Nikon Z8
Oferta pełnoklatkowych bezlusterkowców marki Nikon powiększyła się o wyposażony w 45-megapikselową matrycę o warstwowej architekturze model Z8.
INFORMACJA PRASOWA
Uniwersalny korpus i flagowa wydajność – Nikon Z 8
Kolejna nowość w portfolio marki Nikon. Już dziś do grona profesjonalnych aparatów bezlusterkowych z serii Nikon Z dołączy potężny i uniwersalny model Nikon Z 8. Dzięki umieszczeniu wielu funkcji modelu Z 9 w lekkim korpusie, nowy aparat zapewnia twórcom zarówno filmów, jak i zdjęć zadziwiającą elastyczność, która pozwala urzeczywistnić ich wizję.
Kompaktowy odpowiednik Z 9
Aparat znakomicie sprawdzi się zarówno dla fotografów poszukujących lżejszego korpusu do zdjęć robionych z ręki, jak i dla filmowców potrzebujących pełnoklatkowej kamery, doskonale wyważonej na każdym rigu czy gimbalu. Fascynuje rozwojem koncepcji modelu Z 9, a jednocześnie stanowi twórczą alternatywę dla modelu D850. Ważący zaledwie 910 g Nikon Z 8 jest o 30% mniejszy od Nikona Z 9 i o 15% mniejszy od Nikona D850. Jednak mniejszy i lżejszy korpus nie zmniejsza swojej niezawodności. Nikon Z 8 może pochwalić się profesjonalnym uszczelnieniem chroniącym przed warunkami atmosferycznymi. Jest tak samo odporny na zimno, jak flagowe modele Nikon D6 i Nikon Z 9 oraz zapewnia niezawodne działanie w niskich temperaturach. Z 8 to także pierwszy bezlusterkowy aparat marki Nikon wyposażony w dwa porty USB typu C, które umożliwiają szybkie przesyłanie plików równocześnie z jego ładowaniem. Poza samym aparatem użytkownik ma do dyspozycji gamę obiektywów NIKKOR Z, dostosowaną do każdego zadania i budżetu, a także akcesoria partnerskie – od gimbali po mikrofony i wiele więcej.
Wysoka jakość zdjęć
Nikon Z 8 to niesamowite połączenie wydajności i kompaktowej konstrukcji. Otwiera wiele możliwości rozdzielczością zdjęć 45,7 mln pikseli i natywną rozdzielczością wideo 8,3K. To czyni z niego potężne narzędzie do rejestracji filmów i zdjęć. Ta sama co w Z 9 matryca CMOS i ten sam procesor EXPEED 7 zapewniają spektakularną jakość zdjęć „prosto z aparatu”. Filmy można nagrywać w szerokim zakresie prędkości filmowania i kodeków, w tym w 12-bitowym formacie RAW, dostępnym dla filmów o rozdzielczości do 8,3K/60p lub 4,1K/120p. Fotografowie mogą pracować z różnymi rozmiarami plików i prędkościami zdjęć seryjnych, w tym zdumiewającą szybkością 120 kl./s. Ci, którzy lubią HDR, mogą wykorzystać aparat do tworzenia zdjęć w 10-bitowym formacie HEIF oraz filmów w 10-bitowym formacie HLG.
– Z 8 wnosi zupełnie nowy poziom uniwersalności do naszej serii profesjonalnych aparatów. Jego potężne i elastyczne możliwości filmowania i fotografowania sprawiają, że jest on prawdziwym tytanem pracy, a jego kompaktowy korpus odpowiada potrzebom szerokiego grona fotografów. Aparat potrafi tak wiele, że dzięki niemu z łatwością można sprostać każdemu kreatywnemu wyzwaniu – mówi Dirk Jasper, Product Manager w firmie Nikon Europe.
