Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

Optyczne.pl

Aktualności

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia
28 czerwca
2026 12:40

W ten wyjątkowo upalny weekend zapraszamy do lektury naszego cotygodniowego zestawienia najciekawszych plotek z branży.

Uwaga! Poniższe informacje w większości nie są oficjalnymi informacjami producentów i pochodzą często z nieznanych i niepotwierdzonych źródeł, które publikowane są w portalach:

Canon

Coś dla miłośników patentów

Canon opublikował wniosek patentowy opisujące konstrukcję optyczną obiektywu RF 85 mm f/1.2. Ciekawą kwestią jest wykorzystanie kilku soczewek wykonanych z żywicy, przyklejonych do szklanych elementów. Dzięki temu cała konstrukcja ma być lżejsza i tańsza, podobnie jak np. RF 45 mm f/1.2 STM.

Fujifilm

2.8/50-140 II

Podobno wraz z zapowiadanym w plotkach bezlusterkowcem X-T6, Fujifilm zaprezentuje także odświeżoną wersję reporterskiego telezooma: XF 50-140 mm f/2.8 II.

Leica

M11-R

Mówi się, że na przełomie 2026 i 2027 roku Leica wypuści nowy aparat dalmierzowy: M11-R. Dostanie on nowy sensor, ale o tej samej rozdzielczości 60 Mpix, co modele M11. Możliwe, że producent zastosuje większy ekran LCD.

Sony

FX5

Jak donosi portal sonyalpharumors, w lipcu światło dzienne ma ujrzeć kamera Sony FX5. Ponoć znajdzie się w niej sensor z globalną migawką (ale nie ten samo, co w A9 III) oraz tryb Open Gate 5K. Urządzenie ma być nieco większe od modelu FX3, pozwalać na wpinanie zewnętrznego wizjera i oferować mnóstwo nowych funkcji i rozwiązań.

RX10 V

Kolejną lipcową nowością ma być kompakt typu bridge: RX10 V. Na ten moment to wszystko, co wiadomo o tym urządzeniu.

Tamron

Nowy zoom UWA na horyzoncie

Nowy zoom szerokokątny, o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu to najprawdopodobniej nadchodząca nowość nie od Sigmy, ale od Tamrona. Tak czy inaczej, jego specyfikacja pozostaje na razie tajemnicą.

O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia

Viltrox

Nowości w drodze

Mówi się, że w 2026 roku Viltrox wypuści następujące modele obiektywów:
  • 18 mm f/1.2 Pro APS-C,
  • 25 mm f/1.7,
  • 26 mm f/2.8 EVO (naleśnik),
  • 28 mm f/2.8,
  • 35 mm f/1.4 Pro,
  • 40 mm f/1.2 Pro,
  • tilt lub shift ewentualnie oba.


Komentarze czytelników (3)
  1. leszek3
    leszek3 28 czerwca 2026, 13:24

    26mm naleśnik Evo to może być ciekawy sprzęt, jeśli utrzyma parametry Evo z poprawką na naleśnikowość. O ile ta poprawka nie będzie zbyt duża ;-)

  2. leszek3
    leszek3 28 czerwca 2026, 13:28

    Jest 35/1.2 LAB, nie bardzo potrzebuję 40/1.2, chyba że to ma być coś typu rf45/1.2 w cenie viltroxowej - zapewne z ceny rf45/1.2 da się jeszcze coś urwać, ale ja bym raczej wolał poprawę jakości, a nie dalsze pogorszenie ...

    w ogóle to czekam raczej na 50/1.2 pro lub w ogóle 85/1.2 LAB...

    Swoją drogą coraz bardziej mnie ciekawi, jak sprawna musi byc automatyzacja produkcji w Viltroxie, skoro mogą tak sypać produktami jak z kałacha, ale z mniejszym rozrzutem jakościowym ;-)

  3. Ryzbor
    Ryzbor 28 czerwca 2026, 13:46

    Kolejny Tamron który nie będzie dostępny na bagnet Nikon Z?

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.