Voigtlander Nokton 17 mm f/0.95 Aspherical
Voigtlander Nokton 17 mm f/0.95 Aspherical to po modelu Nokton 25 mm f/0.95 kolejny obiektyw w ofercie firmy Cosina, który został wyposażony w bagnet Mikro Cztery Trzecie. W jego wnętrzu znajdziemy 13 soczewek ustawionych w 9 grupach oraz 10-listkową przysłonę.
Apertura obiektywu da się maksymalnie przymknąć do wartości f/16, a możemy to zrobić w sposób krokowy, lub płynny, co z pewnością przypadnie do gustu osobom korzystającym z trybu wideo w aparacie.
Cena nowego produktu została ustalona na poziomie 1299 EUR, a jego pełną specyfikację można znaleźć w naszej bazie:
![]() |
![]() |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
To może być remedium na dużą GO przy małych matrycach. Ciekawe jaki będzie obrazek?
szkoda , że nie ma takich szkiełek na APS-C
chyba jednak 10-listkową...... a obiektyw prezentuje się zacnie
@hasky - fakt...
czy mi się zdaje, czy to odpowiednik 35/1.4? Klasycznie!
Na apsc trzeba by 24/1.2 założyć... ale jeszcze z rok i w tanich używkach FF będzie można przebierać więc problem zniknie...
Cosinko, zróbże w końcu 10mm/4 na bezlustrowy APS z M-bagnecikiem, taki w stylu fojtka 15/4 na FF.
cytat: Apertura obiektywu da się maksymalnie przymknąć....
Bardziej nie po polsku się nie dało?
@88y - nie marudz :). Apertura czyli przyslona jest jak najbardziej po polsku. Na pewno bardziej niz lansowana przez ogol "przeslona".
Nowomowa razi w oczy. Jak ktoś nie chce używać często pojawiającego się słowa "przesłona" może napisać np. "otwór", "światło"
Jak widzę, Voightlander działa zgodnie z zasadą: "WSZYSTKO JASNE!"
Brawo!
Jeszcze jedno, może mało istotne.
Ten obiektyw ma wspaniały tradycyjny wygląd. Bardzo mi się to podoba.
Chciałbym by wszystkie obiektywy wyglądały co najmniej tak dobrze.
Jeszcze tylko 1.2/12 i 0.95/45 i będzie piękny komplet :)
@88y jak już to przysłona a nie przesłona. A apertura jest po polsku, choć fakt, niektórzy takich trudnych słów nie potrafią zapamiętać :P
Apertura i przysłona są jak najbardziej poprawne. A przesłona - chyba nie do końca...
Tak, oczywiście przysłona.
Ale apertura to razi strasznie, prawie tak samo jak : "Kolnąłem do czifa bo zdelejtował fajla z zitalikowanym tekstem " ;)
Przesłona, przysłona i apertura są poprawne. Polecam słownik :)
afrod - masz racje, 10-listkowa te 9 listkow zostalo mi z canona 24-70 z poprzedniego newsa
88Y - mnie bardziej by razilo powtorzenie dwa razy slowa przyslona:
W jego wnętrzu znajdziemy 13 soczewek ustawionych w 9 grupach oraz 10-listkową przysłonę.
Przysłonę obiektywu da się maksymalnie...."
dlatego uzylem okreslenia apertura
Czytałem ze 12/1,2 jest w planach:)
powodzenia z manualnym ostrzeniem na niewielkim wizjerze oly...
czk - a używałeś Vojtka 0.95/25 z jakimś korpusem u43 czy tylko piszesz co Ci się wydaje?
Mógłby być w kicie z OM-D :).
Ostatnio myślałem, że przydałby się w systemie 17/1,4. Tu jest działkę jaśniej, choć bez AF. Trochę drogo niestety, sporo drożej od 25/0,95...
Hasky. Możesz te szkła założyć przez przejsciowke do apsc.
Przydałaby się szybsza migawka albo niższa czułość w korpusach micro 4/3 bo w słoneczny dzień zabawa dużym otworem apertury bez filtra szarego może być utrudniona.
@czk "powodzenia z manualnym ostrzeniem na niewielkim wizjerze oly..."
