Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S (Aktualizacja)
Oferta obiektywów Nikon do bezlusterkowego systemu Nikon Z powiększyła się o lekki stabilizowany teleobiektyw o parametrach 400 mm f/4.5.
Tak przedstawia się specyfikacja dzisiejszej nowości:
- Ogniskowa: 400 mm,
- Światłosiła: f/4.5,
- Pole widzenia: 6°10',
- Ostrość od: 2.5 m,
- Maksymalne powiększenie: 0.16x,
- Maksymalna wartość przysłony: 32,
- Liczba listków na przysłonie: 9,
- Mechanizm autofokusa: VCM,
- Konstrukcja: 19 elementów / 13 grup (1 soczewka ED, 2 soczewki Super ED, 1 soczewka SR),
- Powłoki: soczewki z powłoką nanokrystaliczną oraz przednia soczewka z powłoką fluorową,
- Rozmiar filtra: 95 mm,
- Stabilizacja: Tak,
- Dostępne mocowania: Nikon Z,
- Wymiary: 234 x 104 mm,
- Waga: 1245 g.
![]() |
Według informacji zamieszczonych na stronie polskiego oddziału firmy Nikon, nowy obiektyw będzie wyceniony na 17199 zł. Ruszyła już jego przedsprzedaż.
Specyfikacja obiektywu jest dostępna w naszej bazie:
AKTUALIZACJA - na stronach firmy Nikon pojawiła się oficjalna informacja prasowa na temat nowego obiektywu. Zamieszczamy ją poniżej.
INFORMACJA PRASOWA
Sięgaj dalej dzięki nowemu obiektywowi Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S
Firma Nikon ma przyjemność poinformować o nowym superteleobiektywie stałoogniskowym NIKKOR Z 400m f/4.5 VR S, zaprojektowanym z myślą o niezwykle łatwym przenoszeniu. Jest to lekki i idealny dla podróżników obiektyw o ogniskowej 400 mm i zapierającej dech w piersiach jakości zdjęć, charakteryzującej serię S.
Dzika przyroda, sport, szybka akcja, portrety wykonywane z dużej odległości. Dzięki długiej ogniskowej, doskonałej rozdzielczości i wygodnej obsłudze ten wytrzymały, a jednocześnie kompaktowy i lekki superteleobiektyw pozwala na uchwycenie tak wielu ujęć. Niezwykle poręczna konstrukcja, masa zaledwie (około) 1245 g i łączna długość tylko 234,5 mm sprawiają, że obiektyw NIKKOR Z 400mm f/4.5 VR S jest niewątpliwie klasą sam dla siebie. Ten superteleobiektyw można stale mieć zamocowany na aparacie, co ułatwia wędrówkę do najlepszych punktów obserwacyjnych.
Zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania wyjątkowa zdolność rozdzielcza tego superteleobiektywu z serii S umożliwia uzyskanie pięknego efektu bokeh oraz doskonałych kolorów, kontrastu i ostrości. Skuteczny, wbudowany w obiektyw system redukcji drgań firmy Nikon gwarantuje stabilność obrazu, a gdy obiektyw jest połączony z aparatem Z 9, synchroniczny VR pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki nawet o 6 stopni. Maksymalny otwór względny f/4,5 zapewnia twórczą swobodę fotografowania w świetle zastanym, a autofokus działa szybko, precyzyjnie i wyjątkowo cicho. Ponadto ten superteleobiektyw współpracuje z telekonwerterami Z, które wydłużają ogniskową do 560 mm lub 800 mm.
Dobrze wyważona konstrukcja sprawia, że środek ciężkości tego obiektywu znajduje się bliżej korpusu aparatu, co ułatwia płynne śledzenie, panoramowanie i zatrzymywanie. Podczas fotografowania z ręki można wygodniej trzymać obiektyw i szybciej przyjąć pozycję, która umożliwia uchwycenie ulotnych chwil. Funkcje elementów sterujących są w pełni konfigurowalne, a zaawansowane zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi chroni zarówno obiektyw, jak i aparat.
Zurab Kiknadze, Product Manager w firmie Nikon Europe, powiedział: „Ten ekscytujący nowy superteleobiektyw 400 mm pozwala osiągnąć nowy poziom płynności i szybkości reakcji podczas fotografowania. Niezależnie od fotografowanego obiektu, takie wyważenie i łatwość obsługi pozwalają uchwycić każde ujęcie. Ponadto obiektyw nie obciąża nadmiernie podczas długich wędrówek w poszukiwaniu najlepszego miejsca lub obiektu”.
Podsumowanie najważniejszych cech: Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S
- Superporęczny superteleobiektyw: ogniskowa 400 mm. Waży zaledwie (około) 1245 g i ma łączną długość tylko 234,5 mm.
Idealnie wyważony: środek ciężkości tego obiektywu znajduje się bliżej korpusu aparatu, co ułatwia płynne śledzenie, panoramowanie i zatrzymywanie. - Maksymalny otwór względny f/4,5: piękny efekt bokeh i ekspresyjna głębia ostrości pozwalają wyodrębniać obiekty z ruchliwego tła. Szybka akcja jest łatwa do uchwycenia.
