Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S (Aktualizacja)
Zapowiedziany w połowie grudnia 2021 teleobiektyw Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S został dziś oficjalnie zaprezentowany. Jest zaskakująco lekki i rozsądnie wyceniony jak na swoje parametry.
Tak przedstawia się szczegółowa specyfikacja dzisiejszej nowości:
- Ogniskowa: 800 mm,
- Światłosiła: f/6.3,
- Pole widzenia: 3°10',
- Ostrość od: 5 m,
- Maksymalne powiększenie: 0.16x,
- Maksymalna wartość przysłony: 32,
- Liczba listków na przysłonie: 9,
- Mechanizm autofokusa: STM,
- Konstrukcja: 22 elementów / 14 grup (1 soczewka fresnela, 3 elementy ze szkła o niskiej dyspersji, 1 element o wysokim współczynniku załamania dla krótkich długości fali),
- Rozmiar filtra: 46 mm,
- Stabilizacja: 5 EV,
- Dostępne mocowania: Nikon Z,
- Wymiary: 385 x 140 mm,
- Waga: 2385 g.
![]() |
![]() |
Nowy obiektyw można już zamówić w przedsprzedaży na przykład na oficjalnej stronie polskiego oddziału firmy Nikon. Został on wyceniony na 33999 zł, czyli nieco ponad 1/3 ceny jaśniejszego konkurencyjnego Canona RF 800 mm f/5.6 L IS USM (dostępnego obecnie za ok. 94849 zł). Wskutek gorszej o 1/3 EV światłosiły (f/6.3 vs. f/5.6) Nikkor jest też od Canona o około 1/4 (755 g) lżejszy. Oczywiście ostateczna decyzja o wyborze jednego lub drugiego instrumentu zależy też od wielu zupełnie innych czynników, nie zamierzamy zatem w tym miejscu wydawać werdyktów.
![]() |
Specyfikacja obiektywu jest dostępna w naszej bazie:
Aktualizacja - otrzymaliśmy z polskiego oddziału firmy Nikon oficjalną informację prasową na temat nowego obiektywu. Zamieszczamy ją poniżej.
INFORMACJA PRASOWA
Nikon wprowadza wyjątkowo poręczny obiektyw Nikkor z 800mm f/6.3 VR S
Nikon z przyjemnością informuje o wprowadzeniu wyjątkowo poręcznego pełnoklatkowego superteleobiektywu stałoogniskowego NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S. Ptaki, dzika przyroda, samoloty, sporty motorowe i sporty zimowe: dynamika odległych obiektów odwzorowana z niesamowitą wyrazistością. Nowy obiektyw z serii S jest wytrzymały, a jednocześnie niezwykle lekki. Użytkownicy mogą podążać za poruszającymi się obiektami z płynnością niespotykaną wcześniej przy ogniskowej 800 mm — i uwolnić kreatywność dzięki stabilności podczas fotografowania z ręki.
Niezwykła zdolność rozdzielcza obiektywu z serii S pozwala wydobyć nawet najdrobniejsze szczegóły trudnych do uchwycenia obiektów – od polujących orłów po samoloty w przechyle. Obraz jest wyjątkowo ostry zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania, a autofokus działa wyjątkowo szybko, płynnie i niezawodnie. Wbudowany w obiektyw system redukcji drgań gwarantuje stabilność obrazu, a gdy obiektyw jest połączony z aparatem Z 9, synchroniczny VR pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki nawet o 5,5 stopnia. Ponadto superteleobiektyw współpracuje z telekonwerterami Z, które wydłużają ogniskową do 1120 mm lub 1600 mm.
Dzięki lekkiej konstrukcji, którą opracowano wykorzystując zalety mocowania Z oraz soczewkę Fresnela (PF), użytkownicy mogą bez obaw zdjąć obiektyw NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S ze statywu i fotografować z ręki. Obiektyw jest około 2,3 kg lżejszy i o 16% krótszy od swojego odpowiednika z mocowaniem F. Jego środek ciężkości znajduje się bliżej korpusu aparatu, co ułatwia płynne panoramowanie. Fotografowie mogą konfigurować funkcje elementów sterujących, a zaawansowane zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi chroni zarówno obiektyw, jak i aparat.
