Plebiscyt na Produkt Roku 2008 - wyniki
1. Podsumowanie Plebiscytu na Produkt Roku 2008 wg Czytelników Optyczne.pl
![]() |
Dzisiaj, natomiast, nastąpiło podsumowanie naszego
plebiscytu, które odbyło się, tak jak w zeszłym roku, w restauracji "Honoratka" na warszawskim Starym Mieście. Wzięli w nim udział przedstawiciele nagrodzonych firm oraz sklepów współpracujących z Optyczne.pl, najaktywniejsi uczestnicy naszego forum oraz
przedstawiciele redakcji.
W tegorocznym Plebiscycie wzięło udział dokładnie 3147 osób. To z jednej strony niewiele więcej niż rok temu, z drugiej strony liczba ta czyni nasz Plebiscyt największym tego typu wydarzeniem w Polsce jeśli chodzi o branżę foto-optyczną. Znowu, podobnie jak w zeszłym roku, głosy można było oddać w czterech kategoriach: aparat systemowy (21 aparatów), obiektyw (62 modele), kompakt (186 aparatów) oraz lornetka (72 modele). Jak widać, formalnej zmianie uległa nazwa jednej kategorii, która rok temu nazywała się "lustrzanką", a teraz "aparatem systemowym". Miało to oczywiście związek z obecnością w zestawieniu takich aparatów jak Leica M8.2 czy Panasonic G1, które lustrzankami przecież nie są. Oddano łącznie 3077 głosów w kategorii aparat systemowy, 2750 głosów w kategorii obiektyw, 2281 w kategorii aparat kompaktowy i 809 głosów na lornetki.
![]() |
Lornetką roku została bezapelacyjnie lornetka Carl Zeiss Victory 10x45 T*RF. Uzyskała ona ponad dwukrotną przewagę głosów nad Nikonem 10x42 EDG i ponad trzykrotną nad modelem z tej samej rodziny, ale o parametrach 8x45. Pamiątkową nagrodę odebrał polski przedstawiciel firmy Zeiss, Pan Krzysztof Szuster.
![]() |
![]() |
![]() |
Victory RF to nowa seria lornetek dachowych o wydajnym systemie pryzmatów Abbe-Koeniga i o dość uniwersalnych parametrach. Obiektyw o średnicy 45 mm pozwala bowiem na szerokie stosowanie tej lornetki w ciągu dnia zarówno słonecznego, ale także pochmurnego oraz w warunkach zmierzchowych. Lornetki Victory RF są wyposażone w dalmierz laserowy o zasięgu do 1200 metrów, z dokładnością pomiaru sięgającą 1 m do 600 metrów i 0.5% powyżej tej odległości. Warto też wspomnieć o zdobywcy drugiego miejsca. Nikon 10x42 EDG to przedstawiciel nowej serii tego producenta, która ma być jeszcze lepsza od bardzo udanej i cenionej serii HG.
Jak pamiętamy, w ubiegłym roku pojedynek aparatów kompaktowych wygrał Canon G9. W roku bieżącym historia powtórzyła się i nasi Czytelnicy wybrali następcę G9, czyli model G10. Łącznie oddano na niego aż 535 głosów. Głosujący niewątpliwie docenili gustowną obudowę, zastosowanie obiektywu o szerokim kącie widzenia oraz 14.7 megapikselową matrycę obsługiwaną przez procesor DIGIC IV.
![]() |
![]() |
Panasonic Lumix DMC-LX3, który znalazł się na drugim miejscu, otrzymał czterokrotnie mniej głosów. Aparat wyróżnia się gustowną i elegancką obudową, 10-megapikselową matrycą CCD oraz obiektywem firmy Leica, który jest odpowiednikiem zakresu ogniskowych 24-60 mm na pełnej klatce. Cieszy fakt, iż nasi Czytelnicy są świadomi, że nawet w kompaktach krotność zoomu i ilość pikseli to nie wszystko i potrafią docenić aparat o tego typu użytecznych parametrach. Tak szeroki kąt widzenia jaki oferuje LX3 to wciąż rzadkość pośród kompaktów. Na trzecim miejscu znalazł się znowu produkt marki Canon - PowerShot SX1 IS. Tutaj, dla odmiany, "wyszaleć" mogli się zwolennicy dużych krotności ogniskowych (zoom 20x), choć nie bez znaczenia był na pewno fakt zastosowania w SX1 10-megapikselowej matrycy CMOS, co jest rzadkością w aparatach kompaktowych.
Nagrodę za G10 odebrał Pan Rafał Łochowski ze sklepu Pstryk.pl będącego pro-dealerem firmy Canon. Gratulujemy!
![]() |
Najbardziej zacięta walka, która trwała do ostatniej chwili plebiscytu, toczyła się pomiędzy obiektywami. O pierwsze miejsce walczyły Sigma 50 mm f/1.4 EX DG HSM i Canon EF 24 mm f/1.4L II USM. Po zakończeniu głosowania okazało się, że tylko kilkunastoma głosami wygrał obiektyw Sigma. W imieniu tej firmy nagrodę odebrał Pan Michał Mikulski z K-Consult. Czytelnicy Optyczne.pl, zaznajomieni z naszym testem tego obiektywu, docenili świetne własności optyczne Sigmy, solidną obudowę, obecność ultradźwiękowego silnika HSM i korzystne warunki gwarancji.
