Optyczne.pl

Partnerzy

proclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia,  zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2,  full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter,  akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.


Test obiektywu

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - test obiektywu

7 maja 2009

8. Winietowanie

Zacznijmy od omówienia zachowania na D200. Tutaj poważnych zastrzeżeń nie mamy. Winietowanie jest dość wyraźne na maksymalnym otworze, gdzie sięga 29% (-1.00 EV), ale już po przymknięciu do f/2.0 przestaje nam dawać się we znaki bo spada do 12%. Dla przysłony f/2.8 robi się już zupełnie niezauważalne (3%).

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - Winietowanie


Nikkor wypada tutaj podobnie do konkurentów, którzy na maksymalnym otworze notowali winietowanie wynoszące od 22 do 34%.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - R E K L A M A - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pełna klatka rządzi się swoimi prawami i wymaga zrewidowania skali winietowania. Na małych matrycach DX czy 4/3 winietowanie na poziomie 1.5 EV powodowało, że dość mocno kręciliśmy nosem. Na pełnej klatce, w jasnych obiektywach, często spotkamy się z winietowaniem na poziomie 2-3 EV i jedynym sposobem na tą wadę jest albo jej polubienie albo zakup aparatu z mniejszą matrycą.

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - Winietowanie


Dlatego nie powinno być dla nas zaskoczeniem, że na pełnej klatce, na maksymalnym otworze, testowany Nikkor w rogach kadru gubi aż 56% światła (-2.37 EV). Choć jest to wartość naprawdę duża, jak zobaczymy w przyszłości, obiektywy o świetle f/1.4 potrafią winietować nawet na ponad 3 EV.

Po przymknięciu Nikkora do f/2.0 winietowanie zmniejsza się do 41% i wciąż jest bardzo dobrze widoczne na zdjęciach. Umiarkowany poziom tej wady jest osiągany dopiero dla f/2.8, gdzie jej sięga ona 24%. Pozbywamy się jej natomiast po przymknięciu obiektywu do f/4.0 i f/5.6, gdzie winietowanie wynosi odpowiednio 13 i 8%.


Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - Winietowanie

Nikon Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G - Winietowanie