Zapraszamy do lektury naszej cotygodniowej porcji plotek ze świata sprzętu fotograficznego.
Uwaga! Poniższe informacje w większości nie są oficjalnymi informacjami producentów i pochodzą często z nieznanych i niepotwierdzonych źródeł, które publikowane są w portalach:
Canon
Kompakt na horyzoncie
Mówi się, że Canon ma w planie wprowadzić na rynek nowy aparat kompaktowy serii G. Będzie to urządzenie adresowane do fotografów, w przeciwieństwie do model PowerShot V1, przeznaczonego głównie dla filmowców. Jego premiera ma się podobno odbyć przed końcem 2025 roku. Nie wiadomo niestety nic o jego specyfikacji. Przypomnijmy, że ostatnim kompaktem linii G był G5 X Mark II, zaprezentowany w lipcu 2019 roku.
Leica
M-V
Aparat Leica M-V (lub M11-V), o którym już pisaliśmy jakiś czas temu w plotkach, powinien pojawić się oficjalnie w październiku br. Przypomnijmy, że ma to być odmiana modelu M11, pozbawiona wizjera optycznego z dalmierzem, a wyposażona wyłącznie w elektroniczny celownik. Poza tym, na górnym panelu nie znajdziemy pokrętła czułości ISO.
Meike
24 mm f/1.4
Wszystko wskazuje na to, że pod koniec lipca, będzie można już zamawiać (w formule preorder) obiektyw Meike 24 mm f/1.4. Instrument ma minimalną odległość ostrzenia równą 27 cm, mocowanie filtrów 72 mm i będzie ważył 600 gramów. Będzie dostępny dla aparatów L-mount, Nikon Z i Sony FE.
Sony
100 mm f/2.8 Macro
Wieść niesie, że Sony testuje obiektyw 100 mm f/2.8 Macro. Jak twierdzi źródło plotki, będzie to przedstawiciel flagowej serii obiektywów G Master i zostanie on wyposażony w optyczną stabilizację obrazu OSS.
Samyang
Nowe obiektywy
Do sieci wyciekło kilka zdjęć dwóch nowych pełnoklatkowych obiektywów serii Prima: 16 mm f/2.8 oraz 85 mm f/1.8. Będą dostępne z mocowaniami Nikon Z i Sony FE.
Sigma
Coś dla miłośników patentów
W sieci można znaleźć wnioski patentowe od Sigmy, opisujące konstrukcje optyczne dwóch obiektywów: 8 mm f/1 (APS-C) oraz 15 mm f/1.2 (FF)
Tamron
Coś dla miłośników patentów
Kolejne wnioski zostały złożone przez firmę Tamron. Dotyczą one dwóch zoom-ów: 40-500 mm f/4.5-8.2 oraz 50-600 mm f/4.5-8.2.
Leica, dalmierzowiec bez dalmierza?
Proponuję nazwę: bezdalmierzowiec!
Zapomniałem, pierwszy, drugi i trzeci.
Piłeś ? Nie pisz.
@sektoid:
"Piłeś ? Nie pisz."
Nie piłeś, wypij?
Już po 0700,mozna pić.
Po a tym wwkkend.
Normalni ludzie piją w weekend a nie w pracy ;p.
Sigma 15mm f1.2 raj dla astrofotografów
@boa ksztusiciel
Przy założeniu, że do narożników dotrze przynajmniej 1/4 tego światła :-P
Jakby tą Leica M-V pozbawić też wyświetlacza
i dać muszkę i szczerbinkę [w miejscu gorącej stopki]
albo link
link
do strzałów z biodra -?
@ryszardo:
"Przy założeniu, że do narożników dotrze przynajmniej 1/4 tego światła :-P"
Jak włoży zdjęcia do albumu to ten obszar schowa się pod samoprzylepnym narożnikiem.
