, nawet do 10 razy wolniej niż przy normalnej pracy aparatu.

Podkreśliłem specjalnie dla Ciebie dwa kluczowe fragmenty. Jeśli dla Ciebie to jest działanie takie samo jak w kompakcie to sam sobie nawarzyłeś tego piwa. Jak już kolega MC wspomniał, Live View to lepsze masz w Sony, jeśli potrzebujesz fotografować „na zombie” :)

Sejthan - Czw 03 Wrz, 2009

Polecam zaglądanie w wizjer. Mimo wszystko jest to uzależniające i jak już raz spróbujesz to sie nie oderwiesz nawet jak będziesz chwytał małpkę :D
kufel - Czw 03 Wrz, 2009

Sejthan napisał/a:
Mimo wszystko jest to uzależniające i jak już raz spróbujesz to sie nie oderwiesz nawet jak będziesz chwytał małpkę :D

potwierdzam :) ostatnio chodziłem po Krakowie i poproszony o zrobienie zdjęcia małpką zgodzilem sie oczywiscie i odruchowo przyłożyłem aparat do oka , ludzie dziwnie na mnie patrzeli :mrgreen: z resztą to nie byl pierwszy raz ;) a co do Live view, to o ile na początku,gdy wybierałem miesiącami (!) lustrzankę było to dla mnie dość istotne , tak dzis jest mi zupełnie obojętna ta funkcja. po prostu lepiej naczyc sie uzywac wizjera :)

Wizjerioner - Pią 04 Wrz, 2009

Sejthan napisał/a:
Polecam zaglądanie w wizjer. Mimo wszystko jest to uzależniające i jak już raz spróbujesz to sie nie oderwiesz nawet jak będziesz chwytał małpkę :D

Całkiem prawdziwe.
Swego czasu przyszedł do mnie kolega. Miałem wtedy 450D jakieś pół roku. Wziął puszkę, uruchomił i zapytał, czy można zrobić tak, żeby wyświetlało na ekranie. Powiedziałem, że można, po czym przez jakieś 2 minuty próbowałem przypomnieć sobie, jak to się robi. Na początku myślałem, że LV mi się przyda - myślałem tak jakieś 2 dni.
Co do 450D to ma jeszcze jedną wadę, której nie zauważam właściwie, ale dlatego, że aparat z niej wyleczyłem - kupiłem grip. Jeśli ktoś ma duże dłonie to uchwyt szczególnie przy cięższym obiektywie jest zdecydowanie za mały. - taka dodatkowa uwaga, co do postu wyżej i kwestii wizjera.

kufel - Pią 04 Wrz, 2009

Sejthan napisał/a:
Polecam zaglądanie w wizjer
i to jest dobra rada :) o ile na poczatku moze nie byc to wygodne dla kogoś kto ma styk z lustrem od niedawna i nauczony jest "małpowac" tak z czasem człowiek sie przyzwyczaja a potem wręcz nie wyobraza sobie pracy bez niego :)
offca11 - Pią 04 Wrz, 2009

Macie racje odnosnie LV. Przez prawie rok nie użyłem ani razu, teraz to musialbym chwilke sie zastanowic gdzie i jak sie to uruchamia :razz:
matemaciek - Pią 04 Wrz, 2009

No i wyjdę na amatora, ale mi zdarza się LV używać... Nie zawsze jest drabina, żeby z góry dobrze wykadrować (;
MasterB - Pią 04 Wrz, 2009

Ja używam LV do ręcznego ostrzenia przy makro... mogę sobie precyzyjnie ustawić ostrość na dowolny punkt pomimo bardzo płytkiej GO
Pion - Pią 04 Wrz, 2009

komor napisał/a:
Pion, znasz taki skrót: RTFM? A jeśli już nie chce Ci się przeczytać instrukcji to chociaż nieco dokładniej przeczytaj test na Optycznych.


