forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - Hasselblad H4D

mszczyrek - Sob 26 Wrz, 2009
Temat postu: Hasselblad H4D
http://www.optyczne.pl/index.php?news=2253
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=9642

Fajny patent z ta korekta AF, az dziwne ze dopiero teraz ktos to wprowadzil...

hijax_pl - Sob 26 Wrz, 2009

mszczyrek, idea - tak, ale przykład niefrasobliwy ;) Co prawda w średnim formacie głębia jest dużo płytsza, ale przecież fotografowie nie maja delirki. ;)

W sumie fajniej by było gdyby rozbudowali stabilizację obiektywu o funkcje automatycznego "tiltowania" ;)

mszczyrek - Sob 26 Wrz, 2009

Nie chodzi o delirke, ale o zmiane polozenia "plaszczyzny" ostrosci. Podejrzewam, ze kompensuje to rowniez jej odksztalcenie...
hijax_pl - Sob 26 Wrz, 2009

Nie skorygujesz płaszczyzny ostrości ani odkształceń od zmiany perspektywy lekko zmieniając ustawienie ostrości na obiektywie.

Rozwiązanie zaproponowane powoduje tylko utrzymanie ostrości w punkcie. Zauważ że na prezentacji referencyjnym punktem są oczy. Zmiana płaszczyzny spowodowała, że punkt ostrości wszedł gdzieś na uszy - ale aparat koryguje ostrość przesuwając ją do oczy - poprzez proste wyliczenia bazujące na trygonometrii ;)

Zastanawiam się czy to naprawdę taki wielki problem?

Przy filmie 6x4, obiektywie np 85mm, przesłonie f/4 i odległości ok 3m GO wychodzi jakieś 40cm, z obiektywem 135mm - 17cm.

No chyba że ktoś ostrzy w punkt po czym przekadrowuje z przesunięciem płaszczyzny.... Nieeee.... Niemożliwe.

dr11 - Sob 26 Wrz, 2009
Temat postu: Re: Hasselblad H4D
mszczyrek napisał/a:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=9642

Fajny patent z ta korekta AF, az dziwne ze dopiero teraz ktos to wprowadzil...

Genialne w swojej prostocie :)
Canon powinien to dawać w komplecie z 24L, 50L i 85L ;)
W 7D akcelerometr jest już wbudowany, więc to tylko kwestia softu :D

hijax_pl - Sob 26 Wrz, 2009

Wycofuję się... Przeliczyłem sobie i wyszło że dla odległości ostrzenia ok 3m i przekadrowaniu o 30 stopni - korekcja to około 0,4m. :oops:
jaad75 - Sob 26 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
No chyba że ktoś ostrzy w punkt po czym przekadrowuje z przesunięciem płaszczyzny.... Nieeee.... Niemożliwe.
Ja tak właśnie przekadrowuję - nie obracam aparatu, tylko przesuwam w płaszczyźnie... :smile:
hijax_pl - Sob 26 Wrz, 2009

jaad75, ja też.. po prostu nie zdawałem sobie sprawy o ile się przesuwa płaszczyzna :D a dokładnie to zależności tego przesunięcia do GO ;)
mszczyrek - Sob 26 Wrz, 2009

hijax_pl, a widzisz :mrgreen:

[ Dodano: Sob 26 Wrz, 2009 15:10 ]
Ja przy przekadrowaniu portretu cofam sie delikatnie do tylu :wink: Czyli robie to co H4D, tylko taniej :mrgreen:

hijax_pl - Sob 26 Wrz, 2009

mszczyrek, człowiek się uczy całe życie....

Wracając jedna do meritum sprawy - fakt że w średnim formacie to się już ociera korekcja o GO, ale w dużym to musi paprać maksymalnie zdjęcie...

mszczyrek - Sob 26 Wrz, 2009

Dlatego w duzym formacie wiekszosc aparatow ma ruchomą ścianke - i po kłopocie :mrgreen:
hijax_pl - Sob 26 Wrz, 2009

Dokładnie Z tego co kojarzę to przód i tył miecha można wyginać we wszystkie strony...

Nigdy nie robiłem zdjęć dużym formatem. Ale widziałem jak robi się takie zdjęcia.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group