Miniony tydzień przyniósł nam wysyp nowości od firmy Fujifilm, w tym długo wyczekiwany model X-Pro2. Tymczasem w najnowszych plotkach sporo ciekawostek dla miłośników patentów.
Uwaga! Poniższe informacje w większości nie są oficjalnymi informacjami producentów i pochodzą często z nieznanych i niepotwierdzonych źródeł.
Apple
Coś dla miłośników patentów
Wśród wniosków patentowych firmy Apple pojawiło się ciekawe rozwiązanie fotograficzne dla przyszłych generacji smartfonów iPhone. Pomysł zakłada wykorzystanie podczas fotografowania dwóch modułów obiektywowych - jednego z obiektywem szerokokątnym, drugiego z teleobiektywem. Za łączenie obrazów z modułów ma odpowiadać oprogramowanie, a efektem ma być rozwiązanie oferujące lepszą jakość, niż aktualna funkcja cyfrowego zoomu. Do tego dojść może możliwość robienia zdjęć 3D, czy zwiększania szczegółowości zdjęć z szerokim kątem dzięki obecności dodatkowego teleobiektywu.
 Źródło: appft1.uspto.gov |
Canon
Canon EOS-1D X Mark II
Według informacji serwisu Canon Rumors lustrzanka EOS-1D X Mark II będzie wyposażona w jeden slot na karty pamięci CFast oraz jeden na wersje Compact Flash, co docenią fotografowie korzystający jeszcze głównie z tych drugich kart. Oprócz tego aparat ma oferować zakres dynamiczny na poziomie 15+ EV. Kiedy premiera? Niewykluczone, że podczas lutowych targów CP+.
Coś dla miłośników patentów
Pojawił się nowy patent firmy Canon na obiektyw CN-E 70-200 mm f/2.8 (Super 35mm). Ciekawostką jest także patent na rozwiązanie dla lustrzanki - zakładające możliwość przesuwania matrycy, aby umożliwić korzystanie z obiektywów EF-M.
 Źródło: egami.blog.so-net.ne.jp |
 Źródło: egami.blog.so-net.ne.jp/td> |
Nowa premiera w systemie EOS M?
Pojawiła się plotka o możliwej premierze (podczas najbliższych targów CP+ w lutym) nowego produktu dla systemu EOS M. Możliwe, że będzie to aparat prosumencki, jednak żadne dodatkowe informacje na ten temat się nie pojawiły. Niewykluczone, że zobaczymy także nowe obiektywy dla tego systemu.
Google
Coś dla miłośników patentów
Jednym z ciekawszych pomysłów, jakie pojawiło się w portfolio patentowym giganta z Mountain View jest projekt aparatu z... klapką. Przypomina to trochę rozwiązanie stosowane kiedyś w komórkach. Aparat składa się z dwóch części. Na jednej znajduje się obiektyw, na drugiej monitor LCD. Możliwe jest przy tym odchylenie modułu z ekranem, co pozwolić ma na wygodne robienie np. autoportretów. Szczegóły na temat tego konceptu znajdziecie
tutaj.
 Źródło: pdfpiw.uspto.gov |
 Źródło: pdfpiw.uspto.gov |
Konica Minolta
Coś dla miłośników patentów
Pojawiły się dwa nowe wnioski patentowe na obiektywy marki Konica Minolta dla bezlusterkowców systemu Mikro Cztery Trzecie. Chodzi o modele 35 mm f/1.4 oraz 45-250 mm f/4.5-5.6 OIS.
 Źródło: egami.blog.so-net.ne.jp |
 Źródło: egami.blog.so-net.ne.jp |
Laowa
Laowa 105 mm f/2
Plotki głoszą, że w lutym zobaczymy nowy, manualny obiektyw marki Laowa - model o ogniskowej 105 mm i świetle f/2. Według nieoficjalnej specyfikacji na jego budowę optyczną składa się z 11 soczewek ułożonych w 8 grupach (w tym m.in. 3 elementy ze szkła LD). Minimalny dystans ostrzenia wynosi 90 cm, a waga ok. 745 gramów. Obiektyw ma kosztować ok. 500 euro i będzie dostępny z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Pentax K, Sony A oraz Sony E.
