Olympus E-PL3 pod wodą
3. Konwerter szerokokątny Olympus PTWC-01
Olympus PTWC-01 to wodoodporny do 40 metrów, mokry konwerter szerokokątny dedykowany do obudów podwodnych firmy Olympus wyposażonych w gwint 67 mm. Słowo „mokry” w tym wypadku oznacza, że może on być zakładany i zdejmowany pod wodą. Dzieje się tak ponieważ konstruktorzy tak zaprojektowali gwint w obudowie, iż przerwa pomiędzy soczewką portu obiektywu, a tylną soczewką konwertera zostaje wypełniona wodą. Umożliwiają to odpowiednie otwory znajdujące się na gwincie.
Choć zdecydowanie wygodniej jest zakładać konwerter na powierzchni, gdyż po wejściu do mocno wzburzonej wody prawidłowe zamocowanie konwertera może być problematyczne, to musimy pamiętać, aby przed wykonaniem zdjęć sprawdzić, czy przestrzeń pomiędzy soczewkami wypełniła się wodą i czy nie pozostały tam żadne pęcherzyki powietrza. W przeciwnym razie po wyjściu z wody możemy zobaczyć takie zdjęcia:
![]() |
Dlatego najlepiej jest wejść do wody ze zdjętym konwerterem, zanurzyć się kilka metrów pod powierzchnię i dopiero tam go zamontować. Tym bardziej, że wchodzenie do wody z zamontowanym na obudowie konwerterem stwarza niebezpieczeństwo uszkodzenia go, gdyż Olympus PTWC-01 waży ponad 1kg, a jego średnica wynosi ponad 13 cm, co w połączeniu z obudową i zewnętrzną lampą błyskową daje nam dość ciężki i pokaźnych rozmiarów sprzęt.
We wnętrzu konwertera znajdziemy 4 soczewki ułożone w czterech grupach, które wprowadzają mnożnik ogniskowej wynoszący 0.6x. Dzięki temu korzystając z obiektywu M.ZUIKO DIGITAL 14–42 mm dysponujemy ogniskową 8.4 mm (prawie 17 mm po przeliczeniu na pełną klatkę), co daje nieznacznie szerszy kąt widzenia, niż w przypadku, gdybyśmy korzystali z obiektywu M.ZUIKO DIGITAL 9–18 mm. Przednia soczewka PTWC-01 jest płaska, tak więc w przeciwieństwie do portów kopułkowych konwerter nie niweluje efektu pozornego przybliżania obiektów pod wodą i w rezultacie pozornie wydłuża ogniskową o około 30%. Z tą samą sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku stosowania obudowy PT-EP01L, o czym pisaliśmy w artykule „Olympus PEN w praktyce – fotografia podwodna”.
Spójrzmy zatem jak konwerter sprawdza się w praktyce. Poniżej przedstawiamy dwie pary zdjęć wykonanych bez konwertera i z konwerterem.
Olympus E-PL3 + M.ZUIKO 14–42 mm f/3.5–5.6 II + obudowa PT-EP05L |
Olympus E-PL3 + M.ZUIKO 14–42 mm f/3.5–5.6 II + obudowa PT-EP05L + konwerter PTWC-01 |
![]() Olympus E-PL3 + M.ZUIKO 14–42 mm f/3.5–5.6 II + obudowa PT-EP05L |
![]() Olympus E-PL3 + M.ZUIKO 14–42 mm f/3.5–5.6 II + obudowa PT-EP05L + konwerter PTWC-01 |
Różnica jest kolosalna, jednak kąt widzenia jest porównywalny do tego na zdjęciach wykonywanych przy pomocy obiektywu M.ZUIKO DIGITAL 9–18 mm umieszczonego w obudowie PT-EP01L. Czy zatem narzucona nam przez producenta koncepcja zastosowania konwertera zamiast obiektywu szerokokątnego jest słuszna? Tym bardziej, że korzystając z PTWC01 musimy borykać się z dużą wagą sprzętu na powierzchni, jego wyraźnie większą ujemną pływalnością pod wodą i przesunięciem środka ciężkości do przodu, co sprawia, że trzymanie aparatu nie jest już tak wygodne.
Warto tutaj przypomnieć zdjęcie wykonane pod wodą Olympusem E-PL1 i obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 9–18 mm, które prezentowaliśmy już w linkowanym wcześniej artykule:
![]() Zdjęcie wykonano aparatem Olympus E-PL1 z obiektywem M.ZUIKO Digital 9–18 mm f/4.0–5.6 ED umieszczonym w obudowie podwodnej Olympus PT-EP01. |
Pokazywaliśmy je jako ilustrację problemu obudów wyposażonych w port płaski, który powoduje, że przy dużym kącie widzenia pojawia się silna dystorsja, a w rogach kadru dodatkowo wyraźna aberracja chromatyczna i spadek jakości obrazu.
W przypadku konwertera szerokokątnego, którego przednia soczewka jest płaska, można oczekiwać podobnych niedogodności. Jednak konstruktorzy PTWC-01 stanęli na wysokości zadania i zaoferowali nam produkt, w którym problem ten został zminimalizowany. Wystarczy spojrzeć na dwa przykładowe zdjęcia, na których również widzimy nurka w rogach kadru, jednak w tym przypadku trudno dostrzec jakiekolwiek zniekształcenia geometryczne oraz wyraźny spadek jakości obrazu na brzegach.
![]() Olympus E-PL3 + M.ZUIKO 14–42 mm f/3.5–5.6 II + obudowa PT-EP05L + konwerter PTWC-01 |
![]() Olympus E-PL3 + M.ZUIKO 14–42 mm f/3.5–5.6 II + obudowa PT-EP05L + konwerter PTWC-01 |
Planując zakup Obudowy podwodnej do E-PL3 radzimy zatem w budżecie uwzględnić także środki na konwerter PTWC-01, gdyż jego cena oscyluje obecnie w granicach 2300 zł, czyli niewiele więcej niż musimy zapłacić za obiektyw M.ZUIKO Digital 9–18 mm f/4.0–5.6 ED. Użyteczność tego akcesorium w fotografii podwodnej jest bezdyskusyjna, a do tego spisuje się ono dużo lepiej niż obiektyw szerokokątny umieszczony w porcie płaskim i jest kilka razy tańsze od portu kopułkowego wraz z obiektywem.