- Doskonałe parametry optyczne: Powłoka nanokrystaliczna firmy Nikon znacznie redukuje refleksy i flarę. Soczewki Super ED, ED i SR niwelują aberrację chromatyczną od środka do krawędzi kadru.
- Szybkie, ciche ustawianie ostrości: AF działa szybko, precyzyjnie i wyjątkowo cicho — śledzenie przebiega płynnie, niezależnie od tego, czy fotografujesz wyścigi samochodowe, czy ptaki i dziką przyrodę.
- Imponująca stabilność: Skuteczny, wbudowany w obiektyw system redukcji drgań firmy Nikon pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 5,5 stopnia.¹ Gdy obiektyw jest używany z aparatem Z 9, synchroniczny VR umożliwia wydłużenie czasu otwarcia migawki nawet o 6 stopni.²
- Konfigurowalne elementy sterujące: do wygodnie rozmieszczonych przycisków L-Fn oraz bezgłośnego pierścienia sterującego można przypisywać różne funkcje. Do zapisywania odległości zdjęciowych można użyć przycisku pamięci.³
- Zaawansowane zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi: uszczelnienie chroniące przed czynnikami atmosferycznymi oraz gumowa uszczelka zabezpieczają wszystkie ruchome elementy przez kurzem, brudem i wilgocią. Powłoka fluorowa firmy Nikon ułatwia czyszczenie przedniej soczewki obiektywu.⁴
- Współpracuje z telekonwertrem: ogniskową można wydłużyć do 560 mm stosując TELEKONWERTER Z TC-1.4x lub do 800 mm stosując TELEKONWERTER Z TC-2.0x.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Jestem ciekaw jak wypadnie w porównaniu do Nikkor Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S oraz Nikkor AF-S 500 mm f/5.6E PF ED VR (Tradycyjna budowa vs technologia soczewek Fresnela)
Może Nikon przekona jakoś optycznych do testów? w końcu u nas ma taką pozycję, że powinien być zainteresowany; a faktycznie, byłoby to interesujące doświadczenie, gdyby dało się przeprowadzić.
@JdG
"Może Nikon przekona jakoś optycznych do testów?"
A to Optyczni nie testują szkieł Nikon Z? Od kiedy?
link
link
link
link
Z powyższych linków wglada, zże Nikon ma najlepszą opcję cenowo/wagowo/światłowo.
Od czasu AF Nikon nie robił ciemniejszych tele link
jak konkurencja link
a teraz link
@TRI-X, nie wiem jak Ty, ale ja w tych linkach widzę, że Panasonic ma niższą cenę od Nikona i to przy jaśniejszym obiektywie.
Myślałem, że to lekkie i tanie szkło, ale potem spojrzałem na cenę :(
Jarun Panas ma realnie mniej niż f:4 biorac pod uwagę wielkośc matrycy kompensując szumy ISO a Go odpowiada f5,6
@TRI-X napisał:
„Jarun Panas ma realnie mniej niż f:4 biorac pod uwagę wielkośc matrycy kompensując szumy ISO a Go odpowiada f5,6”
Realnie to ten Panas ma F/2.8. Porównujesz przecież parametry obiektywów a nie właściwości matryc.
Raczej chodziło mu o to, że do panasa trzeba założyć telekonwerter x2 aby odniskową dojść do 400 mm a w związku z tym światło masz f5,6
@misiak76 napisał:
„Raczej chodziło mu o to, że do panasa trzeba założyć telekonwerter x2 aby odniskową dojść do 400 mm a w związku z tym światło masz f5,6”
A, to już zależy, co chcesz porównywać.
Jeśli chcesz się skupić na samej ogniskowej, to ma to sens. Jeśli zależy Ci na kątach widzenia, to sensu nie ma.
….kąt widzenia odpowiadający 400mm w FF daje 200mm w m43…i ok. 150mm w aparatach z matrycą typu 1”. Wiec jak komuś zależy tylko na kątach widzenia można śmiało wybierać sprzęt o jeszcze mniejszych matrycach :)
@Rafiki napisał:
„….kąt widzenia odpowiadający 400mm w FF daje 200mm w m43…i ok. 150mm w aparatach z matrycą typu 1”. Wiec jak komuś zależy tylko na kątach widzenia można śmiało wybierać sprzęt o jeszcze mniejszych matrycach :)”
Można.
Wszystko zależy od tego, co kto lubi, czego potrzebuje i czego oczekuje :-)
''nowy obiektyw będzie wyceniony na 17199 zł. Ruszyła już jego przedsprzedaż''
- tak już chyba kilometrowa kolejka się ustawiła.
@Cichy
Rozumiem że w swojej ofercie masz kilka niemarkowych stałek 400 ?
Swoją drogą ciekawa opcja na cropa.