Aparaty do astrofotografii Player One
Astrofotograficzna linia aparatów Player One składa się z pięciu modeli, różniących się rozmiarem zastosowanej matrycy oraz typem rejestrowanego obrazu (kolorowy lub monochromatyczny).
Urządzenia noszą nazwy wybranych planet Układu Słonecznego, co ma sugerować, którą z planet najlepiej będzie obserwować danym modelem. Wszystkie wyposażono w mocowanie 1.25'' pozwalające łatwo podłączyć aparat do teleskopu.
Na pokładzie urządzeń znajdziemy matryce Sony i rozmiarze od 1/2.8'' (5.6 x 3.2 mm) do 1/1.8'' (7.4 x 5.0 lub 7.9 x 4.5 mm). Poniżej prezentujemy infografiki z bardziej szczegółowymi specyfikacjami poszczególnych modeli.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Aparaty Player One póki co dostępne są na dalekim wschodzie oraz w USA. Za oceanem ich ceny wahają się od 269 do 329 dolarów zależnie od modelu.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
















Optyczne.pl jest serwisem utrzymującym się dzięki wyświetlaniu reklam. Przychody z reklam pozwalają nam na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem serwerów, opłaceniem osób pracujących w redakcji, a także na zakup sprzętu komputerowego i wyposażenie studio, w którym prowadzimy testy.
Nie orientuję się w tym temacie, a szkoda.
Dlaczego to ma taką nędzną rozdzielczość?
Może jak się natrzaska tysiąc zdjęć danego obiektu to potem się to składa w programie i wynikowo jest więcej? Coś jak w smartfonach przy cyfrowym zoomie
Nowa dziedzina?
@BlindClick
Nic specjalnie nowego. Kamery planetarne używane są od lat, te niewiele różnią się od już produkowanych przez ZWO, QHYCCD i innych. Wykorzystują nawet te same sensory.
@Paźdzoch
Kamery tych używa się z teleskopami o długich ogniskowych, co więcej wykorzystuje się tylko część matrycy (tzw. ROI), więc można by uznać że rozdzielczości jest aż nadto;).
Kamerami tymi kręci się filmy a następnie składa w programach tak jak Amadi napisał. Wynikowe obrazy nie mają jednak większej rozdzielczości w sensie większej ilości pikseli. Są za to znacznie bardziej szczegółowe od pojedynczej klatki czy zdjęcia ponieważ składanie niweluje wpływ seeingu tj turbulencji powietrza na rejestrowany obraz.
Mniej więcej o to mi chodziło, tylko nie znam fachowych terminów ;)
Niska rozdzielczość pozwala na wysoki FPS.
IMX178... widzę, że z kamer mikroskopowych przerzucili do sprzętu astro ;)
Można kupić kamerkę mikroskopową. Adapter c-mount/Nikon F (lub inny) i zrobić maszynę do astrofotografii. Jak podpiąłem kiedyś inny model do Tamrona 150-600, wyszło takie coś:
link
A na serio, to Touptek chyba też oferuje podobne rozwiązania:
link
@DarkRaptor
"Jak podpiąłem kiedyś inny model do Tamrona 150-600, wyszło takie coś: link"
Fajne!