Viltrox AF 56 mm f/1.2 Pro
Foto-Technika, polski dystrybutor marki Viltrox, informuje o powiększeniu się oferty tego producenta o obiektyw 56 mm f/1.2 dostępny z bagnetami Fujifilm X oraz Sony E.
INFORMACJA PRASOWA
VILTROX | Nowość AF 56 mm 1.2 Pro
Marka Viltrox rozszerza ofertę o kolejny obiektyw APSC z linii PRO.
Viltrox prezentuje kolejny mocny akcent w swojej profesjonalnej linii PRO – AF 56 mm F1.2 Pro XF, obiektyw portretowy stworzony z myślą o użytkownikach systemów Fujifilm X i Sony E. To konstrukcja, która ma ambicję stać się jednym z najważniejszych narzędzi w arsenale portrecistów i fotografów kreatywnych.
Ogniskowa 56 mm, odpowiadająca klasycznym 85 mm na pełnej klatce, zapewnia naturalną kompresję i proporcje twarzy – dokładnie takie, jakich oczekują fotografowie portretowi. Jasna przysłona F1.2 otwiera przed twórcami świat miękkiego, kremowego bokeh, zachwycającej separacji planów i pracy nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. To obiektyw, który odnajdzie się nie tylko w fotografii portretowej, ale także w reportażu ślubnym, ujęciach artystycznych czy pracy w świetle zastanym.
![]() |
Za precyzję ostrzenia odpowiada silnik krokowy STM, w pełni kompatybilny z systemem wykrywania oka i twarzy w aparatach. Autofokus działa płynnie, cicho i pewnie – co docenią nie tylko fotografowie, ale także filmowcy, szukający dyskretnej i niezawodnej pracy obiektywu.
Wnętrze kryje zaawansowaną konstrukcję optyczną z elementami ED i soczewkami o wysokim współczynniku refrakcji, które skutecznie eliminują aberracje i dbają o imponującą rozdzielczość w całym kadrze. Powłoki wielowarstwowe chronią przed flarą i odblaskami, gwarantując głębokie, nasycone kolory. Dzięki krótkiej minimalnej odległości ostrzenia można liczyć także na efektowne półzbliżenia i detale.
![]() |
Na uwagę zasługuje również wykonanie – solidna, metalowa obudowa z uszczelnieniami sprawdzi się w plenerze, a klasyczny pierścień przysłon z oznaczeniami oddaje klimat tradycyjnych szkieł Fujifilm. Dodatkowym atutem jest wbudowany port USB-C, pozwalający na łatwe aktualizacje oprogramowania.
Viltrox AF 56 mm F1.2 Pro XF to obiektyw, który w równym stopniu stawia na wysoką jakość obrazu, ergonomię i niezawodność – i bez wątpienia stanie się jednym z najciekawszych wyborów dla portrecistów w systemach Fujifilm X i Sony E.
![]() |
Dostępność przewidziana jest na koniec przyszłego tygodnia.
Sugerowana cena detaliczna brutto – 2 599 zł
![]() |
Social Media
- https://www.instagram.com/viltrox.poland/
- https://www.facebook.com/ViltroxPL/
- Grupa użytkowników: https://www.facebook.com/groups/malujemyobiektywamiviltrox
Pamietaj o rozszerzeniu gwarancji do 5-ciu lat tutaj Viltrox 5 lat gwarancji - Foto-Technika
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Porównanie nowego Viltroxa z Sirui Sniper 56/1.2 i obiema generacjami Fujinonów 56/1.2 – link
2x taniej niż Fujinon XF 56/1.2 R WR 😁
Nie wiem jeszcze jak optycznie wypadnie ten Viltrox w zestawieniu z Fuji 56/1.2, ale z całą pewnością będzie miał o wiele, wiele szybszy AF (wcale bym się nie zdziwił gdyby okazał się również bardziej celny).
Ciekawe jak teraz maniacy marki Fuji będą sobie racjonalizować zasadność wyboru XF 56/1.2 R WR zamiast Viltrox 56/1.2 😆
link
Recenzja Frosta.
Dla fanów APS-C... Wow!
Ale znając życie, to będzie narzekanie że ciężki xd
@BeatX
'Maniacy' Fuji ziewną na Twój komentarz w oczekiwaniu na test na Optycznych.
link
Reszte ureguluje - jak zwykle - rynek.
Fajne szkło, wersje 1.4 pod APS-C były "za ciemne".
@BeatX
Co do AF w Fuji 56 1.2 masz na myśli starą czy nową wersję?
Wszystkie 56 mm 1.2 robią świetny obraz. Te od Fuji, trochę lepszy :)
Ja jestem teoretycznym fanem Fuji, nigdy się nie przesiądę, bo ile razy można się przesiadać, ale bardzo mi się parę rzeczy w korpusach tego systemu podoba i nie sądzę, by fani Fuji w jakikolwiek sposób zmartwili się pojawieniem się tego Viltroxa czy też wyłysieli od racjonalizowania czegokolwiek...
leszek3
Ale masz na myśli że rozważenie zakupu tego szkła jest głupie?
