Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pentax K10D - test lustrzanki cyfrowej
Autor Wiadomość
krzysiek 
Rozmowny



Pomógł: 1 raz
Posty: 307
Wysłany: Czw 31 Maj, 2007   Pentax K10D - test lustrzanki cyfrowej

Lustrzanki Pentax K10D i Samsung GX-10 uważa się powszechnie za te same aparaty różniące się jedynie logo firmy. My postanowiliśmy jednak sprawdzić oba modele dokładnie. Test GX-10 ukazał się już na naszej stronie, a dziś prezentujemy wady i zalety aparatu Pentax K10D. Zapraszamy zatem do lektury!

Test znajduje się pod tym adresem:
http://optyczne.pl/43.1-T...entax_K10D.html
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 31 Maj, 2007   

No to się teraz zacznie. Już widzę ile będzie komentarzy pod testem :shock:
 
 
krzysiek 
Rozmowny



Pomógł: 1 raz
Posty: 307
Wysłany: Czw 31 Maj, 2007   

..oby jak najwięcej;)
 
 
mcgyver 
Uczestnik


Posty: 55
Skąd: Okolice Lublina
Wysłany: Czw 31 Maj, 2007   

A potem wyjdzie, że pentaxiarze to talibowie systemowi! :wink:
 
 
Adalbercik
Uczestnik


Posty: 97
Wysłany: Czw 31 Maj, 2007   

Mam następujące pytanie, które dotyczy rozdziału "Jakość zdjęć w JPG".
Zdjęcia, które są przedstawione ukazują wyraźną przewagę Canona i Nikona nad resztą konkurentów (ze wskazaniem na Canona); ich zdjęcia są "żywsze", bardziej naturalne - natomiast konkurencji jakieś takie mdławe, pozbawione polotu. Różnice te są zauważalne praktycznie w każdym teście aparatu, nie tylko na "optycznych", ale również w testach konkurencji (np. dpreview).
Czy rzeczywiście przewaga tych dwóch firm jest aż tak znacząca??
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 31 Maj, 2007   

Jeżeli mam być szczery to dla mnie jest. Do tego duetu dodałbym jeszcze Fuji i jego S3Pro 8) Choć do Olka też mam ogromny sentyment :lol:
 
 
Adalbercik
Uczestnik


Posty: 97
Wysłany: Czw 31 Maj, 2007   

MM napisał/a:
Jeżeli mam być szczery to dla mnie jest. Do tego duetu dodałbym jeszcze Fuji i jego S3Pro 8)

Fuji to taki troche inny Nikon :D :D :D
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 31 Maj, 2007   

Co do JPGów sprawa jest śliska bo one są silnie obrabiane i wyostrzane. Każdy system, poza tym, inaczej ustawia punkt zerowy skali swojego wyostrzania. I tak w K10D/GX-10 standardowe wyostrzanie wyostrza mało, w Nikonie dużo. Porównywanie do siebie JPGów jest więc hmmm... mało sensowne. To samo jest z kolorami. Jedni w ustawieniach neutralnych nasycają bardziej, inni mniej.

Dlatego rozdział o JPGach staramy się zostawiać bez jakiegoś poważnego komentarza. Ot, niech czytelnik popatrzy i sam oceni.

Arek
 
 
goltar 
Optyczny



Pomógł: 33 razy
Posty: 3212
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 01 Cze, 2007   