Podsumowanie najważniejszych cech: Z 8
- Filmowanie: nagrywanie nieskazitelnych jakościowo filmów w rozdzielczości 8K lub 4K, liczne funkcje oszczędzające miejsce i czas. Użytkownicy mogą zapisywać materiał w 12-bitowym formacie RAW w aparacie i pracować na plikach w nikonowskim formacie N-RAW, dzięki któremu pliki te są o połowę mniejsze od plików ProRes RAW HQ. Pliki proxy Full-HD są zapisywane w aparacie podczas nagrywania w natywnym formacie 8,3K N-RAW lub 4,1K ProRes RAW HQ.
- Zdjęcia: wykonywanie znakomitych zdjęć w rozdzielczości 45,7 mln pikseli przy oszałamiającym zakresie dynamiki oraz elastycznym doborze szybkości zdjęć seryjnych do niewiarygodnego poziomu 120 kl./s z pełnym AF/AE bez przesłonięcia wizjera. Specjalistyczne funkcje portretowe pozwalają fotografom precyzyjnie dostroić odcień i jasność skóry lub zmiękczyć jej wygląd.
- Pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 45,7 mln pikseli: zaprojektowana przez Nikon, by zapewniać jakość zdjęcia w ultrawysokiej rozdzielczości; osiąga największą na świecie szybkość skanowania, co w połączeniu z elektroniczną migawką praktycznie eliminuje dystorsję spowodowaną zapisem liniowym1.
- EXPEED 7: zapewnia błyskawiczne ustawianie ostrości, płynne nagrywanie filmów i dużą szybkość zdjęć seryjnych. Obsługuje złożone obliczenia AF i AE z niespotykaną szybkością oraz oddzielnie przetwarza dwustrumieniowe dane z matrycy.
- AF oparty na algorytmie głębokiego uczenia: precyzyjne wykrywanie i śledzenie osób, psów, kotów, ptaków, samochodów, motocykli, rowerów, pociągów i samolotów. Wykrywanie obiektów i AF działają do -9 EV dla filmów i zdjęć. Aparat zachowuje ostrość na oczach fotografowanej osoby, nawet jeśli porusza się ona szybko lub jej głowa jest skierowana w dół. Twarze pozostaną ostre, nawet gdy kadr jest mocno podświetlony.
- Obraz na żywo w wizjerze i odchylany monitor: płynnie działający wizjer bez efektu przesłonięcia dzięki technologii Dual Stream. Jasny, odchylany monitor z czteroosiową regulacją.
- Obsługa treści HDR: aparat wykonuje zdjęcia w 10-bitowym formacie HEIF i kręci filmy w 10-bitowym formacie HLG. Obraz jest natychmiast widoczny na ekranach HDR, bez konieczności wykonywania edycji.
- Dwa porty USB typu C i dwa gniazda na karty: oddzielne styki zasilania i komunikacji USB do szybkich transferów podczas ładowania. Podwójne gniazda na karty zapewniają elastyczne fotografowanie i przechowywanie danych.
- Trzymanie aparatu: głęboko wyprofilowany, wygodny uchwyt. Oddzielne interfejsy do wyświetlania filmów i zdjęć. Menu obracają się podczas fotografowania w pionie.
- Lekki i wytrzymały: masa zaledwie 910 g (w przybliżeniu), wysokowydajne zabezpieczenie obudowy chroniące aparat przed kurzem, brudem i wilgocią2. Taka sama tolerancja na zimno, jak w przypadku flagowych aparatów Nikon D6 i Z 9, zapewnia niezawodnie działanie w temperaturach do -10°C.
- Opcjonalny pionowy uchwyt zasilający: nowy wielofunkcyjny uchwyt zasilający Nikon MB-N12 może służyć jako uchwyt podczas fotografowania w pionie lub do stworzenia przeciwwagi dla teleobiektywów, a także pomaga podczas długiego, całodziennego fotografowania.
![]() |
1) wśród aparatów bezlusterkowych z wbudowaną matrycą o rozdzielczości 30 mln pikseli lub większej według stanu na maj 2023 r., na podstawie danych uzyskanych przez firmę Nikon.
2) Nie gwarantuje się odporności obiektywu na pył i zachlapanie we wszystkich sytuacjach oraz we wszystkich warunkach.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Całkiem fajny pomysł. Mam Z9, ale z gripa nie korzystam. Pewnie ten Z8 byłby dla mnie lepszy.
