Optyczne.pl

Partnerzy
proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia,  zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2,  full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter,  akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.Test obiektywu

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - test obiektywu

7 maja 2009

4. Rozdzielczość obrazu

Rozdzielczość testowanego obiektywu, w sensie wartości funkcji MTF50, została przetestowana w oparciu o pliki RAW z dwóch korpusów - pełnoklatkowego Nikona D3x oraz posiadającego matrycę formatu DX Nikona D200. W przypadku tego pierwszego błędy pomiarowe zawierały się w przedziale 0.4-0.9 lpmm, a w przypadku drugiego od 0.3 do 1.1 lpmm.

Rzućmy najpierw okiem na osiągi Nikkora AF-S 50 mm f/1.4G na małej matrycy DX. Zachowanie tego obiektywu dla centrum i brzegu kadru przedstawia poniższy rysunek.

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - Rozdzielczość obrazu

- - - - - - - - - - - - - - - - - - R E K L A M A - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Jeśli chodzi o centrum martwi nas mała rozdzielczość dla maksymalnego otworu. Wynik na poziomie 25 lpmm jest trochę poniżej oczekiwań w przypadku nowego obiektywu tej klasy. Warto tutaj zauważyć, że testowana na 8-megapikselowej matrycy Sigma 1.4/50 osiągała prawie 28 lpmm. Podobny wynik osiągał Pentax 1.4/55, a Zeiss Planar 1.4/50 docierał do prawie 30 lpmm.

Na szczęście po lekkim nawet przymknięciu (wystarczy 2/3 EV) obiektyw przekracza poziom 30 lpmm i zdjęcia zaczynają być ostre. Choć, gdy spojrzymy na wyniki starszego Nikkora AF 50 mm f/1.4D on jeszcze szybciej polepszał swoje osiągi wraz z przymykaniem, przez co na f/2.0 i f/2.8 jest troszkę ostrzejszy od nowego instrumentu.

Maksimum rozdzielczości, z wynikiem lekko przekraczającym 44 lpmm, jest osiągane dla przysłony f/5.6. Co ciekawe, choć jest to wynik świetny, nie jest to rekord. Najwyższe wyniki notowane na matrycy Nikona D200 sięgają bowiem 46-47 lpmm. Tutaj odrobinę lepiej wypada nawet tani Nikkor AF 50 mm f/1.8D, który potrafi przekroczyć poziom 46 lpmm. Dlaczego nowy Nikkor tego nie robi? Wytłumaczeniem jest chyba zachowanie na brzegu kadru. Optyka Nikkora AF-S 50 mm f/1.4G została tak zaprojektowana, żeby odpuścić owe 2-3 lpmm w samym centrum, a kosztem tego polepszyć zachowanie na brzegu kadru.

Ów brzeg na matrycy DX wypada bowiem bardzo dobrze. Już na maksymalnym otworze nowy Nikkor nie odstaje od konkurentów, a część z nich - jak na przykład Pentaxa czy Zeissa - lekko przewyższa. Po przymknięciu sytuacja robi się jeszcze lepsza. Już przy f/2.0 mamy do czynienia z użyteczną jakością, a przy większych wartościach przysłony sytuacja robi się bardzo dobra, bo obiektyw dociera z wynikami pod poziom 40 lpmm. Podsumowując, zachowanie na brzegu matrycy DX u nowego Nikkora jest najładniejsze ze wszystkich testowanych jasnych 50-tek.

Przejdźmy teraz do wyników z pełnoklatkowej matrycy Nikona D3x. Wykres rozdzielczości dla centrum i brzegu kadru jest zaprezentowany poniżej.

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - Rozdzielczość obrazu


Jeśli chodzi o centrum, to kształt przebiegu jest prawie idealną kopią tego co widzieliśmy u D200. Wartości same w sobie są jednak troszkę niższe i jest to spowodowane, opisywaną już przez nas w teście D3x, troszkę mniejszą wydajnością pracy pikseli tej lustrzanki.

Brzeg kadru to zupełnie inna sprawa. Pełnoklatkowa matryca stawia o wiele wyższe wymagania niż DX, więc niższe wyniki nas nie dziwią. Tutaj więc, choć zachowanie samo w sobie nie jest złe, musimy obiektyw domknąć do f/2.8, żeby otrzymać obrazy w pełni użyteczne.

Podsumowując, Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G to obiektyw niewątpliwie bardzo udany. Nie bije rekordów rozdzielczości w centrum kadru, choć generuje tam naprawdę świetnej jakości obrazy, ale w zamian daje nam bardzo dobre, jeśli nie najlepsze w swojej klasie, zachowanie na brzegu kadru. Przyznam się szczerze, że takie rozwiązanie chyba mi odpowiada. Zamiast 2-3 lpmm więcej w centrum kadru, których i tak w wielu przypadkach się nie zauważy, dostajemy znacznie polepszone brzegi.


Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - Rozdzielczość obrazu