Leica
Wkrótce Leica X-U Typ 113
Firma Leica zaprezentowała niedawno trzy odświeżone obiektywu systemu M. Według informacji serwisu Leica Rumors, w przyszłym tygodniu czeka nas kolejna premiera tego producenta - wodo i wstrząsoodpornego modelu X-U Typ 113.
Nikon
Nikon Coolpix B500
Serwis digicame-info.com informuje, że pojawiło się kilka zrzutów prezentujących fragmenty instrukcji do nowego aparatu Nikona z serii Coolpix. Zdaniem serwisu Nikon Rumors model B500 może być następcą wersji P500, a premiera jest możliwa w ciągu kilku następnych dni.
Olympus
Olympus PEN-F
Pojawiły się nieoficjalne zdjęcia prezentujące nowy aparat Olympus PEN-F w srebrnym kolorze obudowy. Z kolei na stronie konkursu Olympus Global Open Photo Contest 2015 dostępna jest animacja prezentująca nagrodę główną - przedpremierowy aparat Olympus PEN (źródło zdjęć: digicame-info.com).
 Źródło: gopc.olympus-imaging.com |
Coś dla miłośników patentów
Serwis Photo Rumors donosi o ciekawym zgłoszeniu patentowym firmy Olympus na pełnoklatkowy obiektyw dla bezlusterkowca o ogniskowej 28 mm i świetle f/2.
 Źródło: egami.blog.so-net.ne.jp |
Sigma
Coś dla miłośników patentów
W portfolio patentowym firmy Sigma pojawił się projekt nowego obiektywu z serii „Sports” - modelu 120-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM.
Sony
Sony A6100 w marcu
Do serwisu Sony Alpha Rumors dotarły informacje, że nowy aparat Sony A6100 trafi do sprzedaży pod koniec marca, w związku z tym wkrótce powinniśmy spodziewać się premiery tego modelu.
Zeiss
Nowy Batis 18 mm
Serwis Sony Alpha Rumors donosi, że kolejnym obiektywem firmy Zeiss z linii Batis będzie model o ogniskowej 18 mm. Jego premiera spodziewana jest w kwietniu tego roku.
Wspomniany wyżej patent Canona, który dotyczy rzekomo "przesuwanej matrycy" był omawiany w poprzednich plotkach i opisuje konstrukcję lustrzanki z krótkim rejestrem, w której matryca jest obracana do pozycji zdjęciowej/LV, a nie przesuwana.
Ile to razy już słyszymy o Sony A6100. Wierzyć, czy nie ?
Komórki z klapką to nie jest rozwiązanie stosowane kiedyś, tylko nadal, choć już głównie w Azji a nie pozostałych częściach świata.
Batis 18 + Batis 85 i nic więcej nie trzeba!
Vendeur - to nie komóra z klapką, tylko APARAT z klapką. Niedługo doczekamy się SMARTLUSTRZANKI.
Patenty obiektywów. Ile można wymyślić kombinacji kilku lub kilkunastu soczewek? W czym te obrazki zgłaszane do patentów są patentowo-twórcze?
Vendeur
To nie komórka tylko aparat. Pewnie będzie ma andku, ale chodzi o selfie.
@r2mdi
Można wymyśleć miliony takich układów. Różne krzywizny soczewek, odległości między soczewkami, soczewki dwuwypukłe, dwuwklęsłe, jednowypukłe, z różnych materiałów. Jeśli by to było takie mało patentotwórcze, to w granicach błędu pomiarowego obiektywy były miały takie same parametry, a nie mają.
Pentaks ff to juz nie plotka to fakt autentyczny !!
sony a6100 - czekamy na nowa matryce z filmami 4K. to moze byc fajny aparat. choc wolalbym by Canon taki zrobil.
rasterus:
No właśnie nie. To nie jest kombinatoryka w czystej postaci tylko fizyka. "Praw fizyki Pan nie nie zmienisz" już ktoś to powiedział.
gamma,
Może da w nowym M? Skoro postawili sobie za cel zawojować rynek japoński w tym roku, to jakieś działa muszą wyciągnąć...
