O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia
W ten wyjątkowo upalny weekend zapraszamy do lektury naszego cotygodniowego zestawienia najciekawszych plotek z branży.
Uwaga! Poniższe informacje w większości nie są oficjalnymi informacjami producentów i pochodzą często z nieznanych i niepotwierdzonych źródeł, które publikowane są w portalach:
Canon
Coś dla miłośników patentów
Canon opublikował wniosek patentowy opisujące konstrukcję optyczną obiektywu RF 85 mm f/1.2. Ciekawą kwestią jest wykorzystanie kilku soczewek wykonanych z żywicy, przyklejonych do szklanych elementów. Dzięki temu cała konstrukcja ma być lżejsza i tańsza, podobnie jak np. RF 45 mm f/1.2 STM.Fujifilm
2.8/50-140 II
Podobno wraz z zapowiadanym w plotkach bezlusterkowcem X-T6, Fujifilm zaprezentuje także odświeżoną wersję reporterskiego telezooma: XF 50-140 mm f/2.8 II.Leica
M11-R
Mówi się, że na przełomie 2026 i 2027 roku Leica wypuści nowy aparat dalmierzowy: M11-R. Dostanie on nowy sensor, ale o tej samej rozdzielczości 60 Mpix, co modele M11. Możliwe, że producent zastosuje większy ekran LCD.Sony
FX5
Jak donosi portal sonyalpharumors, w lipcu światło dzienne ma ujrzeć kamera Sony FX5. Ponoć znajdzie się w niej sensor z globalną migawką (ale nie ten samo, co w A9 III) oraz tryb Open Gate 5K. Urządzenie ma być nieco większe od modelu FX3, pozwalać na wpinanie zewnętrznego wizjera i oferować mnóstwo nowych funkcji i rozwiązań.RX10 V
Kolejną lipcową nowością ma być kompakt typu bridge: RX10 V. Na ten moment to wszystko, co wiadomo o tym urządzeniu.Tamron
Nowy zoom UWA na horyzoncie
Nowy zoom szerokokątny, o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu to najprawdopodobniej nadchodząca nowość nie od Sigmy, ale od Tamrona. Tak czy inaczej, jego specyfikacja pozostaje na razie tajemnicą.![]() |
Viltrox
Nowości w drodze
Mówi się, że w 2026 roku Viltrox wypuści następujące modele obiektywów:- 18 mm f/1.2 Pro APS-C,
- 25 mm f/1.7,
- 26 mm f/2.8 EVO (naleśnik),
- 28 mm f/2.8,
- 35 mm f/1.4 Pro,
- 40 mm f/1.2 Pro,
- tilt lub shift ewentualnie oba.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.













Optyczne.pl jest serwisem utrzymującym się dzięki wyświetlaniu reklam. Przychody z reklam pozwalają nam na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem serwerów, opłaceniem osób pracujących w redakcji, a także na zakup sprzętu komputerowego i wyposażenie studio, w którym prowadzimy testy.
26mm naleśnik Evo to może być ciekawy sprzęt, jeśli utrzyma parametry Evo z poprawką na naleśnikowość. O ile ta poprawka nie będzie zbyt duża ;-)
Jest 35/1.2 LAB, nie bardzo potrzebuję 40/1.2, chyba że to ma być coś typu rf45/1.2 w cenie viltroxowej - zapewne z ceny rf45/1.2 da się jeszcze coś urwać, ale ja bym raczej wolał poprawę jakości, a nie dalsze pogorszenie ...
w ogóle to czekam raczej na 50/1.2 pro lub w ogóle 85/1.2 LAB...
Swoją drogą coraz bardziej mnie ciekawi, jak sprawna musi byc automatyzacja produkcji w Viltroxie, skoro mogą tak sypać produktami jak z kałacha, ale z mniejszym rozrzutem jakościowym ;-)
Kolejny Tamron który nie będzie dostępny na bagnet Nikon Z?