O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia
Na dobre rozpoczęły się wakacje w branży fotograficznej. Z premier mieliśmy w tym tygodniu obiektyw Panasonic Leica DG Summilux 12 mm f/1.4 ASPH oraz smartfon OnePlus 3 z matrycą 16 Mpix. A co słychać w plotkach?
Uwaga! Poniższe informacje w większości nie są oficjalnymi informacjami producentów i pochodzą często z nieznanych i niepotwierdzonych źródeł.
Apple
Coś dla miłośników patentów
Pojawiły się informacje odnośnie patentów firmy Apple. Pierwsza dotyczy możliwości pojawienia się kamery w kolejnych generacjach zegarka Apple Watch. W ramach kilku wariantów rozważane jest umieszczenie kamery, tak aby można było wykonywać nią autoportrety lub skanować kody QR. Wśród rozważanych opcji jest też obiektyw o stałej ogniskowej albo zoom.
Z kolei serwis Imaging Resource donosi, że podczas niedawnej konferencji WWDC dla deweloperów dyskutowano o aktualizacjach dla systemów operacyjnych Apple, w tym iOS. Ponoć mobilny system iOS w wersji 10 (iPhone, iPad) będzie obsługiwał zdjęcia w formacie RAW.
Fujifilm
Coś dla miłośników patentów
Są nowe patenty firmy Fujifilm - na obiektywy XF 16 mm f/1.8 oraz 150 mm f/2.
![]() Źródło: egami.blog.so-net.ne.jp |
![]() Źródło: egami.blog.so-net.ne.jp |
Hasselblad
Zapowiedź premiery
Na kanale firmy Hasselblad w serwisie YouTube pojawiło się zaproszenie do oglądania 22 czerwca transmisji na żywo, podczas której premierę będzie miał najprawdopodobniej nowy bezlusterkowiec tego producenta, według plotek wyposażony w 50 Mpix matrycę Sony.
Leica
Nowy aparat z mocowaniem M?
Plotki głoszą na temat spodziewanej za jakiś czas premiery nowego aparatu z mocowaniem M, wyposażonego w 24 Mpix matrycę CCD. Serwis Leica Rumors zaktualizował niedawno wątek dotyczący tej plotki - informując, że w tym przypadku może chodzić o premierę wspomnianego wcześniej bezlusterkowca firmy Hasselblad.
Sony
Nowe bezlusterkowce?
Pojawiły się spekulacje na temat przyszłych premier fotograficznych firmy Sony. Sugestie głoszą, że na tegorocznej Photokinie poznamy dwa nowe modele z serii A9. Poniżej dane techniczne spodziewanych aparatów:
Sony A9
- Matryca 24 Mpix
- Tryb seryjny 20 kl./s
- Wideo 4K/30p
Sony A9R
- Matryca 75 Mpix bez filtra AA
- Wideo 4K/30p
Sony A7R III
- Matryca 75 Mpix bez filtra AA
Sony A7 III
- Matryca 36 Mpix
Sony A7S III
- Matryca 28 Mpix bez filtra AA
- Wideo 6K (30 kl./s), 4K (60 kl./s)
Zenit
Lomography Zenit Jupiter 9+ 85 mm f/2 LTM
Serwis Mirrorless Rumors opublikował zdjęcia obiektywu Lomography Zenit Jupiter 9+ 85 mm f/2 LTM, którego premiera spodziewana jest wkrótce. Ma być on dostępny z mocowaniami M, Sony E, Fuji X oraz Mikro 4/3.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
W Apple'u obiektyw stałka albo zoom? A to ważna nowina, widać zrezygnowali z pomysłu obsadzenia w zegarku obiektywu lustrzanego?
link
Pole am ten film można zmienić zdanie o wspanialosci ją uszka domyslam się ze nie tylko tam jest tak kolorowo.
Co do samych premier, zapowiada się miodnie. A9 20 KL/s nieźle.
Kiedy jest ta photokina?
Nowe premiery zenita tez ciekawa sprawa aczkolwiek ceny pewnie dużo przegiete...
Sory za pisownie cholerny t9. Dodam jeszcze odnośnie a7siii, watpie aby rozdzielczość poszla tak do gory bardziej o stawiam ze zostanie bez zmian lub jak juz będą chcieli iść ta droga to dadzą max 16Mpix.