PS
Myślę, że w "4K" jest sporo możliwości "pozycjonowania" tak, żeby móc je mieć w topowych kamerach z serii C, poprzez topowe lustrzanki, aż po bezlusterkowce za 10x mniejszą cenę:
- fps, krzywe gamma, "prawdziwe" 4K albo UHD
- jakość kompresji (H.264 i/albo H.265, profile: schemat próbkowania kolorów (4:x:y), liczba bitów na kolor, etc), tryb RAW
Dodatkowo, Canon może żonglować technologią Dual Pixel/Hybrid na matrycy(PD AF).
"Praw fizyki Pan nie nie zmienisz"
dobrze, że Einsteinowi i Bohrowi nikt tego nie powiedział, pozostaliby w okowach mechaniki klasycznej :)
Skoro już dzielimy włos na czworo: Einstein, Bohr, Dirac, czy Heisenberg nie zmienili praw fizyki. Zaproponowali "tylko" nowe teorie. Też - w gruncie rzeczy - nie wiadomo, czy prawdziwe...
Jeśli już mówimy o zmienianiu fizyki, to w zakresie stosowalności są one takie same. Zasady arystotelejskie, że strzała lecie dotąd dopóki nie wytraci impetu działają w stosunku do strzał z łuku i ze strzelby lecących w atmosferze. Newton tylko zaproponował ogólniejszą zasadę, która działa także w próżni. Einstein uogólnił zasadę względności na zjawiska elektromagnetyczne. Heisenberg napisał jak sobie radzić ze zjawiskami w skali cząstek elementarnych. Mechanika kwantowa przechodzi w mechanikę Newtona jak zwiększamy wielkość obiektów. Z fotografią to nie ma nic wspólnego poza dualizmem korpuskularno-falowym :-)
No tak, to zaiste niewiele... ;)
@Bahrd: Każdy podręcznik fotografii musi mieć obowiązkowo o dualizmie i naturze światła. zdarzyło mi się przygotowywać do kursu fotografii i na temat owego dualizmy i natury światła powiedziałem kursantom, że to zawracanie d... Oczywiście układ optyczny "widzi" światło jako falę (tylko nie tę elektromagnetyczną), a materiał matrycy traktuje jako cząstkę, która zostaje zlokalizowana w konkretnym wiązaniu atomów matrycy i wyrzuca elektron do pasma przewodnictwa. Tylko, że fotografowi najwyżej może się przydać informacja, że istnieje szlaban na iso w postaci szumu kwantowego. Może zażądać odpowiedzi, dlaczego światło może rejestrować piksel mniejszy niż długość fali, ale pewnie nie będzie zawracał sobie tym głowy. Jeśli fotograf przebije się przez elementy optyki geometrycznej, dojdzie do tego, że soczewka cienka jest przybliżeniem i skąd się bierze koma, to jest dżinks. I nawet to mu nie jest potrzebne. Będzie dobry jeśli przerobi większość efektów związanych z rzutem środkowym. Z optyki falowej wystarczy wiedza o limicie dyfrakcyjnym. Rozróżnienie między lumenem a kandelą przydało by się, ale katastrofy nie będzie, jak fotograf nie rozróżnia.
Co ten buraczany appllle co fotografii? O wiele lepiej robi fotografie jeśli to są "zdjęcia" HTC, które Optyczne ignoruje - te firmę. Jakby tej firmy nie było, jeśli się mylę to opps. Czytałem wiele porównań tzw "vs" miedzy HTC a Apple; zawsze wygrywał HTC: parametrami, jakością, jakością fotografii nie mówiąc, że to Apple kopiuje jego rozwiązania wzornicze.
Za to zupełnie zrozumiała jest o mile widziana, informacja o nowym Canon EOS-1D X Mark II, szczególnie, że wielu tu z czytających go zakupi niebawem.
;-)) A nawet jeśli nie kupi, to mnie interesuje takie info.
@Marq - naprawdę kupisz w ciemno nowego Canona ? Zwłaszcza po ostatnicj premierach konkurencji ?
Baron13,
Zgadzam się. Widać, że mam skrzywienie zawodowe...
Focjusz,
Póki co, to D5/D500 to też koty w worku! Trochę sierści pokazali przecież tylko...
