Optyczne.pl

Partnerzy
proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia, zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2, full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter, akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.Aktualności

Sensor Sony BSI CMOS z funkcją globalnej migawki

Sensor Sony BSI CMOS z funkcją globalnej migawki
13 lutego
2018 09:41

Firma Sony opracowała niewielki sensor o rozdzielczości 1.46 megapiksela, który pozwala na symultaniczne sczytywanie danych z matrycy.

W sensorach CMOS wykorzystujących klasyczną konwersję sygnału analogowego na cyfrowy, sczytywany jest on wierszami. To może jednak powodować zniekształcenia obrazu, gdy rejestrowane obiekty szybko się poruszają. W nowym układzie Sony zastosowano niewielkie niskoprądowe przetworniki ADC, połączone z fotodiodami miedzianymi uzwojeniami. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na jedną fotodiodę przypada jeden konwerter. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne sczytywanie informacji ze wszystkich pikseli na matrycy, co pozwala wyeliminować niekorzystny efekt rolling-shutter.

Sensor Sony BSI CMOS z funkcją globalnej migawki

Nowy układ ma jednak niską rozdzielczość i z pewnością nie zostanie zastosowany we współczesnych aparatach fotograficznych. Generuje obrazy o wielkości 1632×896 pikseli, nawet przy 660 kl/s. Konwertery obsługują 14-bitowe przetwarzanie danych, a rozmiar pojedynczego sensela to 6.9 μm.


Komentarze czytelników (15)
 1. komor
  komor 13 lutego 2018, 09:59

  Pewnie do samochodów, zastosowań przemysłowych albo militarnych się nada? 600 klatek bez zniekształceń to akurat do autopilota drona bojowego. :)

 2. Betelgeuse
  Betelgeuse 13 lutego 2018, 10:30

  Technologia idzie do przodu, pierwsze cyfry też nie miały od razu niewiadomoile MPix

 3. DarkRaptor
  DarkRaptor 13 lutego 2018, 10:39

  W zasadzie przemysłówka.

  Mam w robocie kamerkę z sensorem IMX264. To już 5mpx - 15fps przy maksymalnej rozdzielczości, 60fps przy 1224x1024px. Choć prawdę powiedziawszy, przy moich zastosowaniach global shutter na razie rzadko się przydaje :)

 4. froolk
  froolk 13 lutego 2018, 10:47

  No to jeszcze 10 lat i ....

  Żartuję :) Krok w dobrą stronę oznaczający, ze producenci myślą o globalnej migawce i jest szansa, że prędzej czy później (mam nadzieję na to pierwsze) otrzymamy taką matrycę w rozdzielczości chociaż 16-20mpix.

 5. mgkiler
  mgkiler 13 lutego 2018, 10:50

  @Betelgeuse
  "Technologia idzie do przodu, pierwsze cyfry też nie miały od razu niewiadomoile MPix "

  Tylko, że te 20 lat temu jak cyfry miały taką rozdzielczośćto technika pędziła do przodu. Co 2 lata wychodził 2 razy szybszy CPU od Intela. Teraz wychodzi co 2 lata szybszy o 10%...

  Jakby nie patrzeć to rozwój aparatów cyfrowych też spowolnił.

  To już nie są te same czasy. Rozwój spowolnił i to bardzo. I to co trwało kiedyś 10 lat to dziś już niestety było by kosmosem.

 6. pm.m
  pm.m 13 lutego 2018, 11:52

  No globalna migawka jest przyszłością, jakby nie patrzeć. Myślę że kilka lat i będzie powszechna. A to, że rozwój aparatów spowolnił, to też prawda. Smartfony też drepczą, zresztą mieliśmy już pierwszy spadek dostaw na tym rynku.

 7. mate
  mate 13 lutego 2018, 12:05

  @froolk
  "i jest szansa, że prędzej czy później otrzymamy taką matrycę w rozdzielczości chociaż 16-20mpix."

  Przecież już są matryce z globalną migawką i rozdzielczością pow. 10 mpix (chociażby IMX253).
  W swoich kamerach jak F55 Sony też używa sensorów (super 35) z globalną migawką.

 8. tripper
  tripper 13 lutego 2018, 13:46

  Super szybki klatkarz, wielkie piksele i globalna elektroniczna migawka. Ewidentnie do przemysłu.

