Canon świętuje 25-lecie serii EOS-1
25 lat temu firma Canon wprowadziła na rynek flagową serię swoich aparatów z wymienną optyką pod nazwą EOS-1. Z okazji dzisiejszego świętowania rocznicy japoński producent postanowił przypomnieć historię całej linii aparatów fotograficznych EOS-1.
Informacja prasowa
![]() |
Warszawa, 10 czerwca 2014 r. - Firma Canon świętuje dziś 25. rocznicę wprowadzenia flagowej serii aparatów z wymienną optyką EOS-1.
Linia Canon EOS zadebiutowała w 1987 r. premierą modelu EOS 650 - pierwszej na świecie lustrzanki jednoobiektywowej z systemem AF, oferującej bagnet mocujący wyposażony w styki elektryczne, który dawał kontrolę nad autofokusem i przysłoną za pośrednictwem sygnałów elektrycznych. Dwa lata później, w 1989 roku, firma zaprezentowała pierwszy model EOS dla profesjonalnych użytkowników - EOS-1. Stworzony dla zaspokojenia zaawansowanych potrzeb profesjonalnych fotografów, EOS-1 wyróżniał się nowoczesną technologią, najwyższej klasy wydajnością, wysokim poziomem ergonomii, a także trwałością i niezawodnością.
Od tego czasu Canon nieustannie demonstruje swój wkład w rozwój przemysłu fotograficznego poprzez rozwijanie linii profesjonalnych aparatów, aby konsekwentnie odpowiadać na stale ewoluujące potrzeby zawodowców. W 1994 roku, czyli wówczas gdy profesjonalni fotografowie zaczęli polegać na możliwościach oferowanych przez system AF w lustrzankach, Canon zaprezentował aparat EOS-1N. W porównaniu do swoich poprzedników, EOS-1N oferował większą liczbę punktów AF zapewniających precyzyjne ustawianie ostrości na szybko poruszających się obiektach. W 2000 roku firma zaprezentowała model EOS-1V, który oferował 45 gęsto rozmieszczonych punktów AF, umożliwiając fotografowanie z prędkością 9 klatek na sekundę.
Wraz z nadejściem ery aparatów cyfrowych, w 2001 roku Canon wprowadził na rynek swoją pierwszą flagową lustrzankę cyfrową - EOS-1D, a w 2002 roku - pełnoklatkowy model EOS-1Ds. Najbardziej zaawansowany aparat firmy Canon z tej linii - profesjonalna lustrzanka cyfrowa EOS-1D X została zaprezentowana w czerwcu 2012 roku, jako 13 model z serii EOS-1. Oferując bezkonkurencyjne połączenie szybkości, rozdzielczości i jakości obrazu, aparat EOS-1D X nieprzerwanie cieszy się uznaniem szerokiego grona specjalistów, od profesjonalnych fotografów pracujących na różnych polach, przez fotoreporterów i fotografów sportowych, aż po zawodowców zajmujących się fotografią przyrodniczą czy komercyjną.
![]() |
![]() |
W ciągu minionych 25 lat, siłą flagowej serii EOS-1 była najnowocześniejsza technologia i wysokiej klasy wydajność. Siła ta jest charakterystyczna dla całej linii produktów firmy Canon, od amatorskich modeli, do tych najbardziej zaawansowanych. Canon od zawsze konsekwentnie dążył do tworzenia wyjątkowych aparatów, które rozwijają kreatywność i wychodzą naprzeciw zmieniającym się potrzebom fotografów na każdym poziomie zaawansowania. To także jest kierunek na przyszłość.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
a to chyba tylko czesc skrotu... a gdzie EOS 600 , EOS 5 i inne?
A one należą do serii 1 ?
@zbytek3: Ale oni świętują z powodu serii EOS-1 a nie EOS ;-)
sto lat sto lat :)))
Problem z rozumieniem tekstu czytanego, to ponoć już plaga XXI wieku.
@zbytek3
dla tych co nie wiedzą
kiedyś puścili taką plotę że jedynką jest 5D .... i do dziś to jak widać działa w świadomości człowieka.
