forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Tamron 60 f/2.0

sndbk - Czw 18 Cze, 2009
Temat postu: Tamron 60 f/2.0
http://www.optyczne.pl/19...Apno%B6%E6.html

Cena spora 2400 zł. Ciekawe jaki będzie AF.

mavierk - Czw 18 Cze, 2009

cena w sumie nie aż tak spora, jeśli właściwości optyczne będą na 'tamronowym' poziomie :) Bo sam popatrz - masz super portretówkę (światełko 2) i dobre macro w jednym!
To dużo, zresztą ile kosztuje 60/2.8 Micro z Canona czy Nikona - niewiele mniej, a ile ciemniejsze są?

MC - Czw 18 Cze, 2009

Tamron glupi nie jest i wie co robi. Szkielko pewnie bedzie ostre od pelnej dziury jak na makrowke przystalo, chociaz i tak ze wzgledu na GO trzeba bedzie domykac.
sndbk - Czw 18 Cze, 2009

Nikon AF 60 f/2.8D Micro 1700 zł.
Sunders - Czw 18 Cze, 2009

mavierk napisał/a:
cena w sumie nie aż tak spora, jeśli właściwości optyczne będą na 'tamronowym' poziomie

Biorąc pod uwagę, że za 1500-1600PLN można kupić canona 60/2,8, którego "właściwościom optycznym" trudno cokolwiek/poza winietowaniem :smile: / zarzucić, to albo ten tamron musi być wybitny, albo znacznie tańszy :smile:

mir - Czw 18 Cze, 2009

Zgadza się. W tej cenie, nikt rozsądny nie kupi Tamrona. Nawet z powodu f2. Musi on być znacznie tańczy od Canona 60/2,8. Zapoznając się z rekordowymi osiągami rozdzielczości Tamrona 90/2,8 można się spodziewać rozdzielczości nawet w okolicach 50 l.
mavierk - Czw 18 Cze, 2009

no cóż.. to Wasze zdanie, ja dla tego f2 byłbym w stanie zapłacić więcej, po za tym 2400zł po zejściu troszke ceny to już 2000zł :)
MasterB - Czw 18 Cze, 2009

mavierk, dla f/2 to i owszem, ale chyba nie do makro a do portretu... (jak dla mnie)
No to jeszcze oprócz ostrości "makrowej" bedzie musiał mieć przyjemny bokeh :)

sndbk - Czw 18 Cze, 2009

Taki jak w S70-200

http://img196.imageshack....232/ozo1397.jpg

http://nikon.org.pl/showthread.php?t=103371

mavierk - Czw 18 Cze, 2009

MasterB napisał/a:
mavierk, dla f/2 to i owszem, ale chyba nie do makro a do portretu... (jak dla mnie)
no raczej do portretu - na aps-c wg wielu osób 60mm to jest super ogniskowa - bo jest niemalże identyczna jak u każdej 85tki na FF :)
sndbk - Czw 18 Cze, 2009

W makro potrzebne są jak największe przysłony. Przy portrecie odwrotnie. Połączenie makro i portretówki wydaje się niezbyt naturalne.
konczako - Czw 18 Cze, 2009

mir napisał/a:
Zgadza się. W tej cenie, nikt rozsądny nie kupi Tamrona. Nawet z powodu f2. Musi on być znacznie tańczy od Canona 60/2,8. Zapoznając się z rekordowymi osiągami rozdzielczości Tamrona 90/2,8 można się spodziewać rozdzielczości nawet w okolicach 50 l.

Nikt rozsadny? :lol:
Tyle że dostajesz jeszcze świetną portretówke o fajnej ogniskowej. Jesli tamron będzie ostry na pełnej dziurze to napewno znajdzie wieeele nabywców.

[ Dodano: Czw 18 Cze, 2009 20:56 ]
sndbk napisał/a:
W makro potrzebne są jak największe przysłony. Przy portrecie odwrotnie. Połączenie makro i portretówki wydaje się niezbyt naturalne.

A co domknąć nie można? Nie osłabiaj mnie :twisted: . Absurdy jakieś tu wypisujesz.
Wszystkie obiektywy macro często dodatkowo służą, jako portretówki. Świetnie, że ktoś w końcu wypuścił coś jeszcze jaśniejszego. Być może inni producenci pójdą w ślady Tamrona..

