Niedawne premiery dwóch bezlusterkowców nowego systemu EOS R nie sprawiły, że Canon odpuścił sobie segment amatorskich lustrzanek. Nadal cieszą się one niemałą popularnością na naszym rynku, a najnowsza propozycja z emblematem EOS ma szansę przyjąć się całkiem nieźle.
Zaprezentowany dziś Lumix G90 zastępuje model G80, który w portfolio Panasonika jest dostępny od września 2016 roku. Oba aparaty przeznaczone są dla entuzjastów fotografowania i filmowania i z wyglądu przypominają małe lustrzanki.
Aparaty kompaktowe Ricoh GR nie są szczególnie popularne na naszym rynku. Mają one jednak grupę wiernych sympatyków, którym odpowiada sprzęt fotograficzny w tej specyficznej formie. Producent przyznaje, że produkt ten stanowi kontynuację linii GR, z którą to wiążą się pewne założenia projektowe.
Premiera bezlusterkowca Fujifilm X-T30 nie była dla nas specjalnym zaskoczeniem, zwłaszcza że model ten pojawiał się w naszych zestawieniach plotek już od jakiegoś czasu. Jak pamiętamy, X-T20 odziedziczył po swoim starszym i bardziej zaawansowanym bracie, czyli modelu X-T2, sensor i układ autofokusa, analogiczna sytuacja występowała także w starszej parze, czyli X-T1 i X-T10.
Canon była czwartą firmą (po Sony, Leice i Nikonie), która wypuściła na rynek pełnoklatkowego, cyfrowego bezlusterkowca z autofokusem. EOS R, bo o nim mowa, nie był wprawdzie modelem klasy profesjonalnej, to jednak jest on adresowany do zaawansowanego użytkownika.
Ciężko oprzeć się wrażeniu, że Sony, po sukcesie pełnoklatkowego systemu FE, nieco po macoszemu traktuje bezlusterkowce z matrycą APS-C. W ciągu ostatnich sześciu lat zaprezentowany został tylko jeden obiektyw przeznaczony do sensora niepełnoklatkowego.
Wrześniowa Photokina przyniosła nam dość niespodziewane informacje na temat współpracy firm Panasonic, Leica i Sigma mającej na celu rozwój systemu aparatów bazujących na mocowaniu L-mount. Chwilę po tym dowiedzieliśmy się o pracach nad pełnoklatkowymi bezlusterkowcami Panasonic LUMIX S1 i S1R wyposażonymi właśnie w ten bagnet.
Przez dość długi czas od premiery bezlusterkowego systemu Sony FE, producent nie oferował teleobiektywów o ogniskowej przekraczającej 300 mm. Sytuacja zmieniła się w kwietniu 2017 roku wraz zaprezentowaniem zooma 100–400 mm f/4.
Olympus jest jednym z producentów, którzy jako pierwsi zauważyli w bezlusterkowcach potencjał i zainwestowali w nie swoje siły. Dotychczas, firma oferowała 3 serie aparatów OM-D - najprostszą E-M10, średniozaawansowaną E-M5 oraz profesjonalną E-M1.
Krótko o aparacie Lumix TZ200 Kompakt, który wybrałem z tegoroczny urlop to najnowsze dziecko firmy Panasonic w kategorii superzoom. Wyposażono go w stabilizowany obiektyw LEICA DC VARIO-ELMARIT, który oferuje zakres ogniskowych 8.
Niedawno na naszych łamach opisywaliśmy historię bezlusterkowców marki Lumix, z okazji 10-lecia ich wprowadzenia w 2008 roku. W artykule wspomnieliśmy o serii GX, oraz modelu GX8, który jako pierwszy model marki Panasonic wprowadzał system podwójnej stabilizacji Dual I.
Rok 2018 dla firmy Panasonic jest wyjątkowy. Nie tylko bowiem debiutuje ona na rynku bezlusterkowych aparatów pełnoklatkowych, ale i obchodzi dziesięciolecie istnienia swojej serii G. Panasonic Lumix G1 był pierwszym cyfrowym aparatem z wymienną optyką pozbawionym lustra i wyposażonym w autofokus, co w 2008 roku było nowatorskim i dość innowacyjnym rozwiązaniem.
Na nasze Fotomisje, których program jest bardzo intensywny i na których praktycznie każdego dnia mamy w nogach ponad 10 kilometrów, lubię zabierać bezlusterkowce. Razem z kompletem obiektywów mam wtedy zestaw, który jest mały, poręczny i lekki.
Zaprezentowany dwa dni temu średnioformatowy Fujifilm GFX 50R to drugi aparat tej firmy, wyposażony w sensor CMOS 51.5 Mpix (o rozmiarze 43.8×32.9 mm). Jak utrzymują przedstawiciele producenta, jakość zdjęć stoi na tym samym poziomie co u starszego brata 50S.
Pełnoklatkowe bezlusterkowce Sony Alpha zdobyły na tyle dużą popularność, że ich udział (unit share) na rynku krajów Unii Europejskiej przekroczył w bieżącym roku 50%. Dzięki temu, firma Sony znajduje się na pierwszym miejscu w tej kategorii – również w Polsce.