Fomei Digitalis TX120
Medikon, polski dystrybutor marki Fomei, informuje o powiększeniu się oferty tego producenta o nową lampę błyskową TX120. Oferuje ona energię błysku 120 Ws i posiada wbudowaną baterię.
INFORMACJA PRASOWA
FOMEI DIGITALIS TX120
Kolejna nowość od FOMEI. W lutym chwaliliśmy się lampami światła ciągłego - FOMEI LED WiFi 150B, i okrągłym panelem FOMEI Led RGB 18C. Tym razem pojawiła się nowość w błysku - lampa DIGITALIS TX120.
Lampa należy do rodziny oświetlenia Digitalis PRO T, czyli serii lamp akumulatorowych plenerowych i studyjnych. Ogromną zaletą najnowszego modelu TX120, w porównaniu z większością studyjnych lamp błyskowych, jest jej niewielki rozmiar (⌀ 91 x 134 mm), co jeszcze bardziej wpływa na jej mobilność. Bez problemu schowamy ją w torbie na obiektyw i zabierzemy w teren. Waży niespełna kilogram (820 g).
Niewielki rozmiar nie umniejsza jej zalet. W małym korpusie mieszczą się fantastyczne funkcje: maksymalna energia błysku: 120 Ws, mocne światło pilotujące LED o mocy 15 W, HSS, pełna obsługa dwóch wyzwalaczy, możliwość aktualizacji oprogramowania i wydajność akumulatora: 900 błysków, przy pełnej energii.
![]() |
Okrągły palnik
Digitalis TX120 jest świetną alternatywą do dużych lamp błyskowych, które trudniej zabrać w teren. Ogromną zaletą tego modelu jest palnik, który jest okrągły, jak w lampach profesjonalnych. Dzięki temu światło rozchodzi się w modyfikatorze równomiernie. Przykładowo, w lampach reporterskich palniki mają kształt walca, co powoduje pewne ukierunkowanie światła nie zawsze pożądanie i nierównomierne rozłożenie w softboxie. Jeśli wybierzesz tę lampę nie musisz się też obawiać niedogodności w postaci hotspotu, czyli jaśniejszego punktu w centrum modyfikatora.
Modyfikatory
Jeśli już mowa o modyfikatorach, z tą lampą błyskową możesz użyć naszego szybkoskładanego softboxa ClickBox 60 i magnetycznych filtrów kolorowych, dzięki czemu zastosowanie może być bardzo wszechstronne. Razem z lampą błyskową otrzymujesz uniwersalnego towarzysza, który szczególnie nadaje się do fotografii portretowej w plenerze jak i w pomieszczeniach. Inną opcją, która uprzyjemni pracę i wniesie nowy element do zdjęć, to zestaw magnetycznych filtrów barwnych i dyfuzyjnych. Można ich używać bezpośrednio w lampie błyskowej.
![]() |
Część stabilnego systemu
TX120 można bez problemu zintegrować z pozostałymi lampami FOMEI. Jest w pełni kompatybilna zarówno z wyzwalaczami TS-5, jak i klasycznymi wyzwalaczami TR-16, dzięki czemu można jej z powodzeniem używać razem z każdą lampą błyskowa FOMEI lub dowolną lampą błyskową z portem synchronizacji przez odbiornik TR-16DA.
Efektywnie wykorzystana energia
Podstawą każdej lampy błyskowej jest oczywiście akumulator. Podczas projektowania TX120 otoczona została szczególną starannością, a wynik jest doskonały: ponad 900 błysków z pełną "mocą" na jednym ładowaniu. Jedno ładowanie zajmuje tylko około dwóch godzin. Szybkość ładowania też jest świetna - w zakresie 0,05 - 1s, w zależności od ustawienia energii błysku.