Jeszcze nie widziałem albumu tego typu ze zdjęciami astro, ale może niewiele widziałem ;-)
Astrofotografom to chyba już teraz tylko własna satysfakcja została - odkąd działa teleskop Very Rubin?
PS
A Sigma 8 mm f/1 (APS-C) to w takim razie przedsionek do raju Canonierów?
Sigma 8 mm f/1 będzie lepsza w rogach na m4/3.
A co do alkoholu to nie wiem gdzie pracuje @sektoid ale zgadzam się z @BlindClick, że nie pije się w pracy.
@Bahrd
Astrofotografom na pewno zostały szerokie kadry, zorze, meteory, komety i tym podobne.
Jeśli chodzi o obiekty głębokiego nieba, to już od dawna profesjonalne obserwatoria zostawiły amatorów daleko z tyłu, ale wielu to nie przeszkadza.
ryszardo
..no to niekoniecznie jest tak...widziałem osiągnięcia kolesi, którzy robią zdjęcia ISS, albo starlinków np. na tle Księżyca, albo polują, kiedy astronauci są na zewnątrz ISS..albo to:
link
to chyba się liczy do astro?
@molon_labe
Zgadza się, zdjęcia ISS i innych obiektów na niskiej orbicie okołoziemskiej można dopisać do listy. Tylko to nie są obiekty głębokiego nieba, o których pisałem wcześniej. W tej kategorii amatorzy nie mają większych szans i to jest sztuka dla sztuki. Jak ktoś lubi, to można.
Leica ...pozazdrościła Sigmie apartu BF i chce odzyskać status producenta najbardziej ekstrawaganckiego apartu.
Canon'owi życzę żeby wyszedł ze ślepej uliczki i zaczął robić aparty i optykę, które wyniosły go do dzisiejszej, to znaczy ...niedawnej pozycji. Niszowy flagowiec, wyróżniające się tylko wysoką cena obiektywy i spóźnione naśladowanie trendów typu "retro" albo "kompakt" to nie wygląda jak dobry plan.
Sony 100/2.8 Macro G master ze stabilizacją...., cena może przebić sufit.
..a Sigma 15 mm f/1.2 ..no ja kupie do portretów.
ryszardo ... obiektywami o których tutaj mowa nie robi się zdjęć głębokiego nieba. Do tego celu służą kosztowne teleskopy z niemniej kosztownym oprzyrządowaniem oraz ogrom pracy.
Tutaj jest zasygnalizowany problem :
link
... więcej wiedzy można zasięgnąć na wielu licznych forach typowo astronomicznych
@Marek B
Mi tego nie musisz tłumaczyć, bo znam temat dość dobrze. Dlatego pisałem, że do szerokich pól i zjawisk chwilowych amatorska astrofotografia ma sens, a do DSów nie. Wszystko dlatego, że wyniki są mocno ograniczone budżetem i w tej kategorii ciężko rywalizować z dużymi obserwatoriami lub tym bardziej z teleskopami kosmicznymi, które grają w innej lidze.
ryszardo ... dlatego ja odpuściłem sobie tę dziedzinę fotografii, mimo że mnie to interesuje. Mogę więc tylko pooglądać sobie zdjęcia w internecie :)
Samyang 85mm f/1.8 „Prima” FE:
Plastikowy
Waga: 272g
9 elementów w 8 grupach (1 soczewka HR, 3 soczewki ED)
Minimalna odległość strzelania: 80cm
9 ostrzy
Długość obiektywu: 71,5 mm
Filtr 62mm
Silnik AF jest liniowym silnikiem STM
Uszczelnione przed warunkami atmosferycznymi
Port USB-C do aktualizacji oprogramowania sprzętowego
vs FE 85 i Batis 85 link
link
link
@Marek B
No ja też. Czasem fotografuję niebo na szerokim kącie (głównie meteory i komety), a DSy obserwuję wizualnie, czego żadne zdjęcie nie zastąpi.