( nie mylić z 5dMII i III )
"lustrzanka cyfrowa EOS-1D X została zaprezentowana w czerwcu 2012 roku, jako 131 model z serii EOS-1"....131 model ???
Taa.
@Langusta - też mnie to zdziwiło, ale w sumie nie jestem w tym systemie. Tak na szybko, to raczej 13 model, były 3 analogi -> EOS-1, 1N, 1V, potem cyfrowe -> 1D, 1Ds, 1D mk II, IIN, 1Ds mk II, 1D mk III, 1Ds mk III, 1D mk IV, 1D mk X i 1Dc, razem 10, czyli pewnie zamiast 131 ma być 13, a ta jedynka na końcu to chochlik.
Z drugiej strony był jeszcze 1N RS, a to daje 14 modeli...
Może dali do zdrozumienia, że przez 25 lat na świecie sprzedało się 131 SZTUK różnycjhEOSów "1" , co i tak jest dużym osiągnięciem :)
Za zwrot "wysokiej klasy wydajność", który jest nieudolnym tłumaczeniem czegoś w stylu "High class performance" przyznajemy Canonowi nagrodę za szczególny wkład w kaleczenie naszego pięknego języka polskiego.
131 EOS-ow 1, to taki AP bedzie mial w jednej budce na jednym stadionie nadchodzacych mistrzostw w szmacianke ;) a nie upieram sie, ze maja tylko jedna budke na stadion
EOSów-1 to będą mieli 0, 1D X pewnie sporo ;)
myślałem że wypuścili nową puchę w pudle EOS-1, a tu taka lipa ;)
szkoda, że 1D odchodzi powoli do historii. 1Dx to świetna puszka, najlepsza jaką canon popełnił, ale..... virtualne 1,3x do ogniskowej+ dużo lepsza jakość brzegów zdjęcia+niższa cena: to spore zalety apsh. szczególnie dla tego segmentu posiadaczy sprzętu, kiedy zamiast 3x FF body można mieć 1D do "specjalnych" zadań i zamiast 1Dx+400/2,8 spacerować z 1D+300/2,8...
święto obiektywów i lustrzanek zaliczone, czas na baterie,gripy :D
O 25 punktów za mało, choć trzeba uczciwie podziękować bezlusterkowcom za nowe ef-s: (chyba) 18-135 IS STM. Całkiem przyjemny Teodor. I jeszcze to nowe UWA, fajny ukłon Japonii w stronę Afryki.
Mialem EOS 1V - niesamowity sprzet do negatywow. Nachtway zrobil tym modelem swoje najlepsze zdjecia. Szkoda, ze sprzedalem, glupi jestem;(
widać, że Canon ma w planach również obchody 25 lecia modelu 7D, wszystko na dobrej drodze, już niebawem świętujemy 5. urodziny... :)
zaczyna się
> Agnaton,
takich rzeczy sie nie robi!!!!!!
nie wyobrazam sobie, ze 'musielibysmy' wyprzedac z Zona [z wlasnej woli raczej tego nie uczynimy ;) ] nasze przekochane analogi [fm2 i 500cm]...
@Chocobo "myślałem że wypuścili nową puchę w pudle EOS-1, a tu taka lipa ;)"
To wcale nie jest taki głupi pomysł...
link
Klasycznie wyglądający nowy bezlusterkowiec w mniej więcej takim pudle pewnie by się spodobał :)
@goornik
"Może dali do zdrozumienia, że przez 25 lat na świecie sprzedało się 131 SZTUK różnycjhEOSów "1" , co i tak jest dużym osiągnięciem :)
Za zwrot "wysokiej klasy wydajność", który jest nieudolnym tłumaczeniem czegoś w stylu "High class performance" przyznajemy Canonowi nagrodę za szczególny wkład w kaleczenie naszego pięknego języka polskiego. "
No cóż, tłumaczenie nie tęgie - to coś w tym stylu jak górnik i goornik :)