21 lipca 2023 roku w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Wacława Wantucha. Jej tytuł to "Platinum", a zdjęcia wykonano w technice platynotypi.
Informacja prasowa
Wacław Wantuch - "Platinum"
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Galeria Fotografii Ratusz bardzo serdecznie zapraszają na kolejną wyjątkową wystawę fotografii.
Dzięki współpracy z Leica Gallery Warszawa w zamojskim Ratuszu zaprezentujemy "Platinum" Wacława Wantucha.
Wernisaż odbędzie się 21 lipca 2023 roku o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii Ratusz.
Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.
Platinum
Wacław Wantuch traktuje nagie ciało kobiety jak piękną formę. Szuka w nim geometrii i abstrakcyjnego kształtu. Choć jest wykształconym rzeźbiarzem to po mistrzowsku rzeźbi światłem, a nie dłutem. W efekcie akty Wantucha nie są prostokątnymi obrazami, ale trójwymiarowymi zachwytami nad pięknem ciała kobiety.
Wystawa „Platinum” jest niezwykła nie tylko w treści, ale także w formie. Prezentowane fotografie to efekt kilkuletnich eksperymentów fotografa z najszlachetniejszą techniką wykonywania odbitek fotograficznych – platynotypią. Platynotypia do I wojny światowej należała do najpopularniejszych metod produkcji odbitek. Została później wyparta przez technologię srebrową – łatwiejszą do opanowania i tańszą. Odbitki platynowe cechuje jednak niezwykła plastyka. Łagodne, pełne przejścia tonalne, nieosiągalne w żadnym innym procesie, w połączeniu z naturalną, ciepłą kolorystyką, nadają fotografiom niepowtarzalny klimat.
Wacław Wantuch (ur. 1965 w Tuchowie) – artysta fotografik i pisarz, pracujący w Krakowie. Tworzy przede wszystkim akty kobiece. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor książki „Kamień wawelski?” (Castor, Kraków, 1992) i albumów fotograficznych. Wystawiał w kraju i za granicą. Znakiem rozpoznawczym jego aktów są zaskakujące ujęcia.
Klasa pod każdy względem
Jednak w tym przypadku zaproszenie powinno zawierać ostrzeżenie, że potem już nic nie będzie takie samo i żaden "nowoczesny" wydruk nie będzie dostatecznie dobry.
Moim zdaniem to jedyna poważna metoda druku monochromatycznego, jest ...prosta, choć nie jest łatwa, ale efekt końcowy jest oszałamiający.
Warto zobaczyć te wydruki, nawet jeśli tematyka zdjęć jest odległa od zainteresowań, bo "platinium print" obecnie przeżywa renesans dzięki ....paradoksalnie postępowi w fotografii cyfrowej.
@molon_labe
W jakim stopniu foto cyfrowe wpływa na platynotypię?
lukzab
Przede wszystkim fotografia cyfrowa ( nie tylko, ale w większym stopniu w wysokiej rozdzielczości), pozwoliła w łatwy, dostępny dla wszystkich sposób, przekroczyć barierę wielkości negatywu...teraz ogranicza tyko wielkość kuwety...:)....
nudziarz
a nawet nude-ziarz :D
Pewnie wyjdę na profana, ale jednak zapytam: jaki jest sens drukowania wielkiego negatywu z cyfrówki i zabawy w wykonanie stykówki na papierze, skoro podobny efekt wizualny można osiągnąć przygotowując cyfrowy wydruk bezpośrednio na papier, z wykorzystaniem np. wtyczki Seim Emulsion 4, zawierającej presety z efektem Platinum ?
Czyli pytanie z cyklu o czym wszyscy chcieli by wiedzieć ale każdy wstydzi sie zapytać. Brawa dla Marka 😀
:)
"...skoro podobny efekt wizualny można osiągnąć ..."
Odbitka z platynotypii jest przestrzenna. Wynika to z faktu, że emulsja wsiąka w głąb papieru i metale znajdują się na wielu głębokościach/warstwach a nie pozostaje naniesiona powierzchniowo jak to ma miejsce np. w druku atramentowym...
..więc ..ów "podobny efekt wizualny" to jedynie podobieństwo kolorystyczne, zresztą krótkotrwałe, ponieważ dziś już wiemy, że wydruki platynowe są kolorystycznie stabilne nawet po upływie 100 lat, czego nie można powiedzieć z całą pewnością o wydrukach atramentowych.
@molon_labe
To dużo wyjaśnia, trzeba to zobaczyć naocznie, a nie na ekranie kompa - czyli czeka mnie wycieczka do Zamościa.
Chętnie porównam efekty platynotypii z efektami wydruku na bawełnianym papierze Epson Fine Art. Obejrzałem sobie pod lupą ten ponad 10-letni matowy wydruk w kolorze - mam wrażenie, że atrament też wszedł w cienką i nierówną warstwę papieru. Zachował ciągłą intensywność, i to pewnie jest różnica, bo spodziewm się, że w platynotypii intensywność barwnika będzie maleć wraz z odległością od powierzchni papieru. Poza tym wydruk jest w stanie idealnym, pomimo tych kilkunastu lat.