Czy po prostu chcesz przyznać, że szkło wydaje się być super i stworzy 'pozytywny problem'?
'Ale masz na myśli że rozważenie zakupu tego szkła jest głupie?'
Nie rozumiem skąd moga się pojawiać tego typu wątpliwości... Każde nowe szkło tworzy 'pozytywny problem' - to dobre i to złe. To w końcu przede wszystkim portal fotograficzny, a nie 'kibolski' :-)
Jarek!
Dokładnie!
Ja od zawsze nie rozumiałem wojenki ekskluzywności w konsolach Sony/XBox/PC.
Ludzie byli (i nadal są) kiedy dana gra wychodzi na inną konsolę - bo tracą EKSKLUZYWNOŚĆ.
Kiedy wchodziłem w fotografię nie miałem pojęcia, że ten temat jest obecny również tu - aż nagle dowiedziałem się, że istnienie 'kundli' boli niektórych równie mocno, co np. niższe ceny u konkurencji :D
edit
"Ludzie byli (i nadal są) wściekli* kiedy dana gra wychodzi na inną konsolę".
link
link
Wystarczy jeśli AF będzie choćby równie dobry co w Fuji a ostrość nie będzie dużo gorsza i będzie hit. 3mam kciuki.
A i czy Optyczne mogą wysłać stareńkiego X-T2 na emeryturę bo jego AF to już nie średniowiecze a starożytnosć i robienie na nim testów AF w 2025r jest totalnie bez sensu?
Akurat Sirui 56/1.2 to był trochę falstart, cała pierwsza seria obiektywów z AF tego producenta, czyli 23/1.2, 33/1.2 i 56/1.2 jest dość kiepska optycznie.
Natomiast późniejsze Sirui 75/1.2 i 16/1.2 to już inna klasa, ta 75-ka niewiele ustępuje wybitnemu Viltroksowi 75/1.2, a jest sporo tańsza.
@Flash69, pewnie nieprędką zmienią tego X-T2. Do końca bagnetu Sony A mierzyli skuteczność AF przy użyciu śrubokrętowego Sony SAL 50/1.4, który bazuje na Minolcie 50/1.4 z 1985 roku. Sony SAL 50/1.4 jest znany z dość kapryśnego AF, jedno z gorszych szkieł w systemie A pod tym względem...
Jest recenzja na sonyalpha.blog:
link
Ostrością pozamiatał konkurencję, nawet Sigmę 56/1.4 :)
@brt
"Co do AF w Fuji 56 1.2 masz na myśli starą czy nową wersję?"
Nową oczywiście!
Do starej w zasadzie nie mam żadnych zastrzeżeń. Daje wspaniałe zobrazowanie, na pełnej dziurze jest jak na mój gust "idealnie nieostra" ;)
Nowa 56/1.2 daje w mojej ocenie nudne (nowoczesne) obrazowanie. Jak z resztą Viltrox, tyle że Viltrox 56/1.2 jest świetnie wyceniony i ma normalny AF, natomiast nowy Fujinon 56/1.2 R WR to to nie wiem kto zaprojektował z tym prehistorycznym AF, następnie projekt zatwierdził i przyklepał cenę 😆
Fajny ten test z sonyalpha.blog ... Czy oprócz prozy w dwóch językach są tam jakieś pomiary?
Są zdjęcia z opisami, w dużych ilościach, można oceniać oczami, tak jak oczami ogląda się swoje zdjęcia. Albo pobrać 190 zdjęć w pełnej rozdzielczości i obejrzeć w powiększeniu 200%, jeśli ktoś skrupulatny, jest link.
Kupiłem kilka obiektywów tylko na podstawie recenzji z tej strony i się nie zawiodłem. Jeszcze więcej nie kupiłem, gdy zobaczyłem wady obiektywów.
Ten Viltrox jest na f1.2 bardzo ostry od rogu do rogu i na tym zalety się nie kończą. Zresztą w APS-C swoimi trzema modelami f1.2 Viltrox króluje.
jedna jego wada to kocie oczy są duuuże i ostrokątne.
bardzo podoba mi się ta premiera. Wg mnie super pomysł z tą serią PRO i światełkiem 1.2. Mam nadzieję , że pokażą jeszcze jakiś obiektyw z tej serii o ogniskowej ek. formatu 35mm , coś około 28 a 35 mm. 27mm 1.2 ciut za wąski dla reporterki
Ogladalem wiele zdjec z tego szkla i jestem pod duzym wrazeniem...
Co najwiecej mnie ucieszylo... Rozmycie nie jest gladkie czyli z charakterem.
Mam sigme 56mm 1.4 ale rozmycie jest nuuuudne bez tego czegos.
Viltrox 27mm 1.2 tez daje rozmycie z charakterem.
Seria f/1.2 do aps-c o tej jakości optycznej od pełnej dziury to istne wejście smoka. Oczywiście f/1.2 do pełnej klatki da kolejne punkty przewagi (jeszcze lepsze rozmycie, jeszcze mniej szumów), ale cena tej przewagi jest słona.
niemniej w tym konkretnym przypadku być może pozostanę przy tańszej Sigmie 56/1.4.