Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Nikon D700 - test
Autor Wiadomość
Mamut 
Początkujący
Mamut


Posty: 41
Wysłany: Sro 03 Wrz, 2008   

Cytat:
Przecietny "zaawansowany amator" potrzebuje wlasnie raczej aparatu "studyjnego" - do krajobrazow, portretu, martwej natury itp itd. A to oznacza ze powinien miec on rozdzielczosc (bez przesady, 18mpix bylo by idealne) i iso 100. Nikon robi swietne obiektywy (chocby 14-24) ktore po prostu marnuja sie na 12mpix matrycy.

Oj chyba jednak z tymi 18 MP dla mitycznego "zaawansowanego amatora" trochę przesadzasz. Już 10-12 MP daje dobrej jakości odbitkę A3. Czego chcieć więcej?

Może co prawda zaistnieć konieczność późniejszego przekadrowania, ale w takich sytuacjach (krajobraz, portret...) komponowanie ujęcia ma miejsce w czasie robienia zdjęcia.
Zostaje jeszcze opcja składania zdjęć w panoramę, gdzie można zażyczyć sobie tyle MP ile się chce.

Chociaż wkrótce na pewno ktoś będzie usiłować wcisnąć >18 MP w lustrzankę z APS-C :wink:
...taki aparat znalazłby chętnych do kupna.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mszczyrek 
Entuzjasta


Posty: 675
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

Czasem istnieje mozliwosc bawienia sie z kadrami, a czasem nie - np fotografia uliczna, gdzie coraz czesciej trzeba uciekac jak nie przed dresami to ostatnio w UK przed policja. Uwazam ze 12mpix to idealna ilosc na APSC - i tego zdania byla wiekszosc dopoki Canon nie zaprezentowal 50D (nawet Arek sie przekonal do megapikseli;). By osiagnac podobna do 12mpix APSC gestosc na FF, powinno ich tam byc mniej wiecej 2 razy wiecej - albo jeszcze mniej (18mpix) zeby zostawic natywna czulosc iso 100 i rownoczesnie zaoferowac dobre wysokie iso. Ale to jest tylko moje prywatne zdanie (nie jestem fachowcem, technologie matryc znam bardzo pobieznie).

Jesli chodzi o "zawansowanego amatora" - jak najbardziej uwazam ze nalezy mu sie 20mpix. Zawodowcy maja 60mpix scianki MF...

Tym ktorzy placza "czym my to obrobimy, gdzie my to przechowamy" przypominam prawo Moora. Cyfrowki nie powiekszaja ilosci pikseli tak szybko, wiec i tak jestesmy "do przodu".
 
 
Jesienny 
Optyczny
Spacerowicz



Pomógł: 22 razy
Posty: 1970
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

Kiedy miałem 4mpix-ele na kompakcie to było, że mi brakowało, teraz mam 6Mpix na lustrze i szczerze mówiąc nie uważam, żebym potrzebował ich 3x więcej. A do końca września i tak będę miał 12 Mpix. Jak ktoś lubi uprawiać sporty ekstremalne (ucieczki przed linczami), a potem robić 10% cropy z przypadkowych zdjęć no to cóż, może lepiej kupić porządne tele i robić z ukrycia?

Nie wątpię, że technologia matryc będzie się ciągle rozwijała. Poza tym prócz technologii matryc o ile się nie mylę ważna jest też optyka, która musi tej matrycy przekazać światło.

W każdym razie posiadanie 15MPix matrycy po to by robić na niej zdjęcia na 2x mniejszym Sraw-ie uważam za dziwactwo.
Może dla odmiany przyjrzeć się trochę pomysłowi Sony. Trzy podobne aparaty z cyklu - dla każdego coś miłego. Chcesz przepakowaną matrycę bierzesz jeden, chcesz mieć coś innego wybierasz drugi. itd...
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

Jesienny napisał/a:
a potem robić 10% cropy z przypadkowych zdjęć no to cóż, może lepiej kupić porządne tele i robić z ukrycia?
jasna sprawa, że nie - inna perspektywa :) A adrealina się czasem przydaje.

