Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

Optyczne.pl

Testy lornetek

Test 10x42 - opinie testujących

16 kwietnia 2007
Arkadiusz Olech Komentarze: 2

1. Krzysztof Mularczyk

Test 10x42 - opinie testujących - Krzysztof Mularczyk Zakup dobrej lornetki to odwieczny problem z jakim borykają się entuzjaści i miłośnicy przyrody. Często wybór tej jedynej poprzedzony jest wnikliwym studiowanie testów i sięganiem po opinie na wszelkiego rodzaju forach internetowych. Często jednak opinie takie pisane są na podstawie użytkowania jednej lornetki i nijak mają się do jej realnych możliwości. Natomiast korzystanie z opinii sprzedających, wiąże się często z ryzykiem, że zostaniemy naciągnięci na towar droższy, który nie zawsze musi być lepszy. Testy lornetek nauczyły nas właśnie tej zasady, że istnieją lornetki dobre i bardzo dobre w rozsądnej cenie. Szczególnie w naszych polskich realiach finansowych, jesteśmy skazani na szereg kompromisów, aby nie nadużyć zasobów portfela, a jednocześnie mieć pewność, że będziemy zadowoleni z zakupu. Mamy nadzieję, że nasze testy przyzwyczaiły już Czytelników do ich obiektywności i będą pomocą przy wyborze tej jedynej, najlepszej, najwspanialszej, najcudowniejszej lornetki - bo będzie przecież naszą!

Jednak w tym artykule zapominamy o bezwzględnej obiektywności. W kilku zdaniach postaramy się zebrać nasze własne subiektywne opinie o przetestowanych lornetkach klasy 10x42 - tych, które wpadły nam oko i chcielibyśmy je mieć na własny użytek. Wyobraźmy sobie więc, że idziemy na zakupy...

Jeśli świat byłby idealny i nie musiałbym się martwić ile mogę wydać na zakup lornetki, to nie zastanawiałbym się się ani przez chwilę i kupił bym Nikona HG 10x42 L DCF. Rewelacyjny obraz, osiągi, wykonanie, ergonomia - lornetka bez wad. Równie dobrze mógłbym wybrać wersję Porro Nikon SE 10x42 CF, ale w naszym idealnym świecie stać mnie na dodatkowe 1000 PLN za lornetkę dachową. Mimo, że w rankingu jest ona na trzeciej pozycji i rozum podpowiada, aby kupić najlepszą, trudno wyrwać się spod jej uroku.

----- R E K L A M A -----

Zejdźmy w końcu na ziemię. Zakładając, że na zakup lornetki mam do wydania kilka tysięcy złotych i liczę się z gotówką, moją ''ofiarą'' staje się już bezapelacyjnie Nikon SE 10x42 CF, czyli wersja Porro, droższego dachowopryzmatycznego Nikona. Za 3200 PLN mogę być posiadaczem świetnej jakości optyki zamkniętej w kompaktowej, solidnej obudowie. Za podobnej jakości lornetkę Swarovskiego, czy Leica należało by zapłacić dwa razy więcej.

Duże wrażenie na mnie zrobiły też dwie lornetki o połowę tańsze od Nikona SE 10x42 CF, a mianowicie Olympus 10x42 EXWP I i Vortex Viper 10x42. W rankingu zajęły bardzo dobrą, odpowiednio 10 i 11, pozycję, dzięki własnościom optycznym na wysokim poziomie i niewielkiej ilości potknięć konstrukcyjnych. To naprawdę dobra inwestycja, biorąc chociażby pod uwagę długie okresy gwarancji tych lornetek. Bardzo ciekawie wypadł także Swift Optics 962 Ultra Lite 10x42. Ta kolorowa lornetka kosztuje zaledwie 1000 PLN, a pod względem jakości dorównuje dużo droższym i bardziej cenionym producentom. Głównym minusem są odblaski, bo 5.5-stopniowe pole widzenia może być akceptowalne.

W cenie poniżej 1000 złotych znaleźć już można sporo lornetek o podobnych możliwościach. Tutaj jednak musimy się liczyć z pogorszeniem jakości obrazu, gorszą obudową i wykończeniem. W przypadku takich modeli jak Delta Optical Forest 10x42, Fomei Hunter II 10x42, Simmons Wilderness 10x42 Roof, czy Vortex Crossfire 10x42 z pewnością odczujemy niezadowolenie związane ze słabą transmisją, dystorsją, małym polem widzenia, odblaskami, czy czasem nawet jajowatymi źrenicami. Trudno jednak oczekiwać cudów od sprzętu wartego 300-500 PLN. Jeśli nie można wydać więcej, to na wycieczce, nawet takie lornetki pozostawią w pamięci niezapomniane obrazy.

Oczywiście w trakcie testów nie zabrakło momentów rozczarowania. Na długo w pamięci pozostanie mi IOR B/GA 10x40 - lornetka dla ''twardych facetów'' bez zmysłu powonienia. Trudno pojąć, czym kierowali się producenci wybierając śmierdzącą okleinę na obudowę. Może miała odstraszać komary na polowaniu?... Osobiście nie chciałbym jej nawet za darmo. Kolejnym białym krukiem wśród lornetek stał się Kahles 10x42. Lornetka kosztująca przeszło 3000 PLN z gratisowym kłakiem kurzu na soczewce i jajowatymi źrenicami. Liczyliśmy również na lepszą pozycję Doctera 10x42 B/CF, lornetkę producenta którego bardzo ceniliśmy za modele o większych obiektywach.

Poprzedni rozdział