@baron
Gratuluje wiedzy oczytanie itp itd tylko po co to? Jaki cel miało mówienie takich rzeczy w takim języku? 2/3 nie zrozumiało 1/4 tak i pomyśli o tym w milczeniu a reszta podrapie się po głowie i powie jaki sens ma wypowiadanie się na taki temat w takim miejscu?
Proponuje wypowiadać się prościej i w trochę niższym tonie. Pamiętaj od mądrości do zadufania jeden krok...
Minolta ciągle coś wymyśla... liczą że ktoś kupi ich patent?
15ev u canona aha już to widzę....
Co do sigmy, jaki ma sens ten pateny? 30mm nikogo nie zbawi no chyba, że obiektyw będzie dużo lepszy od obecnego 150-600s, ale tym samym mocno by ukrócili jego sprzedaż.
Droga redakcjo (lub ktokolwiek kto wie coś) czy wiadome jest czy i kiedy sigma wypuści 150-600 C w wersji z mocowaniem sony A?
Bahrd17 stycznia 2016, 21:50.....Póki co, to D5/D500 to też koty w worku! Trochę sierści pokazali przecież tylko...
:-)
Tylko siersc pokazali a juz siersc wypada. Na razie wypadly kłaki ktore chcieli zwac "4K" a to zwykly crop z line skippingiem sprzed dobrych 5 lat. 5 czy 6 lat temu Sony zrobila cropa 1.3 i bylo larum a tu crop jeszcze wiekszy x1.5 ze nie pokrywa nawet APSC.
Co z tego jeszcze wyleci jak to zaczna prac. Pisze to ze smutkiem bo po cichu liczylem ze Nikon jako firma bez garbu video nie musi sie obawiac samozjadania. Mogli zrobic rewolucje na miare jaka w FHD zrobil C5mk2 tylko teraz w 4k
@ciszy: W Twoich ściśle optycznych uwagach głębokie treści zdumiewają. A Barona notkę przeczytałem z zainteresowaniem, dziękuję za nią.
Wyjaśniam, skoro czytanie ze zrozumieniem stanowi dla niektórych problem, że jest to (wypowiedź Barona) echo komentarza r2mdi "Praw fizyki pan nie zmienisz" i następnych związanych postów dotyczącycj fizyki.
Jeśli jakiś tekst wydaje się czytającemu za trudny to można spróbować czegoś się dowiedzieć z innych źródeł, z pożytkiem dla siebie, zamiast prosić autora o łopatologię.
dziwne że apple patentuje coś co inna firma już sprzedaje link chociaz może skoro to apple to nie takie dziwne ;-)
cygnus
tylko, że post Barona nijak ma się do tego, co chciałem napisać. Dualizm falowo-korpuskularny itp, wszystko fajnie, ale kompletnie nie na temat. Jak to u Barona :)
Mi chodziło o to, że są na szczęście ludzie, którzy myślą inaczej. "Nie da się", "nie potrafię", "to się nie uda" itp.
"Praw fizyki nie oszukasz" - codziennie "oszukujemy" prawa fizyki. Nie w ścisłym tych słów znaczeniu ale cały czas walczymy z ograniczeniami - chociażby poprzez rozwój chemii, nowoczesnych technologii, materiałów itp. Także w fotografii - lepsze powłoki antyrefleksyjne, szkła specjalne, sensory itd.
Można oczywiście rzucić hasło "praw fizyki Pan nie zmienisz" i być zadowolonym, że się coś mądrego napisało. Dobrze, że nie wszyscy myślą w ten sposób.
Jeśli bełkoczę, to serdecznie przepraszam. Wyrwałem się, bo poruszona została kwestia, czy rozwój fizyki przebiega rewolucyjnie czy ewolucyjnie. Zdecydowanie jest tak, że nowe odkrycia nie kasują starych. W przypadku optyki nie powinniśmy się spodziewać jakiej rewolucji, ale może się zdarzyć, że ktoś wpadnie na taki układ, jak Maksutov, gdzie elementy nawzajem kasują swoje wady.
baron
To ty kurs fotografii prowadziłeś? Jak będzie następny daj znać - wielu stąd na pewno chętnie się zapisze!
