Canon M14P-CL - kamera przemysłowa z mocowaniem Nikon F
Firma Canon poszerzyła swoją ofertę kamer o model przeznaczony do celów przemysłowych – M14P-CL. Wyposażona została w monochromatyczny, 15-megapikselowy sensor światłoczuły formatu APS-C. Ciekawostką pozostaje fakt, że użyto w niej mocowania do obiektywów konkurencyjnego producenta, mianowicie Nikona.
Warto zwrócić uwagę, że jest to pierwsze urządzenie tego typu wyprodukowane przez Canona. Matryca ma zapewniać dobrej jakości obraz dzięki niskim szumom, wydajnej pracy na wysokich czułościach oraz świetny zakres dynamiczny. Została zaprojektowana do zastosowań przemysłowych i może być szczególnie przydatna w procesie kontroli jakości.
Skąd jednak pomysł użycia mocowania Nikon F? Okazuje się, że w tej grupie produktów jest ono bardzo popularne i może pomóc kamerze Canon zdobyć odpowiednio wysoki udział w rynku, na który liczy producent. W przypadku zastosowania bagnetu Canon EF, byłoby to znacznie trudniejsze.
![]() |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Ale numer :)
Canon z bagnetem Nikona :))))
ahahahahahahahahahahahahaha przepraszam.... już się powstrzymuję.
Mądra decyzja, brawo Canon! A matryca... czyżby miała coś wspólnego z tą z 50D? :D
Jakże pięknie historia zatoczyła koło :D
Bardzo dobre posunięcie Canona. W przemyśle wielokrotnie widywałem kamery z obiektywami Nikkora, zwłaszcza macro służące do kontroli jakości wytwarzanych produktów. Więc musi coś być na rzeczy, że kurat te szkła zadomowiły się w tej dziedzinie.
na korpus EOS-a chyba tez mozna sobie nakrecic na stale adapter do F-a i jest Canon z bagnetem nikonowskim... ;)
Tylko, poza chęcią stosowania 14-24, ew. zakupu Zeissów i posiadania dwóch systemów, po co?
Pewnie chodzi też o możliwość sterowania przysłoną. W Canonach EF nie ma przecież nawet pierścienia. A Nikon nadal ma w ofercie obiektywy w pełni manualne.
Nieprawda - chodzi o to żeby można było zamontować tam nikonowską perełkę - nowego 58 mm 1.4. Dzięki temu bez żadnych dodatkowych kosztów uzyska się obraz trójwymiarowy . W kamerze przemysłowej trudno przecenić wartość takiego rozwiązania.
Heh, pamiętam jak Apple wypuściło iTunes dla Windows, niektórzy rwali sobie włosy z głowy. :) Reklama brzmiała: "Hell froze over". :)
Oprócz sterowania przysłoną może też chodzić o stosowanie manualnych szkieł macro, które Nikon nadal oferuje jako nowe.
Produkt Canona z bagnetem Nikona, matrycą Sony, :)
małym druczkiem na kamerze powinno byc napisane:
"Jeśli ma być dobrze, to musi być NIKKOR" :)
No dobrze - ale czy to legalne ? Bagnet F nie jest otwarty chyba ? Czy trzeba kupić jakąś licencję - a nawet jeśli nie to przecież Nikon może pozwać za podobnieństwo ( skoro Apple mogło za prostokąt to czemu nie ?)
A po drugie - jeśli tak można to dlaczego do tej pory Canon nie ma oficjalnej przejściówki ( ze sterowaniem przesłoną) - bo jeśli może A to może i B chyba ?
Toć Nikon produkował obiektywy do Canona na samym początku.
Sprzęt typowy do fotoradarów (monochromatyczna, duża DR...). Kto wie może i dobrze nam znane Zurady będą wyposażone w taki wynalazek (podobno obecnie stosowane listrznaki Nikona potrafią znikać z szarych/żółtych skrzynek).
Pora na D7100 z bagnetem Canona, ale kupowałbym :-).
Łączenie sprzętu "wielkich graczy" to nic nowego. Broadcastowe kamery SonyEgo "patrzą" przez obiektywy Canona. Mam na myśli te "kruszynki" wielkości odkurzacza. Swoją drogą test takiego obiektywu to by było coś...
vdcmike, fotorarady w Polsce zwykle w srodku maja Nikona d3100 :)
piekło zamarzło
BTW fotoradary maja w srodku nikona d300
W takim razie jadę upolować jakiś fotoradar :D
Armando: a nie napisałem, że są Nikony? Nie zmienia to faktu, że przedstawiona tu kamera Canona ma kilka cech, które są pożądane w takich zastosowaniach jak fotoradary - DR, czułość, interfejs sieciowy stąd przyszło mi do głowy, że być może fotoradary będą jednym z głównych zastosowań tego sprzętu.