Nikon AF-S NIKKOR 28 mm f/1.8G
Firma Nikon zaprezentowała jasny stałoogniskowy obiektyw szerokokątny AF-S NIKKOR 28 mm f/1.8G. Nowy model wyposażono w zmodyfikowany układ optyczny zapewniający idealną współpracę z lustrzankami cyfrowymi nowej generacji. Duży otwór względny (f/1.8) zapewnia znakomitą ostrość zdjęć w warunkach słabego oświetlenia, naturalne odwzorowanie barw oraz rewelacyjny, gładki bokeh.
Pełna specyfikacja obiektywu jest już dostępna w naszej bazie:
Informacja prasowa
JESTEM SZEROKIM SPOJRZENIEM NA ŚWIAT
![]() |
Firma Nikon zaprezentowała jasny stałoogniskowy obiektyw szerokokątny AF-S NIKKOR 28mm f/1.8G. Nowy model wyposażono w zmodyfikowany układ optyczny zapewniający idealną współpracę z lustrzankami cyfrowymi nowej generacji. Duży otwór względny (f/1,8) zapewnia znakomitą ostrość zdjęć w warunkach słabego oświetlenia, naturalne odwzorowanie barw oraz rewelacyjny, gładki bokeh. AF-S NIKKOR 28 mm f/1.8G doskonale sprawdza się w przypadku fotografii ulicznej, zdjęć panoramicznych oraz wykonywanych w ciasnych pomieszczeniach.
„AF-S NIKKOR 28 mm f/1.8G to model długo oczekiwany przez miłośników fotografii. Obiektyw wzbogaci bogatą ofertę obiektywów szerokokątnych, wypełniając lukę pomiędzy obiektywami NIKKOR o ogniskowych 24 mm i 35 mm. Ogniskowa 28 mm pozwala umieścić fotografowany obiekt w szerokiej, wyraźnej perspektywie, a ulepszona konstrukcja optyczna eliminuje niepożądaną dystorsję. Jesteśmy przekonani, że znajdzie swoje miejsce w torbie fotograficznej każdego entuzjasty ujęć szerokokątnych” – mówi Zurab Kiknadze, kierownik produktu w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe.
Szybki i kompaktowy obiektyw AF-S NIKKOR 28 mm f/1.8G stanowi idealny wybór dla fotografów, chcących robić szerokokątne zdjęcia. Dzięki nowej konstrukcji optycznej AF-S NIKKOR 28 mm f/1.8G doskonale sprawdza się w przypadku pracy z nowoczesnymi lustrzankami cyfrowymi wyposażonymi w matrycę o dużej rozdzielczości, oferując wyraziste obrazy, zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów.
Ogniskowa 28 mm doskonale sprawdza się w przypadku fotografii ulicznej, zdjęć panoramicznych oraz wykonywanych w ciasnych pomieszczeniach. Duży otwór względny f/1,8 zapewnia wyraźny obraz o dużej ilości szczegółów nawet przy słabym oświetleniu i pozwala osiągnąć doskonałą równowagę ostrości i bokeh, wydobywając piękno fotografowanych obiektów.

Dwie soczewki asferyczne skutecznie minimalizują aberracje i korygują dystorsje, które mogą wystąpić przy szerokim kącie widzenia. Opracowana przez firmę Nikon powłoka nanokrystaliczna ogranicza flary i odblaski, a cichy silnik falowy (SWM) zapewnia bezgłośne i precyzyjne działanie autofokusa. Dzięki uszczelnianemu mocowaniu obiektyw doskonale sprawdza się w czasie pracy nawet w trudnych warunkach pogodowych. Kompaktowe rozmiary oraz masa wynosząca zaledwie 330 g sprawiają, że model AF-S NIKKOR 28 mm f/1.8G z łatwością mieści się w torbie fotograficznej, dzięki temu można mieć go zawsze przy sobie.
Model AF-S NIKKOR 28 mm f/1.8G jest zgodny z cyfrowymi lustrzankami jednoobiektywowymi formatu FX firmy Nikon. W przypadku używania z lustrzankami cyfrowymi firmy Nikon formatu DX oferuje ogniskową o długości 42 mm (odpowiednik). Jest również w pełni zgodny ze wszystkimi podstawowymi modelami lustrzanek cyfrowych niewyposażonych w silnik autofokusa.
Obiektyw jest dostarczany wraz z bagnetową osłoną przeciwsłoneczną HB-64 oraz z futerałem na obiektyw CL-0915.
Data wprowadzenia do sprzedaży oraz cena obiektywu AF-S NIKKOR 28 mm f/1.8G nie zostały ustalone.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
czy rzeczywiście w fotografii ulicznej dobry jest obiektyw stałoogniskowy?
Tak, jeżeli w połączeniu z body zapewnia dyskrecję (ludzie dziwnie reagują na duże lustro z równie wielkim zoomem - zero naturalności).