Ale to strasznie niszowe mocowanie, więc mało kogo zainteresuje. :)
Witam. A jakieś plotki na temat testu Nikona 200-500 się nie pojawiły?
Już widzę te teksty ludzi co sony 6k$ chyba ich powaliło, gdyby to był canon albo nikon to spoko (biorę z zamkniętymi oczami) ale sony w takiej cenie?
Czasy się zmieniają a to co zaczyna proponować sony nie jest już próbą dogonienia stawki a raczej pokazywanie co jest dobre i walka jak równy z równym. I jak wiadomo każdy system ma swoje wady i zalety oraz zwolenników...
Iso nie jest juz wyznacznikiem teraz licza sie pixele :)
Jakby nie patrzeć, postęp w sprzęcie jest - niezależnie od marki - taki, że amatorowi do szczęścia wystarczy kupować co drugą generację szkieł i co trzecią-czwartą aparatu...
Faktycznie kanikuła. Zamiast testów jakieś reklamowe teksty o telefonach...
Przydałaby się zmiana nazewnictwa w Sony, bo w tych wszystkich -R -S -I -II -III można się pogubić. Ale mają rozmach, sku... :)
@ Wacław Ś.
Miałe to samo napisać. Sony musi uważać, bo w tym tempie braknie im alfabetu:)
Sony daje czadu a Canon z Nikonem w ciemnej dupie i do dzisiaj nie mają porządnego bezlusterkowaca tylko jakieś zabawki.
@Wacław Ś.
A co w tym skomplikowanego?
A7S to wysokie iso
A7R to wysokie rozdzielczość
zwykłe A7 to kompromis między jednym i drugim.
Numerki I, II, III to kolejna generacja.
Proste jak drut.
Może Sony zamiast w nawalaniem pikselami zajmie się uszczelnieniami sprzętu za tysiące $? Pikselów Panie to na razie mamy dosyć.
@Golden-Ratio
A ile razy uszkodził ci się ten nieuszczelniony aparat Sony?
@Borat
W jednych seriach stosuje się rzymskie liczby na oznaczenie generacji (kompakty, bezlusterkowce FF); w SLT to niby druga cyfra (A5x, A6x), ale była też A99, która miałaby się chyba nazywać A95 (przez analogię do A65); A6300 pojawił się obok A6000 (kolejna generacja? wyższy model?); no i gdzie są A3 i A5?
@Golden-Ratio
Marketing którego z dwóch producentów bezlusterkowców mających w ofercie po 10 modeli od entry-level do "pro" wyposażonych w taką samą matrycę 16mpix, a różniących się takimi bzdetami jak materiał z którego wykonany jest korpus lub uszczelkami
wmówił ci że uszczelnienia są takie ważne?
Nieuszczelniony Sony A7 link
mnie się uszkodził analogowy nikon F5 ..mało tego nie wpadl bezpośrednio to wody tylko z plecakiem ..
jak polejesz czysyta woda szkło i wysuszysz to oczywiście będzie ok ...ale zostaw na dzien dwa herbate w szklance i zobaczysz jakiś fajny nalocik; otuz woda w zbiornikach wodnych to nie jest czysta kranówka tyko z nalotem ;
oczywiście otóż ( pisze lewa reka 0;
@SKkamil
Uszczelnienia aparatu chronią przed kurzami i wilgocią a nie przed utopieniem w wodzie.
Dla tych co się tak podniecają uszczelnieniami Nikon D800 po zamoczeniu plecaka.
link
borat
zgadzam się ..po prostu zrobcie test aparat uszczelniony kontra nie uszczeniony na deszczu i tedy będzie jasne czy sa potrzebne ..bo sa to warunki gdzie jest sporo pary wodnej w powietrzu ;
Para wodna?
Uszczelniane, to nie to samo co hermetyczne.
Są tylko chyba dwa obiektywy z gwarancją, że para nie wniknie link
Koledzy, starajcie się pisać poprawniej… Tłumaczenie się, że lewą ręką, że t9 itp. obraża naszą inteligencję...