@cygnus
A ty co prywatny obrońca barona? Nie powiedziałem że to co baron napisał jest głupie itp. Bardzo mądrze to napisał i dobrze czasem jest coś takiego poczytać, ale zrozum że niestety dla większości społeczeństwa ludzie na tego typu wywody dziwnie się patrzą i potem walą dziwne komentarze. Dlatego proponuje baronowi mówić typowo na temat i łatwiejszym językiem oraz odrobinę mniej patetycznie. Ludzie nie będą się wtedy na niego tak rzucać. Nie mam na celu go ośmieszać itp bo tylko idiota śmieje się z kogoś kto mówi coś bardzo mądrego (pod warunkiem że jest to na temat). To jest taka forumowa rada. A tego typu wypowiedzi jak najbardziej ale pod tekstami bardziej naukowymi jakie się tutaj czasem zdarzają.
Pozdrawiam.
Powtórzę się czy ma ktoś jakieś info na temat sigmy 150-600 C pod sony?
@ciszy pytam z powodu niewiedzy, co w moim tekście było patetyczne? Trochę mnie zaskoczyłeś.
Rozwój fizyki przebiega zdecydowanie ewolucyjnie. Wynika to z metodologii badań naukowych przyjętej w fizyce: dopóki eksperyment nie potwierdzi wielokrotnie wysuniętej tezy, dopóty nie staje się obowiązującą teorią. Dzięki takiemu podejściu dawne odkrycia wciąż są aktualne a fizyka może iść do przodu.
Kompensacja wad optycznych jest podstawą konstrukcji obiektywów od XIX w. W elektronice mamy wzmacniacze różnicowe oraz komparatory a w technice pomiarowej różnego rodzaju mostki.
Dotychczas nie spotkałem się z zadawalającą definicją rewolucji. Intuicyjnie jest to coś, co najpierw niszczy a potem z tego gruzu buduje nowe. Przykładów nie będę dawał, żeby nie obrażać uczuć Czytelników.
Czasami tylko próbuje budować, z czego niewiele wychodzi.
@cygnus
A ty co prywatny obrońca barona? Nie powiedziałem że to co baron napisał jest głupie itp. Bardzo mądrze to napisał i dobrze czasem jest coś takiego poczytać, ale zrozum że niestety dla większości społeczeństwa ludzie na tego typu wywody dziwnie się patrzą i potem walą dziwne komentarze. Dlatego proponuje baronowi mówić typowo na temat i łatwiejszym językiem oraz odrobinę mniej patetycznie. Ludzie nie będą się wtedy na niego tak rzucać. Nie mam na celu go ośmieszać itp bo tylko idiota śmieje się z kogoś kto mówi coś bardzo mądrego (pod warunkiem że jest to na temat). To jest taka forumowa rada. A tego typu wypowiedzi jak najbardziej ale pod tekstami bardziej naukowymi jakie się tutaj czasem zdarzają.
Pozdrawiam.
Powtórzę się czy ma ktoś jakieś info na temat sigmy 150-600 C pod sony?
oj baron13, dowaliłeś kwantowo zapominając jednak o geometrii hiperbolicznej, wiesz tej Lobaczeskiego w której n.p. suma kątów trójkącie rozpina się od 360 stopni do zera. Czyli wszystko jest relatywne zależnie jak się na to patrzy.
p.s. panie konduktorze, kiedy przyjadę do Warszawy? Warszawa przyjedzie do pana za paręnaście minut.
PEN-F - te obrazki to moim zdaniem najładniejszy aparat cyfrowy jaki powstał, oby okazały się prawdą :) klasyczny design i ergonomia.
Szkoda tylko że mała matryca, a jeszcze bardziej szkoda że proporcje 4:3 (miałem Panasonica GH1 o G3 i wiem że ja jestem ortodoksem 3:2).
TRI-X,
Myślę, że została celowo pominięta. Co prawda łatwo na powierzchni Ziemi o trójkąty mające wszystkie kąty proste, ale - wydaje się - że akurat w fotografii to znaczenia nie ma...
