Obiektywy Sigma w astrofotografii – od standardu do krótkiego tele
2. Obiektywy standardowe – okolice 50 mm
![]() Droga Mleczna z Bieszczad, Sigma Art 40 mm f/1.4 DG HSM + Nikon D800. 20 ujęć z prowadzeniem, każde po 180 sekund + jedno ujęcie na nieruchomym statywie |
Nie bez powodu w tytule podałem obiektywy 50 mm i okolice, gdyż cztery lata po premierze Sigmy Art 50 mm f/1.4 na rynku pojawiała się najlepsza „50-ka” czyli… Sigma Art 40 mm f/1.4 DG HSM. Ten obiektyw całkowicie skradł moje serce, oferując jeszcze lepsze właściwości optyczne. Nadmienię, że Art 40 mm jest, co prawda, obiektywem znacznie cięższym od Art 50 mm i ma przy maksymalnym otworze nieznacznie większe winietowanie, ale zdecydowanie wygrywa pod względem korekcji komy.
Co będziemy w stanie zarejestrować ogniskową w okolicy 40–50 mm? Będą to jaśniejsze i większe obiekty mgławicowe. W tych większych zaczną pojawiać się delikatne detale. Jest to doskonała ogniskowa, za pomocą której można rejestrować fragmenty Drogi Mlecznej. Są to też świetne ogniskowe w astrofotografii krajobrazowej, w której łączymy zdjęcie np. fragmentu Drogi Mlecznej wykonane z prowadzeniem z nieruchomym krajobrazem.
![]() Konstelacja Oriona, Sigma Art 40 mm f/1.4 DG HSM + Nikon D800. 35 ujęć z prowadzeniem, każde po 240 sekund. |