Cena?
21 tys. zł.
Krukm. Ciekawe jak ten grip z Z9 odpinasz???
> Dzięki umieszczeniu wielu funkcji modelu Z 9 w lekkim korpusie, ... Kompaktowy odpowiednik Z 9
> masa zaledwie 910 g (w przybliżeniu),
fajne sformułowanie, w końcu chodzi tylko o korpus, bez obiektywu;
tak materializuje się idea sprzętu dla hoplitów - to pojęcie, niegdyś popularne na tym forum, oznacza greckiego, ciężkozbrojnego wojownika, zbroja ważyła 30 kg (ale wojownik zakładał ją tylko do bitwy, normalnie taszczyć ją musiał niewolnik), a tu każdy chciałby być "hoplitą", tylko z niewolnikiem kłopot;
ale, jeśli faktycznie aparat ma kosztować "tylko" 21 tys. PLN, to bez wątpienia dla fanów Nikona jest to okazja "must have".
Z8 też nie ma tradycyjnej migawki?
JdG ciekawe kiedy niektórzy sobie przyswoją informacje, że niektórzy lubią jak aparat waży około kilograma, a nie pół. Ja do tego Z8 bym podpiął gripa.
> kiedy niektórzy sobie przyswoją informacje, że niektórzy lubią jak aparat waży około kilograma, a nie pół.
problem leży raczej w innym miejscu, zważywszy, że ciążenie ziemskie jest wciąż stałe, więc jak sam korpus waży "około kilograma", to do tego trzeba doliczyć wagę optyki; jak ktoś kupuje korpus "około kilograma", to raczej nie po to, żeby dołączyć doń plastikowy kit za 1 tys. PLN; zatem problem wygląda tak: ilu jest takich, dla których sam korpus "około kilograma, a nie pół" jest ważny i ilu za to zapłaci;
zaliczam się do zwolenników raczej "pół", ale nie mówię, że ci chcący "około kilograma" nie mają racji; po prostu rynek pokaże jak jest z tymi kilogramami; w zasadzie już pokazuje;
dla pocieszenia: firmy, takie jak PhaseOne, czy Hasselblad, zawsze dostarczą odpowiedniego sprzętu dla osób mających specjalne wymagania, w tym wagowe.
@JdG
Ale pamiętasz, że E-M1X z 4-krotnie mniejszą matrycą waży 997 gramów? :)
corr.: jak ktoś kupuje korpus "około kilograma" za 21 tys. PLN, to raczej nie po to, żeby dołączyć doń plastikowy kit za 1 tys. PLN;
> Ale pamiętasz, że E-M1X z 4-krotnie mniejszą matrycą waży 997 gramów?
oczywiście, że pamiętam - to tylko o 87g więcej niż ten Z8 a masz funkcjonalność jak Z9 (co prawda w funkcjonalności ca 2 lata do tyłu); w dodatku za jakąś 1/3 jego ceny.
@Piter Odpiłowuję brzeszczotem. Boże, nie korzystam z jego przycisków i nie robię pionowych kadrów. Owszem, jest przypięty i używam aku, który siedzi w nim.
JdG właśnie dlatego, że podpinam obiektywy o wadze 1 kg, 1,5 kg, 2 kg, 3 kg to nie chce lekkiego body.
Firma ma oferować szeroką gamę produktów. Czyli aparaty lekkie i cięższe też. Lekki i mały jest Z6 i Z7 (mam, że sie trzyma, musiałem dokupic grip). Redakcja pisze, że Z8 sie trzyma wygodniej niż małe body.
Jesteś fanem małych lekkich - kup co innego, a nie narzekaj, że inni dostają to co lubią.
JdG:
"oczywiście, że pamiętam - to tylko o 87g więcej niż ten Z8 a masz funkcjonalność jak Z9 (co prawda w funkcjonalności ca 2 lata do tyłu); w dodatku za jakąś 1/3 jego ceny."
Ło matko. Co piłeś do kolacji? :)
Nie ma "8" od przodu, samo Z? Jak to tak?