Tak, bo korzystając ze stałki znasz jej kąt widzenia, widzisz gotowy kadr i decydujesz czy warto zrobić zdjęcie, czy nie. Ci którzy używają zoomów widząc coś ciekawego kadrują zmieniając ogniskową - bo to jest naturalne.
Notka prasowa ma taką treść, jakby do tej pory nikt nigdy nie wyprodukował obiektywu o ogniskowej 28 milimetrów.
Euzebiusz, chciałbyś pracować w dziale marketingu???
A Nikon nie ma nowoczesnego 28mm. Legendarny manualny 28/2.8 został zastąpiony przez gorszy 20/2.8 AF D ze śrubokrętem - żaden z nich nie działa poprawnie na tańszych korpusach AF.
Na jednym zachodnim portalu podali, że cena sugerowana to 700$. Mało nie jest, ale dużo też nie (za szeroki kąt f/1.8). Tylko czy to będzie dobre?
700$ na Amazonie. Czyli juz wiem na co zmienię swoją 35/1.8 :)
Ten obiektyw nie bardzo spełnia kryteria podane przez riddlerpl.
A skoro tak, to IMO lepszy byłby jednak zoom - tylko jaki (światło)? Ze względu na wymiary, cenę i choć trochę zbliżone światło w grę wchodzi tylko Tamron 28-25/2.8xr. który jest ciemniejszy i nie ma silnika ultradźwiękowego. Myślę (mam nadzieję), że Nikkor przebije go wyraźnie jakością zdjęcia.
PS: oczywiście błąd zrobiłem, zastąpiony przez gorszy 28/2.8 AF-D, a nie 20/2.8 AF-D....
To teraz jeszcze tylko 24/1.8 albo 20/2 w podobnej cenie poproszę. Choć i to 28 to fajny szkło - przydatne zarówno na FX jak i DX.
Napisano: "Duży otwór względny (f/1.8) zapewnia znakomitą ostrość zdjęć w warunkach słabego oświetlenia".
Mam co do tego wątpliwości. ;o) Dość częstą przypadłością jasnych obiektywów jest raczej niska ostrość przy maksymalnym otworze. Nie przesądzam, że tak w przypadku tego obiektywu jest, tylko, że jedno nie wynika z drugiego. Czy obiektyw jest ostry przy 1.8 dowiemy się po testach. Inną sprawą jest użyteczność obiektywu w warunkach słabego oświetlenia. Bo przecież można takim obiektywem zrobić dobrze naświetlone zdjęcie w warunkach słabego oświetlenia...co najwyżej będzie mało ostre. ;o)
BTW. szkoda, że obiektyw nie ma takiego powiększenia jak sigma 28 f.1.8. Robienie zdjęć z obiektem umieszczonym niemalże na przedniej soczewce, przy stosunkowo sporym powiększeniu obiektu dawało naprawdę kreatywne efekty. No, ale może ten nikkor będzie nadrabiał godną ostrością w całym przedziale przesłon.
"zapewniający idealną współpracę", "Duży otwór względny (f/1.8) zapewnia znakomitą ostrość zdjęć w warunkach słabego oświetlenia, naturalne odwzorowanie barw oraz rewelacyjny, gładki bokeh."
To redakcja już przetestowała obiektyw czy źle oznaczyła początek informacji prasowej? :P
"Duży otwór względny (f/1.8) zapewnia znakomitą ostrość zdjęć w warunkach słabego oświetlenia".
Pewnie im chodziło o to, że możesz dać krótszy czas naświetlania, niż w ciemniejszych szkłach - czyli mniejsze ryzyko poruszenia zdjęcia i/lub fotografowanego obiektu.
Ale nie doszukujmy się logiki i sensu w marketingowym bełkocie, dla każdego kto się interesuje tematem można skrócić tego niusa do jednej linijki:
"Nikon prezentuje AF-S NIKKOR 28mm f/1.8G", a poniżej wkleić specyfikację, schemat i zdjęcie.
Tak czy siak - zapowiada się smakowity kąsek.
28/1.8 + 50/1.4(lub1.8 nawet) + 85/1.8 = ultra-mega-super-hiper zestaw stałek "do wszystkiego" za rozsądną cenę. I nawet nie każdy musi kupować wszystkie trzy, dwa z nich też dadzą radę (np. 28+85).
Jeszcze tylko brakuje jakiegoś taniego "amatorskiego" cyfrowego body FX. Tak jak kiedyś można było kupić nową amatorską lustrzankę za około 2000 zł.
35/2 sobie chyba zostawię ze względu na współpracę ze starymi manualnymi aparatami, ale 28/1.8 niemal w ciemno chyba kupię.
@ oxygenium79
No cóż. Zaprezentowany zestaw 28+50+85 1.8 to rzeczywiście fajny zestaw. Mnie w systemie alpha, który mam, brakuje ewidentnie 85 f.1.8. A mam zestaw 24 f.2 i 50 f.1.4. Zrobili 85 1.4 - za drogą, oraz 85 2.8 - za ciemną. A taka portretówka do 2kzł ze światłem 1.8 to byłby strzał w dziesiątkę. No, ale to tak off topic. Nikoniarzom zdrowia życzę. Canoniarzom też.
