Sony PXW-X400
Firma Sony zaprezentowała nową kamerę PXW-X400 przeznaczoną dla produkcji wiadomości i programów telewizyjnych.
Informacje prasowe
Nowy, optymalnie wyważony model PXW-X400 jest wyposażony w szereg funkcji sieciowych i bezprzewodowych pomagających szybciej wyemitować materiał.
![]() |
Firma Sony wprowadza do oferty kamkorder naramienny PXW-X400. Ten nowy model z serii PXW wyróżnia się rozszerzonymi możliwościami sieciowymi i bezprzewodowymi oraz lepszym wyważeniem. Dzięki zapisowi w formacie XAVC 50p1 oraz funkcjom sygnału wspólnego (pool feed) stanowi uniwersalne i wydajne narzędzie dla profesjonalnych producentów wiadomości oraz reporterów.
- Nowy kamkorder łączy wszystkie funkcje potrzebne profesjonalnemu reporterowi - mówi Lucie Wendremaire, menedżer ds. marketingu produktów profesjonalnych w Sony Europe. - Rozbudowany zestaw łączy pomaga szybciej wyemitować materiał, większa ergonomia ułatwia pracę w terenie, a duża wydajność oznacza sprawniejszą pracę. To prawdziwy wół roboczy do produkcji wiadomości i programów telewizyjnych. Jego nowe możliwości, jak zapis w formacie XAVC 50p czy obsługa sygnału wspólnego, bardzo przydadzą się w niełatwych warunkach pracy nad materiałem w terenie.
Nowy kamkorder został wyposażony w gniazdo Ethernet (RJ45). Można go dzięki temu podłączać bezpośrednio do sieci przewodowej i przesyłać pliki, transmitować obraz na żywo lub zmieniać ustawienia nawet w miejscach, w których niedostępna jest łączność bezprzewodowa. Dzięki technologii NFC łączenie kamery z urządzeniami mobilnymi wymaga tylko prostego zetknięcia urządzeń. Do podglądu obrazu oraz zdalnego zmieniania różnych ustawień w menu kamery można używać aplikacji Content Browser Mobile.
Funkcja sygnału wspólnego (HD/SD SDI) umożliwia nagrywanie na karcie SxS zewnętrznego sygnału HD-SDI 1.5G. Jest to przydatne między innymi podczas konferencji prasowych, ponieważ pozwala na zapis udostępnionego sygnału z innej kamery bez używania dodatkowych przenośnych urządzeń nagrywających.
Dzięki zmianom w wewnętrznej konstrukcji wprowadzonym przez firmę Sony korpus jest o wiele lepiej wyważony i wygodniejszy w użyciu niż poprzednie modele. Dobre wyważenie oraz nowy, manualny obiektyw radykalnie zmniejszają obciążenie prawej ręki operatora i związane z tym problemy.
![]() |
Urządzenie jest teraz wyposażone w „przycisk trybu ONLINE”. Pozwala on użytkownikowi bezpośrednio, bez używania menu kamery lub urządzenia mobilnego, włączać i wyłączać następujące funkcje: bezpośrednią transmisję strumieniową sygnałów audiowizualnych z kamery PXW-X400 do wskazanych miejsc; automatyczne przesyłanie plików proxy lub materiałów o wysokiej rozdzielczości do serwisów chmurowych lub na serwery FTP; sterowanie z poziomu sieciowej stacji odbiorczej Sony PWS-100RX1 umożliwiającej strumieniową transmisję na żywo QoS w czasie filmowania.
Kamera PXW-X400 cechuje się niewielkim poborem mocy: 22 W. Obraz rejestrowany przez trzy przetworniki CMOS typu 2/3" można zapisywać w kilku formatach HD i SD, między innymi XAVC. Dostępne są wersje z obiektywem z manualną regulacją ostrości i zoomem 20x (PXW-X400KC) oraz obiektywem z automatyką ostrości2 i zoomem 16x (PXW-X400KF). Można także nabyć sam korpus PXW-X400 - bez obiektywu ani wizjera. Kamkorder współpracuje z nowymi, ułatwiającymi podgląd obrazu wizjerami Full HD OLED Sony z serii HDVF (HDVF-EL20/EL30), nowym odbiornikiem URX-S03D - pierwszym w serii UWP-D dwukanałowym odbiornikiem przenośnym typu slot-in - oraz nowym, doczepianym do paska nadajnikiem UTX-B03HR, w którym wykorzystano system True Diversity i opracowaną przez Sony technologię cyfrowego przetwarzania sygnału audio.
Rozpoczęcie sprzedaży kamery PXW-X400 jest zaplanowane na luty 2016 r.
![]() |
1. Zapis obrazu 60p będzie możliwy tylko w formacie XAVC-Long.
2. Obsługa automatycznego ustawiania ostrości zostanie wprowadzona w maju 2016 r.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Fajny sprzęt, ale w Polsce wykorzystają go tylko duże stacje telewizyjne, bo dla pozostałych będzie to zbyt droga kamera lub zbyt specjalizowana.
A ja se kupie. Wnusia ma w maju komunię, nie można kamerować byle czym.
Nie znam się na rynku video, ale czy robienie takiej profesjonalnej kamery z przetwornikiem 2/3" ma sens? Albo mi się zdaje, albo byle bezlusterkowiec będzie dawał lepszej jakości obraz, o takich cudach jak A7S nie mówiąc.
A tutaj ładują tonę technologii, kodeków, złącz, wszystko w wielkiej, profesjonalnej budzie, tylko sensor niczym silnik z malucha w czołgu.
@up: niby tak, ale pamiętaj że to są trzy sensory 2/3", osobno dla każdego kanału i to nie jeden na drugim. Do tego dochodzi to że mają małą rozdzielczość i przy obecnej technologii obraz pewnie jest bdb.
Bez sensu była by też duża matryca. Duża matryca = duże obiektywy, znacznie trudniejsze ręczne ostrzenie z racji innych wymaganych ogniskowych i inne problemy zwiazane z optyką i obsługą
Jeśli ktoś z was zna się na tym to powiedzcie ile kosztowałoby zestaw akcesoriów do robienia w 4k takich programów jak Cejrowskiego? Czy dotychczasowe obiektywy byłyby kompatybilne?
Szkoda smartfonu na Cejrowskiego :-)
OK, jak Wojciechowskiej...
Szkoda złotówki na $ony.
@corckie
Przetworniki 2/3 cala to największe przetworniki montowane w kamerach reporterskich.
Kompletnie nie rozumiem co sprzęt klasy PXW- ma wspólnego z tematyką tego portalu... zresztą komentarze to potwierdzają.
W takich kamerach priorytetem nie jest w ogóle papierowa głębia ostrości a wręcz zupełnie odwrotnie. 2/3" to i tak sporo. Niektórzy chyba już zapomnieli, że kamery służą też do newsów w TV, relacji z wydarzeń, sportu, meczy itd..
@ deel77
Ale ten sprzęt jest właśnie przeznaczony dla stacji telewizyjnych. Poza tym Polska to jest nic nie znaczący rynek dla tego typu sprzętu.
OZ, kamera ma optyke. I bardziej pasuje do tego portalu niz statyw, plecak albo karta pamieci .
Dokladnie. Dodalbym nawet ze za malo troche kamer tutaj i generalnie za malo informacji z dziedziny VIDEO ktora przeciez bez OPTYKI nie daleby rady.
Szabla
Szkoda smartfonu na Cejrowskiego :-)
szkoda to na lewactwo..