Przyglądając się ostrej dyskusji jaka wywiązała się w komentarzach do testu tego aparatu mam kilka refleksji. :idea: Wiele osób chyba zbyt wielką wagę przykłada do punktacji podawanej w podsumowaniu testu. W artykule „Jak testujemy lustrzanki cyfrowe” możemy zapoznać się jakie elementy poddawane są ocenie, ale nie mamy informacji jak wyniki przekładają się na punkty uzyskane przez aparat w podsumowaniu. Tu mała prośba do autorów, może warto ujawnić bardziej szczegółowo sposób punktowania ? Jako przykład podam krótkie porównanie Canona 400 D i testowanego Pentaxa w zakresie „Użytkowania”. Canon w teście otrzymał w tej kategorii 2.8 p., a Pentax: 4.0 p. Patrząc wyłącznie na punktację wydaje się że jest między nimi duża różnica na korzyść Pentaxa. Porównałem sobie bezpośrednio elementy które mają dla mnie istotne znaczenie:
Korpus: Ergonomia nie jest tu oceniana. C – mniejszy i lżejszy, P – wygodniejszy w i stabilniejszy w trzymaniu, szczególnie z większymi obiektywami, tu przewaga P, ale jeśli ktoś preferuje mały rozmiar i wagę to już nie koniecznie.
Szybkość: porównywalna dla obu aparatów, parametr czas zapisu zdjęcia na kartę - taki sam, czas kasowania karty - dla mnie nie istotny.
Bateria: 2xlepsza w P, czas ładowania baterii – 2x szybszy w C, dla mnie bateria w C jest w zupełności wystarczająca jak i czas ładowania baterii w P nie jest aż taki długi – dla mnie remis.
Zdjęcia seryjne: z testu wynika że P może zrobić więcej zdjęć w ciągu 30sek, zarówno JPEG jak i RAW, ale kto robi ciągłe zdjęcia przez 30 sek ? (ja jeszcze nie miałem takiej potrzeby). Dla mnie w tej kategorii aparaty są porównywalne, oba potrafią w ciągu 3 sek. zrobić 9/10 zdjęć JPEG FINE lub 9/11 RAW-ów.
Czyszczenie matrycy: mają oba aparaty, trudno porównywać ich skuteczność – remis.
Lampa błyskowa: C: liczba przew. 13 , kompensacja +/- 2EV, czas synch. 1/200s, P: liczba przewodnia 11, kompensacja +1/-2 EV, czas synch. 1/180s, mała przewaga dla C.
AF: C: 9 pól, P: 11 pól, szybkość wydaje się porównywalna, choć z testów trudno to wnioskować.
Pomiar światła: C: segmentowy 35 polowy, P: 11 polowy. Plus dla P za pomiar punkowy.
Stabilizacja: tu sprawa niby jasna, C nie ma, P ma, ale jeśli posiada się obiektywy ze stabilizacją to parametr ten może nie być tak istotny.
Podsumowanie: dla mnie w kategorii „Użytkowanie” oba aparaty są porównywalne z małą przewagą Pentaxa za wygodę trzymania, stabilizację i punktowy pomiar światła, czego nie oddaje jednak punktacja 2,8:4,0. Lepsze porównanie daje mi wypunktowanie „Wad” i „Zalet” każdego z aparatów. Każdy sam powinien sobie odpowiedzieć które z nich są dla niego ważne, a które nie.
Drugi aspekt - wybór aparatu to decyzja o wyborze systemu obiektywów i akcesoriów :!: Dla mnie to znacznie istotniejszy czynnik niż wybór samego aparatu.
Przepraszam jeśli za mocno się rozpisałem :)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 01 Cze, 2007   

Goltar, masz jak najbardziej rację. Punktacja w teście, to pewnego rodzaju propozycja. Od zawsze zachęcamy naszych czytelników, do nadawania swoich własnych wag poszczególnym kategoriom i przeskalowywania wyników. Test nie jest wyrocznią, której zadaniem jest powiedzenie, który aparat jest lepszy. To opis własności, wad i zalet, który ma pomóc Czytelnikom w dokonaniu wyboru.

Arek
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pią 01 Cze, 2007   

Pomiar matrycowy jest w K10D 16-to, nie 11-to polowy, ale to akurat szczegół w porównaniu z 400D. Bateria napewno nie wystarczy na 1800 strzałów (nawet bez lampy) - zbyt długo mam ten aparat, żeby w to uwierzyć... Natomiast nie to jest istotne.
Najważniejszy jest podstawowy interfejs aparatu - po pierwsze wizjer, tu różnica jest kolosalna na korzyść K10, a po drugie, dwa, w pełni konfigurowalne kółka nastaw. Do tego należy jeszcze dodać ogólną wygodę użytkowania, uszczelnienienia i jakość wykonania - biorąc te elementy pod uwagę bez trudu stwierdzimy, że K10D znajduje się przynajmniej klasę wyżej od 400D.
 
