Jak kupować lornetkę?
3. Więcej szczegółów
- Na zakupy weź ze sobą suwmiarkę lub po prostu linijkę. Zmierz nią średnicę obiektywu i sprawdź czy zgadza się ona ze średnicą podawaną przez producenta.
- Skieruj lornetkę na jasne niebo lub równomiernie oświetloną ścianę i zmierz suwmiarką źrenicę wyjściową (szerokość krążka światła wychodzącego z okularu). Dzieląc średnicę obiektywu przez średnicę źrenicy wyjściowej otrzymasz rzeczywiste powiększenie lornetki i będziesz mógł porównać je z tym podawanym przez producenta.
- Oceń ogólne wykonanie lornetki. Ściśnij ręką tubus przy obiektywie. Jeśli zacznie on trzeszczeć i wyginać się, nie wróży to lornetce długiej i udanej eksploatacji. Wybieraj więc ciężkie lornetki zbudowane z aluminium lub metalu (najczęściej obitych gumą), zamiast lekkich i tanich w plastikowej obudowie.
- Zmierz na ile maksymalnie możesz odsunąć okulary od siebie. Maksymalna odległość środków soczewek okularów powinna wynosić przynajmniej 72 mm.
- Naciśnij mocno na okulary. Nie powinny one się uginać i naciskając na nie, nie powinieneś móc rozogniskować lornetki.
- Zajrzyj do wnętrza tubusów lornetki. Jakikolwiek kurz, brud, ślady kleju powinny zniechęcić Cię do kupna. Lornetka powinna być w środku dobrze wyczerniona i nie powinieneś zauważyć żadnych połyskujących ani jasnych elementów.
- Staraj się kupować lornetki z pryzmatami typu Porro. Są one prostsze w konstrukcji od pryzmatów typu dachowego, przez co lornetki typu Porro oferują lepszy obraz niż lornetki dachowe z tego samego przedziału cenowego.
- Zwróć uwagę aby pryzmaty wykonane były ze szkła typu BaK-4, a nie gorszego w tym przypadku szkła Bk7. Informacja o typie szkła w pryzmatach powinna znajdować się albo na obudowie lornetki albo w instrukcji.
- Oceń wygląd źrenicy wyjściowej. W dobrej lornetce powinna być ona
idealnie okrągła, bez śladów ścięć i pociemnień na brzegach (brak
winietowania). Spójrz na poniższy rysunek. Dwie górne źrenice to
przykład tego co powinno Cię zainteresować. Unikaj lornetek, których
źrenice wyglądają jak te dwie w dolnym panelu.
----- R E K L A M A ----- - Spójrz przez lornetkę na jakąś prostą linię (słup, krawędź budynku czy dachu). Przesuwając ją do brzegu pola widzenia zobaczysz, że ulegnie ona mniejszemu lub większemu zakrzywieniu. W ten sposób ocenisz dystorsję pola. Wybierz oczywiście tą lornetkę, w której zakrzywienia na brzegach są najmniejsze.
- Ustaw ostrość idealnie w centrum pola widzenia. Zauważysz na pewno, że obraz staje się mniej ostry przy brzegu pola widzenia. Im efekt ten mniejszy i im większy obszar zajmuje idealnie ostry obraz, z tym lepszą lornetką masz do czynienia.
- Spójrz przez lornetkę na ciemną krawędź budynku odcinającą się na tle jasnego nieba. Pojawienie się żółtej lub fioletowej obwódki przy krawędzi świadczy o istnieniu aberracji chromatycznej. Im obwódka mniejsza tym lornetka lepsza.
- W sklepie stań tak, aby mieć którąś z lamp nad swoją głową. Spójrz na lornetkę od strony obiektywu. Lampa powinna odbijać się w nich trzykrotnie. Pierwsze dwa odbicia pochodzą od obu stron obiektywu, a trzecie od granicy szkło-szkło w obiektywie, który jest najczęściej sklejonym z dwóch soczewek achromatem. W idealnym przypadku wszystkie odbicia powinny być kolorowe. Świadczy to o tym, że wszystkie powierzchnie na granicy szkło-powietrze pokryte są warstwą antyodbiciową znacznie polepszającą parametry optyczne naszego sprzętu. W tanich egzemplarzach spotkamy się najczęściej z fioletowym odbiciem powodowanym przez fluorek magnezu. Wielowarstwowe powłoki lepszej jakości dają odbicia zielonkawe, pomarańczowe i ciemnoniebieskie.
- Test na warstwy należy powtórzyć od strony okularów. Ponownie, najtańsze egzemplarze będą miały pokrytą tylko najbardziej zewnętrzną soczewkę okularu i to tylko tą od strony oka. Najlepsze egzemplarze powinny mieć pokryte wszystkie powierzchnie na granicy powietrze-szkło.
- Spójrz przez lornetkę na bardzo odległą i świecącą się latarnię. Ustaw dobrze ostrość. Teraz zacznij powoli odsuwać lornetkę od oczu. Jeśli odjedziesz na odległość około 20 cm i obraz latarni nie rozdwoi się, Twoja lornetka jest dobrze skolimowana tzn. każdy tubus patrzy tam gdzie powinien.
- Patrząc na odległą latarnię czy jasną gwiazdę i przesuwając ją do brzegu pola widzenia jesteśmy w stanie ocenić wielkość komy i pociemnienia na brzegu pola.
- Nakierujmy lornetkę na jasną gwiazdę lub odległą latarnię. Jej obraz powinien być ostry i punktowy. Jeśli gwiazda jest owalem lub nie da się sprowadzić do punktowego obrazu, to możemy mieć do czynienia z astygmatyzmem. Aby sprawdzić czy jest on duży ustawmy ostrość najlepiej jak potrafimy. Teraz poruszmy mechanizmem ostrości to w jedną to w drugą stronę. W egzemplarzach z dużym astygmatyzmem od punktowego obrazu gwiazdy powinny zacząć ''strzelać'' jasne promienie, a gwiazda po jednej stronie ogniska powinna być owalem pionowym, a po drugiej - poziomym.
- Na sam koniec, już w sklepie, sprawdźmy czy lornetka jest wyposażona w wejście na statyw, czy ma akcesoria dodatkowe w postaci futerału, klapek na obiektywy i okulary, a także ściereczki do czyszczenia szkieł. Zapytajmy też o warunki gwarancji. Jest to o tyle ważne, że u renomowanych producentów gwarancja bywa dożywotnia lub 30-letnia, natomiast w przypadku najtańszych firm wynosi tylko rok. Dodatkowym argumentem skłaniającym do zakupu może być też wypełnienie lornetki azotem lub argonem (czasami określane jako ''fog proof'') co zmniejsza efekt zbierania się wilgoci na obiektywach.