Optyczne.pl

Partnerzy

proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia,  zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2,  full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter,  akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.

Test aparatu

Canon EOS 6D - test aparatu

25 lutego 2013
Szymon Starczewski Komentarze: 337

4. Rozdzielczość

Canon 6D został wyposażony w pełnoklatkową matrycę typu CMOS o rozmiarach 36×24 mm, a całkowita liczba pikseli wynosi 23.4 miliona (efektywna 20 milionów). Zdjęcia RAW z rozszerzeniem CR2 zapisywane są w postaci 14-bitowej o rozdzielczości 5472×3648 pikseli.

Testowany aparat zapisuje także mRAW-wy i sRAW-y. Są to skalowane surowe pliki, które dają się edytować tak jak normalne RAW-y. Format mRAW ma rozdzielczość 4104×2736 pikseli, co odpowiada zdjęciom 11-megapikselowym, a sRAW to obrazy 5-megapikselowe o rozdzielczości 2736×1824 pikseli.

Funkcję wstępnego podnoszenia lustra odnajdziemy w nowym 6D na drugiej stronie menu fotografowania. Podczas testu rozdzielczości, w celu wyeliminowania ewentualnych drgań aparatu spowodowanych pracą lustra, funkcję tę mieliśmy włączoną.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - R E K L A M A - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Rozdzielczość układu jako całości

Używając zdjęć w formacie JPEG, z wyostrzaniem ustawionym na najniższą możliwą wartość, wyznaczyliśmy rozdzielczość układu aparat+obiektyw (w rozumieniu wartości funkcji MTF50), obliczając ją w programie Imatest. Wartości zostały wyrażone w liniach na wysokość obrazu. Zdjęcia pomiarowe zostały wykonane z obiektywem Canon EF 50 mm f/1.4 USM.

Canon EOS 6D - Rozdzielczość

Wyniki Canona 6D, w tej kategorii, są na odpowiednim poziomie. Maksymalne zanotowane wartości są nieznacznie niższe niż w przypadku jego bardziej zaawansowanego brata 5D Mark III, jednak ze względu na mniejszą liczbę pikseli jest to w zasadzie oczekiwane zachowanie. Dodatkowo, podobnie jak w nowym 5D, również w 6D JPEG-i na najniższym stopniu wyostrzania najprawdopodobniej w ogóle nie podlegają temu procesowi. Wskazuje na to fakt, że na wykresach przedstawiających przebieg profilu na granicy czerni i bieli nie widać typowych lokalnych ekstremów, wskazujących na zastosowanie wyostrzania. Przykładowy wykres dla jednego z pomiarów prezentujemy poniżej.

Canon EOS 6D - Rozdzielczość


Rozdzielczość matrycy

Rozdzielczość matrycy wyznaczamy w oparciu o funkcję MTF50, a pomiarów dokonujemy standardowo na niewyostrzonych plikach RAW, które uprzednio konwertujemy do formatu TIFF przy pomocy programu dcraw. Do testu wykorzystaliśmy dwa obiektywy: Carl Zeiss Makro-Planar T* 50 mm f/2 oraz Canon EF 100 mm f/2.8 L Macro IS USM. Wyniki zaprezentowany poniżej są maksymalnymi jakie uzyskaliśmy z obu tych obiektywów.

Canon EOS 6D - Rozdzielczość

Pomiary wykonane na surowych plikach również pokazują nieznaczną przewagę 5D Mark III nad testowaną lustrzanką. Osiągnięte przez 6D wyniki są jednak na odpowiednio wysokim poziomie i trudno im w zasadzie cokolwiek zarzucić. Spoglądając na powyższy wykres rzuca się jednak w oczy bardzo wyraźna przewaga D600 nad testowanym aparatem. Oczywiście lustrzanka Nikona posiada matrycę o większej liczbie pikseli, jednak nie jest to jedyny powód tak dużej różnicy. Należy przypomnieć, że w D600 zauważyliśmy bardzo wyraźną różnicę w wartościach funkcji MTF50 dla poszczególnych składowych i wysoką na 30% odpowiedź w częstości Nyquista dla jednej z nich. Tak wysoka wartość nie tylko wskazuje na użycie osłabionego (przynajmniej w jednym kierunku) filtru AA, ale może również wskazywać na wyostrzanie surowych plików. W związku z tym, tak duża przewaga D600 nad 6D przestaje dziwić.

W Canonie 6D nie obserwujemy w zasadzie różnic pomiędzy składowymi funkcji MTF50. Również odpowiedzi w częstości Nyquista są na zbliżonym poziomie sięgającym około 15%. Nie jest to wysoka, a tym bardziej podejrzana wartość. Może jednak dawać pewne przesłanki na użycie nieznacznie osłabionego filtru AA. Odpowiednie wykresy dla jednego z pomiarów, przedstawiające przebiegi profilu na granicy czerni i bieli dla poszczególnych składowych, oraz przebiegi funkcji MTF prezentujemy poniżej.

Canon EOS 6D - Rozdzielczość

Obiektywy Carl Zeiss Makro-Planar T* 50 mm f/2 wykorzystywane w testach rozdzielczości udostępniła firma Foto-Technika.

Canon EOS 6D - Rozdzielczość
Canon EOS 6D - Rozdzielczość