 
Remol71 
Rozmowny
ZEISS maniak


Posty: 384
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 01 Cze, 2007   

goltar napisał/a:
Przyglądając się ostrej dyskusji jaka wywiązała się w komentarzach do testu tego aparatu mam kilka refleksji. :idea: Wiele osób chyba zbyt wielką wagę przykłada do punktacji podawanej w podsumowaniu testu. W artykule „Jak testujemy lustrzanki cyfrowe” możemy zapoznać się jakie elementy poddawane są ocenie, ale nie mamy informacji jak wyniki przekładają się na punkty uzyskane przez aparat w podsumowaniu. Tu mała prośba do autorów, może warto ujawnić bardziej szczegółowo sposób punktowania ? Jako przykład podam krótkie porównanie Canona 400 D i testowanego Pentaxa w zakresie „Użytkowania”. Canon w teście otrzymał w tej kategorii 2.8 p., a Pentax: 4.0 p. Patrząc wyłącznie na punktację wydaje się że jest między nimi duża różnica na korzyść Pentaxa. Porównałem sobie bezpośrednio elementy które mają dla mnie istotne znaczenie:
Korpus: Ergonomia nie jest tu oceniana. C – mniejszy i lżejszy, P – wygodniejszy w i stabilniejszy w trzymaniu, szczególnie z większymi obiektywami, tu przewaga P, ale jeśli ktoś preferuje mały rozmiar i wagę to już nie koniecznie.
Szybkość: porównywalna dla obu aparatów, parametr czas zapisu zdjęcia na kartę - taki sam, czas kasowania karty - dla mnie nie istotny.
Bateria: 2xlepsza w P, czas ładowania baterii – 2x szybszy w C, dla mnie bateria w C jest w zupełności wystarczająca jak i czas ładowania baterii w P nie jest aż taki długi – dla mnie remis.
Zdjęcia seryjne: z testu wynika że P może zrobić więcej zdjęć w ciągu 30sek, zarówno JPEG jak i RAW, ale kto robi ciągłe zdjęcia przez 30 sek ? (ja jeszcze nie miałem takiej potrzeby). Dla mnie w tej kategorii aparaty są porównywalne, oba potrafią w ciągu 3 sek. zrobić 9/10 zdjęć JPEG FINE lub 9/11 RAW-ów.
Czyszczenie matrycy: mają oba aparaty, trudno porównywać ich skuteczność – remis.
Lampa błyskowa: C: liczba przew. 13 , kompensacja +/- 2EV, czas synch. 1/200s, P: liczba przewodnia 11, kompensacja +1/-2 EV, czas synch. 1/180s, mała przewaga dla C.
AF: C: 9 pól, P: 11 pól, szybkość wydaje się porównywalna, choć z testów trudno to wnioskować.
Pomiar światła: C: segmentowy 35 polowy, P: 11 polowy. Plus dla P za pomiar punkowy.
Stabilizacja: tu sprawa niby jasna, C nie ma, P ma, ale jeśli posiada się obiektywy ze stabilizacją to parametr ten może nie być tak istotny.
Podsumowanie: dla mnie w kategorii „Użytkowanie” oba aparaty są porównywalne z małą przewagą Pentaxa za wygodę trzymania, stabilizację i punktowy pomiar światła, czego nie oddaje jednak punktacja 2,8:4,0. Lepsze porównanie daje mi wypunktowanie „Wad” i „Zalet” każdego z aparatów. Każdy sam powinien sobie odpowiedzieć które z nich są dla niego ważne, a które nie.
Drugi aspekt - wybór aparatu to decyzja o wyborze systemu obiektywów i akcesoriów :!: Dla mnie to znacznie istotniejszy czynnik niż wybór samego aparatu.
Przepraszam jeśli za mocno się rozpisałem :)



Test to surowa informacja. Ostatecznej oceny dokonuje czytelnik dostosowując swoje własne wagi do poszczególnych rozdziałów testu. Ja przykładowo brałem pod uwagę to, aby aparat miał podnoszone wstępnie lustro takie prawdziwe, na 2 wciśnięcia, możliwie najlepszą matrycę za rozsądne pieniądze, podgląd głębii ostrości, bogatą szklarnię, bezproblemową współpracę z M42, brak przymusowego odszumiania i wyostrzania, karty CF, zupełnie nie brałem pod uwagę prędkości i ilości zdjęć w serii, szybkości AF, czasu życia akumulatora, odkurzacza i tym podobnych zbędnych wodotrysków. Aparat to zwykłe urządzenie. Nie ma co się nim podniecać. Wybiera sie model który pasuje i się używa, albo trzyma w szafie, każdemu wg jego potrzeb.