Canon czy Nikon, nieważne, i tak wszyscy skończymy na Sony :-)
Bawiłem się w weekend NEXem jakimś, byłem pod wielkim wrażeniem. Nie umiał co prawda tak fantastycznie rozmyć tła, jak moje lustro FX ze szkłem f/1.4, no i totalnie mi nie leży guzikologia takiego maleństwa, ale poza tym mega wypas.
(end of offtop)
Akurat mam full frame sony, więc potwierdzam intuicję Szanownego Kolegi w zakresie nexa. ;o)
nowy obiektyw i bez stabilizacji? to może w końcu Nikon (C również) schyli dumne czoło po stabilizację matrycy.
"Akurat mam full frame sony"
Brzmi dumnie :-)
Nie skończymy na Sony, myślę, że wkrótce to Sony się skończy ;)
Euzebiusz, no dobrze, złapałeś mnie na taniej przechwałce. ;o)
""Akurat mam full frame sony"
Brzmi dumnie :-)"
Ktoś na forum ma: kiedyś mały obrazek, dziś pełna klatka. Ot, marketing (cyt. z pamięci) :)
Albo skończą się lustrzanki, bo jak patrzę na Fuji X100 i X-Pro1, to się zastanawiam, na chorobę mi lustrzanka, która kosztuje więcej, a ma poukrywane podstawowe funkcje aparatu w menu, jak w jakimś tanim kompakcie (D800, 5Dmk3). Na szczęście D700 i D3s są jeszcze "normalne" pod tym względem i jeszcze parę ładnych lat posłużą...
Jedyne, czego mi szkoda w tym nowym szkle, to jak zwykle - że nie ma pierścienia przysłon i o przypięciu do FG czy FM3a to sobie mogę pomarzyć...
@ Aszex
Jednakowoż operowanie sformułowaniem "mały obrazek" dzisiaj w dobie kilku formatów matryc, nie oddaje istoty rzeczy. Dlatego otwiera się pole do małostkowej taniej przechwalanki. ;o)
oxygenium79 - d800 nie ma guziczków jak ISO czy WB albo zmiany pk AF na obudowie? Nie przesadzaj...
Jeśli chodzi o nowy obiektyw wolałbym 24 1.8/2.0 i o połowę tańszy niż ten 1.4 :)
@oxygenium79
jakich przycisków brakuje w D800 w stosunku do D3s ?
@wzrokowiec - pionowego spustu migawki bez gripa ;-))))) skończmy offtop.
Szkło - wygląda na miód i orzeszki :)
Z tym "idealnym" zestawem, to chyba tylko na FF, bo na DXie sprawa wygląda inaczej! Ja wolałbym 24/1,8 jako odpowiednik 35mm, plus 35/1,8 jako odpowiednik standardu, i jeszcze Voigtlander Nokton 58mm/1,4 (manual, ale z jakim oddaniem barw!) jako odpowiednik 85mm do portretu. Cena za cały komplet jak na dziś 4,5k ;) Na razie marzenie ;-))
To ja poproszę AF-S 18 mm f/1,8G DX
Panowie i Panie
Ani to reporterka ani szeroki kąt
Tak naprawdę to jako kitowy by furorę zrobił.
24 1.8 mogliby zrobić w tej samej cenie.
A w ogóle to w mojej opini ten obiektyw wygląda ochydnie :P Jak najtańszy plastikowy kitowy spacer zoom ^^
D800 i 5Dmk3 nie mają łatwo i szybko dostępnych guziczków sterujących AF.
W Canonie ma to jeszcze o tyle sens, że Canon ma tryby C1, C2, C3, które jakoś tam załatwiają sprawę.
Ale Nikon nie ma czegoś takiego (miał w F70 i ma w D7000).
D700 i D3s mają wszystko na wierzchu.
Nawet w D4 pochowali... co za czasy.
Ciekawe czego w D5/D900 trzeba będzie szukać w menu, zamiast pod guzikiem na obudowie.
Jak to nie ma jescze ceny - w Niemczech już jest 699 euro - link
oxygenium79: tez tak myslalem, ale okazuje sie, ze zmiana trybow AF schowana jest pod przyciskiem przelaczania trybow AF (tym obok bagnetu obiktywu) Wciskasz przycisk i zmieniasz tryb AF...
f8 - czyli tak jak w d7000
Patrząc na ten obiektyw i jego schemat mam wrażenie, że jego mocną stroną będzie dobra praca pod światło co w szerokich kątach rzadko się zdarza.
@oxygenium79, f8, Euzebiusz - i to rozwiązanie jest naprawdę wygodne :)
Ozygenium: "jak zwykle - że nie ma pierścienia przysłon i o przypięciu do FG czy FM3a to sobie mogę pomarzyć... "
No niestety :-( to se ne vrati...