Tak jak napisałem w pierwszym swoim poście, instrukcję czytałem (wielokrotnie i dogłębnie). Dzięki temu doszedłem do tego, że kupiłem produkt dla mnie wybrakowany :( Niestety popełniłem błąd za mało wnikając w parametry aparatu przed kupnem. Zasugerowałem się Sonym kumpla. Myślałem, że Canon będzie miał tak samo, czyli normalnie działający Live View.
Test na optyczne.pl wprowadza w błąd. Po raz pierwszy tu: Ustawienie ostrości może zostać wykonane przy całkowitym wciśnięciu spustu migawki. Aparat opuści wtedy lustro i wykona ekspozycję w momencie, kiedy ostrość zostanie potwierdzona.
Właśnie tej funkcji się nie doszukałem. Po raz drugi w podsumowaniu Wpisując Live View w plusach :!:

komor napisał/a:
Jak już kolega MC wspomniał, Live View to lepsze masz w Sony, jeśli potrzebujesz fotografować „na zombie” :)


Tak potrzebuję "trybu zombie". Tak samo jak patrzenia w wizjer. Koniec kropka. Zły jestem na siebie że zasugerowałem się tylko jednym testem. Na pocieszenie pozostaje mi fakt, że mam większe zaplecze w postaci znajomych posiadających Canona (dla tego to właśnie ta marka), niż jak bym kupił Sony z działającym Live View :)

komor - Pią 04 Wrz, 2009

Pion napisał/a:
Test na optyczne.pl wprowadza w błąd.


A przełączanie opisanej powyżej C.Fn. nie powoduje, że działa ze spustem? A zresztą co to za różnica czy musisz nacisnąć gwiazdkę czy spust? Tak czy owak jest to wolny tryb pracy, co pewnie jest główną wadą.

Pion - Pią 04 Wrz, 2009

Każdorazowo trzeba wcisnąć gwiazdkę w celu wyostrzenia. co przeszkadza bo jest to dodatkowa czynność, która wydłuża czas zrobienia zdjęcia :( A tryb w którym jest podnoszone lustro nie jest wcale wolny.

Właśnie dla tego napisałem tego posta, żeby się upewnić co do tego że robię wszystko dobrze. Bo być może ja coś pomijam (mimo iż instrukcję poprzecierałem na wylot od przeglądania). Bo rozwiązanie Canona dla mnie jest strasznie nielogiczne i bezsensowne. W zasadzie poza trybem gdzie ostrzę ręcznie. Co też jest popsute brakiem cofania zbliżenia (na ekranie) przyciskiem (-). Co zmusza do przelecenia prze wszystkie powiększenia do powrotu do normalnego widoku.

krzys13k - Pią 04 Wrz, 2009

komor napisał/a:
Pion napisał/a:
Test na optyczne.pl wprowadza w błąd.


A przełączanie opisanej powyżej C.Fn. nie powoduje, że działa ze spustem? A zresztą co to za różnica czy musisz nacisnąć gwiazdkę czy spust? Tak czy owak jest to wolny tryb pracy, co pewnie jest główną wadą.


Z tego co pamiętam jest tak jak mówisz, można przełączyć na af w spuscie. Tylko ja nie badzro rozumiem sensu korzystania z AF w live view.

Jak dla mnie jedyne zastosowanie LV, to do manualnego ustawienia ostrości ze słabymi szkłami które potrafią się zgubić (np gdy fotografujemy gwiazdy i ostrość musi być ustawiona idealnie w punkt) lub w jakiś innych specjalnych warunkach, ale w większości przypadków wystarcza mi potwierdzenie ostrości w wizjerze.

Pion - Pią 04 Wrz, 2009

krzys13k napisał/a:
Z tego co pamiętam jest tak jak mówisz, można przełączyć na af w spuscie.


Przypomnij sobie proszę, jak to zrobić.

krzys13k - Pią 04 Wrz, 2009

Pion napisał/a:
krzys13k napisał/a:
Z tego co pamiętam jest tak jak mówisz, można przełączyć na af w spuscie.


