Nowe obiektywy marki Voigtlander
Firma Foxfoto informuje, że na targach Photokina w Kolonii jest obecna marka Voigtlander, która zaprezentowała nowe obiektywy. Są to modele Nokton 10.5 mm f/0.95, Ultron 35 mm f/1.7 Vintage Line, Heliar 15 mm f/4.5 Aspherical VM Type III oraz Heliar 40 mm f/2.8.
Specyfikacje obiektywów są dostępne w naszej bazie:
- Voigtlander Nokton 10.5 mm f/0.95
- Voigtlander Heliar 15 mm f/4.5 Aspherical VM Type III
- Voigtlander Ultron 35 mm f/1.7 Vinatge Line
- Voigtlander Heliar 40 mm f/2.8
Informacja prasowa
![]() |
Dystrybutor marki Voigtlander w Polsce, firma Foxfoto z Łodzi, informuje o nowych obiektywach zaprezentowanych na odbywających się w Kolonii targach Photokina.
Voigtlander NOKTON 10.5 mm f/0.95
Zaprojektowany specjalnie dla systemu micro 4/3, super jasny obiektyw szerokokątny. Dzięki zastosowaniu soczewki asferycznej NOKTON 10,5 mm zachowuje wysoką rozdzielczość obrazu nawet prze pełnym otworze przesłony.
![]() |
Voigtlander ULTRON 35 mm f/1.7 Vintage Line
Najnowsze osiągnięcia optyki zamknięte w klasycznej obudowie. Obiektyw został wykonany ze szczególną dbałością o wierną reprodukcję kolorów. Dzięki zastosowaniu soczewki asferycznej ULTRON 35 mm zachowuje wysoką rozdzielczość obrazu nawet prze pełnym otworze przesłony. Wersja czarna została wykonana z aluminium, natomiast srebrna z chromowanego mosiądzu.
![]() |
Voigtlander HELIAR 15 mm f/4.5 Aspherical VM Type III
Wysokiej klasy szerokokątny obiektyw, stworzony z myślą o optymalnej współpracy z aparatami cyfrowymi. Dzięki zastosowaniu nowej konstrukcji osiągnięto znaczące polepszenie własności optycznych w stosunku do poprzedniego modelu obiektywu HELIAR 15 mm. Nowy obiektyw świetnie sprawdza się również przy filmowaniu aparatem cyfrowym.
![]() |
Voigtlander HELIAR 40 mm f/2.8 - zaprojektowany do współpracy z VM-E Close Focus Adapter
Niezwykle kompaktowy, „składany” obiektyw przeznaczony do współpracy z adapterem VM-E Close Focus adapter. Do ostrzenia wykorzystywany jest mechanizm helikoidalny wbudowany w adapter. Po złożeniu obiektyw ma zaledwie 12,6 mm (licząc od adaptera), co czyni go niezwykle poręcznym towarzyszem w codziennej fotografii. Dzięki niklowej powłoce HELIAR 40 mm f/2,8 zyskał szlachetny wygląd klasycznych obiektywów.
![]() |
Nowe obiektywy marki Voigtlander wkrótce trafią do sprzedaży. Cena detaliczna nie jest jeszcze znana.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
WOW! 10.5 mm i f/0.95. Rewelacja! u43 ma kolejne genialne szkło!
Spodziewałem się kolejnej stałki f/0.95, ale raczej 12..14 mm. UWA z takim światłem? Brawo!
Cena detaliczna to pewnie 5399 zł ;)
Czyli teraz 67.5 mm :)?
Firma z tradycjami. W końcu pierwszym zoomem było szkło Vigtlandera, które jakościowo były całkiem niezłe. Te prezentowane tutaj prezentują się nieźle i na pewno będą na wysokim poziomie.
10.5 mm i f/0.95? Nie sądziłem, że zobaczę takie parametry obok siebie :) Imponujące. Cena zapewne też będzie zwalała z nóg.