@SKkamil
Uszczelniany to nie wodoszczelny
Skoro t9 obraża twoją inteligencję... sory nie mam pytań, Co do uszczelnień, są one po to aby aparat działał w przypadku wystawienia go na mżawkę, lub przy foceniu w czasie zawodów np motokrosowych. Uszczelnienia nie chronią przed kilku minutowym topieniem. Takie rzeczy wytrzyma tylko wodoodporny aparat. Ja swoją a7 też fociłem nie raz w czasie drobnego deszczu i nic mu nie jest. Zalanie dwudniową herbatą? Chłopie co ty chcesz robić z tym aparatem?
Wyścig na Mpix nie jest taki zły, zawsze można ustawić w puszcze mniejszą ilość co to za problem. Ważne aby był wybór i były dostępne puszki w kilku wersjach i e z dużą ilością Mpix i te z małą aby było coś dla każdego. Wielkim minusem sony jest brak mRAW jak w canonie.
Przydała by się również wersja aparatu sony apsc z af jak w a6300 tyle że tańsza np bez 4k...
SKkamil
Gratuluję opracowanie nowej procedury testowej.
Optyczne będzie moczyło przez dwa dni aparaty w szklance herbaty.
Ciekawe czym mogłyby odpowiedzieć na to konkurencyjne portale z kraju i zagranicy?
"Herbatę Lipton wykorzystywaną w testach szczelności udostępniła firma Unilever."
-i otwarcie na nowe źródło dochodów ;)
@ciszy
"Dodam jeszcze odnośnie a7siii, watpie aby rozdzielczość poszla tak do gory bardziej o stawiam ze zostanie bez zmian lub jak juz będą chcieli iść ta droga to dadzą max 16Mpix."
A czytałeś domniemaną specyfikację tego A7S III? Jak ma mieć wideo 6K, to jak chciałbyś to osiągnąć z 12 czy 16 mpix bez pustego rozdmuchiwania plików?
@SKkamil
"mnie się uszkodził analogowy nikon F5 ..mało tego nie wpadl bezpośrednio to wody tylko z plecakiem .."
Super, to wrzuć z plecakiem do wody swojego uszczelnianego Pentaxa i napisz jak to wytrzymał.
Jest tylko jeden aparat z wymienną optyką, który jest fabrycznie wodoszczelny, to Nikon 1 AW1 i dwa szkła dedykowane do niego, wszystko to spełnia normę IPX8.
"bo sa to warunki gdzie jest sporo pary wodnej w powietrzu ;"
Znowu będziesz robić z siebie idiotę? Para wodna to jest GAZ, żaden aparat nie jest hermetyczny, nawet wspomniany wyżej Nikon czy kompakty typu Olympus serii Tough.
"Zenith" :-)
chyba "Zenit" = "зенит"
Это не Америка! Это обычный русский Зенит!
Zenith to marka polskich długopisów :)
Albo wypasionych szwajcarskich zegarkow...
@ mate "Znowu będziesz robić z siebie idiotę? Para wodna to jest GAZ, żaden aparat nie jest hermetyczny, nawet wspomniany wyżej Nikon czy kompakty typu Olympus serii Tough."
Oo? To Olympus Tough wody nie wpusci a pare wodna wpusci? To jak pare wpuszcza, to dlaczego woda jakos w nim sie nie wykrapla na optyce? A moze jednak ten Olek jest hermetyczny, Panie fizyk?
@mate
"Jak ma mieć wideo 6K, to jak chciałbyś to osiągnąć z 12 czy 16 mpix bez pustego rozdmuchiwania plików?"
A 6K to ile Mpx? Nie przypadkiem 12?
@ wzrokowiec
6k to 6144 x 3160, czyli jakieś 19.4mpix.
@fotopstryk
"Oo? To Olympus Tough wody nie wpusci a pare wodna wpusci?"
Oczywiście, a co cię tak dziwi, że zapewnienie hermetyczności jest trudniejsze niż wodoszczelności?
"To jak pare wpuszcza, to dlaczego woda jakos w nim sie nie wykrapla na optyce?"
Ależ dochodzi do kondensacji pary wodnej panie teoretyk:
link
link
Panowie leworęczni i smartfoniczni,
Urządzenie może być strugoszczelne (przy określonym ciśnieniu strugi wody), wodoszczelne (przy określonym ciśnieniu statycznym), gazoszczelne (ciśnienie i rodzaj gazu), wiatroszczelne (prędkość wiatru, wielkość przenikających pyłów), itd.
Pojęcie hermetyczny to termin literacki dla niefizycznych.