Przypomnij sobie proszę, jak to zrobić.


Nie mam teraz aparatu ani instrukcji przy sobie, ale jak wrócę z pracy to odszukam to i napiszę.

Sejthan - Pią 04 Wrz, 2009

W sumie to dzięki tej dyskusji dowiedziałem się jak ten AF działa w LV :razz:
Może kiedyś skorzystam :lol:

krzys13k - Pią 04 Wrz, 2009

krzys13k napisał/a:
Pion napisał/a:
krzys13k napisał/a:
Z tego co pamiętam jest tak jak mówisz, można przełączyć na af w spuscie.


Przypomnij sobie proszę, jak to zrobić.


Nie mam teraz aparatu ani instrukcji przy sobie, ale jak wrócę z pracy to odszukam to i napiszę.


Sprawdziłem i jednak się myliłem. Wygląda na to że nie ma takiej opcji, aby af działał po naciśnięciu spustu.

Pion - Pią 04 Wrz, 2009

krzys13k napisał/a:

Sprawdziłem i jednak się myliłem. Wygląda na to że nie ma takiej opcji, aby af działał po naciśnięciu spustu.


Dziękuję.
Szkoda tylko, że testach 450D i 500D autorzy dają działanie Live View w plusach. Chyba że tylko według mnie to jest to źle wykonana funkcja.

MasterB - Pią 04 Wrz, 2009

Chyba do większości zastosowań (o ile takie są...) to LV w 450D jest raczej wystarczający - przynajmniej jak dla mnie. Działa bez opóźnienia wspomagając ostrzenie manualne przy makro.
No chyba że się spodziewasz "prawdziwego" trybu zombie w lustrzankach? Bo wtedy minusem jest też fakt, że pierścieniem zooma trzeba kręcić ręcznie zamiast guziczkami na korpusie.

Wizjerioner - Sob 05 Wrz, 2009

MasterB napisał/a:
Chyba do większości zastosowań (o ile takie są...) to LV w 450D jest raczej wystarczający

Jak dla mnie też. Dla większości zastosowań, do których go używam jest wystarczający - nie używam do niczego :grin:

ophiuchus - Nie 06 Wrz, 2009

Wizjerioner, postaw kiedyś aparat na statywie, zapnij mu jakieś m42, potem włącz lv, i ustaw ostrość na fragmencie klatki, który chcesz mieć wyraźny... ;) zobaczysz, że się jednak przydaje :D
krzys13k - Nie 06 Wrz, 2009

ophiuchus napisał/a:
Wizjerioner, postaw kiedyś aparat na statywie, zapnij mu jakieś m42, potem włącz lv, i ustaw ostrość na fragmencie klatki, który chcesz mieć wyraźny... ;) zobaczysz, że się jednak przydaje :D


Ja używam w takim przypadku potwierdzenia ostrości. Ale w szczególnych przypadkach, np przy słabym świetle rzeczywiście LV ratuje sytuację i zdarzyło mi się go tak używać.

Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłaby wymiana puszki na mającą duży wizjer + matówka do manualnego ostrzenia, która w dodatku dobrze pokazuje GO z jasnymi szkłami (przy okazji zamiana wszystkich ciemnych szkieł na jasne, minimum f/4), jednak nie zawsze mamy do tego warunki finansowe.

Dlatego czasem ten LV może być użyteczny.

komor - Nie 06 Wrz, 2009

ophiuchus, ja używam czasem Live View właśnie do takiego celu jak opisałeś, czyli statyw, statyczna scena i ręczne ostrzenie. Ale zapewniam Cię, że z obiektywem M42 nawet w Sony nie będzie sprawnie działał AF z Live View :lol:

krzys13k, co do wymiany puszki i szkieł na jasne / duży wizjer to w nocy niewiele to pomoże. W takich sytuacjach cieszę się, że mam LV.

krzys13k - Nie 06 Wrz, 2009

komor napisał/a:
krzys13k, co do wymiany puszki i szkieł na jasne / duży wizjer to w nocy niewiele to pomoże. W takich sytuacjach cieszę się, że mam LV.


