Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

Optyczne.pl

Artykuły

Pentax Papilio III - mała lornetka dla każdego

22 maja 2026
Komentarze czytelników (18)
  1. Pylan
    Pylan 22 maja 2026, 19:30

    Przyjemnie się czyta ten artykuł.
    Tym bardziej jest to pozytywne odczucie, że Pentax oferuje dobre produkty w rozsądnych cenach.
    Sam wprawdzie jakoś dotąd nie odczuwałem potrzeby noszenia lornetki na wyjazdach, ale kto wie?

  2. Arek
    Arek 22 maja 2026, 19:46

    Zachęcam, przekonasz się że warto.

  3. ziggy
    ziggy 22 maja 2026, 21:20

    Ciekawe, ale ja też nie odczuwam potrzeby posiadania lornetki. Podczas terenowych obserwacji przyrodniczych mam ze sobą aparat fotograficzny z długim zoomem, którym mogę podejrzeć odległego motyla, ptaka czy obiekt nieożywiony (choć rzecz jasna nie w "stereo") i od razu utrwalić swoją obserwację. Po co więc miałbym nosić dodatkowy przedmiot?

  4. koń który mówi
    koń który mówi 22 maja 2026, 21:38

    Trudno znaleźć taniej niż 700 zł, ale chyba warto. A co z problemem średnicy obiektywów grubo poniżej 30 mm?

  5. Pylan
    Pylan 22 maja 2026, 21:51

    Papillo III - powyżej 600 zł, natomiast poniżej 600 zł - Papillo II - na znanym portalu sprzedażowym (PL)

  6. Szymongroch
    Szymongroch 22 maja 2026, 21:56

    No i super. Mam 2 lornetki papillo wersji II i szczerze to szalu nie bylo. Moze ta wersja będzie akceptowalna. A cena rewelacja!

  7. Arek
    Arek 22 maja 2026, 22:16

    Jakieś numery z ceną się podziały ostatnio. Jak pisałem tekst o lornetce dla dziecka to np. w Media Expert i jeszcze gdzieś indziej były po 499 zł. Potem trochę podrożały, a teraz jeszcze bardziej podskoczyły. Choć wciąż np. w cyfrowe.pl czarna jest za 599 zł.

  8. Arek
    Arek 22 maja 2026, 22:18

    ziggy - ja też mam często aparat z długim zoomem, ale to co widzisz w wizjerze do pięt nie sięga obrazowi z dobrej lornetki.

  9. Arek
    Arek 22 maja 2026, 22:21

    koń który mówi - problem małej średnicy niweluje trochę małe powiększenie. 6.5x21 da wyraźnie jaśniejszy obraz niż dachowe 8x25 czy 10x30. Do tego dochodzi lepszy obraz wynikający z zastosowania pryzmatów Porro. Ale nie ukrywam, że jakby zrobili coś klasy 25-28 mm, to byłoby jeszcze lepiej.

  10. krukm
    krukm 23 maja 2026, 08:01

    @ziggy Do przeglądu pola. Mam 800mm i bez sensu, abym nosił lornetkę 12 i więcej razy powiększającą. To już wypróbowałem i nie sprawdziło się, wolałem faktycznie patrzeć przez obiektyw. Za to 8x32 daje radę wspaniale właśnie do przeglądu pola - szeroko, jasno i bardzo ważne przy dodatkowym sprzęcie do aparatu noszonego na spacery (Z9+N800mm) bardzo lekko.

  11. sektoid
    sektoid 23 maja 2026, 08:25

    Ciekawy sprzęt. Obstawiałem cenę 5x większą. Zaglądam na znany portal a tam niecałe 7 stów. Nie ma wyjścia :D

  12. teta
    teta 24 maja 2026, 15:21

    A test będzie?

  13. i_live_again
    i_live_again 24 maja 2026, 21:26

    W rezerwacie Pentalibów wrze.

  14. j46
    j46 25 maja 2026, 14:09

    Futerał może i gustowny, mi nie podoba i lekko za mały – na styk, wielu teraz tak robi. Do patrzenia w dal – daje radę z umiarkowaną przyjemnością, raczej przegląd niż dokładne obserwowanie.
    Za to z biska – rewelacja /mam 6,5x21 mkIII/, obraz 3D: owady, rośliny; całe spektrum małego świata - ostatnio obserwowałem wielkie mrowisko w lesie. Brawo dla Pentaxa !

    Ale: brak pokrywki od strony obiektywów oraz dziwny kształt utrudniający dopasowanie czegokolwiek, zleciłem pokrywkę w wydruku 3D z wzoru dla mkII dostępnego w sieci, nie idealnie - lepiej niż bez. Bardzo przydatne osłony boczne manufaktury Field Optics w pasującym rozmiarze musiałem sprowadzać aż z USA ponieważ niczego (na tyle małego i solidnego) w okolicy ani na Ali nie znalazłem. Po tych uzupełnieniach: jest OK. Brak dostępnych zapasowych osłon na okulary – też nietypowy mały rozmiar.

    Kupiłem za 599 zł w 01 2026; wybierałem z 2 egz – bardzo zbliżone wykonanie

    Btw może wato uzupełnić bazę o lornetki SkyRover i Loava?

  15. teta
    teta 25 maja 2026, 17:23

    i_live_again
    A masz jakiś problem z Pentaksem? Zawiedziona miłość, albo co?

  16. ryszardo
    ryszardo 25 maja 2026, 19:47

    Fajny tekścik o unikalnych lornetkach. Takie artykuły sponsorowane to ja szanuję. Zastanawia mnie, czy wypuszczenie tego niedługo po filmie o kompaktowych lornetkach było inicjatywą redakcji, czy Pentaxa. W każdym razie wyszło dobrze :-)

    @j46
    Field Optics Eye Shields były dostępne w Polsce w sklepie lanius-books, ale teraz są tylko większe. Do tego ceny absurdalnie wysokie w porównaniu z USA.

  17. Wawrzysz
    Wawrzysz 29 maja 2026, 11:09

    Kupiłem po przeczytaniu recenzji, dla samej obserwacji makro warto ją mieć, kompaktowy rozmiar powoduje że łatwo można ją zabrać wszędzie.

  18. Lipen
    Lipen 31 maja 2026, 08:35

    Pole widzenia w wersji 8.5x ,mniejsze niż niż w takiej delta one 10x. Cena podobna, a wydawanie kasy żeby obserwować wszystko jak przez dziurkę od klucza...mało praktyczne. Można lepiej wydać tę kasę.

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.


Następny rozdział