Nowe kamery PTZ IP od Sony
Firma Sony poinformowała o powiększeniu rodziny kamer PTZ (pan-tilt-zoom) z łączami IP o dwa modele - SRG-X400 i SRG-X120.
Informacja prasowa
Kamery Full HD o szerokim, 70-stopniowym kącie widzenia i dużym zakresie zoomu, umożliwiające zakup dodatkowej licencji 4K2 oraz integrację z REA-C1000: pierwszym opartym na sztucznej inteligencji urządzeniem Sony do analizy obrazu.
Czerwiec 2019 - Targi InfoComm, Orlando, USA - Na rozpoczynających się targach InfoComm 2019 firma Sony ogłosiła powiększenie rodziny swoich kamer PTZ (pan-tilt-zoom) z łączami IP o dwa modele PoE+: SRG-X400 i SRG-X120. Oba urządzenia są przeznaczone na nowe rynki i do nowych zastosowań. Wzmocnią obecną gamę kamer PTZ, w której znajduje się między innymi model BRC-X400, ogłoszony na kwietniowych targach NAB 2019.
Wobec rosnącego zainteresowania wyższą rozdzielczością obrazu w różnych zastosowaniach oba nowe produkty - jako pierwsze kamery PTZ - umożliwiają podwyższenie standardu rejestracji do 4K. Zapewnia to ich nowoczesność dziś, a także ochronę wartości inwestycji w przyszłości. Modele SRG-X400 i SRG-X120 są przeznaczone do użytku w różnego rodzaju zastosowaniach biurowych, edukacyjnych i przy obsłudze wydarzeń, natomiast kamera BRC-X400, która w standardowej konfiguracji ma rozdzielczość 4K, idealnie sprawdzi się w zastosowaniach studyjnych, produkcji programów reality TV oraz przy rejestracji wydarzeń na żywo.
Kamery są wyposażone w nowo opracowany przetwornik obrazu 4K CMOS Exmor R™, który dzięki naturalnemu odwzorowaniu barw i minimalnego poziomowi zakłóceń zapewnia znakomity obraz w każdym zastosowaniu. Wbudowany obiektyw ma rozdzielczość 4K i szeroki kąt widzenia (do 70°). Wszystkie modele są przystosowane do montażu na suficie. Ich rozdzielczość pozioma w trybie Full High Definition (FHD) wynosi nie mniej niż 1000 linii obrazu telewizyjnego, co pozwala uchwycić drobne detale. Dzięki technologii Clear Image Zoom firmy Sony kamera SRG-X400 pozwala uzyskać 40-krotny zoom; w przypadku modelu SRG-X120 jest on 12x. Połączenie szerokiego zakresu zoomu z szerokim kątem widzenia umożliwia objęcie całego pomieszczenia lub ukazywanie detali sceny - wszystko przy użyciu jednej kamery.
Kamery SRG-X400 i SRG-X120, tak jak i BRC-X400, współpracują z łączami SDI, HDMI i IP, a po dodaniu odpowiedniej licencji obsługują standard NDI®|HX1. Zgodność z NDI|HX oznacza niezwykłą elastyczność w systemach produkcji na żywo z łączami IP, zawierających także inne produkty zgodne z NDI, sprzętowe lub programowe. Połączenie jednym przewodem IP, umożliwiającym zasilanie kamery i przesyłanie wyjściowego obrazu oraz sygnałów sterujących, upraszcza instalację i obniża jej koszty. Zapewniona jest także obsługa protokołów RTSP² (Real Time Streaming Protocol) i RTMP (Real Time Messaging Protocol). Ułatwia to nagrywanie i dystrybucję sygnałów wideo i audio. Kamery obsługują dźwięk dwukanałowy. Jest on kodowany razem z sygnałem wideo i przesyłany strumieniowo przez łącze IP.
![]() |
Kamery SRG-X400, SRG-X120 i BRC-X400 można bardzo ściśle zintegrować z urządzeniem do analizy brzegowej REA-C1000: pierwszym rozwiązaniem Sony do analizy danych wideo opartym na sztucznej inteligencji. Pozwala ono w ciekawszy sposób prowadzić wykłady, prezentacje i seminaria, a także zwiększyć atrakcyjność masowych otwartych kursów on-line (MOOC). Urządzenie REA-C1000 ma funkcję automatycznego śledzenia, która po podłączeniu nowych modeli PTZ zapewnia płynne podążanie kamery za postacią prelegenta. Działająca w czasie rzeczywistym funkcja wydobywania pisma odręcznego wydobywa tekst i znaki zapisywane na tablicy - tradycyjnej lub elektronicznej - i umieszcza je na pierwszym planie. Funkcja nakładania grafiki komputerowej bez klucza chrominancyjnego pozwala z kolei wyodrębnić postać mówcy i nałożyć ją na dowolny obraz. Do użycia tej funkcji nie są potrzebne żadne specjalistyczne umiejętności ani odpowiednie tło.
Kamery SRG-X400 i SRG-X120 są bardzo funkcjonalne w różnych zastosowaniach. Duża szybkość ruchów mechanizmu PTZ - do 300 stopni na sekundę - umożliwia szybkie przemieszczenie pojedynczej kamery do zaprogramowanej pozycji. Kiedy kamera porusza się, nowa funkcja zatrzymywania (zamrażania) obrazu pozwala wyświetlać statyczny obraz, zapobiegając jego nieprzyjemnym dla widzów zmianom. Dodanie zaawansowanej funkcji PTZ Sync2 umożliwi zmiany pochylenia, obrotu i zoomu w płynny, skoordynowany sposób.
Rozpoczęcie sprzedaży obu nowych kamer PTZ zaplanowane jest na listopad 2019 r. Więcej informacji o najnowszych technologiach profesjonalnych Sony można uzyskać, odwiedzając stoisko 2200 na targach InfoComm 2019 lub wchodząc na https://pro.sony.
1. NDI® jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy NewTek Inc. NDI®|HX jest technologią firmy NewTek Inc.
2. Dostępność na początku 2020 r., po aktualizacji wewnętrznego oprogramowania.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
"Cenę ustalisz z opiekunem produktu".
Tak się sprzedaje luksusowe samochody, cena będzie podobnie wyższa od cen kamer, które są jawnie podawane w sieci.
"...Wbudowany obiektyw ma rozdzielczość 4K"
ciekawe czy to literówka, czy skrót marketingowy czy też chwalenie się raczej słabym obiektywem
Zorr - zwróciłeś uwagę na ciekawy aspekt. Mnie też bawi fakt, że ostatnie filmowe obiektywy np. Canona, są mocno reklamowane jako obiektywy 4k, podczas gdy przecież jakikolwiek obiektyw foto musi radzić sobie ze znacznie większą rozdzielczością :D np. bodajże Tamrony się reklamowały, że dają radę do 50mpix
biorąc pod uwagę proporcje obrazu, 50mpix i 4K to mniej więcej ten sam obiektyw a większość jest dużo gorsza.
z wykresu na dxomark, który jest tak miły że określa rozdzielczość wprost w megapikselach, wynika wręcz że dopiero od paru lat obiektywów 4K jest więcej niż kilka. oczywiście wiele wyników jest zaniżonych bo testowano na aparatach które są dalekie od 50 mpix. jednak gdy rozdzielczość obiektywu wychodzi 5mpix to nie jest wina aparatu.
@LarsikOwen widać że nigdy nie kupowałeś luksusowego samochodu.