Czyli wynika z tego, że ten LV to nie taka głupia rzecz i nawet w sprzęcie z wyższej półki czasem się przydaje :)

Wizjerioner - Nie 06 Wrz, 2009

ophiuchus, przyznam szczerze, że nie próbowałem, bo jakoś już na samym początku ten LV mnie zraził do siebie. Ale czemu miałbym nie posłuchać dobrych rad.
muzyk - Nie 06 Wrz, 2009

No LV w 450 jest jak najbardziej praktyczny - przy 10x cyfrowym zbliżeniu, można zdecydowanie lepiej doostrzyć statyczne sceny.

Ciekawie też sprawdza się ... do obserwacji księżyca z jakimś teleobiektywem, czyli najdłuższa ogniskowa plus LV z 10x. Całkiem fajnie widać. :grin:

edmun - Nie 06 Wrz, 2009

muzyk, narobiłeś mi własnie ochoty żeby coś pooglądać w nocy.. oby tylko te chmurki sobie gdzieś poszły, a księżyć akurat dopiero po pełni jest
Monastor - Nie 06 Wrz, 2009

edmun, od księżyca w pełni nudniejszy do oglądania jest chyba tylko księżyc w nowiu :smile:
MasterB - Nie 06 Wrz, 2009

Monastor,
Wcale nie, przy ogniskowej 300mm i powiększeniu 10x liveview, księżyc jest bardzo dynamicznym obiektem :mrgreen:

Monastor - Nie 06 Wrz, 2009

MasterB, przy 200-krotnym powiększeniu przez teleskop też nie jest tak łatwo za nim nadążyć ;)
Nie chodzi o sprzęt, tylko o bardzo nudne oświetlenie szczegółów powierzchni. Najciekawiej jest zawsze koło terminatora ;)
IMO nie ma co narzekać na przegapienie pełni.

Gacie_Z_Lumpexu - Sob 12 Wrz, 2009

witam
Z gory przepraszam jezeli odbiegam od tematu ale mam w zasadzie jedno pytanie do uzytkownikow 450d no i do uzytkownikow innych modeli tez oczywiscie. Mianowicie zakupilem niedawno wlasnie ten model i cos sie "telepie" w korpusie mojego sprzetu. Cos tak jakby luzna czesc wewnatrz korpusu blisko wizjera. Caly sprzet chodzi bez zarzutu ale chce sie upewnic czy jest to wada czy nie???. Dodam ze jest to moja 1 lustrzanka a ja sam jestem poczatkujacym amatorem wiec na budowie calego aparatu dokladnie sie jeszcze nie znam. Z gory dzieki za wszelka pomoc.

krisv740 - Sob 12 Wrz, 2009

Gacie_Z_Lumpexu,
a kiedy ci się telepie?... :mrgreen:

Monastor - Sob 12 Wrz, 2009

Gacie_Z_Lumpexu, machasz aparatem i słyszysz delikatne stukanie z okolic wbudowanej lampy? To normalne :wink:
mavierk - Sob 12 Wrz, 2009

czy to nie są czasem jakieś żyroskopy, które podpowiadają aparacikowi, czy jest w pionie, czy w poziomie? W sumie nie wiem, bo mam nikona ^^
Monastor - Sob 12 Wrz, 2009

mavierk, nie sądzę, po żyroskopach spodziewałbym się delikatnego mruczenia, buczenia, szumienia czy czegokolwiek podobnego, a to jest po prostu grzechotanie :smile:
007areka - Sob 12 Wrz, 2009

...czujnik orientacji
mavierk - Sob 12 Wrz, 2009

w terenie :mrgreen:
Gacie_Z_Lumpexu - Sob 12 Wrz, 2009

telepie sie jak ruszam w gore i w dol i dochodzi dokladnie z okolicy lampy wbudowanej. A dlaczego niby to normalne, to faktycznie te czujniki??
lama - Sob 12 Wrz, 2009