 9. Betelgeuse
  Betelgeuse 13 lutego 2018, 14:01

  @mgkiler
  Jasne.
  Komputery to dobry przykład. Kiedyś (lata 90) był taki postęp w technologii komputerowej, że jakbym pokazał sobie grę z przyszłości (takiej 2-3 letniej) to bym nie uwierzył, że cos takiego w ogóle jest możliwe.
  Dziś? Nie wzruszyłbym ramionami.
  Procesory od lat mają podobne taktowanie 3-4 GHz - dodają tylko rdzenie i inne banialuki, a ludzie się podniecają bo 5% szybsze (oczywiście wg jakiegoś tam testu skrojonego na miare) Faktycznego postępu nie ma bo dotarliśmy już do ściany przy wykorzystaniu tej technologii.

  To samo jest w foto - dla matrycy wielkości APS-C jest to 20-24MPix - dalej tylko twórcze odszumianie, akwarele i widoczne wszelkie mankamenty szklarni i precyzji wykonania.
  Ostatnio czytałem test D850 w którym gość zauważył, że jego dotychczasowa szklarnia daje znacznie gorsze rezultaty niż dotychczasowe d810. Co się okazało? Minimalna odchyłka ustawienia matrycy względem bagnetu.

 10. komor
  komor 13 lutego 2018, 16:37

  @Betelgeuse, nie dotarliśmy do ściany z procesorami, tylko zmieniły się priorytety - nie są już potrzebne coraz szybsze, tylko coraz mniejsze i zużywające mniej prądu oraz generujące mniej ciepła. Stąd zamiast gigaherców rośnie ilość rdzeni, itd. Oczywiście fizyka jest nieubłagana i ta ściana i tak jest blisko. Ale co rok, dwa okazuje się, że jednak trochę dalej niż sądziliśmy.

 11. szuu
  szuu 13 lutego 2018, 16:54

  "To samo jest w foto - dla matrycy wielkości APS-C jest to 20-24MPix - dalej tylko twórcze odszumianie, akwarele i widoczne wszelkie mankamenty szklarni i precyzji wykonania"

  tak jak w twoim przykładzie z grami, będąc już na poziomie powiedzmy 50% ideału, nie da się ulepszyć wyniku 10x. nie da się już zrobić trzykrotnie bardziej wydajnej żarówki. nie da się uzyskać obrazu o iluśkrotnie mniejszym szumie przy tej samej wielkości urządzenia. szum to część rzeczywistości. teraz postęp w fotografii to będzie przede wszystkim postęp w algorytmach. dlaczego człowiek nie widzi szumu "w oczach"? bo tak działa jego algorytm przetwarzania obrazu a nie dlatego że szumu nie ma.
  czy to znaczy że postępu nie ma i nie będzie? pewnie zależy od definicji.

  btw. wydajność przetwarzania grafiki w porównaniu do lat 90-ych jest jakiejś 100000 razy większa - nie dzięki GHz tylko dzięki jak to nazywasz "banialukom" (setki i tysiące rdzeni w procesorach graficznych)

 12. Zorr
  Zorr 14 lutego 2018, 08:13

  @Betelgeuse
  "To samo jest w foto - dla matrycy wielkości APS-C jest to 20-24MPix - dalej tylko twórcze odszumianie, akwarele i widoczne wszelkie mankamenty szklarni i precyzji wykonania"

  ciekawe, bo ja pamiętam jak mówili, że 6Mpix to wystarczy, potem 8Mpix, potem 12Mpix, potem jeszcze 16Mpix a teraz standardem niby jest 20-24Mpix. Jestem przekonany, iż za parę lat, ktoś będzie pisał podobnie: "dla APS-C to tylko 42Mpix, po co pchać się w więcej"

 13. Szabla
  Szabla 14 lutego 2018, 09:13

  Celna uwaga.

 14. mgkiler
  mgkiler 14 lutego 2018, 10:12

  @Zorr

  Bo wystarczy.

  Do zdjęć 30x20cm wystarczy 8 megapikseli.
  No niech będzie 10.

  Do zdjęć 45x30 wystarczy 18 megapikseli.

  20-24 megapiksele to granica dyfrakcji dla APS-C na przysłonie f:5.6

 15. michalm
  michalm 17 lutego 2018, 17:35

  "20-24 megapiksele to granica dyfrakcji dla APS-C na przysłonie f:5.6" - nie powiedziałbym. Nyquist >20% dla f5.6 to chyba nie mało - link ?

  Na FF 24MP bez filtra AA przegrywają z 42MP wyraźnie przy f11 (f11 na RX1R II lepsze niż f5.6 czy f8 z RX1R - link vs. link podobnie jest dopiero przy f16.

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.