- Nowy obiektyw 800 mm otwiera przed fotografami nowe, ekscytujące możliwości. Minęły już czasy, gdy możliwości rejestrowania ujęć obiektywem o długiej ogniskowej zależały od statywu lub monopodu. Znacznie zmniejszone wymiary i masa superteleobiektywu sprawiają, że cechuje się on niespotykaną dotąd poręcznością i łatwością użytkowania: jest o wiele większa szansa na zrealizowanie trudnych ujęć lub fotografowanie dotychczas nieosiągalnych perspektyw – Zurab Kiknadze, Product Manager w firmie Nikon Europe.
Podsumowanie najważniejszych cech: NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S
- Profesjonalny superteleobiektyw: ogniskowa 800 mm. Poręczna, lekka konstrukcja i dobre wyważenie podczas trzymania.
- Doskonała ostrość: specjalnie ukształtowana i wypozycjonowana soczewka Fresnela (PF) oraz powłoka nanokrystaliczna firmy Nikon znacznie ograniczają refleksy i flarę. Szkło ED i szkło SR niwelują aberrację chromatyczną na całej powierzchni kadru.
- Szybkie, ciche ustawianie ostrości: AF działa szybko, precyzyjnie i bardzo cicho — śledzenie przebiega płynnie, niezależnie od tego, czy fotografujesz wyścigi samochodowe, czy dziką przyrodę.
- Skuteczna redukcja drgań: wbudowany w obiektyw system redukcji drgań gwarantuje stabilność obrazu. Synchroniczny VR pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki nawet o 5,5 stopnia, gdy obiektyw jest połączony z aparatem Z 9.
- Konfigurowalne elementy sterujące: do wygodnie rozmieszczonych przycisków L-Fn oraz bezgłośnego pierścienia sterującego można przypisywać różne funkcje. Do zapisywania odległości zdjęciowych można użyć przycisku pamięci.¹
- Zaawansowane zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi: uszczelnienie wszystkich ruchomych części tubusu chroni przed kurzem i wilgocią, a gumowa uszczelka wokół mocowania obiektywu zabezpiecza zarówno obiektyw, jak i aparat.²
- Współpracuje z telekonwertrem: ogniskową można wydłużyć do 1120 mm stosując TELEKONWERTER Z TC-1.4x lub do 1600 mm stosując TELEKONWERTER Z TC-2.0x.
- Zintegrowane gniazdo filtra: ułatwia wsuwanie filtrów, zapewniając jeszcze większą kontrolę w trudnych warunkach oświetleniowych.
- Wygodna osłona przeciwsłoneczna: dołączona osłona przeciwsłoneczna HB-104 jest wyposażona w przesuwany zatrzask zwalniający, który umożliwia zdjęcie osłony jedną ręką.
¹ Przycisk pamięci można aktywować po uaktualnieniu oprogramowania sprzętowego.
² Nie gwarantuje się odporności obiektywu na pył i zachlapanie we wszystkich sytuacjach oraz we wszystkich warunkach.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
W tej cenie to jak za darmo. Widać że w systemie Z Nikon chce mocno walczyć o rynek reporterki sportowej i przyrodniczej.
Amadeo,
przeca oficjalna informacja prasowa po polsku jest. link
@PDamian - Jak nie umieją jej razem ze zdjęciami w dobrej jakości przysłać na redakcyjnego maila, to ja za ich PR-owców roboty robić nie będę.
EDIT: przysłali. Może ktoś z Nikona tu zagląda :P
Za taką kasę nic tylko brać :)
Najlepiej tuzin ;). Fakt, że przy tej cenie dokupienie boody wchodzi w grę.
