Dnia 21 września ubiegłego roku w artykule pod tytułem Zaawansowany Samsung GX-10 pisaliśmy, że aparat ten pojawi się w polskich sklepach już w październiku. Był to dzień oficjalnej premiery GX-10.
Na początek mała zagadka związana z tym, co wiele serwisów prezentujących testy aparatów robi na co dzień. Mamy zdjęcia tablicy testowej wykonane trzema różnymi aparatami, obiektywem stałoogniskowym przy wartości przysłony f/8 i mamy ocenić, który z nich wypada najlepiej.
Testy obiektywów i aparatów fotograficznych to dość trudne przedsięwzięcie wymagające od zespołu testującego doświadczenia, wytrwałości i ogromnej staranności w trakcie testu oraz przy opracowywaniu wyników.
W sierpniu 2003 roku Canon zaskoczył wszystkich premierą nowej lustrzanki cyfrowej przeznaczonej dla amatorów. Mowa tu oczywiście o Canonie 300D, który szybko zdobył rzesze zwolenników. Niespełna pół roku trzeba było czekać na odpowiedź Nikona, bo w styczniu 2004 roku na rynku pojawił się Nikon D70 wyposażony w 6.
Testowanie aparatów cyfrowych wykonujemy głównie w warunkach studyjnych. Fotografujemy tablice testową ISO 12233, tablicę dystorsji, tablicę szarości Kodak Q-13 oraz tablicę kolorów GretagMacbeth. Zdjęcia tablic testowych odbywają się w ściśle kontrolowanych warunkach studyjnych.
Zacznijmy od najważniejszego: Definicja testu TEST - sprawdzian, próba (inteligencji, zdolności, umiejętności itp.); jedna z naukowo wypróbowanych metod pomocniczych poznawania stanu procesów i cech psych.
Format RAW nie jest używany przez fotografów początkujących, leniwych i konserwatystów. Ci pierwsi dopiero uczą się robić zdjęcia i coś takiego jak RAW jest dla nich, póki co, jedną z wielu tajemnic otaczającego nas Wszechświata.
W fotografii ceniona jest sztuka fotografowania rzeczy ulotnych. Zdjęcia o unikalnej tematyce bywają nagradzane na wystawach lub też, po prostu, cieszą oko fotografującego przez długie lata, będąc powodem do dumy i satysfakcji.
Niezależnie od klasy używanego sprzętu fotograficznego rozmycie obrazu spowodowane drżeniem rąk fotografującego jest najczęstszą przyczyną wykonywania nieudanych zdjęć. Szczególnie trudno jest uzyskać ostre zdjęcie gdy fotografujemy aparatem trzymanym w ręku, w słabych warunkach oświetleniowych wymuszających użycie dłuższych czasów migawki.
TIFF czyli ''Tagged Image File Format'' jest dość starym ale i też bardzo popularnym formatem zapisu grafiki. Jest to rodzaj bitmapy (grafika rastrowa) - siatka pikseli, gdzie każdy piksel jest zdefiniowany poprzez wartości składowych barwnych.
Obecnie każdy aparat cyfrowy daje nam możliwość zapisywania zdjęć w różnym formach graficznych. RAW, JPEG i TIFF są najczęściej występującymi. Czym tak naprawdę różnią się i w jakim formacie najrozsądniej zapisywać nasze zdjęcia, o tym poniżej.
Nazwa pochodzi od ''Joint Photographic Experts Group'', grupy ludzi, którzy stworzyli algorytm kompresji danych JPEG. Aby nazewnictwo skomplikować bardziej, plik utworzony przez algorytm JPEG nazywa się JFIF od ''JPEG File Interchange Format''.
Wraz z rozwojem rynku aparatów cyfrowych i szybkim postępem elektroniki dostajemy do ręki cyfrówki z matrycami o coraz to większych liczbach pikseli. Cyfrówki tanieją, robimy coraz więcej zdjęć, które zajmują coraz więcej miejsca na naszych twardych dyskach.
W pierwszej części tego tekstu zastanawialiśmy się w jakim stopniu uzasadnione są ciągle rosnące liczby pikseli w matrycach aparatów cyfrowych. Nie mieliśmy przy tym problemów z wyciągnięciem wniosku, że przy malutkich matrycach kompaktów, wielkość 5 megapiskeli jest w zupełności wystarczająca, a stosowanie matryc 7-8 megapikseli nie jest praktycznie niczym uzasadnione.
Przetwornik CCD/CMOS jest bardzo pomysłowym urządzeniem, lecz pomimo całego swojego zaawansowania, rejestruje jedynie natężenie padającego nań światła. Oznacza to, że obrazy uzyskane w ten sposób, odwzorowane są jedynie w odcieniach szarości.