KONIEC
 
 
goltar 
Optyczny



Pomógł: 33 razy
Posty: 3212
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob 02 Cze, 2007   

jaad75 napisał/a:
Pomiar matrycowy jest w K10D 16-to, nie 11-to polowy

Masz rację, w K10 pomiar matrycowy ma 16 pól, wartość tą przepisałem z tabeli z parametrami K10 z testu na optyczne w rozdziale "Wstęp", prośba do redakcji o poprawkę.
jaad75 napisał/a:
Najważniejszy jest podstawowy interfejs aparatu - po pierwsze wizjer, tu różnica jest kolosalna na korzyść K10, a po drugie, dwa, w pełni konfigurowalne kółka nastaw. Do tego należy jeszcze dodać ogólną wygodę użytkowania, uszczelnienienia i jakość wykonania

Wizjer, kółka nastaw (ogólnie ergonomia) uszczelnienienia i jakość wykonania nie są testowane w rozdziale „Użytkowanie” tylko w "Jakość wykonania i ergonomia" i dlatego o nich nic nie pisałem. W kategori "Jakość wykonania i ergonomia" są największe różnice między tymi aparatami i tu Pentax K10D zdecydowanie deklasuje Canona 400D...
 
 
jpiotrowski
Nowy


Posty: 4
Skąd: Tarnów
Wysłany: Nie 03 Cze, 2007   

jaad75 napisał/a:
Najważniejszy jest podstawowy interfejs aparatu - po pierwsze wizjer, tu różnica jest kolosalna na korzyść K10, a po drugie, dwa, w pełni konfigurowalne kółka nastaw. Do tego należy jeszcze dodać ogólną wygodę użytkowania, uszczelnienienia i jakość wykonania - biorąc te elementy pod uwagę bez trudu stwierdzimy, że K10D znajduje się przynajmniej klasę wyżej od 400D.


Miałem okazję porównać oba aparaty przed zakupem. Wykonałem po kilkadziesiąt zdjęć w różnych warunkach i z różnymi czułościami. Naczytałem się testów i opisów i z płaczem oraz żalem w sercu kupiłem 400D, chociaż kusił mnie K10 straszliwie ze względu na te wszystkie przydatne funkcje. Zazdroszczę użytkownikom K10D wizjera, dwóch kółek nastaw, uszczelnień i punktowego pomiaru światła (stabilizacji już nie bowiem nabyłem równocześnie stabilizowany obiektyw). W tych dziedzinach K10D znajduje się faktycznie o klasę wyżej. Nie zazdroszczę absolutnie jakości zdjęć, zwłaszcza w trudniejszych warunkach oświetleniowych. W tej dziedzinie K10D znajduje się niewątpliwie o klasę niżej. Tu dochodzę do sedna: kupujemy aparat dla wizjera, wygody, uchwytu itp. czy dla najlepszej możliwie jakości zdjęć? Czy faktycznie najważniejszy jest podstawowy interfejs aparatu, czy piękne zdjęcia? Przychodzi raz kumpel i mówi: "Moja głupia siostra wychodzi za mąż. Przyjdź proszę i porób zdjęcia ze ślubu i wesela, ale muszą być super. A ja mówię: sorry Wojtuś, ale mogę zrobić tylko na zewnątrz i tam będą super, za zdjęcia z zamkniętych pomieszczeń nie odpowiadam bo mój Pentax sobie niestety nie radzi na dużych czułościach" To był koszmarny sen. Dzisiaj wróciłem z tego wesela, zdjęcia są super, właśnie obrabiam RAW-y. Koniec przypowiastki.
Ostatnio zmieniony przez jpiotrowski Nie 03 Cze, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
eska
Redaktor



Posty: 494
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 03 Cze, 2007   

Na to pytanie musi sobie odpowiedziec osoba, ktore zamierza kupic aparat - kupic sprzet najlepiej pasujacy do swoich potrzeb.

konrad
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14