sndbk - Pią 19 Cze, 2009

Domknąć można tylko jaka będzie jakość? W obiektywach makro jest jeszcze ten efekt ciemnienia wraz ze zbliżaniem się do obiektu. Wyobraź sobie, że przy 2m masz już f/4. Do czego w takim razie przyda ci się f/2?
mavierk - Pią 19 Cze, 2009

mam f4, ale głębia jest nadal z f2 :)
SlawGaw - Pią 19 Cze, 2009

Hm, jasny do makro się nie przyda, gdyż i tak trzeba przymykać by uzyskać duże GO? Gadajcie sobie zdrowo. Ja tam bym chciał jak najjaśniejszą optykę do makro, z conaj mniej dwóch powodów:
1. zjawisko ciemienia, skala 1:1 np z f/4 zrobi się f/8 z f/2 zrobi się f/4, w którym przypadku AF będzie działał lepiej? Powiecie że w makro tylko MF, a w takim przypadku w którym będzie lepszy/jaśniejszy obraz na matówce?
2. Czy zawsze jest potrzebna duża GO w makro, widziałem sporo zdjęć makro kwiatów na minimalnych przesłonach, po prostu piękne. A tu moja próba z małym GO
http://forum.optyczne.pl/...php?pic_id=1797

as... - Pią 19 Cze, 2009

ciekawe jaki będzie jego af :razz:

czy starsze panie siedząc na ławce w parku będą się bały jego af????
-niestety sądzę że tak!!

tamoroni czy nie da się zrobić odpowiednika hsm ( nawet jak będzie bf/ff ) to będzie to można poprawić!


a tak skazani jesteśmy na... L

profi i tak nie qpią tego szkła..!

bo po co..!

szkło dla "amator-a"..!

candy - Pią 19 Cze, 2009

Cytat:
szkło dla "amator-a"..!


kasiastego!

sndbk - Sob 20 Cze, 2009

as... napisał/a:
tamoroni czy nie da się zrobić odpowiednika hsm


Ja bym chciał Sigme 70 z HSM.

SlawGaw - Pią 26 Cze, 2009

Z dzisiejszych informacji wynika że nie będzie wersji na Pentaxa, ciekawe dlaczego?
mavierk - Pią 26 Cze, 2009

myślę, że będą i na oly i na pentaxa, jednakże chcieli najpierw wypróbować sprzedajność na 80% udziałowców na rynku, jak się będą sprzedawać, to pójdą dalej.
mnich - Pią 26 Cze, 2009

jestem ciekaw jak na f/2.0 będzie się spisywać, reszta mnie nie interesuje :)
mavierk - Pią 26 Cze, 2009

ja mam nadzieję, że w centrum bedzie miał jakieś 30-35lpmm a w rogach żeby chociaż dobijał do 30 :)
mnich - Pią 26 Cze, 2009

Fajna portretówka na DX może z tego być, z drugiej strony mam przecież 70 mm z f/2.8 w 70-200VR... więc jaki jest sens kupować coś takiego...
mavierk - Pią 26 Cze, 2009

no to nie kupuj, ja nie mam niczego powyżej 50mm, które z chęcią wymieniłbym na to 60mm ;)
mnich - Pią 26 Cze, 2009

O nie, 50/1.8 nie wymieniłbym na to... co najwyżej na N50/1.4 G
a z makro... jednak coś powyżej 90 mm...

sndbk - Sob 27 Cze, 2009

Do kwiatów 60 jest w sam raz. Cena, która znalazł lord_raku jest interesująca 1881 zł z 6-letnią GW. Wersja do N ma silniczek i przez to większe wymiary. Ideal for portrait and macro shooting może konstrukcja jest taka, że nie będzie ciemniał.
SlawGaw - Nie 28 Cze, 2009

sndbk napisał/a:
może konstrukcja jest taka, że nie będzie ciemniał

wątpię, zjawisko ciemienia wynika z praw optyki.

sndbk - Nie 28 Cze, 2009

W portretówkach nie występuje a ten tamron jest portretówką-makro. Tak napisali w specyfikacji next generation "portrait macro". Może przy standardowym odwzorowaniu będzie zachowywał światło.
komor - Nie 28 Cze, 2009

sndbk, nie znam się na tym, ale zjawisko ciemnienia pojawia się pewnie przy ekstremalnie małych odległościach przedmiotowych. Jak te 60 mm wyostrzysz na metr czy dwa, robiąc portret człowieka, to nie ściemnieje. Ale robiąc portret motyla… :)
mavierk - Pon 29 Cze, 2009

skoro to normalne, to po co sie tym przejmować?
SlawGaw - Pon 29 Cze, 2009

komor napisał/a:
zjawisko ciemnienia pojawia się pewnie przy ekstremalnie małych odległościach przedmiotowych

nie tylko, ale w tedy zaczyna być wyraźne i istotnie wpływa na ekspozycję.

sndbk - Wto 30 Cze, 2009

Jeśli chodzi o cenę łatwo przewidzieć, że będzie na poziomie sigmy 70 macro i niższa niż nikkora 60 AFS. We wszystkich sigmach macro jest wolny AF. Wątpliwe aby tamron dokonał pod tym względem cudów.
MC - Sro 22 Lip, 2009

Pierwszy test tego obiektywu znajduje sie na kanondesce
SlawGaw - Sro 22 Lip, 2009

Zapowiada się fajne szkło.
Fajnie zrobiony test, ale dziwię się ze autor nie rozumie czemu przy 1:1 na Tamronie 90 i 60 widzi to samo, przyciesz to norma.

