Jedną z dzisiejszych nowości jest aparat kompaktowy Panasonic Lumix DMC-FZ100. Jak wskazuje jego oznaczenie, jest to kolejny przedstawiciel serii FZ, znanej z obiektywów oferujących dużą krotność zoomu.
Truizmem jest mówienie, że aparat fotograficzny służy do wykonywania zdjęć. Stopniowo następuje jednak na tym polu pewna ewolucja. W funkcjonalność aparatów wkrada się coraz bardziej możliwość filmowania.
Pierwszą część cyklu dotyczącego systemu Panasonic Mikro Cztery Trzecie poświęciliśmy na omówienie założeń tego systemu oraz przegląd dostępnych obecnie na rynku systemowych aparatów i obiektywów Panasonic Lumix G.
Czy byliście kiedyś na pieszej wycieczce i przeklinaliście pomysł zabrania ze sobą ciężkiej lustrzanki wraz z zestawem obiektywów? Czy wybraliście się na spacer po mieście ale z żalem zostawiliście swoją lustrzankę w domu, bo nie mieściła się w małej, wygodnej torbie? A może zabraliście na taki spacer mały i poręczny kompakt, jednak zawiedliście się potem jakością wykonanych nim zdjęć? Nawet jeżeli Wam takie sytuacje nigdy się nie przytrafiły, możecie uwierzyć na słowo, że powtarzają się one wśród fotografujących osób.
Dokładnie 22 lutego 2007 roku odbyła się premiera reporterskiego aparatu Canon 1D Mark III. Trzecia generacja „jedynki” okazała się być, jak na ówczesne czasy, bardzo nowoczesna. Głównie ze względu na imponujący tryb zdjęć seryjnych, sięgający 10 klatek na sekundę.
W trakcie wizyty w fabryce Zeissa w Wetzlar (patrz: \'\'Wizyta w niemieckich fabrykach Zeissa, RUAG i EAW\'\') mieliśmy możliwość zobaczenia nowego urządzenia obserwacyjnego firmy Zeiss. Jest nim PhotoScope 85 T* FL - luneta obserwacyjna o średnicy obiektywu 85 mm i dająca powiększenia w zakresie 15-45x, ale posiadająca wbudowany aparat fotograficzny z matrycą CCD o rozdzielczości 7-milionów pikseli i rozmiarze 1/2.
Wczoraj późnym wieczorem odbyła się w Berlinie huczna premiera E-P1 - pierwszego aparatu marki Olympus należącego do systemu Mikro 4/3. Do ostatniej chwili jakiekolwiek informacje o tym aparacie były usilnie skrywane przed dziennikarzami.
W dniu dzisiejszym Pentax zaprezentował nową lustrzankę cyfrową serii K oznaczoną jako K-7. Premiera nowego aparatu była co prawda wyczekiwana, ale termin i jej przedmiot okazały się swojego rodzaju niespodzianką dla użytkowników.
Dziś firma Nikon pokazała nową amatorską lustrzankę D5000 i nowy obiektyw szerokokątny AF-S DX 10-24mm f/3.5-4.5G ED przeznaczony dla lustrzanek z matrycami DX. Dzięki uprzejmości firmy Nikon Polska obie te nowości na krótką chwilę, kilka dni przed oficjalną premierą, trafiły w nasze ręce.
Najważniejszymi targami fotograficznymi jest niewątpliwie, odbywająca się co dwa lata, Photokina. W tym roku będzie ona miała miejsce w dniach 23-28 września, tradycyjnie już w niemieckiej Kolonii. Nic więc dziwnego, że znaczna większość producentów sprzętu fotograficznego właśnie na miesiące sierpień i wrzesień szykuje prezentacje swoich nowych modeli.
W sierpniu 2007 roku Nikon zaprezentował światu dwa nowe modele lustrzanek cyfrowych - profesjonalnego i pełnoklatkowego Nikona D3 oraz, uznawanego także za aparat dla zaawansowanych użytkowników, Nikona D300 wyposażonego w matrycę CMOS formatu DX.
Uwaga, artykuł ten stanowi opis pierwszych, często subiektywnych, wrażeń autora, które pojawiły się podczas kilku dni obcowania z opisywanym aparatem. W związku z tym, nie są one podparte pomiarami testami, które oczywiście w czasie późniejszym znajdą się na naszej stronie.
Miejscem premiery najnowszej lustrzanki Olympus E-3 stało się tureckie miasto Stambuł. Przez niemal trzy tygodnie, każdego dnia, kolejnym dziennikarzom i dystrybutorom z danego państwa firma Olympus prezentuje swoje najnowsze dziecko.
Streszczenie: Dla osób, którym nie chce się czytać całości poniższych wywodów przygotowaliśmy krótkie streszczenie. W poniższym tekście pokazujemy, że pomiary rozdzielczości matryc lustrzanek wykonywane przez portal dpreview.
Dzięki uprzejmości firmy Panasonic Polska, mieliśmy możliwość bliższego przyjrzenia się najnowszej lustrzance tej firmy - modelowi Lumix DMC-L10 wyposażonemu w obiektyw Leica D Vario-Elmar 14 - 50 mm f/3.