W takim razie i tak mają szczęście, że o tym babskim obiektywie cokolwiek napisałeś. :p
Zdjęcia w dobrej jakości
link
Funkcje link
Taki obiektyw w cenie nerki to spoko interes.
Damianeo,
Procedura jest prosta - obiektyw miał premierę w nocy. Jeśli rano nie ma prasówki, to piszę w oparciu o materiały z sieci. Jeśli jest, to ją wrzucam.
Nie wiem z czym masz aż taki problem, żeby walić chamskimi docinkami. Jak jesteś taki super poinformowany, że wszystko wiesz najlepiej, to może sobie załóż sobie własny portal, zamiast tutaj bez sensu spamować linkami przy każdej jednej okazji?
@SNOY
Gdybym teraz szukał długiego,lekkiego szkła nawet bym się nie zastanawiał :)
To że jest ciemniejszy o 1/3 EV raczej nie sprawia, że koszt jego produkcji jest o 60% niższy. link
@Amadi
„Zły to znak, kiedy ludzie przestają rozumieć ironię, alegorię, żart.“
Czy od dziś mojego manualnego Nikkora 800/8 IF-ED mogę cenić na poziomie 10 000 zł?
@PDamian, zły dla Ciebie.
PDamian - to że nazwiesz własne chamstwo "specjalną operacją ironiczną" nie spowoduje, że stanie się żartem.
@goornik
Raczej 4000 -jak ja za 500/4 Ai-P.
No i jest. Ci którzy porzucili Nikona i teraz będą do niego wracać to powinni zapłacić 20000PLN kary przy zakupie tego szkła :)
Amadi - Co znaczy emotikon ":p" którego użyłem link
Na zarzuty chamstwa i porównania z propagandowym przedstawieniem bandyterki za miedzą -brak słów. ...Jakbym słyszał Antoniego.
Nie za ciemny? Przecież wszystko powyżej f/5,6 dla niektórych to już strasznie ciemno, szczególnie jeśli jest to obiektyw konkurencji ;)) Ja podtrzymuje zdanie, że w epoce ML obiektywy powyżej f5,6 świetnie mogą się sprawdzać
Gdyby był f/5.6 to wiesz co by się działo. Duży - ciężki - drogi.
A tak 1/3 ciemniejszy, mniejszy, lżejszy i cena normalna.
Obstawiam że za miesiąc będzie notka od Nikona że się nie wyrabiają z produkcją.
Szkło, na które wielu czekało i które bardzo pozytywnie zaskoczyło ceną - masa i cena wybacza to F 6.3 :) . Z niecierpliwością czekam na pierwsze opinie polskich użytkowników. Jeśli będzie tak dobrze jak by się chciało to pora o pomyśleć systemie Z Nikona
PDamian - sample srogiej rozdzielczości - 1280 px na dłużsyzm boku :)
thorgal: nie zrozumiałeś o co mi chodzi, przecież napisałem że w epoce ML obiektywy powyżej f5,6 świetnie mogą się sprawdzać. Chodzi mi o to, żeby fani poszczególnych firm nie pisali pod podobnymi obiektywami konkurencji, że są za ciemne i do niczego się nie nadają. Niestety często to widzę w komentarzach pod obiektywami innych firm.
Lepszej niż te link
@PDamian
W takiej sytuacji mogę Ci co najwyżej odpowiedzieć Twoim własnym cytatem: „Zły to znak, kiedy ludzie przestają rozumieć ironię, alegorię, żart.“
I na tym myślę, że możemy zakończyć i wrócić do merytorycznej dyskusji :)
- - -
Co do obiektywu to rozwaliło mnie że za cenę RF 800/5.6 można mieć Z 800/6.3, korpus Z9, jakiegoś standardowego zooma typu 24-70 / 70-200 i pewnie jeszcze zostanie...