![]() |
Zawartość opakowania
W eleganckim pudełku otrzymujesz wszystko, czego potrzebujesz do podstawowej obsługi lampy błyskowej: samą lampę, regulowaną rączkę z otworem na parasolkę i ładowarkę. Z naszej oferty można wybrać dodatkowe akcesoria, takie jak stojaki czy parasole oraz odpowiedni nadajnik do sterowania i wyzwalania lampy.
![]() |
Parametry techniczne
![]() |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Brawo. Wreszcie używana jest oprawna terminologia. Energia błysku - Ws, a moc to W i dotyczy lampy modelującej (pilota). Prawie wszędzie indziej piszą o mocach lamp, niestety. Redakcja mogłaby edytować teksty jakie dostaje od wielu sprzedawców/dystrybutorów, którzy często piszą o ... mocy.
120 Ws to niezbyt wiele, ale jak kto lubi płytką GO, to tu ma w dodatku zejście z energią aż do 1/256. Długi czas trwania błysku, do mrożenia ruchu to ta lampa nie jest predysponowana. Ale dla płytkich GO - bezkonkurencyjna.
Pomarudzę. Energię mierzymy w dżulach. Dżul jest jednostką pierwotną dla wata. A lampa fajnie wygląda, tylko moją troską był by aku. Nietypowy. To zawsze ryzyko, że padnie firma i aku nie kupimy.
Jeszcze płytka GO bez lampy i na f/6,3
link
Tym:
link
@baron13, bardziej marudzisz z tą troską o firmę, niż z tymi dżulami...
Fomei istnieje coś około 60 lat, czepialstwo mówić, że strach, bo części zabraknie...
ps. co wnoszą zdjęcia bez lampy do wątku o lampie?
Może ktoś wie, jak mi pomóc.
Mam trzy lampy Nikona. Jak je zmusić, żeby błysnęły do zdjęcia robionego smartfonem?
Kupiłem nawet fotocelę, ale okazało się, że ona wyzwala błysk już od lasera ustawiającego ostrość :(
Skończyły mi się pomysły...
@Boa: chciałem zauważyć, że w ogólności GO ma chyba jednak dość luźny związek z lampą. Oczywiście gdy chcemy mieć lampę bardzo blisko ku mojemu pewnemu nawet zdziwieniu 1/256 jest wygodna. Generalnie zakres regulacji energii błysku,to fajna rzecz i sam łapię się na tym, że jak mam tylko 5 EV to marudzę. A, czy to, że firma istnieje ileś lat jest gwarancją, że nie spuści klienta na drzewo?
@wzrokowiec: teoretycznie jest chyba takie coś:
link
Inna sprawa,czy ma sens...
baron13, weź lampkę w rodzaju UP! z podziałem energii do 1/32 i spróbuj zrobić zdjęcie na przysłonie 1.4 w mieszkaniu.
@baron13
Kupowanie kolejnej lampy nie ma sensu. Muszę zmusić do współpracy lampy, które mam. Tylko nie wiem jak :(
@Jacek_Z: to:
link
prawdopodobnie zostało zrobione 135 mm f/1,8 przy kilku lampach w tym Łucz m1 :-) Sprawę potrafi załatwić ustawienie (obrócić do sciany odstawić) albo w skrajnym wypadku przykrycie szmatką. Co nie zmienia faktu, że dobrze jest mieć 1/256 ;-)
@wzrokowiec: A1 załatwia wydobycie ze smartfona sygnału synchro. O ile pamiętam możesz nią posterować inne lampy, masz też błysk, który wyzwoli fotocelę. Ja nie wiem czy to działa zaznaczam, tak się chwali producent. Generalnie zdjęcia łatwiej aparatem :-)
Łucz nie ma 200 Ws. Nie ma problemu mieć słaby błysk - lampki wbudowane w body mają LP 10-12, lusterko, odbicie od sufitu i lecisz :). Sęk w tym, żeby mieć tak małą energię przy lampach studyjnych gdy można używać różnych modyfikatorów (softboxy, okty itp)