Mam nadzieję, że to szkiełko trafi do redakcji i zobaczymy jego test. Naprawdę jestem ciekaw, jak się sprawuje tak ekstremalna konstrukcja.
Są już pierwsze fotki: link
I cena na brytyjskim amazonie na poziomie 900 funciaków, ale to chyba nie jest cena oficjalna.
10.5 mm f/0.95
No takie parametry pod m4/3 mają sens.
10.5mm - "Ta firma już jest pana Władeczka".
Olek i Wojtek powinni ze sobą pogadać i czegoś się od siebie nawzajem nauczyć: jak robić jasne szkła do m43 i jak robić optykę z AF :)
Skoro Nikon może sprzedawać całkiem rozsądne gabarytowo 20mm f/1.8 z wbudowanym silnikiem AF, to można też zaprojektować adekwatne szkło do matrycy z mnożnikiem x2.
Dla mnie to żadna rewelacja - tak, jakby Canona 24/1.4 L zapiąć do bezlusterkowca przez konwerter typu Speed Booster - mnożnik x0.71 działający odwrotnie do link I otrzymujemy cropowe w przybliżeniu 17mm f/1.
To jest proste, możliwe, ale jak widać nikomu się nie chce ;)
dialmo
Akurat autofokus w obiektywie 10.5mm f/0.95 jest ostatnią potrzebną rzeczą.
Powiedziałbym raczej, że będzie przeszkadzać.
W 10.5 zgoda, da się bez niego żyć, jednak w 17.5 i 25 chciałbym już AF zobaczyć. Nadzieje chyba marne, że Cosina pójdzie w tą stronę, prędzej Olek lub Panas/Leica coś takiego wypuści...
Niemniej cała to seria f/0.95 jest świetnym pomysłem w przypadku m43, ten system bardzo potrzebuje jasnych szkieł.
Ten 10/1 to mi sie podoba. Rozwalajace parametry, a do Tego klasyczna uroda. A juz miałem kupić jakiegoś ciemnego zooma plasticzaka z af.
MarcinF. Przy wietle 0.95 AF byby zawsze mile widziany bez wzgledu na ogniskowa.
Nastawiasz f/1.0, ustawiasz odległość na 8 metrów i masz wszystko ostre od 4 metrów przed obiektem do nieskończoności.
Przymykasz przysłonę do f/2, nastawiasz odległość na 4 metry i wszystko jest ostre od 2 metrów przed obiektem do nieskończoności.
MarcinF - To tylko teoria - porób sobie w ten sposób zdjęcia to zobaczysz że różnica w ostrości występuje między tym co jest ustawione w punkt, a tym co niby ma się "mieścić" w zakresie ostrości wynikającym z kreseczek namalowanych na obiektywie.
MarcinF. Chcesz zrobic ostre obiekty jak najblizej Ciebie a rozmyte w tle. Do tego sytuacja jest dynamiczna.
Mam Zeiss Ikon ZM ale wole jednak AF w porzadnej nowoczesnej lustrzance w takim wypadku.
4 metry od dobietywu to sporo sceny. Przymykac do f2 nie mam zamiaru. Poza tym jak ktos slusznie zauwazyl, kalkulator DOF swoje, a praktyka swoje.
Kalkulator DOF działa przy pewnych założeniach które odpowiadają typowym sytuacjom. Niestety często zdjęcie, a to widz obejrzy z większym powiększeniem, czy to zoomując na ekranie czy podchodząc bliżej do wydruku, a to fotograf przytnie w postprodukcji co też zmniejsza głębię ostrości.
Mimo to można się zgodzić że obiektywy
Patrzcie, przycieło mi posta za znakiem "mniejsze od".
...o ogniskowej mniejszej od 24 mm w dodatku stałoogniskowe co zwalnia lewą rękę z pierścienia zoomu jest łatwo ostrzyć ręcznie. NIe wystarczy hiperfokalna ale trafić z ostrością jest łatwo bo granice bezpieczeństwa są duże.