![]() |
![]() |
Canon EF 24 mm f/1.4L II USM należy do najwyższej serii obiektywów tego producenta, więc nic dziwnego, że cieszy się sporą renomą i zdobył dużą ilość głosów. Na trzecim miejscu uplasował się nowy Nikkor AF-S o ogniskowej 50 mm i świetle f/1.4. Swoją wysoką pozycję zawdzięcza niewątpliwie solidnemu wejściu tej firmy w pełną klatkę, przez co obecność nowej konstrukcji o klasycznej ogniskowej 50 mm stała się niejako obligatoryjna. Czytelnicy docenili fakt, że Nikon zadbał o istnienie takiego obiektywu w swojej ofercie.
![]() |
Ostatnią kategorią był aparat systemowy. Dużej niespodzianki nasi Czytelnicy nam nie sprawili i nagrodzili pełnoklatkowego Nikona D700. Znana z Nikona D3 (zwycięzcy naszego zeszłorocznego Plebiscytu) i ceniona matryca CMOS o 12 milionach pikseli, o rozmiarze pełnej klatki, solidna, uszczelniona, a jednocześnie nie przesadnie duża obudowa, świetny autofokus, duży wizjer - wszystko to spowodowało, iż Nikon D700 wygrał bezapelacyjnie. Na miejscu drugim znalazł się Canon 5D Mark II. To też nas nie dziwi. To długo wyczekiwany następca udanego 5D. Duża liczba osób zainteresowanych kupnem tego aparatu jednoznacznie przełożyła się na dużą liczbę głosów w Plebiscycie.
![]() |
![]() |
Na trzecim miejscu znalazł się Nikon D90. Ustąpił on nieznacznie Canonowi 5D Mark II. Tutaj Czytelnicy docenili niewątpliwie dobrą matrycę CMOS, znaną z wyższego modelu D300, bardzo dobry wyświetlacz LCD czy też nowatorską opcję nagrywania filmów, czego Nikon D90 był prekursorem.
![]() |
Pamiątkę zwycięskiego boju D700 o pierwszą lokatę odebrała, w imieniu Nikon Polska, Pani Justyna Bogucka-Kwella.
Oprócz wyboru czytelników, przyznaliśmy dodatkowe nagrody dla firm, które zdaniem Redakcji Optyczne.pl były wyróżniającymi się na polskim rynku w roku 2008 i zasługują na publiczną pochwałę oraz uznanie.
Wyróżnienie redakcji przyznaliśmy firmie Delta Optical, dystrybutorowi sprzętu astronomicznego. Nasze uznanie wzbudził prężny rozwój tej firmy na dość trudnym i w końcu nie największym rynku astronomicznym w Polsce. Delta Optical sukcesywnie powiększa swoją ofertę, stając się dystrybutorem coraz większej liczby renomowanych firm, oferuje produkty pod własną marką, co pewien czas otwiera nową filię w kolejnych dużych miastach Polski, a jednocześnie trzyma wysokie standardy kompetencji w doradztwie i w obsłudze klienta. Nagrodę odebrała Pani Honorata Matosek.
![]() |
![]() |
W tym roku, jednym z ważniejszych wydarzeń na rynku fotograficznym było oficjalne wprowadzenie systemu Mikro Cztery Trzecie. Ten projekt realizują dwie firmy: Olympus i Panasonic. Im właśnie zdecydowaliśmy się przyznać wyróżnienie w kategorii innowacja roku 2008, za opracowanie tego nowego standardu. Panasonic oficjalnie już wprowadził na rynek nowy model aparatu, który jest połączeniem lustrzanki i aparatu kompaktowego. Zaś Olympus, mimo że jeszcze nie pokazał swojego reprezentanta (widzieliśmy jednak prototypy na Photokinie), to już zaczął przystosowywać obiektywy E-Systemu do nowego standardu korpusów bez lustra. W imieniu firmy Olympus Polska nagrodę odbierał Pan Jacek Jamiołkowski, a w imieniu Panasonica - Pan Marcin Delmaczyński. Gratulujemy jeszcze raz.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Trzecią kategorią było Wydarzenie Roku 2008. Uznaliśmy, że na takie miano zasłużyła prezentacja Sony A900 zorganizowana w Edynburgu. Sam fakt organizacji tego typu wydarzenia nie jest niczym nowym, bo w zasadzie każda szanująca się firma z branży foto takie konferencje organizuje. Nasze uznanie wzbudziły jednak dwie rzeczy. Po pierwsze, rozmach przedsięwzięcia. W jednym miejscu zgromadzono ponad 200 dziennikarzy z całej Europy oraz zadbano, aby każdy z nich miał możliwość zapoznania się z nową lustrzanką oraz zaprezentowanymi wraz z nią obiektywami. To nie koniec. Okazało się, że dzięki Sony Poland najbardziej dopieszczoną grupą dziennikarzy byli przedstawiciele polskich mediów. Spędzili oni w Szkocji najwięcej czasu i mieli go najwięcej na zapoznanie się z nowymi produktami. Mówiąc prosto widać, że pracownikom Sony Poland chce się coś robić, a jednocześnie mają pomysł na to co robić i możliwości oraz umiejętności aby zapewnić swoim działaniom wysokie standardy. Pamiątkową statuetkę dla Sony Polska odebrał Pan Rafał Wylegała z Sony Photo Team.
![]() |
![]() |
Po prezentacji i wręczeniu nagród uczciliśmy spotkanie małym poczęstunkiem. Podczas tej, już mniej formalnej części imprezy, wypełniliśmy czas miłymi rozmowami.
![]() |
![]() |
![]() |
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom za udział w głosowaniu, przedstawicielom firm zwycięskich produktów gratulujemy, a naszym gościom dziękujemy za przybycie i uświetnienie swoją obecnością naszego spotkania. Do zobaczenia za rok!