Carl Zeiss Batis 25 mm f/2 - test obiektywu
7. Koma, astygmatyzm i bokeh
| Centrum, f/2.0 | Róg APS-C, f/2.0 | Róg FF, f/2.0 |
|
|
|
| Centrum, f/2.8 | Róg APS-C, f/2.8 | Róg FF, f/2.8 |
|
|
|
Zdjęcia pod gwiaździstym niebem pokazują podobny obraz. Zniekształcenia nie są duże, ale też nie mamy specjalnych problemów żeby je dojrzeć. Biorąc pod uwagę światło obiektywu i jego szeroki kąt widzenia, nie możemy tutaj mocno narzekać.
| A7R II, JPEG, f/2.0, prawy górny róg kadru 1:1 |
![]() |
| A7R II, JPEG, f/2.8, prawy górny róg kadru 1:1 |
![]() |
Astygmatyzm rozumiany jako średnia różnica pomiędzy pionowymi i poziomymi wartościami funkcji MTF50 wyniósł tylko 3.9% i nie powinien być żadnym zauważalnym problemem.
Zeiss przyzwyczaił nas do ładnego wyglądu nieostrości i krążków o bardzo równym rozkładzie światła. Batis 2/25 niestety nie pasuje zupełnie do tego obrazu. W uzyskanych krążkach widać mnóstwo wyraźnych koncentrycznych kręgów, a wraz z przymykaniem przysłony pojawia się jaśniejsza obwódka. Na szczęście winietowanie mechaniczne nie jest jakoś wyjątkowo duże.
| Centrum, f/2.0 | Róg APS-C, f/2.0 | Róg FF, f/2.0 |
|
|
|
| Centrum, f/2.8 | Róg APS-C, f/2.8 | Róg FF, f/2.8 |
|
|
|
Centrum, f/4.0 | Róg APS-C, f/4.0 | Róg FF, f/4.0 |
|
|
|













Optyczne.pl jest serwisem utrzymującym się dzięki wyświetlaniu reklam. Przychody z reklam pozwalają nam na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem serwerów, opłaceniem osób pracujących w redakcji, a także na zakup sprzętu komputerowego i wyposażenie studio, w którym prowadzimy testy.