Teleskop zwierciadłowy Delta Optical GSO 200/1200
5. Podsumowanie
![]() Powszechnie dostępne uchwyty do mocowania smartfonów pozwalają na komfortowe i łatwe wykonywanie zdjęć za pomocą smartfona. Powyższe zdjęcie wykonane zostało iPhonem 5s przez okular Morpheus 14 mm. |
- szerokokątny okular 2” o ogniskowej około 40 mm i z polem widzenia około 70°. Da on możliwie największe pole widzenia przy powiększeniu 30x. Jeśli doskonały Pentax z powodów finansowych nie wchodzi w grę, Warto rozważyć zakup np. Explore Scientific 40 mm z polem 68° lub William Optics SWAN 40 mm z polem 72°
- okular o ogniskowej około 20 mm z możliwie dużym polem widzenia. Baader Hyperion o ogniskowej 21 mm z polem widzenia 68° lub droższy i „szerszy” Celestron Luminos o ogniskowej 19 mm, ale z polem aż 82° świetnie wypełnią lukę między okularami „kitowymi”
- do dużych powiększeń typowo planetarno-księżycowych warto polecić coś o ogniskowej sporo krótszej od oferowanych w zestawie 9 mm. Tanim i dobrym wyborem będzie testowany Sky-Watcher SWA 5 mm (ewentualnie w wersji o ogniskowej 6 mm, który da łatwiejsze w obsłudze powiększenie 200x), ale jeśli finanse pozwolą na zakup Baadera Morpheusa 4,5 mm z polem aż 76° lub Tele Vue Delos o tej samej ogniskowej z polem 72° – obrazy planet i komfort obserwacji tylko na tym zyskają.
Osoby szczególnie zainteresowane obserwacjami obiektów mgławicowych powinny poważnie pomyśleć nie tylko o prowadzeniu obserwacji z dala od miast, ale również o jakimś filtrze 2”. Idealnie byłoby wyposażyć się w filtr typu „Anti Light Pollution”, „CLS” lub „UHC”. Szczególnie ten ostatni, podczas obserwacji mgławic bogatych w linie emisyjne wodoru „H-alfa”, „H-beta” i tlenu „O-III”, potrafi zdziałać cuda! Z kolei szary filtr neutralny pozwoli unikać oślepiającego blasku Księżyca, gdy jest on obserwowany przy małych powiększeniach. Przy światłosile f/6 byłoby miło, gdyby taki filtr był do teleskopu dodawany seryjne.
Mimo początkowej niechęci, DO GSO 200/1200 całkowicie mnie do siebie przekonał i rozstaliśmy się z żalem.
![]() |
Teleskop wypożyczyła do testów firma Delta Optical.
Uwaga! Na hasło OPTYCZNE.PL testowany teleskop można nabyć z rabatem wynoszącym 7%