Widzę, że kolega właśnie wybudził się z 4-letniej hibernacji, więc pragnę poinformować, że żaden Oly z małym wizjerem nie jest już produkowany...:P
hehe, oczywiscie pisalem jak mi sie wydaje :) pare razy mialem w rekach jakiegos oly w MM i jakos nie widze poprawnego szybkiego ustawienia ostrosci na zadanym obiekcie przez ten wizjer (przeciez jest mniejszy od aps-c). mam starego pentaxa super a z duzym wystwieltaczem, klinem i mikrorastrem i tam czasem zdarzaja mi sie nieostre ujecia. jak zaloze manuala na k20d to juz w ogole nie ma o oczym gadac, nawet z potwierdzeniem ostrosci. cokolwiek szybszego od stojacej nieruchomo postaci jest praktycznie nie do sfotografowania na pelnej dziurze. po prostu nie widac przez wizjer gdzie jest ostro, a przeciez k20d ma calkiem spory wizjer jak na apsc.
@K8v8M " Hasky. Możesz te szkła założyć przez przejsciowke do apsc."
Oczywiscie, i miec jeszcze wiekszego "cropa" od m4/3 :))
czk ,,mam starego pentaxa super a z duzym wystwieltaczem, klinem i mikrorastrem''
Nie ma co porównywać... Współczesne wizjery optyczne, nawet w topowych lustrach FF, są gorsze od dawnych dobrych wizjerów pryzmatycznych. Raczej im nie dorównają, bo cześć światła jest tracona - przepuszczana przez lustro do czujników AF. A w przypadku APS-C (nie mówiąc o 4/3) dochodzi kwestia mniejszego sensora, czyli mniejszego lustra, czyli ciemniejszego/mniejszego obrazu w wizjerze. Dlatego MF ma szansę się odrodzić, ale przy wizjerach elektronicznych.
Pragne doniesc ze uzywam Voigtka 25mm f/0,95 ,podpietego do GH1 ,od paru miesiecy, z ostrzenien nie mam zadnych klopotöw-dlon spokojna, gleboki wydech,4-krotne powiekszenie w wizjerze elektronicznym-i mozna focic miasto w nocy przy ISO200..
@czk - to nie jest obiektyw lustrzankowy (hint: m4:3), to raz. Dwa, to ostatnie lustrzanki Olympusa miały duże wizjery (vide E-5), trzy, do ostrzenia manualnego w lustrzance służy odpowiednia matówka, a nie gładkie szkiełko do AF. I na koniec cztery - proponuję przejść się do jakiegoś sklepu i sprawdzić jaki postęp w MF nastąpił dzięki np. funkcji peakingu w bezlusterkowcach.
@mad_mat - są na rynku APS-C z rejestrem krótszym niż u4:3, więc jeśli tylko koło obrazowe jest wystarczająco duże, to można spróbować.
jaad75: czy wizjer E-5 jest wiekszy od tego z k20d? watpie.
jak napisalem - w kliszaku pentaxa super a, mam matowke z klinem i rastrem, a i tak zdarzaja sie nieostre zdjecia, kiedy obiekt porusza sie w ty/przod.
nie mowie, ze ostrzenie manualne jest niemozliwe - jest jak najbardziej! ale na pewno nie do dynamicznych scen, szczegolnie przy malej GO.
@czk - zobacz, polecam. Moje subiektywne wrażenie jest takie, że jest, aczkolwiek zdaję sobie sprawę z tego, że przede wszystkim odpowiada za to wrażenie jego wysokość. Jest po prostu wyraźnie wyższy od tego z K20D.
Koledzy lubią mieć własne zdanie ;-)
@czk: link
czyli mniej-więcej taki jak w K-5 (czyli znacznie mniejszy od k20d).
powodzenia z ostrzeniem manualnym w takim razie :P
Mylisz się, ten w K20D/K10D, jest praktycznie taki sam jak ten w K-5/K-7 i nieco mniejszy od tego z D7000 i D300s. Poza tym nie zauważyłeś zdaje się tego co pisałem wyżej, czyli, że to szkło nie jest do lustrzanek 4:3- to jest obiektyw do bezlusterkowców m4:3, gdzie manualne ostrzenie to zupełnie inna bajka.