;)
@Bahrd
Jak w fotografii to znaczenia nie ma? Przecież z tym się zmaga cała fotogrametria przy wykonywaniu zobrazowań lotniczych i satelitarnych powierzchni Ziemi ;)
Do fotografii da się włożyć tyle zagadnień, że każdy uzna, że nie da się ich opanować. Przykład: dlaczego zazwyczaj panie portretuje się z użyciem białej parasolki, a panów za pomocą parasolek czarnych? Przesłonę można zdefiniować jako zwyczajnie f/d ale można zamieszać i użyć sinusa katów bryłowych i kandeli. Chodzi o to by zająć się zagadnieniami istotnymi i to dla danego stanu techniki. Mam poważne wątpliwości, czy np ma sens to, że kumpel na ASP ćwiczy fotografię analogową. Owszem, jest to przygoda, ale czy coś więcej?
Checkmate, mate... ;)
Wszyscy pitu, pitu o prawach fizyki rządzących fotografią... Zdecydowanie wolę czas przeznaczyć na wyjście w plener ;)
W plotkach zaintrygowało mnie co innego, zgłoszeniu patentowym Olympus;a na pełnoklatkowy obiektyw... Pytanie jak to rozumieć. Czyżby Olympus przymierzał się po latach niebyty do jakiegoś powrotu, do pełnej klatki, w pełnym słowa tego rozumieniu. Czu "pisząc" pełna klatka mieli na myśli 4/3 jako system bazowy, bez odniesienia dla klatki 35mm ?
Link do oryginalnego tekstu.
link
Avalon,
Pitu, pitu o prawach fizyki bywa równie pasjonujące co wyjście w plener o brzasku, czy nawet rozważania o pikselach, przesłonach, rozmiarach - bądź to już przemaglowanych, bądź dopiero wrzucanych do magla.
Swoją drogą, fotografia cyfrowa jednym daje, a innym odbiera:
link
"However, with no staff photographers, three high-level employees gone, and reportedly only about half of Time Inc.'s contributing photographers having signed Time's new contract, it is unclear how Sports Illustrated intends to be able to maintain their quality photographic coverage of the world's sporting events. Are these most recent layoffs a knockout blow to this once-great publication, or will Time's new direction prove to be a home run? "
Bahrd
skasuje się z nazwy Illustrated i zostanie samo Sports. Zdjęcia nie będą już tak istotne :)
@avalon
Dosyć często są takie dyskusje, jeden mądrzejszy od drugiego. Teoria, skomplikowane pojęcia, teza, hipoteza, trudne sprawy, zdrady.
Mnie interesuje 1DX II. 1,5 roku temu skusiłem się na 1-kę i jedyne czego mi brakowało, to filmiki w b. dobrej jakości i lepszej dynamiki tonalnej, chociaż na moje potrzeby jest ok, ale chce się więcej i lepiej ;) Brudzący się filtr na matrycy też potrafi wkurzyć, ale to domena aparatów z wymienną optyką i szkoda, że producenci nie chcą czegoś z tym fantem zrobić. Ciekawe co wniesie następca i czy będzie warto sprzedać drugą nerkę ;)
maggotsic,
Przyznaję, że miałem kiedyś fazę na fotografię sportową, a nawet biegałem amatorsko - ku rozbawieniu żony - po stadionie za naszymi dwoma miejskimi drużynami futbolu amerykańskiego.
I widzę to trochę tak: istotą sportu jest ruch (nawet w szachach!). Zdjęcia były dotąd namiastką wynikającą z ograniczeń technicznych - nie tyle przy rejestracji, co przy transmisji i oglądaniu.
Teraz można oglądać transmisję na żywo albo ją sobie nagrać na później. Albo oglądnąć najciekawsze fragmenty w serwisach typu YT/Netflix; w komputerze, na komórce, czy w tramwaju w telefonie.
Panta rhei!
Fotografia sportowa, to jedna z dziedzin. Są też inne, a oprócz tego trzeba jeszcze pamiętać o pewnych usprawnieniach, parametrach itd. Ale jakiejś rewolucji w obrazie długo jeszcze nie zobaczymy. Będzie łatwiej i szybciej się pstrykało i w coraz większej rozdzielczości.
Te drużyny, to z Gdyni?
Z Wrocławia: Wtedy grały The Crew i Devils.