Targi Photokina odbywają się w Kolonii co dwa lata. Jest to największa na świecie branżowa impreza, na którą zjeżdżają się dziesiątki tysięcy osób, by zobaczyć stoiska przygotowane przez setki wystawców z całego świata.
W dniach 28-31 lipca 2016 roku, czyli od czwartku do niedzieli, w miejscowości Trzebieszowice, odbywał się IX Zlot Czytelników Optyczne.pl. Tym razem do położonego w Kotlinie Kłodzkiej Hotelu Zamek na Skale przyjechało 140 osób.
Był to jeden z kolejnych wyjazdów na Sri Lankę. Jak zawsze plan był konkretny. Chciałem fotografować morskie żółwie w rejonie południowo zachodniego wybrzeża, wieloryby i pola herbaty. Miałem też pomysł na reportaż.
Można śmiało postawić tezę, że najważniejszy postęp technologiczny w dziedzinie fotografii to rozwój i ciągłe udoskonalanie systemu nastawiania ostrości. Oczywiście nie bez znaczenia jest szybkie ogniskowanie, szczególnie gdy spojrzymy na fotografię przyrodniczą, na przykład ptaków w locie – trudno sobie wyobrazić ręczne zmiany nastawy obiektywu, gdy koncentrujemy się na kompozycji obrazu w wizjerze.
Wyobraź sobie osobę kręcącą się na rozpędzonej karuzeli albo samochód pędzący po ulicy. Teraz pomyśl sobie, że jesteś w stanie zarejestrować te dynamiczne momenty swoim aparatem osiągając efekt zamrożenia ruchu fotografowanego obiektu na tle rozmytej rzeczywistości.
Na wyspie Sumatra w Indonezji znajduje się jezioro kalderowe Toba. Jedno z najpiękniejszych i największych takich jezior na świecie. Położone na szczycie wulkanu na wysokości 900 m, długie na 100 km i głębokie na ponad 500 m.
Jednym z punktów programu naszej listopadowej Fotomisji w Japonii była wizyta w centrum badań i rozwoju firmy Olympus położonym mieście Hachiōji około 40 km od Tokio. Kompleks składa się z kilku budynków, w którym zatrudnionych jest ponad 3000 inżynierów odpowiedzialnych za tworzenie najnowszych produktów z branży fotograficznej oraz innych dziedzin, w których oferowane są produkty Olympus.
Pretekstem do wielu wyjazdów na Fotomisje były i są wszelakie zjawiska astronomiczne. Wielokrotnie w dziwne miejsca świata „wygania” nas zaćmienie Słońca. Nie jestem pasjonatem astrofotografii, nie znam się na astronomii, choć orientuję się, że to Ziemia krąży wokół Słońca.
W miniony weekend, w miejscowości Łochów, odbył się zorganizowany przez naszą redakcję kolejny Festiwal Optyczny. Do malowniczo położonego XIX-wiecznego pałacu przyjechało prawie 70 miłośników sprzętu obserwacyjnego z całego kraju.
W sobotę, w łódzkiej hali Expo zakończyły się Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio-Video oraz Technologii Multimedialnych FILM VIDEO FOTO 2016. Była to już dziewiętnasta edycja tej cyklicznej imprezy, a dziesiąta w której mieliśmy okazję uczestniczyć.
Na spacer po ulicach jednego z małych miast w Maroku naszło mnie podczas jednego z rajdów. Wypuściłem się na przechadzkę w oczekiwaniu na zakończenie długich i nudnych formalności poprzedzających start.
Nie mam ulubionego, najlepszego, jedynego zdjęcia, o którym mógłbym mówić godzinami. To znaczy, o każdym zdjęciu mógłbym mówić godzinami, bo z każdą fotografią wiążą się historie bohaterów.
W życiu fotografa zdarzają się sytuacje mniej lub bardziej stresujące. Czasem jedziemy gdzieś, na jakieś zlecenie i wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku. Świetne światło, super kadry, niesamowite wydarzenia, których jesteśmy świadkami.
Palau jest niewielkim państwem wyspiarskim położonym na Pacyfiku, obejmującym ponad 250 wysp otoczonych rafami koralowymi. Ten malowniczy zakątek w zachodniej części archipelagu Wysp Karolińskich jest jednym z najciekawszych miejsc nurkowych na świecie.
Zgodnie z tradycją, na początku roku, organizujemy uroczyste podsumowanie Plebiscytu na Produkt Roku według Czytelników Optyczne.pl. Podobnie jak w poprzednich latach spotkanie miało miejsce w restauracji „Honoratka” na warszawskim Starym Mieście.