Elinchrom EL-Skyport Plus HS
Kolejną nowością w ofercie firmy Elinchrom jest nadajnik EL-Skyport Plus HS - o zasięgu do 200 metrów, wyposażony m.in. w duży wyświetlacz LCD ułatwiający kontrolę parametrów urządzenia.
Informacja prasowa
Po upływie 10 lat i sprzedaży 400.000 jednostek Skyport firma Elinchrom zdecydowała się nie tylko podnieść poprzeczkę, ale przeskoczyć ją z nawiązką, dzięki wprowadzeniu na rynek nowego nadajnika EL-Skyport Plus HS (lub w skrócie Skyport HS). Ten najbardziej zaawansowany w historii nadajnik z serii Skyport zapewnia użytkownikom możliwość kontroli i wizualizacji wszystkich ustawień mocy błysku bezpośrednio na nadajniku oraz możliwość wykonywania zdjęć dla czasów naświetlania do 1/8000 s w trybie Hi-Sync.
![]() |
Nowy interfejs
Duży wyświetlacz LCD, w jaki wyposażono nadajnik Skyport HS, zapewnia dwukierunkową kontrolę poprzez nowy interfejs umożliwiający podgląd ustawień mocy błysku dla danych warunków oświetleniowych bezpośrednio na nadajniku. Użytkownik może kontrolować każdy poziom mocy światła i ustawienia lampy modelującej bezpośrednio na nadajniku Skyport, który nieustannie wskazuje aktualizowane ustawienia mocy błysku. Zapewnia to nowe niedoścignione poziomy "dwukierunkowej kontroli i komunikacji" dla każdego światła w konfiguracji bezpośrednio z aparatu.
![]() |
Tryb Hi-Sync otwiera nowe możliwości dla fotografii przy użyciu flesza
Technologia Elinchrom Hi-Sync zapewnia więcej możliwości niż tryb X-Sync aparatu fotograficznego. Fotograf może łatwo przełączyć urządzenie do trybu Hi-Sync i korzystać z czasów naświetlania do 1/8000 s w celu zatrzymania ruchu w kadrze, rozjaśniania cieni w ostrym słońcu, przyciemniania tła lub używania mniejszych wartości przysłony. Nowy tryb ODS (Over Drive Sync) umożliwia użytkownikom nadajnika Skyport Plus HS precyzyjne dopasowywanie sygnału wyzwalacza w celu zoptymalizowania naświetlania dla krótkich czasów naświetlania, pozwalając uzyskać 2 dodatkowe stopnie otwarcia przysłony.
Nadajnik Skyport HS posiada 20 kanałów częstotliwości, z których można korzystać w trybie Normal (normalne czasy naświetlania) lub Speed (krótkie czasy naświetlania). Nadajnik zapewnia łatwe i bezpieczne mocowanie do gorącej stopki za pomocą specjalnego mechanizmu działającego na zasadzie szybkozłączki i jest zasilany za pomocą 2 baterii AA. Został wyposażony w układ wspomagania AF dla szybszego nastawiania ostrości i gniazdo mini-USB dla aktualizacji oprogramowania sprzętowego. Użytkownik może w łatwy sposób odróżnić tryb pracy, ponieważ wyświetlacz jest podświetlony na zielono dla normalnych czasów otwarcia migawki i na czerwono dla krótkich. Urządzenie zapewnia zasięg do 200 m na zewnątrz pomieszczeń i do 60 m wewnątrz.
Nowy nadajnik Skyport HS stanowi potwierdzenie przywiązania firmy Elinchrom do jakości zapewniając fotografom narzędzie pozwalające na zwiększenie ich możliwości. Nadajnik Skyport HS stanowi płynne rozszerzenie rodziny nadajników EL-Skyport i jest również kompatybilny z trzema wcześniejszymi generacjami lamp błyskowych (moduł nadajnikodbiornik EL- Skyport RX dla Style RX, Digital RX i systemów Ranger RX oraz zintegrowanych modułów EL-Skyport dla serii BRX, D-Lite RX, ELC Pro HD i ELB). Nadajnik Skyport HS zapewnia możliwości synchronizacji i "kontroli dwukierunkowej" dla wszystkich lamp błyskowych Elinchrom obsługujących funkcje EL-Skyport. Nadajnik Skyport HS stanowi przykład współpracy inżynierskiej z firmą Phottix odpowiedzialnej za design produktu.
Zalety nadajnika EL-Skyport Plus HS:
- Unikalny duży wyświetlacz LCD umożliwiający wyświetlanie zdalnych ustawień mocy błysku
- Przyciski dostępowe i funkcja Digital Dial dla szybkiej konfiguracji i lepszej kontroli
- 20 kanałów*, 4 grupy dla trybów synchronizacji Normal i Speed
- Hi-Sync, do 1/8000 s dla aparatów Canon i Nikon
- Rozszerzony zasięg do 200 m (656 stóp)
- Wspomaganie AF oraz stopka mocująca
- Port USB dla aktualizacji oprogramowania
Nadajnik EL-Skyport Plus HS jest obecnie dostępny dla aparatów fotograficznych Canon i Nikon (wkrótce również dla Sony).
