Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Bayerowska matryca
Autor Wiadomość
Marian 
Optyczny


Posty: 1467
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

Z tym odstawaniem A900 to chyba jakaś przesada?

O ile odstaje? O 3 lpmm w rozdzielczości?

Zadał sobie ktoś trud sprawdzenia na ile ta niewielka w sumie różnica nie została osiągnięta algorytmicznymi sztuczkami prowadzącymi do wygenerowania większej ilości artefaktów?

41-42 lpmm chyba osiągnęło A900, i jest to akurat połowa maksimum rozdzielczości dla pełnoklatkowej matrycy o 4000 linii na wysokość obrazu.
Pamiętajmy jednak że jest to matryca Bayera.
Więcej niż 41-42 lpmm, wykazywane prze Nikona jest wręcz podejrzane.

Rzućcie okiem na obrazki w pliku
Pierwszy obrazek to "oryginał", drugi to stworzony przez 24,7 megapikselowy aparat, a trzeci stworzony przez 12 megapikselowy aparat.
Oryginalny komentarz do tego obrazka zacytuję z Zeiss'owskiego opracowania:
Cytat:
When you compare the “Original” with the copies you will notice that the 24MP image gives an illusion of resolution – but reality looks different.


Widać jak może się różnić rzeczywistość od jej cyfrowego obrazu nawet z 24 megapikselowego aparatu.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Rizzo 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 449
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

Marian napisał/a:
Pierwszy obrazek to "oryginał",


explain please, orginał czego, jak, gdzie?

Ja widzę trzy obrazki pierwszy super, drugi średni, trzeci do niczego.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

Oryginał to pewnie zeskanowany w wysokiej rozdzielczości rysunek. Na szczęście skanery nie działają w technice bayerowskiej. :)
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

słowem jeżeli chce zreprodukować obrazek - najlepiej użyć skanera
 
 
Marian 
Optyczny


Posty: 1467
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

Cytat:
Reality looks diffrent.
Niestety to jest podstawowy problem współczesnej cyfry.
Większa rozdzielczość wykazywana w teście ma znaczenie tylko wtedy, gdy będzie równocześnie oznaczać większą zgodność cyfrowego obrazu z "reality". Jak najszybciej trzeba zacząć uzupełniać testy o porównanie obrazka z aparatu z "reality", np. tak jak to zrobił Zeiss w zacytowanym obrazku.
 
 
Rizzo 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 449
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

Optyczni nie zgadzają się z jakimś Zeissem w tej kwestii, Zeiss robi pomiary jpg. - joke :mrgreen:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2009   

Zeiss wybrał sobie na tym zdjęciu przypadek najgorszy dla matrycy bayerowskiej, czyli cienkie powtarzające się linie. W takim przypadku jest możliwa największa rozbieżność z rzeczywistością. W większości przypadków nie ma aż takiej, inaczej całą tę bajerowską cyfrę możnaby sobie wsadzić w buty.
 
 
Marian 
Optyczny


Posty: 1467
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2009   

komor napisał/a:
Zeiss wybrał sobie na tym zdjęciu przypadek najgorszy dla matrycy bayerowskiej, czyli cienkie powtarzające się linie. W takim przypadku jest możliwa największa rozbieżność z rzeczywistością. W większości przypadków nie ma aż takiej, inaczej całą tę bajerowską cyfrę możnaby sobie wsadzić w buty.

Są jeszcze inne sytuacje z którymi sobie nie poradzi Bayerowska matryca.

Czy są to rzadkie sytuacje nie powinno być zmartwieniem użytkownika.

Ja już mam dosyć "dojenia" nas przez producentów bayerowskiej cyfry. Czas w końcu zacząć wymagać od producentów przynajmniej zgodności cyfrowych obrazów z rzeczywistością, a więc także rozprawienia się z tym co nam oferują.
Zachowujemy się przy zakupach cyfrowego sprzętu fotograficznego jak barany pozwalające się "strzyc" z olbrzymich w sumie pieniędzy.
 
 
benetnash 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 218
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2009   

Marian napisał/a:

Ja już mam dosyć "dojenia" nas przez producentów bayerowskiej cyfry.


Piszesz jakby był światowy spisek producentów a matryca bayerowska dawała obraz ,,niezgodny z rzeczywistością''. Rozumiem, że jesteś fanatykiem takim samym jak Ci, którzy mówią, że płyta CD daje dźwięk przekłamany i tylko płyty winylowe są z nią zgodne.
Pozdrawiam
 
 
Marian 
Optyczny


Posty: 1467
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2009   

benetnash napisał/a:
...a matryca bayerowska dawała obraz ,,niezgodny z rzeczywistością''
Chyba nie raczyłeś obejrzeć cytowanego przeze mnie pliku Zeissa. Może najpierw zechciej go obejrzeć.
 
 
benetnash 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 218
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2009   

Marian, zechciałem go obejrzeć i na prawdę nie mam pojęcia co on przedstawia. Na cropie po prawej widać wyraźnie wielkie pixele, co oznacza, że jest to duże powiększenie obrazu z matrycy. To co widac na obrazkach to raczej rzecz oczywista dla kazdego, czyli im więcej Mpix tym lepsza jakość obrazu na powiększeniu.

Powiedz mi prosze, jaka matryca jest wolna od problemu, który ilustruje podany przez Ciebie test.
Pozdrawiam
 
 
Marian 
Optyczny


Posty: 1467
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2009   

benetnash napisał/a:
To co widac na obrazkach to raczej rzecz oczywista dla kazdego, czyli im więcej Mpix tym lepsza jakość obrazu na powiększeniu.
Czyżbyś nie doczytał co w opisie obrazka napisałem? Więc przypomnę.
Obrazki:
lewy - Oryginalny obrazek
środkowy - z 24 megapikselowej matrycy i obiektywu Nikona (pewnie Nikona D3x skoro 24 megapikselowa matryca)
prawy - z 12 megapikselowej matrycy i obiektywu Nikona (jaki Nikon ma 12 megapikselową matrycę?)

Widzisz teraz przekłamania między oryginałem a obydwoma cyfrowymi obrazkami z matryc 24 i 12 megapikseli?
 
 
benetnash 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 218
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2009   

Widzę tylko że obrazy z cyfry są mniej ostre niż ten z lewej. Powiedz mi proszę (no offence) co jeszcze tam widać, bo ja nic innego nie mogę dostrzec. A co do rozmycia obrazków przy teście jednego z body sigmy było to ładnie wyjaśnione i na etapie obróbki raw to jest do wyostrzenia.

Reasumując imo mając rawa z matrycy 12 lub 24 Mpix da się stworzyć obrazek z lewej.
Pozdrawiam
 
 
Marian 
Optyczny


Posty: 1467
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2009   

benetnash napisał/a:
...co jeszcze tam widać, bo ja nic innego nie mogę dostrzec.
A rzeczy których nie ma w oryginale nie widzisz? Jeśli tego nie widzisz, to nic innego poza uważniejszym przyjrzeniu się tym obrazkom nie mogę ci poradzić.
 
 
Rizzo 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 449
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2009   

dzięki Bogu, że mam 24 megapiksele na moim obrazku chociaż coś widać :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10