Zdjęcia nie są jakoś wybitnie ostre
link
link
link
link
link
link
link
link
link
link
link
link
@PDamian
"Zdjęcia nie są jakoś wybitnie ostre"
Te linki trochę ostudziły mój entuzjazm.
Pod moim wcześniejszym linkiem Funkcje
jest ciekawy tekst:
" NX Studio, Capture NX-D wyposażony w „kontrolę flary PF”
Ze względu na właściwości soczewki PF, jeśli silne źródło światła znajduje się wewnątrz lub na zewnątrz ekranu, wokół źródła światła może odbijać się kolorowa flara w kształcie pierścienia (zwana dalej „rozbłyskiem PF”). Rozbłysk PF odbity na obrazie można zmniejszyć za pomocą funkcji „Kontrola rozbłysku PF” zainstalowanej w programach NX Studio i Capture NX-D. Więcej informacji można znaleźć w pomocy oprogramowania. Przed użyciem należy zaktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji.
„Kontrola flary PF” może być używana tylko w przypadku zdjęć. Nie można go używać do filmów."
Nikkor 500/5.6 PF link -powiększ
Dobra to z grubej rury. ;)
Proszę, zmniejszamy swiatlosile o 1/3 a cenę x3. Taki postęp rozumiem.
To oczywiście by zamieszać hehe. ;>>
A tak serio, znowu ptasiarze maja super... Co z nimi jest ze każdy chce im dogadzać? A gdyby tak jak Panas, 20-60 czy 18-100, coś nowego, coś oryginalnego?
Soczewka PF też jest obosieczna chciałbym usłyszeć negatywne wypowiedzi użytkowników.
A ze strony Nikona patrząc, wow, w końcu jest wejście z przytupem.
Serce się cieszy, ależ Oni mają cierpliwość.
No i zapomniałem, f6.3 + tc x2. AF będzie działał? Z f5.6 też nie?
@RobKoz
"Te linki trochę ostudziły mój entuzjazm"
Ale za to ostatnie zdjęcie Księżyca bardzo mi się spodobało!
> w epoce ML obiektywy powyżej f5,6 świetnie mogą się sprawdzać [ad1216]
z moich doświadczeń własnych, jako użytkownika jednego zooma, któremu światło kończy się na F/6,3, i kilku innych, kończących się na F/5,6, wynika, że przy słabszym świetle nie zawsze, zawsze natomiast oznacza pogorszenie sprawności układu AF.
F/5,6 widać jest graniczne; w dawnych czasach, kiedy ostrzyło się ręcznie używając takich patentów jak optyczne kliny i soczewki Fresnela, przy takiej jasności one już nie działały lub działały kiepsko; nawet na matówce nie za łatwo się pracowało przy F/5,6, przy słabym świetle w tym wariancie, to już pozostawała skala odległości na obiektywie.
Oczywiście cyfra, elektronika i ML wnoszą sporą poprawę osiągów sprzętu, ale z tego co widać, F/5,6 dalej pozostaje graniczne; tak jest przynajmniej w przypadku Olympus E-M5 był w 2012 topowym urządzeniem tej firmy, a nawet w przypadku nowszych technologicznie urządzeń w rodzaju E-PL8, w których AF po zejściu minimalnie poniżej F/5,6 od razu nabiera wigoru.
I pewnie z tej przyczyny M.Zuiko 150-400 PRO ma stałą jasność 4,5, mimo, że przeznaczony jest dla konstrukcji w rodzaju E-M1, czy OM-1; nb. na długim końcu widzi on tak samo jak ten Nikkor, choć jest deczko tańszy i nikt nie narzeka na ostrość.
@PDamian
Ostre? A skąd te linki, czy profil JPG nie był neutralny ;p
EyeAF też jakby miał zamknięte powieki :) ktoś nie umiał włączyć?
Nie chce mi się wierzyć że az tak uczciwie Nikon pokazuje osiągi.
Może też zrobione na losowej sztuce...
@BlindClick:
"EyeAF też jakby miał zamknięte powieki :) ktoś nie umiał włączyć?"