- EL19366 - Nadajnik EL-Skyport Plus HS dla aparatów fotograficznych Canon
- EL19367 - Nadajnik EL-Skyport Plus HS dla aparatów fotograficznych Nikon
Cena rynkowa: 810 PLN.
Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt pod adresem: milso@milso.com.pl.
OPAKOWANIE ZAWIERA
Nadajnik EL-Skyport Plus HS dla aparatów fotograficznych Canon, EL19366
- nadajnik EL-Skyport Plus HS
- 2 baterie AA
- przewód Mini-USB
- 2-letnia gwarancja
Nadajnik EL-Skyport Plus HS dla aparatów fotograficznych Nikon, EL19367
- nadajnik EL-Skyport Plus HS
- 2 baterie AA
- przewód Mini-USB
- 2-letnia gwarancja
![]() |
SPECYFIKACJA
- Pasmo częstotliwości: 2,4 GHz
- Kanały: 40; (20 w trybie Normal – zielony / 20 w trybie czerwony)
- Grupy: 4: 1, 2, 3, 4
- Synchronizacja błysku Normalna: ograniczona do natywnego trybu X-sync aparatu fotograficznego; Tryb Hi-Sync: do 1/8000 s; Synchronizacja na 2 kurtynę: tylko dla aparatów fotograficznych Canon
- Zasięg: do 200m (656’) dla wyzwalania
- Lampka wspomagania AF: Tak
- Złącze: Złącze dla gorącej stopki Canon (19366) i Nikon (19367), Port Mini-USB dla aktualizacji oprogramowania sprzętowego, wyzwalacz zdalny 2,5 mm
- Zasilanie: 2 baterie AA
- Wskaźniki i elementy sterowania: Wyświetlacz LCD: Tryb Sync, grupa, kanał, uruchomienie funkcji ODS, uruchomienie trybu Hi-Sync, czas otwarcia migawki, poziom naładowania baterii, nazwa lampy błyskowej, identyfikator lampy błyskowej, poziom mocy błysku lampy, poziom lampy modelującej. Przyciski: Wybór grupy, test, pierścień obrotowy dla zmiany wartości, potwierdzanie, włączanie/wyłączanie i odświeżanie. Dostępne są również 4 przyciski o różnej funkcjonalności: Zasilanie +/-, obsługa lampy modelującej, wybór jednostki i konfiguracja na wyświetlaczu. Nawigacja i wyjście z menu konfiguracji.
- Wymiary: 84,1 x 68,3 x 58,5 mm (3,3 x 2,7 x 2,3 cala)
- Ciężar: 120 g ( 0,27 funta) bez baterii
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
W końcu. Wygląda jak Phottix Laso i pewnie w oparciu o niego został zbudowany ale to dobra rzecz. Wyniki Quadry z nową głowicą wyglądają imponująco. Fajnie.
i czegoś takiego brakuje mi w Pentaxie ... hss
A będzie dostępny w wersji do Olympusa/Panasonica (m43)?
@Soniak10:
Wolfgang Uhlig: why not for Olympus?
Elinchrom LTD: Because they don't use the standard electronics for the hot shoe
Dla Sony będzie.
A poza tym:
Elinchrom LTD: No fuji planned for the moment, sorry.
Wurcel, przecież HotSync jest możliwy w Pentaksie i to na kilka sposobów, w zasadzie z dowolnymi lampami o odpowiednio długim czasie błysku. O dedykowanych rozwiązaniach typu Priolite nie wspominając...
Że nie jest aż tak prosto jak w C i N, to inna sprawa, ale da się i to od dawna, żeby nie powiedzieć, że od zawsze.
Jaad75 prolite 2000$, jakas akternatywa? Brak , jaki wyzwalacz radiowy obsluguje hss w pentaxie ? Jedyny sposob to fotocela , gorzej jak lampy nie widza siebie.
Wurcel, cena Priolite nie jest niezwykła, jak za dobre, markowe lampy, to raz. Dwa, radiowo HSS obsługuje Aokatec (oczywiście z systemówkami), poza tym, masz opcję wyzwalania dowolnej studyjnej (jak również reporterskiej), z odpowiednio długim czasem błysku, przy użyciu systemowej (systemowych) i Cactusow V6 z odpowiednim delayem. Pomijam już różne kombinacje DIY z systemówką, fotocelą i wyzwalaczem. Opcje są, trzeba tylko chcieć.
Opcje są, tylko upierdliwe. Nic nie mam do Pentaxa, bardzo się cieszę, ze się rozwija i może Ricoh w końcu przywróci mu należne miejsce na scenie foto, ale akurat radiowe wyzwalanie i różne towarzyszące temu bajery jest pięta Achillesową systemu. Dać się, da, tylko to takie "drutowanie". Jak ktoś lubi to OK, ale większość woli proste, działające rozwiązania.rozwiązania. Now, if they could make some focal plane lenses for the K-1 ;)
Tfu, central shutter lenses miało być, jeden drink za dużo ;)
Potrzeba prostoty, jak w sloneczny dzien chcesz zgasic slonce? Rozstawic 10 systemowek? Zadnej alternatywy dla Pentaxa nie ma. To samo z wyzwalaczami, nie ma radiowki ktora ma goraca stopke wspierajaca rownoczesnie ttl. Prolite 2000 $ nflash czy discovery 2000 zl i sa to swietne błyskotki. Dla strobistow pentax niestety ale to ostatni wybor.