Ale i ja mam 6mpix i moim marzeniem jest posiadanie matrycy 6mpix wyprodukowanej w technologii 15mpix z canona 50d <- wyobrażacie sobie ten poziom szumów? Ze ro wy ;D
 
 
k1caj_ns 
Optyczny



Pomógł: 5 razy
Posty: 1138
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

mavierk napisał/a:
wyobrażacie sobie ten poziom szumów? Ze ro wy ;D


Wyobrażasz sobie te plakaty z napisami" super niskie szumy, matryca 6 megapixeli" i ludzi masowo kupujących taki aparat? Bo ja nie :wink:
 
 
Jesienny 
Optyczny
Spacerowicz



Pomógł: 22 razy
Posty: 1970
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

Ja to jakiś sztywny widać jestem ;D bo mnie to wcale nie kręci ;)

mavierk napisał/a:
Ale i ja mam 6mpix i moim marzeniem jest posiadanie matrycy 6mpix wyprodukowanej w technologii 15mpix z canona 50d


No ja bym jednak pozwolił sobie na 8Mpix ;D ale więcej mi nie trzeba ;)

Cytat:
Wyobrażasz sobie te plakaty z napisami" super niskie szumy, matryca 6 megapixeli" i ludzi masowo kupujących taki aparat? Bo ja nie :wink:


Spokojnie Fevon Sigmy znajduje swoją niszę to i taka niskoszumowa matryca by ją znalazła ;)
 
 
kolouker 
Bywalec



Posty: 132
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

Jesienny napisał/a:
Jak ktoś lubi uprawiać sporty ekstremalne (ucieczki przed linczami), a potem robić 10% cropy z przypadkowych zdjęć no to cóż, może lepiej kupić porządne tele i robić z ukrycia?.


Może to jest kwestia stopnia wtajemniczenia jak u płatnych morderców :razz: , im bliżej obiektu tym lepsze foto. Na samym końcu przesiadasz się na Leica MP i masz megapiksele głęboko w tyle...

Co do jęczenia, że nie ma na czym obrabiać, to jest to jak najbardziej poważny argument. Taki plik raw z 12 Mpix wymaga podobnej wydajności do obróbki co 300 warstwowy projekt w PS. Ludzie bardzo często nie biorą pod uwagę kwestii obrabiania zdjęć na komputerze. Potem załadują te 18 Mpix rawy do komputera a ten kwiczy. No i potem robią w sRaw lub w .jpg byle by tylko było.

Tak swoją drogą to się zastanawiam ileż to 'zaawansowanych amatorów' robi powiększenia formatu a3 (lub odbitki w ogóle, bo mogę się założyć, że znakomita większość ich w ogóle nie robi), żeby im te 18 Mpix do kadrowania było tak niezbędne.

Osobiście bym wolał mieć większą rozpiętość tonalną matrycy, niż więcej Mpix, bo czasami to nawet szara połówka nie pomaga.
 
 
Mamut 
Początkujący
Mamut


Posty: 41
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

kolouker napisał/a:
Jesienny napisał/a:
Jak ktoś lubi uprawiać sporty ekstremalne (ucieczki przed linczami), a potem robić 10% cropy z przypadkowych zdjęć no to cóż, może lepiej kupić porządne tele i robić z ukrycia?.

Może to jest kwestia stopnia wtajemniczenia jak u płatnych morderców :razz: , im bliżej obiektu tym lepsze foto.

Najwyższym poziomem wtajemniczenia byłoby wtedy przykładanie obiektywu do "ofiary", ahh ten dreszczyk i uczucie chłodu jakiejś metalowej 70-200 f/2.8 na skroni. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Oczywiście rozwój matryc jest pewny, tak samo coraz pojemniejsze karty pamięci, szybsze procesory w lustrach i w kompach, które mogłyby obsłużyć ten zalew MP.
Mimo to te 18MP dla zaawansowanego amatora to wg mnie o jeden(?) rok za bardzo do przodu.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

k1caj_ns napisał/a:
Wyobrażasz sobie te plakaty z napisami" super niskie szumy, matryca 6 megapixeli" i ludzi masowo kupujących taki aparat? Bo ja nie :wink:
Wyobrażam sobie siebie kupującego taki aparat :)
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

mavierk, obawiam sie, ze to troche za malo zeby taki aparat wypuszczac :lol:
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

MC napisał/a:
mavierk, obawiam sie, ze to troche za malo zeby taki aparat wypuszczac :lol:
Też się obawiam, ale sam pomyśl, czy nie chciałbyś takiej matrycki aps-c 6-8mpix, która dawałaby szumy takie, jak w D3 i kosztowałaby tyle, co teraz d200, takie półprofi reporterskie body.
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

Taki 8mpix, iso 50-12800, uszczelniany itp? Mysle ze to bylby niezly pomysl.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

nie, taki 6-8mpix z iso 50-3200 + nieskalibrowane 25 i 6400 :)
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

mavierk, niech i tak bedzie - pisz do Canona :mrgreen: I koniec OT :smile:
 
 
Jesienny 
Optyczny
Spacerowicz



Pomógł: 22 razy
Posty: 1970
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

Można się rozmarzyć :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 9