Nie wiedział jak wyłączyć.
@JdG
Z grubsza tyle samo link
@JdG
Mam 850/5,6 cały czas przymknięte na F/6,3 i trafiam w ruchu wszystko jak chcę 🙃
@BlindClick
Działa z TC-1.4x i TC-2.0x link
Księżyc jest opisany: Z 9 | 1/800 sec. | f/13 2400mm | ISO 800 | NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S
link
-Czyli TC-2.0x plus Crop DX.
f/9 1120mm | ISO 1600 link
f/13 1600mm | ISO 1600 link
f/13 1600mm | ISO 1600 link
f/13 1600mm | ISO 1600 link
f/13 1600mm | ISO 1600 link
Ehhh zaraz się zacznie ocenianie tego obiektywu na podstawie 140KB jotpegów...
A może by tak powrócili do obiektywów modułowych link
> Mam 850/5,6 cały czas przymknięte na F/6,3 [karp1225]
ja mam podobnie, choć obiektyw inny i znacznie krótszy; tu nie chodzi o przysłonę, tylko o jasność obiektywu; pomiary są robione przy otwartej przysłonie (albo jakiejś jasnej) i dopiero przy naciśnięciu spustu następuje ustawienie właściwej ekspozycji;
oczywiście, "topowe" modele mają zwykle na tyle dobre parametry, że radzą sobie z ciemnymi obiektywami i w bardziej wymagających warunkach. Canon 1DX III chwalił się nawet, że AF w nim pracuje przy jasności F/8, a to lustrzanka przecież (chociaż już hybrydowa).
@JdG "topowe" modele mają zwykle na tyle dobre parametry, że radzą sobie z ciemnymi obiektywami i w bardziej wymagających warunkach. Canon 1DX III chwalił się nawet, że AF w nim pracuje przy jasności F/8, a to lustrzanka przecież (chociaż już hybrydowa)."
Pukpuk mamy rok 202. Sprawdź w jakim zakresie działa AF w topowych modelach 2022 - A1 albo R3 albo chociaż w starych A9 albo A7iii. Po co komu info o poziomie techniki sprzed X lat i działaniu AF do F8 w lustrzance pod artykułem o obiektywie do bezlusterkowca? Trzeba wiedzieć co się pisze a nie pisać co się wie ;-)
@JdG, napisał:
"z moich doświadczeń własnych, jako użytkownika jednego zooma, któremu światło kończy się na F/6,3, i kilku innych, kończących się na F/5,6, wynika, że przy słabszym świetle nie zawsze, zawsze natomiast oznacza pogorszenie sprawności układu AF."
No tak na 6.3 to może się nawet zoom do 85mm kończyć :) co tam zaszalejmy nawet taki do 300mm to dokładnie taka sama konstrukcja jak wyżej wspomniany Z 800VR :P
@JdG ja mam wrażenie, że masz rozdwojenie jaźni, raz potrafisz pisać, że to wystarczajaco jasne szkło jak mowa o bagnecie m43 (a tam inna ogniskowa :P !) a przy takim nikonie 800VR nie jest już tak wesoło co ciekawe nawet dla af-u :)
Drugiej częsci bełkotu marketingowego przy notce o nikkorze 800VR S na temat olympusa, który kończy się na f4.5 bo jest PRO nawet nie wspomnę.
Przemycone, zaliczone a punkty na klubkarcie w świecie mikro matryc dodane.
Przy tak długich ogniskowych (800mm) lepszego światła w zasadzie uzyskać nie można. Średnica przedniej soczewki w Nikonie to pewnie 12.5cm, w Canonie trochę jaśniejszym 14.2cm. To są wielkie soczewki, a wiadomo że cena refraktorów w momencie przekroczenia 10cm gwałtownie rośnie, a max to i tak w zasadzie 30cm w refraktorach astronomicznych.