Tu masz inne porównanie - porównaj K20D z E-3"
link
hm, mam oba aparaty i widzę, że k20d ma wyraźnie większy wizjer :)
moze manualne ostrzenie na ekranie jest bardziej precyzyjne, ale dynamicznie poruszajacego sie obiektu nadal nie zlapiesz
Ja też mam oba aparaty (K10D i K-5) i jakoś tego nie widzę, ba effective size w K10D jest mniejszy niż w K-5 (0.6 vs. 0.61), czego też nie widzę. A co do łapania dynamicznie poruszającego się obiektu - przy pomocach typu powiększenie wycinka kadru, czy peaking, to zależy wyłącznie od sprawności Twoich palców. Jest zdecydowanie lepiej, niż przy klinie, czy mikrorastrze, choć nie tak "organicznie"...:)
Jaad75, świetne jest to ostatnie porównanie. Dobrze pokazuje, że jeśli ktoś się przyzwyczai do dużego wizjera (w moim wypadku dokładnie ten pierwszy, czyli OM-1/2), to niechętnie patrzy przez mniejsze (A900/1Ds/D3...). Cała nadzieja w dużych EVF - ale na razie nadal są małe, choć większe niż optyczne APS-C.
Kilka zdań wyjaśnienia PRZESŁONA czy PRZYSŁONA. Zdecydowanie PRZYSŁONA !!! Przysłonić można osobę, przedmio, widok czymś nieprzezroczystym, nie przepuszczającym światła i wtedy możemy mówić o przysłonięciu a o tej rzeczy mówimy przysłona np. Agnieszko-nie przysłaniaj mi Słońca ! Jeśli materiał zasłaniający jest przezroczysty np. firanka lub chmura mówimy o przesłanianiu i o przesłonie np. chmura przesłoniła Księżyc. Polszczyzna jest bogatym językiem i potrafi opisać takie szczegóły. Szkoda, że anglo-nowomoda niszczy nasze dziedzictwo. Pewnie za jakiś czas Polacy będą mówić jakims środkowoeuropejskim narzeczem angielskiego - taki "język" pokazywał :) w odcinku o Wyspach Szczęśliwych (?) Cejrowski (przykłady co nasz czeka możemy posłuchać w Chicago w "polskich" dzielnicach)
link
Znaczenie nr 2.
cube, pomarzyć zawsze możesz, byleś się nie rozczarował z tymi tanimi FF.
rolech | 2012-02-07 13:48:29
"88Y - mnie bardziej by razilo powtorzenie dwa razy slowa przyslona"
Można też z zaimkiem:
"W jego wnętrzu znajdziemy 13 soczewek ustawionych w 9 grupach oraz 10-listkową przysłonę, *którą* da się maksymalnie...."
Jedna tylko jeszcze uwaga - otóż często trafia się w artykułach (mająca w sobie jakiś urok - przyznaję) literówka *megapiskele*.
Quadrifoglio, ja akurat już kilka lat temu kupiłem taniego FF na ebayu, a jak nowa 5-ka będzie taka tania jak d800 to puszczę mojego staruszka za grosze z powrotem na ebay... chyba że zostanie jako backup... ale wysyp na pewno będzie 5d1 1ds2 5d2 d700 a900 a850 już trochę starych puszek FF jest, a i 1ds3 zrobi się niedługo całkiem niedrogi... :-)
No a gdzie ci wszyscy krzyczący o jedynie słusznej naleśnikowej formie szkieł do bezlusterkowców? ;-)
Szkiełko fajne, choć drogie.
Fakt, kawał szkła, trochę szkoda... Jest nawet nieco większy i cięższy niż Nokton 35/1.2 z bagnetem M
link
Przy tej cenie i rozmiarach - musi być optycznie bez zarzutu.
czk - przy manualnie ostrzonym obiektywie, to życzę Ci powodzenia w łapaniu dynamicznie poruszających się obiektów.
to ze apertura jest w slowniku to nieznaczy ze jest polsaka apertura-aperture otwór, przesłona
Tak jacq, zdecydowanie masz kwalifikacje do obrony czystości języka polskiego :->