Taaa... Ingress Protection. Ale mate by pewnie chcial zawor helowy w kazdym "wodoszczelnym" aparaciku ;) Bo przesyla link do przypadku awarii lub zlego traktowania.
@fotopstryk
Znowu problemy z czytaniem ze zrozumieniem? Czy jak gdzieś napisałem, że oczekuję, iż aparaty będą całkowicie szczelne?
A kondensacja pary wodnej w tego typu aparatach nie jest wynikiem ani awarii, ani niewłaściwego traktowania. Producent nigdzie nie gwarantuje szczelności gazowej.
Hasselblad - inna plotka to że będzie premiera dodatkowego aparatu dla telefonów Moto.
mate, a czego jest wynikiem ta kondensacja? Brakiem gwarancji?
@fotopstryk
A gdzie w gwarancji czy w specyfikacji technicznej tego typu aparatów masz zapisaną szczelność na wnikanie gazów?
Nawet o wypuszczaniu gazów nic tam nie ma. :)
"Lomography Zenit Jupiter 9+ 85 mm f/2 LTM (...) z mocowaniami M, Sony E, Fuji X oraz Mikro 4/3" ;-)))
Moim zdaniem to można również wziąć (w przybliżeniu) na rozum: w gazie cząstki są od siebie oddalone tak, że na siebie nie oddziałują. Co innego w cieczy: są tak blisko siebie, że bliżej się nie da (mówi się, że ciecze są nieściśliwe przecież).
A skoro im tak ze sobą dobrze, to niechętnie się rozstają. Łatwiej więc - wydaje się - poszczególnym cząstkom wody w postaci pary przedostać się przez uszczelnienia niż ich grupie w postaci kropel.
I dlatego też - dawno temu - jeśli w zegarku dziadka zebrały się na wewnętrznej stronie szybki kropelki, to dziadek go nie rozbierał, ale kładł na piec...
Kiedyś czytałem bodajże w czasopiśmie FOTO poradę, aby aparat, który wpadł do wody, zalać odpowiednią ilością WÓDKI (sic!) i w takim stanie (w worku foliowym) dostarczyć do serwisu.
W przypadku konstrukcji mechanicznych i analogowych to było niezłe.
A jak jest teraz?
@Bahrd,
"..na rozum: w gazie cząstki są od siebie oddalone tak, że na siebie nie oddziałują."
To nie jest prawda, oddziałują. Patrz .
Mam lornetkę Nikona Prostaff 7, 8x42. W instrukcji pisze tak:
" Wypełniona azotem konstrukcja sprawia, że jest odporna na skraplanie i pleśń. "
~Wytrzymuje zanurzenie na 1 m przez maks. 10 min.~
Podobnie jest z plastikowymi oknami, tyle że tam między szybami jest argon. Podobno poprawia izolacyjność a na pewno nic między szybami się nie skrapla.
@StaL
Dziś lepszy byłby denatural, ale wtedy niełatwo było o izopropanol.
Co do plotek o A9 to gdyby nie to 6k to może i bym uwierzył. Ściemniać też trzeba umieć.
W gazie cząsteczki mają na tyle dużą energię, że mogą się oddalić od siebie na dowolną odległość. Realnie zderzają się ze sobą, na tym polega przewodnictwo cieplne gazu, że jak w jednym końcu naczynia cząstki zaczną się sdzybciej poruszać, to za jakiś czas tak będzie w całym naczyniu. W cieczy cząsteczki są ze sobą związane i poruszają się względem siebie, ale nie mogą się oddalać. W ciele stałym zachowują stałe położenie względem siebie. To zachowanie wynika z tego, że cząsteczki się przyciągają i dopiero na bardzo małych odległościach (rzędu średnicy cząsteczki) powłoki elektronowe zaczynają się silnie odpychać. Nic z tego wszystkiego dla fotografa chyba nie wynika, poza tym że np jest powód by współczynnik załamania powietrza zmieniał się z temperaturą. Skraplanie się pary wodnej wynika z tego, że w określonej temperaturze ma ona pewną maksymalną gęstość. Im niższa temperatura tu niższa maksymalna gęstość pary. Jeśli w powietrzu jest maksymalne stężenie pary w jakiejś temperaturze i temperatura tego powietrza spada, to para się skrapla. Jak się wnosi zimny aparat do ciepłego pomieszczenia, to warstwa powietrza o grubości ułamka milimetra ma temperaturę aparatu. W tej strefie następuje intensywne skraplanie się wody z powietrza w pomieszczeniu. Dlatego czekamy, aż aparat ogrzeje się. W przypadku zalania robi się problem, bo się wytrąca to co jest w wodzie rozpuszczone.
cedrys,
Dlatego pisałem, że w przybliżeniu - chodziło mi tylko o to, że wygodniej jest w tym przypadku rozpatrywać gaz doskonały.