Największy refraktor kiedykolwiek zbudowany ma "zaledwie" 102cm.
to już ponad 20lat od premiery canona ef400mm DO. były też ef70300DO
ożywianie fresnela jako cudu optycznego jest dobrym posunięciem. ludzie potrzebują wierzyć w cuda. zwłaszcza fanatycy nikona. wcześniej wierzyli w matryce ccd, niepełnoklatkowe d2, "te_kolory", teraz mogą zacząć wyznawać optykę dyfrakcyjną.
moja mantra. każda premiera supertele cieszy. za wyjątkiem fresneli i zwierciadeł....i obiektywów widmo
@DonYoorando
"każda premiera supertele cieszy. za wyjątkiem fresneli i zwierciadeł....i obiektywów widmo"
Tyle że amator tanio może kupić albo zwierciadło, albo fresnela albo ciemnicę pokroju Canonowskich f/11 :-(
A każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety w stosunku do pozostałych.
Po pierwsze, to jednak robić jakieś zdjęcia. Od dawna używam tanich i pewnie kiepskich Samyangów:
link
Tu aparat był Eos 450 d więc matryca apsc i równoważnik ogniskowej 800 mm. Otóż np 500 mm f/6,3 Samyanga można nosić bez specjalnego celu, dla popstrykania.
link
Jeśli nie sknoci się ustawiania ostrości, to zdjęcia są gorsze od zdjęć np z Tamrona 150-600 f/6,3 po obejrzeniu w 1:1. Zaś dzięki temu, że obiektyw daje się nosić, są jakieś zdjęcia. W przypadku obiektywów zawodowych, trzeba się nie tylko zastanowić nad wagą. Szkło jest drogie, więc lepiej nie zabierać i narażać dla zabawy. A samyanga specjalnie nie szkoda, bo jest tańszy od wielu standardów.
@PDamian
"Księżyc jest opisany: Z 9 | 1/800 sec. | f/13 2400mm | ISO 800 | NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S - Czyli TC-2.0x plus Crop DX."
Tylko dlaczego zdjęcie Księżyca jest odwrócone, jakby było zrobione teleskopem?
link
Również zwróciłem na to uwagę...
Może robili go na antypodach -a tam się chodzi do góry nogami. -?
Ale na antypodach widać tą drugą stronę Księżyca!
;P
@RobKoz: amator może kupić co zechce. w przeciwieństwie do zawodowców, którzy muszą kupować to co im pozwoli jakoś zarobić na foto/video.
pewnie dlatego mamy taki wysyp naklejek i znaczków "pro.
nawet doczytałem, że to nie jest pierwszy fresnel nikona. mają od lat 500mm. jak to zrewolucjonizowało sytuację? nijak?
dla pro, sam numerek przy ogniskowej nie załatwia sprawy. niestety sprzęt musi dostarczać bardzo wysoki procent udanych zdjęć. ba, lepszych niż może zrobić inna agencja/fotograf. bez żadnych sztucznie wyglądających flair, czy szalonego bokeh itp
400, 500, 600mm Best Sellers w B&H link
Best Sellers zoomów z 500mm link
-Ojoj, Nikkor 200-500mm drugi.
Best Sellers 300mm link
-Nikkor 300 PF pierwszy
Jaki jest wybór i za ile?
link
Poczekajmy na obiektywne testy użytkowników, nie ma co wróżyć z fusów. Jedno jest pewne, cena szkła jest bardzo dobra, trzeba tylko zaczekać czy z obniżką ceny nie poszła obniżka jakości a jeśli tak to gdzie i na ile ;)
Jak na moje to sprytne szkiełko.
Cena w USA spoko, u nas jak zwykle...
Jak spadnie poniżej 30tys to rzeczywiscie warto się zainteresować.
@DonYoorando
"nawet doczytałem, że to nie jest pierwszy fresnel nikona. mają od lat 500mm. jak to zrewolucjonizowało sytuację? nijak?"
