Optyczne.pl

Partnerzy
proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia,  zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2,  full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter,  akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.Test obiektywu

Sigma 10-20 mm f/3.5 EX DC HSM - test obiektywu

Sigma 10-20 mm f/3.5 EX DC HSM
22 września 2009

1. Wstęp

Jak już kilkukrotnie pisaliśmy, w ostatnim czasie większość czołowych producentów optyki zdecydowała się wymienić lub rozszerzyć ofertę swoich obiektywów ultraszerokokątnych. Nikon, mając już model 12-24 mm, wprowadził 10-24 mm. Tamron, słabego 11-18 mm zastąpił znacznie lepszym 10-24 mm. Tokina, do obiektywu 12-24 mm dodała 11-16 mm f/2.8. Nie próżnował także Olympus, który mając już coś dla osób z zasobnym portfelem (mowa o 7-14 mm f/4.0), wprowadził znacznie tańszy model 9-18 mm. Chyba najmniej powodów do jakichkolwiek zmian w tym segmencie mieli Canon i Sigma. Ta pierwsza firma od razu wprowadziła na rynek udany model 10-22 mm, który do dzisiaj z powodzeniem broni się przed konkurentami. Sigma miała w ofercie dobrze oceniany i popularny 10-20 mm f/4-5.6. Firmie doskwierało chyba jednak słabe światło tego modelu, które powoli zaczynało niekorzystnie wyróżniać go na tle konkurentów. Stąd najprawdopodobniej decyzja o wprowadzeniu na rynek obiektywu o takim samym zakresie ogniskowych, ale o stałym i dobrym jak na tę klasę sprzętu świetle f/3.5. Tym samym Sigma i Tokina mają obecnie dwa najjaśniejsze obiektywy w kategorii ultraszerokokątnych zoomów na małe matryce.

Ponieważ większość nowości w tej klasie sprzętu została już przez nas przetestowana, przyszedł wreszcie czas na Sigmę, o której premierze pisaliśmy w marcu 2009 roku.

Zwykle obiektywy Sigmy wypożyczamy od jej oficjalnego dystrybutora czyli firmy K-Consult. Firma ta podchodzi profesjonalnie do naszych zamówień i błyskawicznie sprowadza nam do testów każdy zamówiony sprzęt, nie ważne czy jest to obiektyw za niespełna tysiąc, czy za kilkanaście tysięcy złotych. U co bardziej podejrzliwych Czytelników może jednak zrodzić się obawa, że K-Consult może specjalnie selekcjonować obiektywy do testów. Aby się od tego uniezależnić, w przypadku nowej Sigmy 10-20 mm, postąpiliśmy trochę inaczej. Tym razem obiektyw został wypożyczony z Cyfrowe.pl, czyli sklepu, z którym stale współpracujemy. Był to pierwszy egzemplarz z brzegu, bez żadnego wybierania i sprawdzania kilku sztuk.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - R E K L A M A - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zapraszamy też do zapoznania się z naszą procedurą testową, która została opisana w artykule "Jak testujemy obiektywy?". A gdy to nie wystarczy, proponujemy jeszcze zapoznanie się z działem FAQ.


Sigma 10-20 mm f/3.5 EX DC HSM - WstępPoprzedni rozdział