Azot w lornetkach jest pod ciśnieniem?
@Bahrd,
Gaz w lornetkach ma ciśnienie atmosferyczne, tzn. 1013 hPa przy temp. 20°C.
Ponieważ posiada uszczelnienie na 1m słupa wody, czyli 0.1 atm (~100 hPa), będąc w wysokich górach, np. na wierzchołku Mount Everest (8848 m n.p.m.) , gdzie ciśnienie wynosi ok. 310 hPa link azot będzie się ulatniał na zewnątrz, zaś po zejściu na dół wytworzy się coraz większe podciśnienie skutkujace zassaniem powietrza atmosferycznego.
@baron13
Znaczy o punkt rosy Ci chodzi? W podstawówkach tego uczom :) Belfer niespełniony czy co...
Kubsztal, uczą zapewne nadal wielu pożytecznych rzeczy, ale spora grupa uczniów jak była, tak pozostanie przekonanych, że to czego ich uczą i tak im się nie przyda, a w ogóle, to są Google (a dla bardziej zaawansowany elektroda.pl).
Toteż uważam, że Baron13 - sięgając do szkolnych/akademickich przykładów i wskazując ich często proste a bezpośrednie związki z fotografią - wykonuje kawał (niewdzięcznej jak czasem da się zauważyć) roboty.
fides
wejdź w specyfikację nikona 750 i tam przeczytasz zakres dozwolonej wilgotności 85 % bez kondensacji ..
potem wejdź w specyfikacje profesjonalnego nikona d5 i przeczytasz - w
pełni uszczelniony korpus
coś nie zrozumiałeś..?
mam aparat uszelniony od 8 lat i fotografowałem w warunkach ; mroz - 20st przez 2 godz; nad morzem gdze wchodziłem do wody wilgotność była spora ; warunki leśne o dużym zapyleniu i wilgotności ;
matryce czyszcze raz na poł roku dmuchawa ,nigdy nie musialem jej fizycznie dotykać bo nie miała zadnych plamek ;
niby wiec po co miałbym eksperymentować z nieuszczelnianym korpusem ?
ps.
mate naprawde nie musisz za każdym razem powtarzać ze jestem idiotą ..wystarczy ze codziennie rano przed lustrem powiesz sobie .." jestem geniuszem ' ..zdrowszy będziesz w ten sposób
dziś w słoneczny dzień mamy poziom wilgotności 50% -
sa miejca na swiecie gdzie wilgotność jest spora 80 - 90 % prawie zawsze np Floryda
tam podobno musisz wszelkiego rodzaju produkty trzymać w hermetycznych pojemnikach bo pesnieją ;
Jak kupujesz walizkę hermetyczna do przechowywania sprzętu foto np firmy Peli to wytrzyma przecież zanurzenie w wodzie ;
To ze aparat działa nie oznacza ze nie zasyfiłes sobie matrycy i nie będziesz musial ją czyścić w serwisie;
SKkamil,
"niby wiec po co miałbym eksperymentować z nieuszczelnianym korpusem ?"
Mam uszczelniane i nie uszczelniane korpusy. Użytkuje je wiele lat, często w bardzo niekorzystnych warunkach. Z obiektywami podobnie. Bez problemów?
PS.
Jeśli masz uszczelniany zestaw i obiektyw zmienia swoją długość, to którędy "oddycha"?
korpus mam uszczelniany..obiektywy nie ;
ta cala dyskusja to troche tak jakby się sprzeczać czy potrzebne sa uszczelki w drzwiach samochodu ..wiekszosc osób woli żeby były ale nikt nie twierdzi ze samochód to yellow submarine ;
dalatego uważam ze polowa tematów na tym forum to sztucznie wykreowane ;
cóż milych dyskusji o niczym ,życzę ;