Trzeba mieć szczęście żeby kupić tą pięćsetkę bo jak jest dostępna to schodzi natychmiast.
300/4 PF jest 3,5 roku starszy.
...A zaczęło się od tego link
"moja mantra. każda premiera supertele cieszy. za wyjątkiem fresneli i zwierciadeł."
"nawet doczytałem, że to nie jest pierwszy fresnel nikona. mają od lat 500mm. jak to zrewolucjonizowało sytuację? nijak?"
-Czytaj dalej.
Może nawet coś doczytasz.
Baron: "Szkło jest drogie, więc lepiej nie zabierać i narażać dla zabawy."
No więc właśnie - mam nadzieję, że do takich ujęć Tammy wystarczy: [ link ]
Fota świetna.:-)
@Bahrd:
tammy i sigma zrewolucjonizowały rynek supertele dla amatorów.
jakość obrazka, af, wygoda i oczywiście cena są niepodważalne.
canon i nikon próbują wciskać fresnele i zwierciadła za chore pieniądze.
dla mnie wydanie powyżej 3,4tys euro na supertele to rynek używanych i sprawdzonych klasycznych konstrukcji.
widać, że wielu amatorów przestrzela o kilka poziomów sprzętu swoje umiejętności i potrzeby i możliwości. w klasie obiektywów rozmiarów kompaktowych można przynajmniej chodzić z tym po ogródku i robić zdjęcia wszystkiemu co nie ucieka...
jakiekolwiek zachwyty nad 300f4 z fresnelem pominę zasłoną smutku po ef300f4 i jego nikonowym odpowiedniku. te obiektywy od dekad były bardzo dobre. za połowę ceny tego dyfrakcyjnego wynalazku.
jeżeli uznamy, że w nowoczesnych puszkach różnica 1/3ev nie jest taka istotna dla sprawności af. to 600mm f6,3 vs 600 f4 powinny być porównywalne, w teorii teoretyków fotelowych przyrodników i spoterów. ja mam inne zdanie.
separacja obiektu od tła... fresnele i zwierciadła są tu na dużo gorszej pozycji ze względu na swoją konstrukcję, do tego dochodzi jeszcze gorsze światło/głebia od obiektywów do których się lubią porównywać...
daaaawno daaaawno temu, kiedy 400 2,8 ważyło więcej od grubego dziecka, propozycje odchudzenia tego tłuściocha za pomocą dyfrakcyjnej magii były mile widziane.
jak zwykle, każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego/do czego potrzebuje obiektyw
Przyznam, że miałem taki moment w życiu, że celowałem w 200/2 (+ oba TC).
Skończyło się na 70-200/2.8 i TCx2. Starczy... ;)
Co do amatorów - to chyba się nie zgodzę do końca. Miałem możliwość trafić (przypadkiem!) do Rainbow Canyon. Tam starsi raczej panowie urządzają sobie biwaki i tygodniami "polują" na myśliwce. Głównie z długimi lufami (przykrytymi matami i ręcznikami, bo prażyło niemiłosiernie). Dla nich ta osiemseta Nikona (zwłaszcza w tej cenie) będzie warta ich zdjęć.
"jeżeli uznamy, że w nowoczesnych puszkach różnica 1/3ev nie jest taka istotna dla sprawności af. to 600mm f6,3 vs 600 f4 powinny być porównywalne, w teorii teoretyków fotelowych przyrodników i spoterów. ja mam inne zdanie."
-Pomiędzy f/6.3 a f/4 jest różnica 4/3 EV.
Jak widać, nie zawsze potrzebne jest długie tele: [ link ] - chyba, że ♫"przedsięwzięto ekspedycję" na lwy by♫... ;)
@Bahrd: śliczne :-)
Ten obiektyw z tc x2 na bezlustrze bez problemu będzie dobrze ogniskował. Ludzie używają sigmę c 150 600 z telekonwenterem x1. 4 czy, x2 i AF działa, nawet zdjęcia ptaków robią...