MasterB - Czw 23 Lip, 2009

No nie, a ja już się nastawiłem mur-beton na canona 100/2.8. A tu taki zonk :) . Cena ta sama, Tamron jaśniejszy ale krótszy... No i co teraz :neutral:
Mam nadzieję że nie będzie problemów z FF/BF jak to w Tamronach tradycyjnie...

mavierk - Pią 24 Lip, 2009

MasterB napisał/a:
Cena ta sama, Tamron jaśniejszy ale krótszy... No i co teraz :neutral:
zależy co już masz i jak bardzo chcesz się przyłożyć do nauki macro :)
offca11 - Sob 25 Lip, 2009

Ja bym tam wolal canona 100/2,8 głównie dlatego, ze w przyszlosci bede mogl go podpiac pod pelna klatke, a jak mam inwestowac to jednak przyszlosciowo. Obydwa maja wewnetrzne ogniskowanie ale canon ponoc szybszy i cichy.
MasterB - Wto 28 Lip, 2009

mavierk,
Na razie mam kilka heliosów :mrgreen:
Co do nauki, to cóż... W sobotę fociłem międzynarodowy konkurs skoków na nartach wodnych w Augustowie (w ramach nauki oczywiście) i już po 2 godzinach dostałem burę że za mało się interesuję małżonką oraz potomkiem :wink: . Tak więc czas jest jak zawsze mocno ograniczony.

offca11,
Ja wychodzę z założenia że obiektywy nie tracą aż tyle na wartości - jak będę się przesiadał to po prostu sprzedam to co mam pod APS-C. Dużej straty nie będzie...

oracle - Wto 28 Lip, 2009

Kupowanie rzeczy na przyszłość mija się z celem, zawsze można sprzedać jak już się nie opłaci. A tak jesteśmy zmuszeni do kupna np obiektywów które nie zupełnie nam pasują tylko dlatego że być może w przyszłości przejdziemy na pełną klatkę.
adziohiciek - Wto 28 Lip, 2009

Cytat:
Kupowanie rzeczy na przyszłość mija się z celem, zawsze można sprzedać jak już się nie opłaci. A tak jesteśmy zmuszeni do kupna np obiektywów które nie zupełnie nam pasują tylko dlatego że być może w przyszłości przejdziemy na pełną klatkę.


No właśnie, zgadzam się. Tym bardziej że jak ktoś kupił po zeszłorocznych cenach to dziś może sprzedać nawet z zyskiem lub za tą samą cenę co kupił...

Sam stoję przed dylematem. Waham się między Canonem 100mm 2.8, tym tamronem 60 f/2 (szkoda że póki co brak testu) I tu pytanie do redakcji: można się spodziewać w najbliższym czasie testu? Na canonboard są już fotki... ale co test to test... :lol:

Myślę też nad Canonem EF-S 60 2.8... Z tych krótkich Tamron kusi światłem - do portertu i większą dystansem roboczym od przedniego elementu do macro... 10cm vs 9cm - tamron 90 ma 11cm, a Canon 100 2.8 ma 15cm.. ciekawy jestem jak to jest w praktyce...

goltar - Wto 28 Lip, 2009

adziohiciek napisał/a:
I tu pytanie do redakcji: można się spodziewać w najbliższym czasie testu? Na canonboard są już fotki... ale co test to test... :lol:
Oj... chyba nie szybko... :neutral:
mir - Sro 29 Lip, 2009

A co teraz jest na warsztacie?. Czy sezon wakacyjno-urlopowy nie osłabi waszej działalności?
goltar - Sro 29 Lip, 2009

Bez obaw, kilka ciekawych testów czeka w kolejce :) ale proszę już na temat....
mir - Czw 30 Lip, 2009

Ja go w ciemno nie kupię. Czekam na test. Tamron to tamron, mam - więc pamiętam nieostre zdjęcia z lewej strony. A potem próbę mojego słabego charakteru w serwisie. Teraz jest o`k. Przesłona 2,8 jest w pełni używalna. Miałem jeszcze kupić 20-200 f2,8, ale mam lęki głównie przed autofokusem, tutaj minimalne pudło i koniec. Wracając do 60/2,8 mój nos podpowiada, że to będzie mały hit. Domniemuję, że rozdzielczość na pełnej dziurze będzie w okolicach 35-36, a przymknięty dojdzie do 45. Przypuszczam, że będzie lepszy w rozdzielczości niż canon 60/2,8. Myśle i myślę, póki co tylko negatyw w konkurencji go reklamuje.
Carlo_B. - Nie 13 Wrz, 2009

Test - http://www.swiatobrazu.pl...macro_11.html,1
mavierk - Nie 13 Wrz, 2009

no, optyczni mogliby pokazywać podobne zdjęcia przykładowe ;)
MasterB - Nie 13 Wrz, 2009

Fakt, zdjęcia niezłe - przede wszystkim dlatego że pokazują możliwości makro. Czerwona skrzynka na listy przegrywa w tym starciu ;)
Cena 2000zł jest nieco szokująca, tyle to kosztuje Canon 100/2.8.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group