Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual Lens
Poza zaprezentowanym niedawno obiektywem RF-S 3.9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye firma Canon zapowiedziała także prace nad drugą niepełnoklatkową konstrukcją stereoskopową.
Obiektyw RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual Lens także przeznaczony jest do współpracy jedynie z korpusem Canon EOS R7. Według deklaracji producenta ma on dawać obraz o polu widzenia zbliżonym do tego, jakie ma ludzki wzrok. Podobnie jak wspomniany już model RF-S 3.9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye, nowy obiektyw korzysta z silnika STM do szybkiego, cichego i precyzyjnego ustawiania ostrości. Nazwa „Dual Lens” w przeciwieństwie do „Dual Fisheye” sugeruje z kolei, że mamy do czynienia z instrumentem rektalinearnym.
![]() |
Nowy model obiektywu ma być wykorzystywany do tworzenia materiałów kompatybilnych z goglami Apple Vision Pro. Jego pełnej specyfikacji, ceny, ani dokładnej daty wejścia do sprzedaży póki co nie ogłoszono. Wiadomo jedynie, że nastąpi to gdzieś miedzy 21 września a 20 grudnia bieżącego roku.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Zróbcie, Canon, żeby chodził pod R50 i biorę!
To jest najdziwniejsze ograniczenie jakie widziałem w tym systemie. Jeśli nie chodzi o wypchniecie z magazynów R7 przed wprowadzeniem nowego modelu to nie wiem o co.
Dobrze że Canon ma już kompletną ofertę szkieł RF-S, zarówno dla mniej jak i bardziej zaawansowanych użytkowników i teraz może skupić się na konstrukcjach tego typu :)
A R50 da wystarczająco dużo Mpix dla VR do tych gogli?
-Może to jest ograniczeniem.
Lord - prawda?! :D
Damian - pewnie tak jeśli np. Apple życzy sobie, żeby obraz nie był interpolowany (bo to zwykle niekorzystnie wpływa na wrażenie 3D).
Ten obiektyw będzie prawdopodobnie działał ze wszystkimi aparatami Canon RF,
ale tylko R7 ma 4K z nadpróbkowanego 7K.
A dostaniemy dwa półobrazy
więc rozdzielczość trzeba podzielić na 2,
a kąt widzenia będzie jak z obiektywu ~18mm na FF.
-po przekątnej.
Po wykadrowaniu do 3:2 w poziomie to jak ~25mm na FF.
Bahrd, Hubert Multana, PDamian
Nie obawiał bym się tutaj ograniczenia rozdzielczości R50. Bardziej by mnie zastanawia czy IBIS nie będzie brał udziału w tworzeniu tego obrazu, na zasadzie przesunięcia raz bliżej prawej a raz bliżej lewej osi obiektywu. Inaczej obiektyw musiał by mieć jakiś mechanizm przysłon rzutujący obraz raz z lewego a raz prawego obiektywu, lub rzutować oba obok siebie z jakimś squeeze'em.
3D wraca do łask? Bardzo fajnie.
A możecie polecić coś do oglądania tych obrazów 3D? Oculus jest dość drogi, bo kupuje się razem z okularami komputer. Oculus 2 trochę słaby, Oculus 3 podobno lepsza jakość, ale 2000x2000px to chyba jeszcze szału nie robi?
I mam przy okazji pytanie - jak sfotografować Księżyc w 3D. Czy baza rzędu 1000km będzie wystarczająca? Myślę o zrobieniu 2 zdjęć długim obiektywem w odstępie kilku godzin, co da ponad 1000km bazę. Czy ktoś próbował?
Ja się zastanawiałem, czy można by wykorzystać do tego librację.
A czy wróci do łask? Jeśli taka bieżnia się sprawdzi [ link to myślę, że tak.
Libracja - też dobry pomysł, ale chyba bardziej wymagający, bo te libracje nie są za szybkie? Łatwiej w ciągu jednej nocy. Zdjęcia w odstępie 2 godzin to 30 stopni, czyli ok.2000km na naszej szerokości geograficznej.
Lepiej niech canon wypuści jak najprędzej RF 70-200 f/2.8 wewnątrz ogniskowy jak obiecał że prace są w trakcie i jeszcze w tym roku bedzie na rynku .Sprzedalem swój RF 70-200 f/2.8 i czekam na ten model , prawdopodobnie z literą "Z" w nazwie
Ja mam stary EF w wersji II i też lubię to, że ma stałą długość. Ale wtedy nie było wyboru... A jak się "pompka" sprawowała ogólnie? Optyka, stabilizacja, AF?
Amator79,
A może się z kimś umów, na zrobienie jednoczasowo ?
jak znajdziesz partnera z takim samym sprzętem, to w ogóle będzie jakbyś sam jeździł, ale nawet z podobnych urządzeń powinno ci dać jakieś pojęcie ...