Gacie_Z_Lumpexu, ten czujnik to pewno jakaś kulka w specjalnej obudowie, jak ruszasz aparatem to się przemieszcza i stąd ten dźwięk.
Sejthan - Sob 12 Wrz, 2009

Z mojego trzepotestu wynika, że nie ma co tak mocno trzepać aparatem, żeby to było słychać :lol: A co to to ja nie wiem, nie wnikałem, mam na gwarancji jeszcze :razz:
BeCkS - Wto 15 Wrz, 2009

A jak ma się sprawa z szumami? ISO 800 lub 1600 jest do wytrzymania?
MasterB - Wto 15 Wrz, 2009

To zależy co chcesz robić ze zdjęciami... do 10x15 się nada (chociaż 1600 używam tylko w sytuacjach awaryjnych)
Sejthan - Wto 15 Wrz, 2009

ISO 800 się nie boję, 1600 jest używalne do internetu, małych wydruków. Czasem używam, aczkolwiek unikam ;)
krzys13k - Wto 15 Wrz, 2009

Ja sie nawet ISO1600 nie boje ;) , dobrze naświetlone zdjęcie będzie dobrze wyglądało nawet przy tej czułości, oczywiście lekki szum to norma, ale mi on nie przeszkadza.

Ostatnio nawet oglądałem jakieś swoje pstryki z imprezy rodzinnej i przy jednym nie mogłem uwierzyć, że było zrobione na ISO1600, bo wcale nie było tego po nim widać.

BeCkS - Wto 15 Wrz, 2009

Chodzi mi o format 15x21 w wydruku albo o większy - taki jak w fotoksiążce ślubnej - więc duży, lecz zrobiony (wtopiony) w fotoksiążkę, czyli drukowany i zatopiony za takim...jakby to powiedzieć...plastikiem :-)
No wiecie jak wyglądają fotoksiążki....
Niestety w moim 350D szumy występują od ISO 800 i większym. Do 400 włącznie jest ok. Stosując takie "założenia" jak się to ma do 450D? Czy posiadał ktoś obie puszki by móc to obiektywnie porównać?

[ Dodano: Wto 15 Wrz, 2009 23:51 ]
A tak przy okazji, to znalazłem temat, tylko nikt się nie kwapił do odpowiedzi :-)

krzys13k - Sro 16 Wrz, 2009

BeCkS, to sprawa bardzo subiektywna. Mnie szum na zdjęciach nie przeszkadza aż tak bardzo dlatego często wykorzystuje ISO 800, a czasem też 1600, ale innej osobie szum na ISO 400 będzie już przeszkadzał.

Chyba jedyne rozwiązanie to wziąć jakieś sample z netu jak chociażby te:
http://pliki.optyczne.pl/450d/img_1556.jpg
http://pliki.optyczne.pl/450d/img_4959.jpg
wydrukować je na próbę i zobaczyć czy taki poziom szumów Ci odpowiada. Dużo zależy też od zastosowanego sposobu odszumiania, przez co można uzyskać całkiem różne efekty z tego samego zdjęcia.

Wizjerioner - Sro 16 Wrz, 2009

krzys13k, w pełni się zgadzam, że trzeba to sprawdzić w praktyce, bo każdy ma inne upodobania i próg "nieszumienia". Ja 450D staram się nie wchodzić wyżej niż ISO 400. A w 99% przypadków nie przekraczam ISO 200.
Sejthan - Sro 16 Wrz, 2009

Wizjerioner napisał/a:
Ja 450D staram się nie wchodzić wyżej niż ISO 400. A w 99% przypadków nie przekraczam ISO 200.

To też prawda, ale czasami bywa ciężko i trzeba ;) Ja stosuję zasadę im mniej tym lepiej. Czyli ISO 100 dopóki starcza światła.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group