Optyczne.pl

Partnerzyproclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia,  zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2,  full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter,  akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.

Test aparatu

Sony A7R II - test aparatu

10 września 2015
Maciej Latałło Komentarze: 190

4. Rozdzielczość

W Sony A7R II obraz rejestrowany jest za pomocą matrycy BSI CMOS Exmor R o rozmiarze 35.9×24 mm i efektywnej liczbie 42.4 milionów pikseli. Surowe zdjęcia RAW zapisywane są w postaci 12-bitowej jako pliki z rozszerzeniem ARW, a ich rozmiar wynosi 7952×5304 pikseli.

Rozdzielczość układu jako całości

Korzystając z obiektywu Sony Zeiss FE 35 mm f/2.8, wyznaczyliśmy rozdzielczość układu aparat+obiektyw (w rozumieniu wartości funkcji MTF50). Pomiary wykonaliśmy za pomocą programu Imatest na zdjęciach tablicy testowej, zapisanych w formacie JPEG, z minimalnym wyostrzaniem, które w przypadku A7R II odpowiada ustawieniu −3. Wyniki prezentujemy na poniższym wykresie, a wartości wyrażone są w liniach na wysokość obrazu.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - R E K L A M A - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sony A7R II - Rozdzielczość

Osiągi testowanego aparatu w tej kategorii można bez wątpienia określić jako wysokie. A7R II wypadł lepiej nie tylko od Nikona D810, ale również Canona 5Ds R. JPEG-i z aparatów Sony są jednak na ogół wyostrzane i nowa Alpha nie jest tu wyjątkiem. Potwierdzają to szczegółowe wyniki z programu Imatest, zaprezentowane na poniższych wykresach.

Sony A7R II - Rozdzielczość

Na górnych wykresach widoczny jest przebieg profilu na granicy czerni i bieli dla poszczególnych składowych. Widać na nich typowe i wyraźne lokalne ekstremum, które jednoznacznie wskazują na zastosowanie dość silnego wyostrzania. Co prawda funkcje MTF (dolne wykresy) nie przekraczają wartości 1, jednak charakteryzują się całkiem wyraźnymi wybrzuszeniami w górnej części przebiegu.

Rozdzielczość matrycy

Test rozdzielczości matrycy przeprowadziliśmy z wykorzystaniem obiektywów Sony Zeiss FE 35 mm f/2.8 oraz Sony Zeiss FE 55 mm f/1.8. Wartości wyznaczyliśmy tradycyjnie w oparciu o funkcję MTF50, a pomiary wykonaliśmy na plikach RAW, które uprzednio przekonwertowaliśmy bez wyostrzania do formatu TIFF przy pomocy programu dcraw. Najwyższe uzyskane przez nas wyniki prezentujemy na poniższym wykresie.

Sony A7R II - Rozdzielczość

Na podstawie powyższego wykresu widać, że Sony A7R II musi uznać wyższość konkurencji w kategorii zdolności rozdzielczej. Przewaga EOS-a 5Ds R jest w pełni uzasadniona, wynika bowiem z większej liczby pikseli na matrycy lustrzanki Canona. Co ciekawe, Nikon D810, pomimo zastosowania sensora z 36 milionami pikseli (czyli około 6 milionów mniej niż w Sony), wypadł nieco lepiej od A7R II.

Jak wiadomo, wszystkie aparaty, których wyniki zamieściliśmy na powyższym wykresie, nie są wyposażone w filtry antyaliasingowe (w Canonie filtr wprawdzie jest, lecz nie posiada własności antyaliasingowych). Fakt ten ma swoje odzwierciedlenie w wartościach odpowiedzi w częstości Nyquista, które w przypadku A7R II wynoszą ok. 25 i 28% odpowiednio dla składowej poziomej i pionowej.

Wykres funkcji MTF oraz przebieg profilu na granicy czerni i bieli wygenerowany dla przykładowego pliku RAW pokazuje, że nie mamy do czynienia z wyostrzaniem surowych plików.

Sony A7R II - Rozdzielczość

Jak zwykle w przypadku aparatów pozbawionych filtra antyaliasingowego, warto wziąć pod uwagę zwiększoną podatność na wystąpienie efektu mory. Na zdjęciach tablicy do pomiaru zdolności rozdzielczej znajdziemy ją bez problemu, co ilustruje poniższy przykład.

Sony A7R II - Rozdzielczość

Nie zauważyliśmy jednak niczego niepokojącego na zdjęciach wykonanych w plenerze. Problem ma szanse zaistnieć w dość specyficznych sytuacjach, gdy fotografujemy bardzo drobne, powtarzające się wzory.

Aktualizacja 4.01.2018 r. - po teście obiektywu Voigtlander Apo-Lanthar 65 mm f/2 Aspherical 1:2 Macro (przeprowadzonym właśnie na bezlusterkowcu A7R II) zdecydowaliśmy się zaktualizować wyniki testu zdolności rozdzielczej matrycy. Odpowiedni wykres prezentujemy poniżej:

Sony A7R II - Rozdzielczość

Użycie obiektywu Voigtlander zaowocowało wyraźnie wyższymi wynikami, wyrażonymi w lpmm. Na podstawie wykresu widać, że A7R II plasuje się w zasadzie idealnie pomiędzy Nikonem D810 (matryca 36 Mpix) oraz Canonem 5Ds R (matryca 50 Mpix). Można zatem uznać, że zdolność rozdzielcza sensora 42 Mpix Sony stoi na bardzo dobrym poziomie. Warto w tym miejscu zwrócić jeszcze uwagę na to, jak ważne jest użycie w testach aparatów wysokiej klasy optyki.