To taki wysoki model, a one zazwyczaj sa ciezsze i wieksze, po prostu tak jest wygodniej. I lepiej miec nieco wiekszy plecak i wygodny aparat niz wszystko maciupkie.
"Nie ma "8" od przodu, samo Z? Jak to tak?"
Jest na górze, jak w Leica ;-)
A odnośnie premiery, to wg mnie Nikon cały czas szuka swojego designu dla Z-aparatów.
Z8 nie nazwałbym "małym", raczej normalnym rozmiarem.
Dla mnie liczą się małe obiektywy, a tutaj system Z nie poleci plus nigdy Nikon nie doda pewnych funkcjonalności w swoich aparatach Z, bo ma trochę inną filozofię i się będzie jej kurczowo trzymać.
No ale poczytam sobie z ciekawości manuala od Z8, może jednak poszli po rozum do głowy :-)
Ciekawa premiera, pewnie wiele osób czekało na taki model.
Czy wideo 8,3K w urządzeniu Nikon Z8 można nagrywać tylko w RAW-ach?
Jakie jeszcze urządzenia oferują możliwość nagrywania wideo w jakości nieco wyższej niż typowe, coraz powszechniejsze 8K?
@ użytkownik: różne kamery filmowe, są nawet oferujące 12K (a może i więcej); 8K coraz powszechniejsze? w sensie, że coraz go więcej to tak, ale żeby ten format był powszechny w jakiś sposób, to chyba nie, chyba nawet w profesjonalnym filmie nie ma go wiele, pewnie *Amadi* mógłby się tu bardziej miarodajnie wypowiedzieć; na razie 4K jeszcze nie zdominowało rynku.
@JdG
"na razie 4K jeszcze nie zdominowało rynku."
Którego rynku?
Kiedy ostatnio widziałeś premierę jakiegoś filmu lub serialu który nie miał 4k?
Czemu ciągle nie nie ma najnowszych kodeków video - VVC albo chociaż HEVC i AV1 ?
@r2mdi,
"Ło matko. Co piłeś do kolacji? :) "
@JdG ( 15:21), " na razie 4K jeszcze nie zdominowało rynku."
To samo co do obiadu, ważne, że dużo.
> Którego rynku?
no fakt, wypowiedź pochopna, z własnej perspektywy - video mam ustawione na full HD i nie zamierzam tego zmieniać; nie badałem sytuacji na Youtube;
chociaż monitory w sklepach w dalszym ciągu w dużej części są też w full HD, łacznie zresztą z tymi bardziej profesjonalnymi (EIZO), i 2550x1440 (sam przełączam swój na taki, jak zabieram się za teksty);
zresztą przezornie wskazałem na red. Amadiego, jako kompetentnego do wypowiedzi w tym temacie.
Następny baronizm, ktoś go pyta kiedy ostatni raz widział premiere jakiegoś filmu lub serialu poniżej 4K a on wyjeźdża z youtubem i tym jakie monitory się sprzedaje w sklepach.
"Ło matko. Co piłeś do kolacji? :) "
za mało pił, jakby pił więcej może nie miałby siły dusić w klawiaturę, aparatu z obiektywem 2kg nie ma siły nosić ale klepać bzdury "przezornie" to ma.
Fajny aparacik ale skierowany głownie do posiadaczy D850. Pozostaje kwestia ilu z nich:
- kupiło już Z7II,
- lub kupiło Z9,
- albo uważa, że to wciąż nie jest sprzęt zastępujący D850-tkę.
Tych ostatnich jest pewnie najwięcej....
"albo uważa, że to wciąż nie jest sprzęt zastępujący D850-tkę" - no nie koniecznie, może bardziej, że nagle D850 nie przestał robić zdjęć dobrej jakości. Niewątpliwie Z8 ma kupę zalet, ale dla osoby, która zamierza kupić aparat tej klasy. Jak ktoś ma już D850, to raczej przemyśli taką zamianę, rzecz jasna, jeśli ma ograniczenia finansowe. Bo jeśli nie, to lepiej mieć coś nowszego niż starszego i bez perspektyw rozwojowych i wtedy Z8 wygrywa. ;)