@sloma_p "Dać się, da, tylko to takie "drutowanie". Jak ktoś lubi to OK, ale większość woli proste, działające rozwiązania.rozwiązania"
Oczywiście i póki co w Pentaksie trzeba za nie niestety więcej zapłacić (Priolite). Kwestia popularności systemu w ogóle, dlatego IMHO Ricoh powinien zdecydować się na otwarte systemowe rozwiązanie problemu, wspierające również niezależne lampy. Nikt niezależny nie wyda na R&D dużych pieniędzy, przy tak małym potencjale rynku.
"Now, if they could make some focal plane lenses for the K-1 ;)"
A nie 645Z? ;) Generalnie, HSS z Priolite daje tu jednak większe możliwości, niż szkła z centralną.
@Wurcel "jak w sloneczny dzien chcesz zgasic slonce? Rozstawic 10 systemowek?"
Napisałem Ci wyżej - jest kilka możliwości (łącznie z wieloma systemówkami).
"To samo z wyzwalaczami, nie ma radiowki ktora ma goraca stopke wspierajaca rownoczesnie ttl."
Cactus V6.
"Prolite 2000 $ nflash czy discovery 2000 zl i sa to swietne błyskotki"
Co Ty w ogóle porównujesz? Spin-off Hensela z chińszczyzną?
"Dla strobistow pentax niestety ale to ostatni wybor."
Wybacz, ale bawię się w strobbing Pentaksami pewnie dłużej, niż Ty w ogóle fotografujesz - nie mów mi, co w tym systemie da się, a czego nie da się zrobić. To, że w ostatnich latach namnożyło się chińskich wyzwalaczy i systemów wspierających głównie C i N, to fakt, ale to nie jest też specjalnie "wina" Pentaksa, że został praktycznie z rozwiązaniami sprzed ery radiowego TTL - własny system radiowy stworzył tylko Canon (i zdaje się, że i tak mało kto z niego korzysta). W Pentaksie skupiono się na zupełnie innej niszy użytkowników (małe rozmiar, uszczelnienia, GPS, astrotracery itp.) i zapewne stwierdzono, że Ci zewnętrznych fleszy nie używają, a jeśli już to sporadycznie i "dadzą se radę". Ale jak mówię, chodzi też o to, że w zasadzie C i N oferują tylko trochę więcej, a bogactwo możliwości polega głównie na rozwiązaniach producentów niezależnych - współpraca z Priolite stwarza wrażenie, że Ricoh zaczął to rozumieć i być może zacznie coś robić w tym kierunku.
Fajnie ze blyskasz dłużej niz robie zdjęcia, ale dalej pentax jest najbardziej ulomny w stosunku do konkurencji. Co do chinszczyzny, moj niemiecki metz 58 af2 mial w 3 lata wymieniany 3 razy palnik, yn 560 ani razu, a mam ich 3. Co do wiekszych budzetowych lampek ... Jakosciowo taki nflash czy doscovery sa swietne i co do ceny to juz miazga. Nflash wypuscil teraz lampke z hss, oczywiscie przy pentaxie to nie dziala. Prolite to niesamowity wyjątek i tyle w temacie. C i N oferuje zdecydowanie wiecej bogactwa jesli chodzi o blyskanie.
Co do cactusa v6, istnieje w pl dystrybucja tego urządzenia bo cos nie widac
Nie jest aż tak ułomny jako system błysku (da się nim zrobić praktycznie prawie te same rzeczy, choć nie aż tak wygodnie - vide np. sterowanie grupami), ale nie ma takiego wsparcia producentów niezależnych i to jest główny problem. Wspomniana "ułomność" nie wynika więc de facto z przyczyn będących pod kontrolą producenta, a przede wszystkim z jego stosunkowo niskich udziałów w rynku.
Problemy z palnikami w Metzach, to kwestia znana od lat, ale ma się to nijak do lamp studyjnych i tego, że dobre, markowe lampy kosztują - zobacz na ceny Brona, czy Profoto, albo nawet znacznie tańszych Elinek, czy Bowensów, w stosunku do ich chińskich odpowiedników.
I wreszcie (po raz kolejny) każda lampa z długim czasem błysku będzie działała z Pentaksami i krótkimi czasami naświetlania - pisałem Ci systemówka + V6 (tryb S1 i odpowiedni delay), tak więc będzie zapewne działał również Nflash, jakkolwiek realizowany jest w nim tryb HSS. Oczywiście potrzebny jest odpowiedni sprzęt i wiedza co z nim robić.
Nie wiem, czy istnieje w PL dystrybucja Cactusów, ale nawet jeśli nie, to w czym problem? Bawi się ktoś w oficjalną dystrybucję produktów NiceFoto na przykład?
w PL bez problemu kupisz nflasha czy discovery i inne np. fripers